Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Od pewnego czasu dręczy mnie problem, mianowicie niedawno został u mnie wymieniony piec centralnego ogrzewania ( stary po prostu przerdzewiał ze starości). Nowy piec to SAS UWT 17kW, instalacja grawitacyjna robiona jakieś 20 lat temu (dom piętrowy, piec w piwnicy, na parterze 5 kaloryferów, na piętrze też 5 kaloryferów, wszystkie aluminiowe, żeberkowe, w jednym tylko pokoju na piętrze stalowy panelowy) NA powrocie założona pompa grundfos 25-40. Problem polega na tym że wszystkie kaloryfery są od połowy w dół chłodniejsze niż na górą, a ten panelowy w ogóle ma problemy z grzaniem (przy jego montażu został podłączony rurami plastikowymi zgrzewanymi i podejrzewam że tu też jest problem bo są chyba za małej średnicy). Dodatkowo temperatura na piecu 60oC a słychać głośne syczenie (tak jakby początkowa faza gotowania) gdzieś w dolnej części pieca (prawdopodobnie na rusztach), nadmienię że nie zawsze tak słychać, tylko wtedy kiedy w piecu jest więcej opału, raz pojawiło się to nawet zaraz po rozpaleniu. Wszystko odpowietrzone. I tutaj nasuwa się pytanie czy ta pompa nie jest za słaba na tą instalację? Czy założenie pompy 25-60 rozwiąże problem?

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedzi

Opublikowano

Pompa 25-40 podnosi wodę do 4m. W Twoim przypadku jest to za mało, 25-60 będzie lepszym wyborem.

Ten parametr nie określa wysokości maksymalnej w sensie dosłownym! Było o tym na forum wielokrotnie!

Jeżeli instalacja składa się z zaledwie 10 grzejników, to 25-40 da sobie radę! Problem albo w regulacji przepływów, albo w zanieczyszczonym filtrze pompy. Ewentualnie podejrzany zawór różnicowy (może nie trzymać).

 

Jeszcze o pompie.

Układ CO to zestaw rur poziomych i pionowych, w których po napełnieniu wodą panuje idealnie zbilansowane ciśnienie statyczne, niezależnie od względnej wysokości instalacji. Pompa w takim układzie ma za zadanie wyłącznie wymuszać obieg cyrkulacyjny tej wody. Zwiększanie parametru wydajności pompy może wynikać ze złożoności układu, sumy oporów na instalacji, czy oporów liniowych przy rozbudowanych układach "parterowych". Czasami zdarza się tak, że duża powierzchnia domu (ilość grzejników) w połączeniu z małymi średnicami przewodów grzewczych idzie w parze z drugą czy trzecią kondygnacją budynku. Nie ma to jednak nic wspólnego z samą wysokością względną instalacji.

Opublikowano

Problem został rozwiązany, okazało się że uszkodził się zawór różnicowy i pompa nic nie dawała, a nawet zakłócała przepływ wody...

 

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pomoc

 

Ps. Czy normalne jest głośne syczenie wody w piecu takie jak w czajniku przy temp ok 50-70oC, raczej nie jest to gotowanie(bulgotanie)? Czy można temu jakoś zaradzić, bo w nocy słychać to dość głośno w kaloryferach?

Opublikowano (edytowane)

Jednak problem nie ustąpił :-( dalej dzieje się tak samo... Czy wypoziomowanie pieca ma coś z tym wspólnego? teraz mam tył pieca wyżej a producent w dokumentacji pisze, że podłoże powinno być idealnie wypoziomowane? Po wymianie zaworu różnicowego grzanie bardzo się poprawiło, teraz jest tak jak powinno być. Jednak przy temp ok 60-70oC często gotuje wodę chyba na rusztach. Bardzo proszę o pomoc ponieważ nie mam już żadnych pomysłów

Edytowane przez maciekmako
Opublikowano

Witam!

Złe wypoziomowanie kotła może mieć wpływ na gotowanie się wody w ruszcie wodnym. Czytałem na tym forum zalecenie fachowca by tak ustawiać kocioł, żeby ruszt wodny nie był idealnie w poziomie, lecz by był lekko pod kątem. Przy napełnianiu układu c.o wodą ułatwi odpowietrzenie rusztu kotła, a w czasie pracy polepszy przepływ gorącej wody przez rurki rusztu. Skoro kocioł u Ciebie ustawiony jest jednak nie w poziomie, a dochodzi do gotowania wody, więc warto zastosować się do zaleceń producenta. Prawdopodobnie producent zastosował już nachylenie rusztu, a złe ustawienie kotła to niweluje. Moja opinia jest tylko sugestią, bo może jest inna przyczyna gotowania się wody. Pozdrawiam.

 

A jak zwiększysz obroty pompy dalej słychać gotowanie wody?

Opublikowano

Pompa chodzi na maksymalnych obrotach, ale zmniejszenie obrotów nie powoduje zwiększenia natężenia gotowania....Kiedy wyłączę pompę i obieg działa grawitacyjnie dzieje się dokładnie tak samo...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.