Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

a 65 to napewno za dużo , zwłaszcza dla glazury zalecana do 42

65*C jest na piecu a na podłogę idzie około 45 ponieważ jest głowica na zasileniu (jak widać na zdjęciu) ustawiona na 4 więc na podłogę idzie 40-45*C.

Położyłem termometr na podłogę w łazience i pokazuje 32*C.

 

co oznacza że podłogówka się wyłącza- pompa się wyłącza? po co?

Ponieważ jest sterowana auratonem (tylko podłogówka).

Grzejniki są podpięte do osobnej rozdzielni i każdy grzejnik posiada termostat.

W pierwszym roku grzania domu nie miałem auratona i podłogówka chodziła non stop. W domu 25-27 stopni (nie szło oddychać) a groszek w zasypniku znikał w dwa dni (150kg).

Dlatego założyłem auratona, który steruje tylko pompą od podłogówki. Efekt - groszek starcza przy obecnych mrozach na 6 dnia w domu temperatura zadana na auratonie 22.5*C w dzień a w nocy 21.75*C.

 

Stwierdziłem, że w moim przypadku problemem był chyba dolny zawór odkręcony na maksimum, nierówne ustawienia rotametrów i odkręcony górny imbus.

Po Waszych wskazówkach dziś rano około 5-tej pompa załączyła podłogówkę i o godzinie 9-tej podłogi byly już ciepłe i w domku 22.5 *C

Edytowane przez przemas744
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz jaki masz to pompa powinna chodzić cały czas , a nie wyłączać się po nagrzaniu podłogi bo duża bezwładność układów podłogowych , nagrzanie- wystudzenie i powrót zimnej wody do kotła po powtórnym załączeniu pompy , strasznie obciąża kocioł (dużo zimnej wody powraca) . Lepiej może było by wyłączać C.O jeśli za ciepło i obniżyć podłoge na głowicy przy belce ,a wtedy policzyć czy jest taniej . To tak moim skromnynm zdaniem , pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dwa mieszacze, w całym domu podłogówka, kominek z płaszczem wodnym i kocioł junkersa. Gdy grzeję kominkiem wszystko w porządku, ale przy grzaniu gazem mieszacz obniża temp. z 45 do 32st. Co sadzicie o następującym rozwiązaniu, wg mnie najprostszym:

Górną belkę powrotu odpiąć i połączyć z dolną rurą powrotu. Poza tym wszystko zostaje na swoim miejscu. Głowica ograniczy zbyt gorącą wodę zasilania, trzeba jedynie otworzyć zawór by-pass, żeby w przypadku zamknięcia dopływu ciepłej wody pompa nie pracowała na sucho. W tym tygodniu mam zamiar to zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się wytłumaczyć: górną belkę (powrót tam gdzie jest niebieski termometr) odkręcam i łączę z powrotem w dolnej lewej części (na lewo od czerwonego termometru). Chodzi o ominięcie punktu gdzie następuje zmieszanie. Punkt zmieszania zaślepiam. Odkręcam zawór by-pass, żeby pompa w razie zamknięcia dopływu ciepłej wody przez głowicę termostatyczną nie pracowała na sucho. Rurka będzie szła "na krzyż" ale rozwiązanie jest banalnie proste i sam się sobie dziwię, że wpadłem na to dopiero po dwóch zimach. U mnie nadmiar ciepłej wody w razie czego odbierze zasobnik cwu. Jeżeli macie jakieś uwagi to piszcie.

 

Próbuję wstawić zdjęcie ale coś mi się nie udaje. Rozdzelacz kan 77a.

Edytowane przez pako678
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdziłem dokładnie rysunków na forum no i wyszło, że w poście 26 jest tak jak ja chcę to zrobić. Różnica polega na tym, że mam kominek z płaszczem i muszę zostawić głowicę jako zabezpieczenie, oraz odkręcić zawór by-pass dla zabezpieczenia pompy. Chylę nisko czoła i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, układ mieszający przerobiony zgodnie z koncepcją. Kiedy palę w kominku temp. jest wreszcie taka jak powinna być. Tylko w przypadku kotła gazowego nie wiem dlaczego kocioł podaje temp np. 40 a do mieszacza dochodzi 36 - 37. Nie jest to błąd termometrów, tylko tak jakby temperatura na odcinku 2m tak spadała. Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten odcinek jest izolowany ? te 40*C to trochę mniej jak w kominku -nieprawdaz dlatego chyba tak szybko tą różnice wyłapałeś , a tak wykonany rozdzielacz to różnicy 20*C potrzebuje ,czyli podnieś temperature zasilania kotła gazowanego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów. Miałem ten sam problem tzn. mając kondensata działającego na parametrach do 50 st C ,,dzieki "rozdzielaczowi nie mogłem dogrzać odpowiednio podłogówki. Zdecydowałem się na przeróbkę rozdzielacza i muszę powiedzieć że teraz jest rewelka, Wszystko hula jak należy. Poniżej wrzucam fotkę po przeróbce.

post-38226-0-53449000-1330501167_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Praktycznie tak, zdemontuje kompletne podmieszanie wraz z zaworami (termostatyczny i regulacji przeplywu), zostanie tylko rozdzielacz z zaworami kulkowymi.

Od przylaczy z kotla polacze to krotkimi rurkami, zamienie zasilanie i powrot na kotle i po klopocie.

Osobiscie uwazam, ze odwrocic zasilanie i powrot na kotle jest latwiej i szybciej niz przekladac belki (u mnie13 obiegow na dwoch rozdzielaczach).

Jest to jednak indywidualna interpretacja i wydaje mi sie, ze nie ma to zadnego wplywu na calosc instalacji. Jedno i drugie rozwiazanie przyniesie ten sam efekt.

 

 

Witam ponownie, jak obiecalem chce potwierdzic,ze wreszcie zmienilem instalacje wedlog powyzszego opisu i funkcjonuje poprawnie.

Edytowane przez ziejur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów. Miałem ten sam problem tzn. mając kondensata działającego na parametrach do 50 st C ,,dzieki "rozdzielaczowi nie mogłem dogrzać odpowiednio podłogówki. Zdecydowałem się na przeróbkę rozdzielacza i muszę powiedzieć że teraz jest rewelka, Wszystko hula jak należy. Poniżej wrzucam fotkę po przeróbce.

 

W tym rozwiazaniu sa dwie pompy w szeregu czego nie powinno sie stosowac, teoretycznie przynajmniej, Rowniez chcialem tak zrobic czego mi jednak odradzono.

Edytowane przez ziejur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Układ do zasilania podłogówki musi być z pompą i regulacją temperatury wody podawanej na rozdzielacz.

Można to osiągnąć poprzez zastosowanie układu z pompą mieszającą na rozdzielaczu - prawy rysunek lub pompę i układ przygotowania wody grzewczej zainstalować w kotłowni i osobnymi rurami doprowadzić wodę na rozdzielacze.

Jeżeli masz tylko samą podłogówkę to kocioł kondensacyjny może bezpośrednio pracować na potrzeby podłogówki - ustawiasz na kotle np temp 40C.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, dołącze do tematu może mi ktoś pomoże posiadam kocioł kondensacyjny vitricx 26 i nie wiem które rozwiązanie bedzie lepsze czy to na zdjęciu 1 bez pompy czy może zostawić pompe a zlikwidować tylko sam by-pass zdjęcie 2

 

Możesz wyrzucić bajpas z pompą i zastosować zestaw naprawczy do takiego typu rozdzielaczy .

możesz zakupić bez pompy i wykorzystać swoją .

 

post-4018-0-06232100-1349167629_thumb.jpg (zestaw naprawczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź,

mam podłogówke na całym domu około 105m2 i grzejniki w wszystkich pomieszczeniach ale te są przewymiarowane aby nie wymagały zbyt dużej temp. zasilania

i właśnie tu mam problem czy jak na kotle ustawie 40C to ten mieszacz mi jest potrzebny czy właśnie lepiej wymontować pompe i ten by-pass i liczyć na pompe z kotła że sobie poradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie takiego rozdzielacza do wiszącego kotła kondensacyjnego to kompletne nieporozumienie (patrz wytyczne projektowe). Zamiast rozdzielacza powinieneś zastosować firmowy "rozdzielacz strefowy DIM V2 (patrz strona producenta) typ zależy od ilości stref. Jesteś który zamiast stosować elementy sytemu oferowane przez producenta kotła "coś kombinuje" i w tych kombinacjach sukcesu niestety Ci nie przewiduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie masz racje, ale tak to jest jak się za długo człowiek buduje bo go nie stać na wszystko od razu koncepcje zmieniają się wraz z napływem gotówki, miał być zwykły kopciuch pod ten rozdzielacz, a teraz plany uległy zmianie i szukam rozwiązania kompromisowego które da mi satysfakcje i jakieś oszczędności a nie tylko krytyke doświadczonych hydrulików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie masz racje, ale tak to jest jak się za długo człowiek buduje bo go nie stać na wszystko od razu koncepcje zmieniają się wraz z napływem gotówki, miał być zwykły kopciuch pod ten rozdzielacz, a teraz plany uległy zmianie i szukam rozwiązania kompromisowego które da mi satysfakcje i jakieś oszczędności a nie tylko krytyke doświadczonych hydrulików.

Niestety to co sprawdza się w układach z kotłem na paliwo stałe nie zawsze nadaje się do wiszących kotłów gazowych. Zadnych oszczędności nie będzie, za to będą trudności ze sterowaniem. Na forum zresztą było już kilka takich postów. Chcesz być zadowolony to zrób to "bezkompromisowo" czyli dobrze i nie piszę tego aby jakoś mocno Cię krytykować. Wiem napweno że poprawki wadliwie wykonanych instalacji są "baaaaardzo drogie" o czym powinieneś pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyrzucić bajpas z pompą i zastosować zestaw naprawczy do takiego typu rozdzielaczy .

możesz zakupić bez pompy i wykorzystać swoją .

 

post-4018-0-06232100-1349167629_thumb.jpg (zestaw naprawczy)

 

 

to nie jest zestaw naprawczy, jak juz pisalem w tym przypadku pompy beda pracowaly szeregowo. Nie jest to wskazane.(Pompa w piecu i ta z rozdzielacza), wyrzucic bypas nic tu nie zmieni.

Edytowane przez ziejur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź,

mam podłogówke na całym domu około 105m2 i grzejniki w wszystkich pomieszczeniach ale te są przewymiarowane aby nie wymagały zbyt dużej temp. zasilania

i właśnie tu mam problem czy jak na kotle ustawie 40C to ten mieszacz mi jest potrzebny czy właśnie lepiej wymontować pompe i ten by-pass i liczyć na pompe z kotła że sobie poradzi

 

Nie rozumiem dlaczego montuje sie kaloryfery skoro na calej powierzchni mieszkalnej jest podlogowka, i to jeszcze przewymiarowane. To tylko niepotrzebnie komplikuje cala instalacje.

Twoj problem to nie tylko te 40C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.