Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Żywiec Kdo Plus I Kdo-U


gemini23

Rekomendowane odpowiedzi

precz z elektroniką :) to ma być prosta instalacja miarkownik i dolniak więc nie szukajmy dodatkowych kosztów (w dzisiejszych czasach )kiedys myślałem o kotle z podajnikiem ale nie sądze by koszty uzytkowania były tańsze tylko wygoda i to też nie do końca się pewnie sprawdza więc prostota !!!!! a co do tego powietrza wtórnego w kwkd bo tak zerknołem na przekrój i nie bardzo go widzę w opisie też nie ma powietrza wtórnego napewno wiem jak to wygląda w kominku i powietrze wtórne powinno być nad ogniem w formie deflektora z dużą ilością małych dziurek (dopalanie gazów i dymu) więc jak to jest ???? a powietrze przez drzwiczki może po to by nie zdymiało komory nad zasypem ale kwkd ma klapke krótkiego obiegu i kdo-u tez ma taka klapke więc przed otwarciem wystarczy otworzyc by nie było niespodzianki i teraz nie wiem czy te klapki są super szczelne czy też nie ,jeśli nie to też pełnią funkcję oczyszczającą nad zasypem myślę że jeżeli były by otwory w drzwiczkach i w miejscu klapy tak jak w kdo-u był by system drobnych otworków to wtedy było by to powietrze wtórne wiało by nad ogień tak jak w kominu jest to rozwizane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma taka klapke więc przed otwarciem wystarczy otworzyc

Kiedy oglądałem kotły z klapką w internecie i nowe w sklepie też uważałem, że klapkę wystarczy otworzyć,

 

Odkąd używam kotła z klapką to jest ona zablokowana produktami spalania węgla i nie da się jej otworzyć.

Po czyszczeniu kotła klapka pięknie działa, ale tylko przez x godzin. Ja czyszczę kocioł raz na tydzień.

 

 

P.s.

Hasło "Precz z elektroniką" jest piękne. Tylko dlaczego przesyłasz je internetem, a nie za pomocą sygnałów dymnych, tamtamów, posłańcem itp.

Piękne jest hasło "Precz z ogrzewaniem". Ma być 24 stopnie przez 24 godziny 365 dni w roku, a co 4 lata przez 366 dni. Nic nie robię aby tak było.

Piękne hasła. Czytający hasła zachwyceni, biją brawo, autorów wybierają do sejmu. Tylko czas i wysiłek na ich wymyślanie zmarnowany. Problemy pozostają nierozwiązane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko takie czasy że nie wszystko co nowe technologicznie zawansowane jest dobre czasem robią to by wyciągać kase od klienta i ma to zastosowanie od aut po przez rtv,agd a koncząc na kotłach teraz bardziej patrzą na zarobek niz na jakośc niestety ale mniejsza z tym a co do tej klapki to w kdo-u jest lepiej zrobiona niz w kwkd i myśle że tam otworzysz spora wajcha a w kwkd trzeba otworzyc górne drzwiczki i wtedy się tam to otwiera jeśli się nie mylę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a co do tej klapki to w kdo-u jest lepiej zrobiona niz w kwkd i myśle że tam otworzysz spora wajcha a w kwkd trzeba otworzyc górne drzwiczki i wtedy się tam to otwiera jeśli się nie mylę

 

W KWKD tez jest wajcha na zewnatrz kotla (po lewej stronie kotla). Nie trzeba otwierac drzwi wyczystki, aby otworzyc/zamknac krotki obieg.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę od paru dni w KDO-U-(RW) TYLKO WĘGLEM , rozpałka miękkim drewnem i smolenie też występuje, może nie w takim stopniu jak w paleniu na drzewie twardym ,ale też jest . Czopuch otwarty na 1/3 ,gorący, nie da się utrzymać gołej ręki. W komorze zasypowej oraz w popielniku nalot smolny. Co dalej robić żeby tego uniknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smolenie w dolniaku zawsze jakieś będzie, tego się nie uniknie. Ja mam KWKD Zębca i właśnie ostatnio mnie olśniło, w wątku o KWKD 15KW pisałem o tym że na wierzch zasypu daję popiół i okazało się że uszczelnienie zasypu popiołem powoduje mniejsze smolenie. 2 dni paliłem bez popiołu i smoły było o wiele więcej. Szczególnie smolenie i dymienie na górze zasypu jest nasilone przez pierwszą fazę palenia (rozpalenie i jakiś czas później). Spróbuj i daj znać, ja na razie palę tylko brunatnym tak że nie odpowiem jak ze smoleniem na węglu kamiennym.

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

k2kucyk i jak palisz 24 na dobe ile wsad Ci wytrzymuje jaka temperatura na piecu ????a z tym czopuchem to inni niech się wypowiedzą czy nie za gorący czy coś nie tak robisz a węgiel jaki suchy,wilgotny może mokry to może też mieć wpływ może też powodem jest przymknięcie czopucha na 1/3 spróbuj może 1/2 zobacz co się będzie działo a jeśli komin nie ma dużego przekroju i nie za wysoki to całkiem może czopuch otworzyć ps. nie wiem czy całkowicie da się uniknąć smolenia w sumie na logikę jeśli smoli nad zasypem to musi ciągnąc powietrze w tą stronę dlatego uszczelnienie popiołem przynosi jakieś korzyści więc ważna była by w tym wypadku szczelność drzwiczek zasypowych i klapki zmiany obiegu no i ciąg komina musi dobrze wyciągać by szło w kierunku komina i nie cofało na zasyp poprawcie mnie jeśli źle myślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temat może trochę odgrzany ale mnie zaciekawił. Powietrze w drzwiczkach zasypowych w dolniakach jest moim zdaniem niedopuszczalne chyba że palimy drewnem. Zapewne zastanawiacie się dlaczego, chodzi bowiem o to że jak dostarczymy powietrze nad załadunek opału to warstwa zaru po krótkim czasie może ogarnąć całą komorę zasypową i nici ze stałopalności załadunku do kilkunastu godzin. Także kolega @emus ma rację twierdząc że otworów tam być nie powinno. Swoją drogą jestem zdania że poza strefą żaru nie powinno być płaszcza wodnego to i smoły by nie było (część zasypowa nie bierze udziału w wymianie ciepła)

 

@Adam29 ty tak się nie ciesz bo zapewne masz w tym kotle niezły syf. Temperatura spalin na wylocie nie powinna spadać poniżej 160*C, niższa świadczy o niedopaleniu gazów czyli część zgazowanego paliwa nie ulega spaleniu i pięknie ucieka przez komin. Takie czopuchy z szybrem to były dobre w żeliwniakach ale nie w kotłach stalowych z rozbudowanym wymiennikiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy oglądałem kotły z klapką w internecie i nowe w sklepie też uważałem, że klapkę wystarczy otworzyć,

 

Odkąd używam kotła z klapką to jest ona zablokowana produktami spalania węgla i nie da się jej otworzyć.

Po czyszczeniu kotła klapka pięknie działa, ale tylko przez x godzin. Ja czyszczę kocioł raz na tydzień.

 

 

Emus mam rozumieć że nie używasz klapki, nie masz problemów z dymieniem przy dokładaniu czy rozpalaniu?, czy według ciebie można sie obejść bez tej klapki w dolniaku przy dobrym ciągu kominowym, pytam bo nowy hef dolniak ma mieć większą komorę zasypową, większe drzwiczki zasypowe (i to mi sie podoba przynajmniej w teori), ale ma nie mieć klapki skróconego obiegu(tak powiedzieli mi w Hefie) i nie wiem czy to nie bedzie stwarzać problemu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy według ciebie można sie obejść bez tej klapki w dolniaku przy dobrym ciągu kominowym

Podstawą dobrego palenia w kotłach dolnych jest bardzo dobry ciąg kominowy. Dobrzy producenci kotłów podają komin minimum 20x20 cm czyli 400 cm2.

Wtenczas żadne klapki nie są potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Emus, przekrój komina to tylko jeden z czynników wpływających na ciąg komina i musi być zachowany odpowiedni stosunek wysokości i przekroju. Jako budowlaniec mogę Ci również powiedzieć że komin 400cm2 to rzadkość (ew.projektowany do kominka ma 25x25cm) większość kominów systemowych to fi 180 [254cm2] co jest porównywalne z kominem 15x15cm [225cm2].

 

Moim skromnym zdaniem do kotłów 8-22kW wystarczy z zapasem systemowa 18, a do kotłów mocniejszych trzeba o kominie myśleć na etapie budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Emus, przekrój komina to tylko jeden z czynników wpływających na ciąg komina i musi być zachowany odpowiedni stosunek wysokości i przekroju. Jako budowlaniec mogę Ci również powiedzieć że komin 400cm2 to rzadkość (ew.projektowany do kominka ma 25x25cm) większość kominów systemowych to fi 180 [254cm2] co jest porównywalne z kominem 15x15cm [225cm2].

 

Moim skromnym zdaniem do kotłów 8-22kW wystarczy z zapasem systemowa 18, a do kotłów mocniejszych trzeba o kominie myśleć na etapie budowy

 

Ja mam systemowe 20cm 7,5m długie w środku domu wystające nad kalenice a kocioł 16kw-18kw ma być więc chyba powinno być wystarczająco dla dolniaka nawet bez klapki skróconego obiegu, a może sie myle czas pokaże, dzięki za odzew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam systemowe 20cm 7,5m długie w środku domu wystające nad kalenice a kocioł 16kw-18kw ma być więc chyba powinno być wystarczająco dla dolniaka nawet bez klapki skróconego obiegu, a może sie myle czas pokaże, dzięki za odzew

Będziesz miał taki ciąg że popiół z pieca ci wyciągnie :D Więc nic się nie martw.

 

Z moich obserwacji wynika ze kominy systemowe (o przekroju okrągłym) uzyskują lepszy ciąg niż kominy o tej samej powierzchni przekroju w kwadracie, być może ma na to wpływ wirowy ruch powietrza w rurach? tego nie wiem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominy systemowe (o przekroju okrągłym) uzyskują lepszy ciąg niż kominy o tej samej powierzchni przekroju w kwadracie, być może ma na to wpływ wirowy ruch powietrza w rurach?

Niewielkie zawirowania tworzone przy rogach przewodu kwadratowego osłabiają ciąg kominowy. Z powodu tych zawirowań nie powinno się budować przewodów kominowych o stosunku boków mniejszych niż 2/3. W rurach takich zawirowań nie ma dlatego ciąg przewodu okrągłego jest lepszy niż przewodu kwadratowego czy prostokątnego.

W czasie użytkowania łatwiej wyczyścić przewód okrągły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam! Użytkuje kocioł Żywca KDO Plus 28kW już kilka lat. niestety jakoś nie mam dobrego zdania na jego temat. W moim przypadku największy problem stanowi zawieszający się opał. Pale węglem kamiennym-orzech. Używam miarkownika.Dół się wypali,a "surowy" węgiel wisi u góry. Trzeba mu ręcznie pomóc,żeby spadł na ruszta :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki. Dzięki. Poniekąd jestem skazany na węgiel z kwk Brzeszcze,który ma taką kaloryczność :( Zastanawiam się nad wymianą kotła w tym roku. Ten jest troche za mały. Mam takie pytanie czy w kotle górnego spalania z dmuchawą,można palić od góry? Czy tylko miarkownik wchodzi w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień orzech z Brzeszcz na groszek z Brzeszcz. Groszek będzie się mniej zawieszał.

 

Z dmuchawą można palić od góry. Tylko po co palić od góry w kotle KDO Plus który jest kotłem dolnego spalania. Tak przynajmniej pokazuje przekrój w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zmienić kocioł na górniaka.

Życzę szerokiej drogi kolego.

Tylko potem nie płacz na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

też jestem uzytkownikiem kotła zywiec kdo-u 12kw od od początku tego okresu grzewczego. Niestety ma wady:

1. nie uszczelniona dolna krawedz drziczek popielnika, jest tam mała szparka jednak powoduje ona podwyzszenie kotła na tyle ze woda sie zagotowuje oczywiście tylko przy pewnych parametrach pracy, ale to denerwuje.

2. nieszczelna (bardzo nieszczelna) przesłona (klapka) gornego/ dolnego spalania co prawdopodobnie powoduje duze osadzanie sie smoły na ściankach komory zasypowej.

3. spalanie górne to fikcja ponieważ opory przy spalanu dolnym są mniejsze w tej konstrukcji piecai nawet przy otwartej klapce spalania górnego palenie w zasadzie i tak jest dolne.

4. ruszt ruchomy w tym piecu to fikcja wada konstrukcyjna jest tak wielka że napewno popiół nie opadnie do popielnika pogrzebacz jest nieodzowny.

5. spalanie bezdymne to także fikcja dymi tak samo i długo jak górniak, brak powietrza wtórnego.

wiecej bym go nie kupil napewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.