Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Z uwagi na to iż jestem nowy na tym forum, na początku chciałbym wszystkich serdecznie powitać i a następnie baaaaaardzo prosić o Was o pomoc...

 

W temacie, jakiemu poświęcone jest to forum jestem totalnie - jak to się mówi - zielony, stąd mam cichą nadzieję że z Waszą pomocą uda mi się znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i rozwiązać moje problemy.

 

Mianowicie, chodzi mi o kocioł do centralnego ogrzewania..... sprawa wygląda następująco - że z moją kochaną połówką przeprowadziliśmy się do domu wolnostojącego, który wymaga poświęcenia mu sporo uwagi i pracy - a mając na uwadze fakt że dużymi krokami zbliża się zima, więc na pierwszy ogień idzie CO :)

 

i tu moje pierwsze pytanie - jaki kocioł??

 

Dom 1-piętrowy, podpiwniczony, budowany na przełomie lat 80/90 z pustaka, niczym nie docieplany, powierzchnia ok. 120 m2, okna standardowe kilkunastoletnie drewniane, ale ulegną wymiania jeszcze w tym roku, więc można przyjąć że okna są PCV...

i to by było na tyle jeżeli chodzi o "wodotryski" podtrzymujące ciepło w naszej chałupie...

 

na tą chwilę podłączony jest jakiś kilkunastoletni kocioł gazowy, ale już kompletnie nie domaga i stąd myśl żeby zakupić nowy - właśnie GAZOWY

 

Jakiej firmy kotły polecacie i co chyba naważniejsze - jakiej mocy?? Czy do montażu takowego kotła jest wymagana jakaś specjalistyczna ekipa - jak tak to w jakich kwotach oscyluje taka usługa montażu i podłączenia kotła?? mam nadzieję że uda mi się zaczerpnąć od Was trochę wiedzy, a później przełożyć ja na rzeczywistość tak, żeby to wszystko miało ręcę i nogi i żebyśmy mogli razem z narzeczoną cieszyć się w smętne ziomowe wieczory ciepłem domowego ogniska :D

 

z góry ślicznie dziękuje za pomoc

 

pozdrawiam

 

Markcox

Opublikowano

Jaki jest ten stary kocioł?Zamknięta,czy otwarta komora spalania?Najlepiej podaj model.Czy w kominie jest wkład stalowy?

1.Najlepszym rozwiązaniem jest kocioł pulsacyjny (tylko jeden producent-AUER)- 12 200zł z 7% VAT-em.

2.Potem są kotły kondensacyjne - dużo producentów-od 6000 do 12 000zł.

3.Następnie mamy kotły Turbo,z zamkniętą komorą spalania.Też duży wybór - od 2400 do 4500zł.

4.Na końcu są kotły z otwartą komorą spalania,duży wybór.Ceny od 1700-do 3500zł.

Potrzebujesz tam kotła o mocy ok. 10-20kW.Rozbieżność wynika stąd,że obecnie nie ma kotłów o sztywnej mocy,ale wszystkie mają modulowane palniki,więc nadmiar mocy nie jest problemem.Jeśli więc kupisz kocioł o mocy 24kW,to nic się nie stanie.

Montaż takiego kotła niech przeprowadzi raczej fachowiec,bo to nie jest zadanie dla laika.Być może wymagany też będzie stalowy wkład kominowy.

Kotły turbo i kondensacyjne wymagają doprowadzenia powietrza do spalania oddzielną rurą.Można to zrobić za pomocą rury koncentrycznej,czyli środkową rurą idą spaliny w zewnętrzną zasysane jest powietrze.

Kocioł pulsacyjny nie musi mieć stalowej rury.Może ją z powodzeniem zastąpić rura 40 lub 50 z PVC lub PP.

Trzeba też pamiętać,żeby przygotować jakiś odpływ kondensatu z komina,bo idzie tego sporo,kilkanaście litrów na dobę nawet.

Kotły z pkt. 4 wymagają stalowego wkładu kominowego i zapewnienia dopływu powietrza do pomieszczenia,w którym są zainstalowane.Najlepiej nadają się do niezbyt szczelnych piwnic.

A jak tam będzie z przygotowaniem ciepłej wody?

Opublikowano
Jaki jest ten stary kocioł?Zamknięta,czy otwarta komora spalania?Najlepiej podaj model.Czy w kominie jest wkład stalowy?

obawiam się że nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie... kupiliśmy z narzeczoną dom, w którym właściciel od razu nas ostrzegł że kocioł nie działa jak powinien (praktycznie w ogóle nie działa, grzejniki są zaledwie letnie - nawet nie ciepłe) stąd decyzja - nawet nie o naprawie starego (w końcu to prawie 20 letni kocioł) ale o kupnie nowego.

Co do wkładu w kominie to muszę skontaktować się z właścicielem - może on mnie oświeci w tej kwestii

1.Najlepszym rozwiązaniem jest kocioł pulsacyjny (tylko jeden producent-AUER)- 12 200zł z 7% VAT-em.

2.Potem są kotły kondensacyjne - dużo producentów-od 6000 do 12 000zł.

3.Następnie mamy kotły Turbo,z zamkniętą komorą spalania.Też duży wybór - od 2400 do 4500zł.

4.Na końcu są kotły z otwartą komorą spalania,duży wybór.Ceny od 1700-do 3500zł.

biorąc pod uwagę kwestie finansowe :/ z wymienionych przez Ciebie w gre wchodzą kotły nr. 3 i 4

czy jest jakiś konkretny producent którego możecie polecić?? czy nawet model kotła??

A jak tam będzie z przygotowaniem ciepłej wody?

woda "zasilana" jest z oddzielnego urządzenia, tzn. najprostszego pieca gazowego :D

 

pzdr

Opublikowano

OK.Nie dociekaj już jaki to kocioł.Skoro jest tak stary,to raczej pewne,że ma otwartą komorę spalania.Prawdopodobnie nie ma też komina stalowego,więc byłby konieczny.

Poszukaj na Allegro jakiegoś nie drogiego kotła z otwartą komorą spalania z firm;Vaillant,DeDietrich,Termet,Junkers,Buderus,Ariston,Immergas, o mocy 17-21kW.

Każda z tych firm robi dobre kociołki.

Mógłby to być kocioł jedno funkcyjny,jeśli zdecydowany jesteś zostawić do ogrzewania wody,to,co jest.Jeśli chciałbyś zmienić coś w tej kwestii,to szukaj kotła dwu funkcyjnego.Wtedy można by wywalić to ustrojstwo,które podgrzewa obecnie wodę i powierzyć tą funkcję nowemu kociołkowi.

Opublikowano

Allegro jest bardzo dobrym pomysłem, pod warunkiem, żę nie kupuje si w ciemno. Ja sam zdecydowałem się jakiś czas temu na montaż pieca gazowego. Wybrałem oczywiście fachowca z polecenia, z kilkunastoletnim stażem na rynku. Służą serwisem i fachową radą, a i same komentarze świadczą o żetelności firmy. Gorąco polecam, ja zdecydowałem się akurat na kocioł z podajnikiem, ale firma zajmuje się chyba wszystkimi możliwościami grzewczymi.

 

<LINK DO ALLEGRO>

 

<LINK DO FIRMY>

Opublikowano

Zbychu drogi. Z początku chciałem Cię zablokować permanentnie, ale po namyśle stwierdziłem, że wystarczy, że każdy Twój post zostanie przeze mnie sprawdzony PRZED publikacją. Tak więc informuję, że piąty post reklamujący firmę, z którą oczywiście nie masz nic wspólnego poza tym, że jesteś zadowolonym klientem (żarcik :D ), nie zostanie opublikowany. Szkoda więc Twojej fatygi na jego redagowanie.

 

Pozdrawiam

Marcin

 

P.S. Palisz ekogroszkiem w kotle gazowym?? :)

Opublikowano

a więc już udało mi się ustalić że żadnego wkładu w kominie nie ma - więc odpada mi kocioł z otwartą komorą spalania.

Myślę że ze wzgledu na fifnanse zdecyduje się na kocioł TURBO z zamkniętą komorą spalania... tylko jedna rzecz:

 

Kotły turbo i kondensacyjne wymagają doprowadzenia powietrza do spalania oddzielną rurą.Można to zrobić za pomocą rury koncentrycznej,czyli środkową rurą idą spaliny w zewnętrzną zasysane jest powietrze.

mam nadzieję że rzeźbienie tego doprowadzenia powietrza nie będzie leżała w mojej gestii tylko fachowca montującego kocioł?! Bo jak już wspomniałem w tym temacie jestem totalnym laikiem :)

a propos późniejszego przygotowania ciepłej wody - jak rozumiem kupując kociął jednofunkcyjny nie będę miał okazji w bliższej czy dalszej przyszłości podpiąć pod niego oddzielnego zbiornika na wodę?! taką operację można uskutecznić tylko przy kotłach dwufunkcyjnych?! jeżeli się mylę proszę o wyrozumiałość i wyprowadzenie mnie z błędu :D

 

achaaa.. i jeszcze jedno... jeżeli zdecydowałbym się ewentualnie na kocioł dwufunkcyjny, czy od razu muszę wykorzystać jego obie funkcje?? czy mogę na wstępie wykorzystać go tylko do ogrzewania domu, a oddzielny zbiornik do podgrzewania wody zorganizować w późniejszym czasie ??

 

pzdr

 

ps. nie ze mną te numery Zbychu

Opublikowano

Jak najbardziej podłączysz do niego zasobnik cwu (popularny bojler). W praktyce jednofunkcyjne są oszczędniejsze niż dwufukcyjne. Szczególnie w przypadku kotłów kondensacyjnych (dwufunkcyjny kondensat to IMHO nieporozumienie).

 

Do jednofunkcyjnego podłączysz zasobnik i jeszcze będziesz miał funkcję priorytetu c.w.u. Dwufunkcyjny podgrzewa cwu w trybie przepływowym (jak terma). Odprowadzenie spalin powienien wykonać (odpłatnie) instalator. Co jeszcze ... polecam kondensat a może pulsacyjny ? (nie polecam wprost bo nie widziałem na oczy pulsacyjnego:) Kupuj coś markowego Vaillant itp.

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Piękne dzięki Panowie za błyskawiczną pomoc - myślę że wyjaśniliście wszystkie moje wątpliwości (a na pewno większość z nich) i odpowiedzieliście praktycznie na każde (nie tylko te zadane bezpośrednio) pytania :D

Więc po burzy mózgu jednak zdecyduje się na kocioł jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania a w przyszłości pomyślimy nad dokupieniem oddzielnego zasobnika na ciepłą wodę.

Adam wymienił mi producentów ale ze wskazaniem na kotły z otwartą komorą spalania - czy polecicilibyście również tych samych producentów, jeżeli chodzi o kociołek z zamkniętą komorą??

Jak najbardziej podłączysz do niego zasobnik cwu (popularny bojler)

Ale będzie to oczywiście boiler również na gaz?! :)

Co jeszcze ... polecam kondensat a może pulsacyjny ?

hmmm... miło by było ale na tą chwilę są poza naszym zasięgiem finasnowym niestety, a jakby nie było zima za pasem więc kocioł jest nam potrzebny na wczoraj :)

 

pzdr

Opublikowano

a mam jeszcze jedno zapytanie... zdecyduje się jednak na Vaillanta tylko wacham się pomiędzy modelami ATMO a TURBO

 

http://www.ceneo.pl/1250289

 

http://www.ceneo.pl/662018

 

czy do tego konkretnego modelu kotła z otwartą komorą spalania konieczny jest wcześniej wspomniany stalowy wkład w kominie?? Jak mówiłem kocioł będzie montowany w dobrze wietrzonej piwnicy o dużej powierzchni, a na tą chwilę te 500-700 PLN różnicy w cenie nie jest bez znaczenia... chociaż z drugiej strony nie chciałbym dać ciała z tym kotłem i później pluć sobie w brode :/

 

pzdr

Opublikowano

Oba kotły są dobre i z obu będziesz zadowolony. Dobra firma myślę, że bedziesz spał spokojnie którego byś nie zamontował. Jednak wolałbym nie robić dziur w ścianach, a tylko puścić rurę z powietzrem. Z drugiej strony jak kocioł stoi gdzieś w kotłowni to lepsza wentylacja się napewno przyda w pomiesczeniu. Zwróć uwagę na koszty instalacji. Może okazać się, ze Turbo mimo wyższej ceny będzie też droższa instalacja.

 

Otwarta komora spalania

Kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje.

Dlatego w pomieszczeniu tym wykonuje się wentylację nawiewną, która zapewni napływ powietrza z zewnątrz budynku do kotłowni ? najczęściej jest to otwór w ścianie zewnętrznej budynku wyposażony w kratkę wentylacyjną.

 

Zamknięta komora spalania

Kocioł pobiera powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku. W tym przypadku stosuje się odpowiednie systemy doprowadzające powietrze do kotła i odprowadzające spaliny.

Przy tym rozwiązaniu można zrezygnować z wentylacji nawiewnej powietrza do kotłowni.

 

Ja bym się jeszcze gęboko się zastanowił i jeszcze raz przeliczył koszty późniejszego ogzrewania nad piecem kondensacyjnym.

Myślę, ze taka inwestycaj powinna się dużo wcześniej zwrócić i będzie mniej odczuwalna po kiieszeni. http://www.allegro.pl/item436633467_kociol...um_ariston.html lub http://www.allegro.pl/item434292841_junker...dobra_cena.html to zawsze wydajność cieplna powyżej 100% czyli 10% wicej ni w standardowym

Opublikowano

Jeżeli kociołek będzie w dobrze wentylowanej piwnicy,to nie wiem,czy warto inwestować w Turbo.Zużycie gazu minimalnie niższe,większe koszty układu powietrzno-spalinowego + koszty montażu.

Jednofunkcyjny z otwartą komorą to najtańsza,a tak samo efektywna opcja.

Boiler możesz podłączyć do niego ,kiedy tylko chcesz.I nie boiler gazowy,tylko zwykły zasobnik stojący lub wiszący z wężownicą,w której będzie przepływać gorąca woda podgrzewana przez kocioł.

Kupując kocioł jednofunkcyjny zapytaj jednak o możliwość podłączenia zasobnika,bo zdarzają się (bardzo rzadko) kotły jednofunkcyjne bez tej możliwości.

Do kotła z otwartą komorą spalania również trzeba zamontować stalowy wkład kominowy.Tak jak do każdego kotła gazowego.Chyba,że ma się komin ceramiczny.No,ale takie kominy zdarzają się w nowych budynkach i w starych raczej nie występują.

Opublikowano

to mam co chciałem.... już myślałem że jestem w 100% - no może w 99,9% zdecydowany, a tu GABRIEL wsadził kij w mrowisko (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i praktycznie rzecz biorąc, znowu mam "zagwózdke" i zaczynam wszystko od nowa.

szczerze mówiąc zasugerowałem się przedziałem cenowym kotłów kondensacyjnych podanym przez Adama (absolutnie nie mam Adamie o to pretensji - wręcz przeciwnie, wiedz że bardzo mi pomogłeś i mnie ukierunkowałeś...) a tu widzę że można jednak dopaść kondensat, nie wiele dokładając PLNów do "zwykłego" kotła.... teraz to sam już nie wiem nawet jak się nazywam :)

 

że tak się wyrażę - pogrzebałem trochę i wychaczyłem taką markę i konkretny kocioł

 

http://www.ceneo.pl/939255

 

jakie są Wasze opinie na temat marki De Dietrich??

 

i jeszcze takie pytanie z trochę innej beczki - jaki jest w ogóle szacowany koszt montażu takich kotłów u "profesjonalisty"?? jaką kwotę należy doliczyć do kosztu samego kotła?? czy należy jeszcze dodatkowo dokupić jakieś części??wolałbym wiedzieć jaką finalnie kwotę muszę przeznaczyć na taką operację - nie chciałbym później świecić oczami jak mnie jakiś monter podliczy za usługę :)

 

pzdr

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.