Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termometr Przylgowy


German

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc doświadczony praktyków.

Potrzebuje założyć termometr przylgowy na instalacji cwu za mieszaczem termostatycznym.

 

Powiedzcie mi jaką dokładność ma pomiar temeratury termometrem przylgowym jeżeli założony on będzie na kształtkach stalowych lub mosiężnych.

Jak duża będzie różnica w pomiarze temeratury w porównaniu z termometrami bimetalicznymi zanurzeniowymi instalowanymi w kształtkach na instalacji.

 

termometr-przylgowy-0-120-ath63f-afriso-63822.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może to zalezy od termometru ale u mnie przylgniowy w porównaniu z zanużeniowym pokazywał głupoty,im wyzsza temp.tym bardziej zanizał wskazania, czasem nawet o 15 stopni,nawet wymieniłem kilka w sklepie ale na kazdym było to samo.nie pamietam jakiej firmy były.w koncu wpadłem na taki pomysł;trójnik miedziany 28/15 przeciąłem wzdłóz na pół, w 15 stkę wsadziłem termometr i całosc wcisnąłem na rurę 1" ,bo tam go chciałem, i było dużo lepiej.ale i tak wskazania były rózne o kilka stopni pomiędzy przylgniowym,zanużeniowym a tym co na sterowniku.mowie pomiaże temp.c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj błąd pomiaru jest zależny od delta temperatury przegrody na której powierzchni dokonywany jest pomiar oraz strat na przylgni pomiarowej.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja założyłem taki przylgowy , ale on ma powierzchnie płaską a rurka jest okrągła więc styk jest mizerny no i odczyt fałszywy. I zaniżał jakieś 5-8 st. Podłączyłem obok termometr bardzo czuły taki do mięsa i ten dopiero pokazał prawidłową temp. Więc ten przylgowy ustawiłem tak jak ten mięsny i teraz myślę że jest OK. Pod ten przylgowy musiałem dorobić blaszkę żeby stykał pełną płaszczyzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich układach dobrze jest zastosować pastę silikonową która przewodzi ciepło (zastosowanie w elektronice do umieszczania układów na radiatorach), oraz umieszczanie czujki pod izolacja ciepłochronną. pastę można kupic w niewielkich opakowaniach w sklepach z elektroniką na pewno (z częściami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam,

właśnie załozyłem 2 szt w mojej instalacji, po dokonaniu kalibracji śrubokrentem na tylniej śrubie i posmarowaniu miejsca dotykowego pastą silikonową przylgowy wskazuje prawie idealnie :) pozdr

 

 

post-26933-0-57863700-1363336865_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, po dokonaniu kalibracji śrubokrentem na tylniej śrubie i posmarowaniu miejsca dotykowego pastą silikonową przylgowy wskazuje prawie idealnie ,,,,

 

W ramach doświadczenia proponuje teraz zdemontować ten wskaźnik temperatury po kalibracji i pozostawić go w pokoju, przy innym termometrze.

W ramach dalszych doświadczeń proponuje wstawienie go do lodówki wraz z innym termometrem.

 

Przekonasz się wtenczas co warta była ta kalibracja i co wart jest ten wskaźnik temperatury.

 

 

Niemniej jednak, tak skalibrowany wskaźnik temperatury może służyć do poglądowego "mierzenia" temperatury w bardzo wąskim przedziale pomiarowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Z tym śrubokrętem, to bym za bardzo nie kombinował, ale w kwestii past, polecam również smar miedziany taki do klocków, poprawia dość skutecznie działania termometrów przylgowych, do dostania w pierwszym lepszym motoryzacyjnym za kilka zł. Mam takie ivena i jak na mój gust są całkiem dokładne.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły smar (towot) też da radę i ma prawie takie same właściwości jak pasty . Ale te termometry przylgniowe to lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Co do dokładności to nie ma co oczekiwać cudów jeśli chodzi o te wskaźniki. Ja u siebie mam termometr firmy AIM i ma on klasę dokładności 2.0. Z fizyki pewnie niektórzy pamiętają, że oznacza to błąd pomiaru przy zakresie pomiarowym od 0 do 120st na poziomie +/- 2,4 st. Innymi słowy jak termometr wskazuje 50st to w rzeczywistości temperatura może wynosi 47,6 albo równie dobrze 52,4. Wniosek z tego taki, że nie ma się czym przejmować ewentualnie kupić jakiś przyrząd elektroniczny. Nawet proste i tanie termometry z łatwością osiągają dokładność +/- 1st a nawet +/- 0,5 st. Chociaż ja wolę analogi, które lepiej pokazują tendencję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.