Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Czterodrogowy A Siłownik ?


arek001

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam mały problem związany ze sterowaniem ogrzewania podłogowego. Do sterowania używam zaworu czterodrogowego i mam problem z dużymi skokami temperatur teraz palę drzewem i jak na piecu jest 58 stopni to jest ok (34 stopnie podłogówka) a jak temp na piecu wzrośnie do np. 65 stopni(tak przeciąga temp) to na podłogę idzie już ponad 40 stopni. Teraz nie wiem co zrobić bo sprzedawca w sklepie powiedział mi że nie da się zamontować siłownika na mój zawór mieszający ( a koszt nowego z siłownikiem to 650zł) A zawór który posiadam jest firmy WOMIX a jego symbol to MIX M 4-25.Proszę o radę czy da się do tego zaworu zamontować siłownik jeśli tak to jaka jest cena takiego siłownika? i ostanie pytanie czy takie sterowanie zaworu z siłownikiem ma sens do ogrzewania podłogowego ? mój sterownik to menuet on chyba posiada opcje sterowania zaworem mieszającym. Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością da się zamontować siłownik na ten zawór (informacja ze strony producenta: http://www.womix.pl/oferta/zawory_mieszajace/zawory_mix_m). Cena ze sklepów internetowych to około 270 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest zawór RTL. Moja kotłownia wyposażona jest w dwa zawory mieszające trójdrogowy na grzejniki i czterodrogowy na podłogówkę i osobno pompa na CWU. A masz może jakiś ciekawy pomysł na przerobienie tej podłogówki czy lepiej kupić ten siłownik i nic nie przerabiać ? Jak myślisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawór ten działa na takiej zasadzie, że po podaniu napięcia na jeden z kabelków zawór się otwiera a na drugi zamyka. Tym czy otwierać czy zamykać steruje sterownik unicontrol mix (w moim przypadku). Generalnie sterownik nie wie w jakiej pozycji jest sterownik i nie jest w stanie go ustawić np. w połowie. Steruje tak, że gdy temperatura za zaworem jest za niska zawór się przez jakiś krótki czas otwiera, jeżeli za wysoka - zamyka. Taki warunek jest sprawdzany co określony czas i na tej zasadzie ustalana jest temperatura. O ile mnie pamięć nie myli "sterowanie dwupunktowe" siłownika zaworu a sama metoda sterowania nim to całkowanie.

 

Jest jeszcze inna metoda sterowania opierające się chyba na zmiennym napięciu na podstawie którego ustawiany jest sterownik (ale ta informacja nie jest pewna ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia - to raczej pytanie dla instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

sam stoję przed wyborem siłownika i wiem, że on sam nic nie zrobi - potrzeba mu kogoś kto nim zarządzi!

U mnie w kotłowni zawór 4D jest firmy ESBE i do niego jest i siłownik (90) i siłownik z regulatorem temperatury (90K)

ceny wydają się być dobre bo w tej kolejności to 129zł netto lub 485zł netto (tu już gorzej al eza to jest wbudowany regulator temp.)

 

Właśnie przyszedł do mnie EUROSTER 2026TXRX a kompletnie nie wiem jak go podpiąć

link: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10373-rozbudowa-kotlowni-part-2/page__st__20__gopid__88823#entry88823

więc do siłownika np 90 (129zł) potrzeba jeszcze osobnego regulatora.

 

Reasumują, trzeba mieć:

- zawór 4D

- siłownik na zaworze

- regulator zaworu 4D (najczęściej pogodowy)

- regulator pokojowy - to ponoć już mniej konieczne, ale jak ktoś już ma ... a ja właśnie mam ;)

 

w zależności od temp. zewnętrznej (krzywej temp.) regulator na siłowniku będzie mu "zadawał" większą temp. tak aby

regulator już ten pokojowy mógł uzyskać tę zadaną przez siebie temperaturę. Z racji też samego działania regulatora pokojowego

(działa/nie działa) nie ma tu mowy o zwiększaniu przez niego temp. Uzyskamy tylko max. tyle co puści nam zawór 4D, np. jeśli zawór 4D ustawimy

ręcznie na temp. wyjścia 40*C to na kaloryferach uzyskamy np 35*C i regulator pokojowy nam dostarczy lub nie tyle tylko energii. Jeśli zechcemy

mieć więcej to musimy przestawić zawór 4D na większą temp. np. 50*C tak aby mieć cieplej w mieszkaniu i właśnie aby nie ganiać do zaworu 4D

mamy na nim siłownik, który robi to za nas.

 

Ja na razie chciałbym uzyskać to poprzez załączanie lub nie pompy CO, przy ustawionym na sztywno (brak siłownika) zaworze 4D - ponoć się da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się. Wadą jest całkowite wychładzanie się grzejników co może stanowić pewien dyskomfort (sam swego czasu takie rozwiązanie praktykowałem i przy -20 stopniach przebywanie obok całkiem zimnego grzejnika nie było przyjemne - mimo, że generalnie w pokoju te 21 czy 22 stopnie były).

 

Nie wiem jaki masz kocioł, ale u mnie (kocioł retortowy - sterownik GECO) można też sterownik pokojowy podpiąć do kotła (wprowadza go on wtedy w permanentny stan "podtrzymania", a podpięta do kotła pompa przestaje działać przy odpowiednio niskiej temperaturze kotła) - generalnie prawie to samo tylko może minimalna oszczędność opału. Acha - przy ustawionym "priorytecie CWU" kocioł załącza się przy grzaniu CWU.

 

Generalnie rozwiązanie z siłownikiem + sterownikiem daje (moje subiektywne zdanie) dużo większy komfort cieplny w mieszkaniu (grzejniki nie stygną całkowicie a jedynie zmniejszają temperaturę o zadaną liczbę stopni). Oszczędności na opale mogą wynikać z faktu zastosowania sterowania pogodowego (czasami różnica między temperaturą w ciągu doby potrafi być duża i kocioł na stałe ustawiony niepotrzebnie przegrzewa mieszkanie). Czy jest to warte swojej ceny - wybór użytkownika - wg mnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tego nie łatwiej i taniej osiągnąć zaworami termostatycznymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co dokładnie chodzi z tymi zaworami termostatycznymi (to jest zawór RTL?) Kotłownie mam już zrobioną z zaworem 4D na ogrzewanie podłogowe i 3 D do sterowanie grzejnikami i osobna pompa na CWU. A zamontowanie zaworów Termostatycznych też nie jest takie tanie bo jeden kosztuje ponad 100 złoty a ja mam 4 obiegi podłogówki to koszt zaworów to ponad 400 złoty. Teraz to już nie wiem co mam zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że jak teraz nie wydasz tych 400 to później ucieknie Ci kilka razy więcej a i na nerwach nie zaoszczędzisz ;)

Ja jak mam doła w paleniu ekogroszkiem to idę do kotłowni i marzę o piecu gazowym.... tak więc widzisz ja teraz dojrzewam

aby usprawnić sobie życie a Ty możesz od razu - Twój wybór!

 

@marcin

a jakby podpiąć sama pompę do regulatora pokojowego? Tak też radzą na forum.

a najlepiej jakbyś mógł looknąć do tego wątku:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10373-rozbudowa-kotlowni-part-2/

przydało by mi się parę dodatkowych rad a i może bym wreszcie zamontował ten regulator co go już mam ;)

 

Kusi też cena siłowników z ESBE ale nie mogę się zdecydować na zwykły czy z regulatorem temp. a i cena znacząco różna

 

pleassse

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.