Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hef Eko Mat 19Kw + Sterowanie Pogodowe Frisko


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Od dwóch miesięcy jestem szczęśliwym (?) posiadaczem Hef Eko Mat 19kW, a od trzech tygodni walcze z ustawieniami (około 3 tyg. temu uruchomiłem kocioł i CO na dobre). O ile ustawienia na piecu są wg mnie do przyjęcia (piec "ładnie" się nagrzewa, szybko osiąga zadaną temperaturę, spieków mało, choć ze spalaniem mogłoby być lepiej, ale to nowy dom, jeszcze nie jest ocieplony), o tyle poległem na sterowniku pogodówki. Jest to sterownik Frisko MR65-MC, steruje pompaki CO i CWU (cyrkulację mam niezależną od sterownika) oraz siłownikiem zaworu mieszającego. Temp. komfortową ustawiłem na 21 stopni, a eko na 18/19 stopni (testowałem obie, w chwili obecnej jest 19 stopni). I choćbym pękł temperatura w domu nie osiągnęła 21 stopni (18 jak najbardziej, 19 prawie). Celowo nie piszę o ustawionej krzywej, bo "przerobiłem cały zakres dla instalacji z grzejnikami (czyli wg producenta od 8 - 15). Ustawienia pozostałe: tryb tygodniowy: komf. od 7-11 i od 16-22 (w pozostałych godzinach eko). Jedynym efektem testów z krzywimi było wyłączanie się awaryjne pieca (zabezpieczenie STB przeciwko przegrzaniu zadziałało 3-krotnie). Dwa tygodnie już siedzę w tej kotłowni i za nic nie jestem w stanie osiągnąć zadowalającego efektu. Nie mam już pomysłu, co może być nie tak, dlaczego piec nie nagrzewa domu do zadanej temperatury. Aktualnie na piecu jest ustawione 65 stopni (testowałem z wyższą temp. ale wtedy pojawiły się problemy z przegrzaniem pieca; zresztą przy 65 też mi się wyłączył w nocy). Czujnik zewnętrzny pokazuje temp. 13 stopni (dzisiaj). Podejrzewam, że problemem mogą być ustawienia dla krzywych, które przy pewnych temp. zewnętrznych "każą" zaworowi mieszającemu chłodzić wodę do zasilania CO). Jeśli ktoś jest mi w stanie pomóc, lub choć rzucić trochę światła, nakierować, będę wdzięczny. Pozdrawiam

 

P.S. Oczywiście, jeśli będzie potrzeba dodatkowych informacji, postaram się je dostarczyć.

Opublikowano

Witam,

Zawór trzyma się zadanej temperatury. Aktualnie (byłem sprawdzić dosłownie dwie minuty temu) przy krzywej 11, temperatura CO wynosi 35/36 stopni, przy zasilaniu 75 stopni. Temperatura wewnatrz 18 stopni (zadana 19), na zewnatrz 15 stopni.

Opublikowano

a jaka jest łączna moc grzejników zainstalowanych?

 

 

Jak nie jesteś w stanie przy tej krzywej osiągnąć 20C to znaczy, że albo masz za mało grzejników, albo za niską krzywą, albo za mały przepływ wody przez te grzejniki. Grzeją całą swoją powierzchnią?

Opublikowano (edytowane)

Witam,

Takie zestawienie grzejników:

- profil V 33 300x2000 (moc katalogowa 2221W)

 

- profil V 33 500x1100 (moc katalogowa 1837W)

 

- profil V 11 750x500 (moc katalogowa 475W)

 

- profil V 22 500x1000 (moc katalogowa 1158W)

 

- profil V 22 400x800 (moc katalogowa 777W), dwie sztuki

 

- profil V 33 900x500 (moc katalogowa 1283W)

 

- profil V 22 500x400 (moc kataloga 463W)

 

Mogłem coś pominąć (na pewno mamy jeszcze dwie drabinki łazienkowe). W salonie i wiatrołapie mamy "podłogówkę" na zaworze zwrotnym RTL (w sumie jakies 10 mkw). Co ważne: poddasze "prawie" ocieplone, ale grzejniki skręcone póki co i czekamy na ekipę od ocieplenia budynku z zewnątrz. Domek to 190 mkw "po podłodze (około 146 mkw użytkowej). Instalatorzy bazowali na projekcie i wszystkei grzejniki zostały dobrane wg projektu (dodatkowo zamontowaliśmy tę "11-tke" na poddaszu oraz drabinki w łazienkach, których w projekcie nie ujęto). Wydaje mi się, że to jednak nei jest wina mocy grzejników, bo czasmi są ledwie letnie, a czasami gorące i grzeją całą powierzchnią. Poza tym piec chyba pracowałby jak szalony i nie nadążałbym z załadunkiem groszku. Ale dopiero od niedawna się interesuję tematyką spalania i ogrzewania, więc wyprowadź mnie z błędu, jeśli mieszam. Tak czy inaczej dzięki za pomoc. każda uwaga jest cenna.

 

PS Zastanawiam sie, czy przejscie na tryb reczny mieszacza cos pomoze? Bo niezaleznie od wybranej krzywej, nie osiąga zadnych temp i koniec,

 

PS 2: Wlasnie zmienilem krzywa na 14-cie i temperatura CO (mierzona nad pompka zasilajaca) "podskoczyla" z 36 stopni do 38 :/

Edytowane przez dannywrocek
Opublikowano

nie wiem jak policzyć te 10m2 podłogi ale w grzejnikach masz ledwie 8,2 kW i to pewnie przy 70C na zasilaniu i 55 na powrocie. Do tego kocioł 19 kW, z którego nie ma co odbierać nadmiaru ciepła, i nie do końca ocieplone poddasze z zakręconymi grzejnikami. To poddasze z jednej strony powoduje duże straty ciepła, z drugiej grzejniki na mim zainstalowane są zakręcone. W efekcie musi być bardzo wysoka temperatura na tych pozostałych działających grzejnikach, zimno w domu i nadmiar ciepłą w kotle.

 

1 dokończyć poddasze

 

2 dołożyć grzejników, bo za miesiąc może być ciężko :P

 

3 ja bym zrównał łączną moc grzejników z mocą kotła, to pozwoliło by zasilać grzejniki w miarę niskimi temperaturami, lepszy komfort i mniej latającego kurzu.

 

Ciepła życzę :D

Opublikowano

Witam,

Dzięki za rady. Usiadłem sprawdziłem, policzyłem wyszło mi ze łączna moc grzejników to 9.9kW przy 70C na zasilaniu i 55 na powrocie. No plus ta "podłogówka" (nie mam pojęcia jak to policzyć). W sumie pewnei wyjdzie z 10-11kW. Poddasze "się robi", a ekipa od ociepleń zewnętrznych wejdzie lada dzień. Żeby było zabawniej: teraz temperatura zasilania, przy krzywej 15 wynosi ponad 55 stopni. Dom "nagrzał się" do 19,5 stopnia. Czy otwarcie grzejników na poddaszu pozwoli mi na uniknięcie wyłączania się pieca?

  • 5 tygodni później...
Opublikowano

No teraz jest juz lepiej: dom ocieplony z zewnatrz, poddasze ocieplone. Piec ociepla dom do zadanej temperatury i w zasadzie gra i buczy. Poza jednym malym ALE: ten sterownik pogodowy reguluje prace pomp CO i CWU. W chwili kiedy zostanie osiagnieta zadana na sterowniku temp. w domu sterownik wylacza popmke od CO. I wszystko byloby OK (piec przechodzi wtedy w cykl podtrzymanie i zalacza sie co 90 minut na minute), gdyby nie jeden, dosc irytujacy problem, ktory objawia sie glownei wieczorami (cykl dobowy mam ustawiony: 7-11:00 temp. komfortowa: 22 stopnie, 11-16:00 temp eko: 21 stopni, 16-22:00 komfortowa, 22-07:00 eko): w chwili kiedy zmienia sie cykl z komfortowego na eko, sterownik wylacza pompke CO (nie tak znow od razu, ale w ciagu kilku minut na pewno) i zdarzylo mi sie juz kilkukrotnie, ze goraca woda z powrotu spowodowala przegrzanie sie pieca i jego wylaczenie :/ (tak sadze ze tu chodzi o te wode z powrotu). Moze ktos ma jakis pomysl? Grzejniki na poddaszu sa wciaz skrecone (na razie uzytkowe poddasze jest nieuzywane, wiec troche mi szkoda ogrzewac, tym bardziej ze srednia temp. wynosi tam 16 stopni).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.