Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Instalacji Co I Cwu


Rumcajsik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Zanim zacząłem ten wątek przejrzałem chyba wszystkie tematy w tym dziale, które mogły dać odpowiedź na moje problemy - niestety, większość dotyczyła albo instalacji w domkach, albo pieców gazowych, a najwięcej - instalacji z dużym udziałem elektroniki i prądu (pompy).

Schemat mojej "obecnej" instalacji wyględa następująco:

teraze.th.png

Nie jest tego wiele, gdyż poprzedni właściciel umieścił piec C.O. (węglowy, bez elektroniki) w kuchni, bojler w łazience, a cała instalacja jest ukryta pod kafelkami w łazience (włącznie z naczyniem wzbiorczym :cry: ). Obecnie jestem na etapie wydzielania "kotłowni" z części korytarza, do której będę chciał przenieść piec, bojler i naczynie wzbiorcze - a w związku z tym również część rurkologii.

 

Fakty: piec węglowy C.O 1 KW zostaje, mieszkanko ma 50m2 i jest jednopoziomowe (bez strychu i piwnicy). Założenie jest takie, że instalacja ma być grawitacyjna (mieszkam na wsi, i zimą bywają awarie prądu :( ). Po długich męczarniach spłodziłem taki projekcik:

prop1a.th.png

ale doczytałem, że założenie zaworu czterodrożnego poprawia pracę całego układu. Na wszystkich schematach zawór był umieszczony w zaznaczonym poniżej miejscu, ale nie wiem na jakiej wysokości (A, B czy C). Rozmawiałem z różnymi ludźmi, i nie usłyszałem jednoznacznej odpowiedzi.. To samo dotyczy umiejscowienia pompy i zaworu - większość proponuje na wylocie z pieca, ale słyszałem też opinie że umiejscowienie na powrocie jest praktyczniejsze ze względu na niższą temperaturę wody..

Ponadto - myślę też o cyrkulacji ciepłej wody. Czy taka konstrukcja zadziała? Oczywiście wiem o pompie i jakimś układzie załączającym ją co jakiś czas, ale nie chciałem gmatwać rysunku B)..

prop2f.th.png

 

Myślałem też o gałązce do podłogówki na kuchnię, ale to nie jest priorytet:

prop3.th.png

Doszła by dodatkowa pompa i inne gajgi - o ile zakupy nie są większym problemem, o tyle stopień elektryfikacji i niezbędności pomp raczej zniweczy grawitacyjność pracy układu, która jest dla mnie priorytetem.

 

Dziś wieczorem jadę na owo nowe mieszkanko i przez parę dni nie będę miał możliwości odpisania na ewentualne propozycje, ale tak czy owak - każda sugestia będzie mile widziana :).

Pozdrawiam.

 

P.S.

Przed chwilką zauważyłem błąd - do naczynia wzbiorczego mam zamiar puścić osobną rurkę, bezpośrednio z pieca. cała reszta czeka na Wasze opinie B)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zawor 4d pozwala utrzymywac wieksza temperature na kotle a mniejsza na kaloryferach i w tym ukladzie moze byc potrzebny np. w okresach przejsciowych zeby woda w wymienniku miala powiedzmy 50 st .na kotle musi byc wiecej a jest cieplo i tyle nie trzeba na kaloryferyto skrecamy zawor i na kaloryfery idzie np.35 st. a na wymiennik tyle ile jest na kotle. Przy zastosowaniu zaworu 4d zasilanie zbiornika Cwu musi byc wpiete przed zaworem (na rysunku jest zle) a powrot za zaworem. Wpiecie pompy na zasilaniu czy na powrocie ma male znaczenie ja mam na zasilaniu i jest ok. ale kolejna zasada jesli pompa na zasilaniu to tylko za zaworem (nie wiem jak to jest przy pompie na powrocie szukaj schematow podlaczenia zaworu 4d). Konieczne moga byc zawory odcinajace zasobnik Cwu inaczej jak w kotle wygasnie to mimo ze woda w zasobniku byla goraca zadziala grawitacja i woda sie wychlodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki - czyli coś takiego ?:

prop2a.th.png

Naniosłem też poprawkę z ostatniego zdania swojego pierwszego postu.

 

Zawory odcinające przewiduję przy każdym wejściu i wyjściu - głównie po to, by nie spuszczać wody z całości instalacji w razie awarii (mam nadzieję, że spełni to warunek "Konieczne moga byc zawory odcinajace zasobnik Cwu inaczej jak w kotle wygasnie to mimo ze woda w zasobniku byla goraca zadziala grawitacja i woda sie wychlodzi.")

A jak z miejscem zamontowania zaworu 4-drożnego? A, B czy C - ma to jakieś znaczenie? I - czy całość instalacji zachowa swój grawitacyjny charakter?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór mieszajacy musi byc przed pompą a zasilanie bojlera przed zaworem.po to zebys przydławiając grzejniki mieszajacym 4d.nie dławił równiez bojlera.tak jak narysowałes teraz będziesz grzał tylko bojler.w twoim przypadku 4d.zakłóci grawitację bo będziesz musiał powrotem z grzejników wyjść do góry nad kocioł do 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczawszy od kotla na zasilaniu : wpiecie zasilania zasobnika Cwu (jeszcze przed zaworem),zawor 4d od zaworu pompa z bajpasem do zasilania kaloryferow ,powrot zimnej wody z kaloryferow do zaworu,od zaworu powrot zmieszanej wody do kotla,powrot wody z zasobnika Cwu(pomiedzy zaworem a kotlem) Ja tak mam i jest ok. tylko jedna uwaga ja mam dodatkowa pompe do Cwu ale mysle ze w takim ukladze bedzie to chodzilo tez na jednej pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xawer - jak rozumiem zawór 4-d zniweczy grawitacyjność? W takim razie jest bez znaczenia na jakiej wysokości go zamontuję ? ..

Co zaś do kolejności podłączeń - zrozumiałem to tak:

prop2b.th.png

 

Niestety - fotki są dla mnie całkiem nieczytelne (o elektryce i o meblach możemy pogadać, ale o wodzie wiem tylko tyle, że jest mokra B) )..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor zniweczy grawitacyjnosc tylko jak bedzie zamkniety jak jest otwarty to u mnie idzie .Zawor jest w ksztalcie krzyza .Narysuj sobie tak:kociol dalej polaczenie do lewego ramienia zaworu (krzyza),od ramienia w gore pompa z bajpasem i do pompy zasilanie na kaloryfery, dalej kaloryfery ,powrot z kaloryferow do prawego ramienia zaworu i od dolnego ramienia zaworu powrot do kotla.Zasilanie zasobnika Cwu na zasilaniu pomiedzy kotlem a zaworem,powrot z zasobnika na powrocie pomiedzy kotlem a zaworem.Naczynie wzbiorcze jesli kociol nie ma wyjscie na zasilaniu przed zaworem moze byc na galazce zasilania Cwu tylko zeby nie bylo jakiegos odciecia zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego?:

prop2b.th.png

 

Jeśli tak - w takim razie pompa pracuje "tylko" dla grzejników, a bojler - grawitacyjnie?

Niejako przy okazji urodziły się kolejne pytania - czy trzeba będzie zakładać jakieś dodatkowe odpowietrzniki? I - czy przy naczyniu wzbiorczym ma być odpowietrznik, czy zawór bezpieczeństwa? Oczywiście - przelew swoją drogą..

To samo pytanie odnośnie bojlera - czy odpowietrznik i (lub) zawór bezpieczeństwa, a jeśli tak - na wejściu czy wyjściu CWU?..

 

A gdyby zamontować pompę i resztę gajgów na powrocie? - wtedy za jednym zamachem obsługiwała by obydwa układy (bojler i grzejniki)?? Gdzieś znalazłem taki skan, więc chyba jest to możliwe:

82128449.th.jpg

 

Mam też coś takiego:

naktrejrurzepompkaco.th.jpg

A to by oznaczało, że muszę tylko znaleźć odpowiednią pompę (różnica poziomów między pompą a wzbiorczym będzie ok. 2,6m)

Jak myślisz, zadziała?..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek jest ok. Jesli chodzi o grawitacje to jak piszesz wszystko bedzie na jednym poziomie wiec moze byc problem zeby to szlo grawitacyjnie.Jesli chodzi o zasobnik i zmiane miejsca popmy to mysle ze powinno to dzialac tak jak narysowales .Zawor raczej zawsze jest czesciowo zamkniet i stawia opory pompa tloczy na wymiennik jest lzej powinno isc.Jesli chodzi o zabezpieczenia to ja mam na wymienniku takie biale naczynie przeponowe i jakis zawor bezpieczenstwa ale nie pamietam gdzie zamontowany jutro zobacze.Naczynie wzbiorcze (otwarte)nie ma zabezpieczen.Kociol jest zabezpieczony jakims automatycznym bezpiecznikiem chyba 1,5 bar i po jednym takim bezpieczniku jest gdzies na zasilaniu i powrocie.Nie jestem hydraulikiem opisuje tylko jak jest u mnie bo to dziala ok. no i cos tam gdzies widzialem:) najlepiej pokazac projekt jakiemus dobremu hydraulikowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm te pompy sa chyba ssonco-tloczace i wtedy faktycznie mize byc problem czy ona bedzie na zasilaniu czy na powrocie.Moze dodatkowa pompa na Cwu( koszt ok.120zł na allegro) podpieta po to samo sterowanie co pompa Co. Jesli braknie pradu to grawitacyjnie moze tez ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Xawer

Mam pytanko bo widze że masz jakie takie pojęcie o działaniu zaworu 4 drorznego. Spłodziłem 2 schematy instalacji w kotłowni i szuka z tych instalacjii może lepiej działać. Mam odrobinke pojęcia o tym ale w mojej instalacjii nie bardzo wiem jak wstawić 4 drorzny. Kocioł jest na tym samym poziomie co parter i trzeba wode ciepłą pchnać w dół

Schemat 1

post-21989-1291499185_thumb.jpg

 

Schemat 2

post-21989-1291499261_thumb.jpg

 

Był bym bardzo wdzięczny za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xawer - Jesli chodzi o grawitacje to jak piszesz wszystko bedzie na jednym poziomie wiec moze byc problem zeby to szlo grawitacyjnie. - też mi się tak wydaje, ale gdzieś wyczytałem, że wystarczy jak środek grzejnika będzie powyżej paleniska (czy jakoś tak) to powinno zadziałać (teraz nie mogę znaleźć tego opisu, ale wiem że mój pomysł spełnia ten warunek). Co do konsultacji z hydraulikiem - z racji swojego zawodu widziałem różnych magików, i raczej nie mam zaufania do przypadkowych cudotwórców, a firma - i owszem, zrobi projekt, ale włącznie z wykonaniem :( ..

Dzięki za pomoc B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam arekS

Wiem jak dziala zawor 4d ale juz mniej jak dziala cala instalacja. U mnie nie ma problemu bo kociol jest w piwnicy i nie wiem czy przy takim samym podlaczeniu zadziala to u Ciebie.Schemat 1 wydaje sie byc ok. tylko nie wiem czy ten powrot z dolu nie powinien isc przez zawor 4d.Zasada jest taka : kociol ,wpiecie zasobnika Cwu,pompa Co.Daja tez pompe na powrocie ale ja nie widzialem jak to wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.