Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich którzy zajrzeli do tego wątku.

Jestem w trakcie tworzenia instalacji c.o. z kotłem Kotstal i sterownikiem eCoal.

Na co dzień nie zajmuję się tego typu instalacjami więc jestem niejako zielony ale jestem z branży.

Instalacja dla brata :).

Do sedna. Instalacja c.o. będzie z tworzyw sztucznych, kotłownia raczej z miedzi. Moje pytanie: jak zabezpieczyć rury (te z tworzywa) przed nadmiernym przegrzaniem? Nie chcę robić obiegu zamkniętego z wymiennikiem, ani bufora. Rozważałem zastosowanie zaworu trójdrogowego przed pompą na zasilaniu c.o. Ale czy to dobry tok myślenia? Co myślicie na temat tego rozwiązania? A może powinienem zastosować zawór czterodrogowy?

schemat kotłowni wersja 1.pdf

Opublikowano

... z kotłem Kotstal i sterownikiem eCoal.

... A może powinienem zastosować zawór czterodrogowy?

Zacznij od wytycznych producenta: DTRka powinna wyjaśniać, jaki zawór w obiegu kotłowym, a jaki nie. To są warunki gwarancji, które należy spełnić - inaczej w razie awarii nie ma zmiłujsad.gif! Jak są wątpliwości, to można do nich zadzwonić, lepiej zamailować - wtedy masz dokument z zaleceniami i nadawcą...

Ogólnie rzecz biorąc, w kotłowni nie stosuje się plastyku, nawet PEXy to w końcu sam polietylen, przedzielony folią aluminium. PP-R jest też topliwe i palne czyli odpada. Miedź na twardo - z lutem wysokotopliwym, ale stal jest sporo tańsza, a większe średnice wokół kotła można pozyskać na złomie jeśli budżetowa sprawatongue.gifjest istotna. Kształtki żeliwne duże to samo - ważne, aby były całe i mało skorodowane; żeliwo to b.trwały materiał, chociaż daje pewne zabrudzenie czynnika, to unikasz korozji międzymetalicznej stal-miedź. A stal-Al jest niegroźna i grzejniki Al wielce korzystnerolleyes.gif.

PozdrA.

 

 

Opublikowano

Z dtr się zapoznałem. wymagana jest pompa mieszająca którą pokazałem na schemacie. O zaworach nie ma mowy. W kotłowni nie planowałem "plastyku", źle mnie zrozumiałeś, ja chcę zabezpieczyć to co poza kotłownią. Może niejasno się wyraziłem.

Nie wiem jak się zachowa kocioł ze swoją automatyką kiedy osiągnie temperaturę np 90stC, a ja na instalacji chciałbym mieć 80stCmax więc trójdrogowy zamknie pobór ciepła, a obieg kotłowni zmniejszy się, czy ta pojemność nie będzie za mała i nie będzie dochodziło do gotowania wody, czy mogą się pojawić komplikacje typu nie wiem wygaszanie kotła lub inne mi nie znane?.

Opublikowano

Nie bardzo kumam co się ma zagotować przy sterowaniu i kotle sprawnym i braku przerw w zasilaniu? Posiadam swojego stareńkiego Opala już 5 lat i nie zagotował się NIGDY - zawsze jest 60-80stC i nic poza tym! Przy braku zasilania podawanie+nadmuch ustają i temp spada...

Zasadniczo zaleca się zawór 4D przy kotle na 5/4" min. Ale jeśli lubisz prostotę i masz lekki nadmiar mocy kotła, to możesz spróbować beznapędowy 3D termostatyczny specjalnie do podgrzewania powrotu kotła - np. seria VTC firmy ESBE, czeski Regulus, czy Teplomix f-my Herz. Działają niezawodnie i nie wymagają dodatkowego sterowania. Schematy dostarcza producent na swoich stronkach...

A.

Opublikowano

...Zasadniczo zaleca się zawór 4D przy kotle na 5/4" min. Ale jeśli lubisz prostotę i masz lekki nadmiar mocy kotła, to możesz spróbować beznapędowy 3D termostatyczny specjalnie do podgrzewania powrotu kotła - np. seria VTC firmy ESBE, czeski Regulus, czy Teplomix f-my Herz. Działają niezawodnie i nie wymagają dodatkowego sterowania...

 

według moich kombinacji zawór trójdrogowy z termostatem miałby mi ograniczyć temperaturę w instalacji z tworzyw do np 80stC, nie miałby służyć do ochrony pieca od niskich temperatur, bo w tym przypadku ochroną pieca zajmuje się pompa mieszająca wymagana w gwarancji.

Spróbuję zadać inaczej pytanie. Zakładając że instalacja jest wykonana według załączonego schematu. Co się stanie jeśli woda osiągnie temp 85stC na piecu, a w tym czasie nie będzie podgrzewana woda w bojlerze i zawór trójdrogowy odetnie mi pobór ciepła z kotła na instalację c.o.? Może wystąpić brak przepływu przez kocioł i zagotować się stojąca woda?

Wydaje mi się że taka sytuacja jest możliwa bardzo rzadko, np. kiedy ktoś wrzuci węgiel na ruszt awaryjny kotła i to nie daje mi spokoju.

schemat kotłowni wersja 1.pdf

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.