Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Czterodrogowy A Siłownik ?


arek001

Rekomendowane odpowiedzi

Kotłownie mam już zrobioną z zaworem 4D na ogrzewanie podłogowe i 3 D do sterowanie grzejnikami

No to masz dobrze zrobione jeśli zawór na podłogówkę jest z siłownikiem.

Ustawiasz parametry i grzeje.

 

P.S. Niby dlaczego temperatura na podłogówkę ma być stała?

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie znam się za dobrze ale z tego co mi wiadomo to podłogówka powinna grzać ze stałą temp i pompa powinna chodzić cały czas. A zawór RTL z tego co wiem to montuje się na powrocie i on wpuszcza gorącą wodę do rurki i jak temp wody dojdzie do określonej temp to zawór się zamyka i taka podłoga grzeje nierównomiernie(Bo woda wpływa gorąca potem się studzi i zawór znowu dopuszcza gorącą wodę i tak cały czas) Czy tak to działa ? Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca taki jest efekt działania RTL, ale nie o tym chyba mówimy.

 

Pompa nie musi chodzić cały czas. Temperatura nie musi być stała.

Tyle ustaleń wstępnych.

 

Jak masz zawór mieszający z siłownikiem, to będzie dobrze na podłogówce działał.

Ustawiasz jego działanie np. od 30 do 40C, puszczasz pompę i tyle.

Oczywiście ustawiony zakres musi być dobrany do Twojego budynku, co można ustalić doświadczalnie.

Żadne RTL nie są potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Wątek założyłem ponieważ chce kupić siłownik na zawór 4 D do podłogówki i pytałem czy to dobre rozwiązanie. A jak kupię już siłownik to mogę też założyć termostat pokojowy (euroster tak to się chyba nazywa) który będzie wyłączał pompę jeśli temp w danym pomieszczenie zostanie osiągnięta ? dodam tylko że będzie tylko jeden termostat pokojowy do sterowania 4 obwodami. Czy takie rozwiązanie ma sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podłogówki to 3D zupełnie wystarczy (ma tylko mieszać, nie musi chronić powrotu).

rozwiązanie z siłownikiem i jego dodatkowym sterownikiem jest stosunkowow drogie. Taniej jest założyć zawór termostatyczny mieszający (nie wymaga siłownika ani sterownika siłownika). Do pompy rzeczywiście można podpiąć termostat pokojowy.

Euroster to nazwa firmy i konkretny sterownik. Często daję go za przykład [bo ma sterowanie PI], jednak należy zaznaczyć, że nie jest to jedyny taki na naszym rynku (nie zamierzam ich reklamować za darmochę :o :lol: ). Są też inne podobne, jak chociażby Diana D10 czy Tybox (chyba nawet tańsze).

Różnica jest taka, że firma Euroster nie wie sama do końca jak on naprawdę działa, a Ci od Tyboxa wogóle nic nie kumają a za wykręt mają, że "to słodka tajemnica francuskiego producenta" :lol: :lol:

Bandy nieuków.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz termostat pokojowy dostałem kiedyś (taka prosta konstrukcja) a sterowanie do zaworu posiada chyba mój sterownik od pieca (menuet firmy foster) czyli tylko zostaje koszt zakupu siłownika około 300zł.a z tymi zaworami termostatycznymi to też dobre rozwiązanie ale musiałbym przerabiać kotłownie, ale człowiek uczy się całe życie teraz może zrobiłbym inaczej. Ale chyba będzie ok. Tak kombinuję z tym siłownikiem ponieważ temp na podłogówce bardzo się zmienia skacze od 34 do 42stopni jak palę drzewem przy ekogroszku jest normalnie stała temp. a czy to prawda że na podłogówkę nie powinna iść większa temp niż 45 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam

Wszystkich bardzo serdecznie

Posiadam piec z podajnikiem ze sterownikiem Lider 25kw pleszew dom 140m2

Instalacja z zawór 4 drożnym pompie do CO i grawitacyjnie do cwu

Jak mam wyłączono pompkę CO to wszystkie grzejniki zimne to grawitacyjnie nie pchnie ciepła

wszystko fajnie działa tylko muszę chodzić i kręcić tym zaworem i jak mnie niema a jest zmiana temp. to robi się gorąco.

 

Wymyśliłem sobie że kupie termostat pokojowy i podłączę do Lidera (i będzie wyłączał mi pompką Co)

Ale trafiłem na te forum i poczytałem o tych siłownikach na zawór 4d(idea jest dla mnie zrozumiałą)

 

Cenowo lepiej wychodzi sam termostat chyba ?

Czy siłownik jest lepszym rozwiązaniem i dlaczego?

Jakie są wady mojego rozwiązania?

 

kasa się skończyła kredyty do spłacania zostały więc wybrałem rozwiązanie które będzie nie drogie i sam zrobię ale gdyby miało się nie sprawdzić to poczekam i za rok zrobię lepsze.

Z góry dziękuje za podpowiedzi.

 

ps

mam trochę podłogówki na zaworze 3d bez żadnych kombinacji to chyba nie będzie kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poszukaj na necie podobno sa już termostaty pokojowe sterujące siłownikiem zaworu 4d niestety ja nie znam zasady ich działania.

Możesz tez narazie kupic jakiś przewodowy lub lepiej bezprzewodowy termostat pokojowy wpiąc go pod sterownik kotła i narazie bedzie włączał i wyłączał pompe a w przyszłości dokupic siłownik zaworu i sterowanie pogodowe do tego podpiąć jeszcze ten termostat pokojowy .W mojej ocenie teki układ czyli siłownik zaworu +regulator pogodowy+termostat pokojowy jest najlepszym rozwiazaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Założyłeś sterownik pokojowy i teraz po osiągnięciu temperatury w domu wyłącza pompe?

Jesli pomieszczenia sie dogrzewaja po włączeniu pompy to bym tak zostawił.

Możesz potestować co będzie lepiej zostawic jak teraz (lub jeszcze skręcić zawór) i kocioł będzie nagrzewał dłużej ale na mniejszej mocy lub odkręcić zawór i kocioł szybciej nagrzeje ale bedzie jednoczesnie chodził na większej mocy . Zobaczysz jak będzie lepiej jeśli chodzi o opał i komfort,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.