Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzanie Układu C.o. Mimo Ciągłego Odpowietrzania


Maggot

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post, więc chciałem się najpierw przywitać. A więc Witam :)

 

A teraz do rzeczy.

Zabrałem się za przerabianie układu C.O. Głównie skupiłem się na wymianie rur na pex-alu-pex, oraz dołączyłem do układu pompkę wraz ze sterownikiem.

Problem jest taki, że układ wciąż się zapowietrza, a co za tym idzie woda ciepła nie dochodzi do grzejników.

Próby ciągłego odpowietrzania nie dają za dużo, póki co tylko jeden grzejnik udało się tak ,,naprawić", kilka innych na moment też działała, jednak po dłuższej chwili wszystko wróciło do pierwotnego stanu.

Trudno mi coś więcej napisać, gdyż nie wiem co może być istotne, jeżeli będzie taka potrzeba postaram się załączyć zdjęcia układu.

Mam nadzieję że ktoś będzie w stanie pomóc mimo tak niewielu informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia lub jakiś szkic mile widziane. Jak odbywa się odpowietrzanie grzejników i jakie są to grzejniki czy grzejniki zasilane systemem trójnikowym czy na rozdzielaczu, a może jest to instalacja jedno rurowa? gdzie jest pompa na zasilaniu czy na powrocie? czy jest w układzie bojler i czy jest przed czy za pompą?.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzam na śrubunkach górnych przy grzejnikach, które są żeliwne, żeberkowe. Zasilanie przez rozdzielacz. Pompa jest na powrocie. Bojler jest w układzie, i jest on przed pompą, sam bojler działa bardzo dobrze.

 

Zdjęcia na razie mogę tylko wstawić takie, innych nie dam rady zrobić z powodu braku odpowiedniego sprzętu. Próbowałem zrobić połączenia w piwnicy ale niestety za ciemno.

post-33234-0-75443800-1316953444_thumb.jpg

post-33234-0-38298800-1316953459_thumb.jpg

post-33234-0-75349200-1316953471_thumb.jpg

Edytowane przez Maggot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cię zmartwić albowiem popsułeś sobie instalację. Dlaczego? - bo masz niewłaściwą średnice rury pex i cała ciepła woda krąży tylko przez pierwszy grzejnik to raz a dwa to brak możliwości odpowietrzenia. Dobrze byłoby aby rura zasilająca i powrotna była co najmiej 20mm. Jeżeli jednak z jakichś względów wymiana tych rur nie wchodzi w grę to pozostaje dać możliwość odpowietrzenia, w tym celu musisz do zaworu dokręcić trójnik 1/2" i w jeden gwint wkręć odpowietrznik (może być ręczny) a w drugi złączkę do pex-a (wyeliminuj te wszystkie kolanka albowiem ograniczają przepływ) jako ciekawostkę powiem Ci że złączki do pex 20mm mają ok trzykrotnie większą przepustowość od ich odpowiedników 16mm więc trzeba było zasięgnąć porady wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to zostało wykonane w 21 wieku oddaj kasę ,piszesz rozdzielacz a zdjęcia wstawiasz trójnikowe ;zasilanie dolne najlepiej aby każdy odbiornik miał własny odpowietrznik,pewnie są długie to lepiej było je zasilić krzyżowo.Co dalej to tylko Ty wiesz Sory że tak otwarcie. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler jest w układzie, i jest on przed pompą, sam bojler działa bardzo dobrze.

Witam.

Jak się okazuje nie ma nic prostszego jak hydraulika :lol: Powinniśmy poczuć się zagrożeni konkurencją...

 

MImo to... Pewnie masz tam na układzie więcej kwiatków, więc skupię się na boilerze. Z tego co piszesz była wcześniej grawitacja, a grawitacja + żeliwo to na bank średnio wcześniej na rurarzu cal. Boiler pewnie został po staremu i śmiga na calu i ćwierć (dywaguję). Zacznij od zdławienia boilera, bo pewnie zabiera cały przepływ, lub też zamknij go całkowicie i stopniowo (po milimetrze) otwieraj aż do rozgrzania się jego rury powrotnej.

 

Pompa na powrocie w starej instalacji skutecznie ją filtruje i tu pojawia się podejrzenie zapchanego filtra. Sprawdzić.

 

Te "kapilary", którymi rozprowadziłeś instalację ,skutecznie układ rozwalają. Ani to przepływu nie zapewni ani wyregulować się nie da.

 

Ewentualne inne rady sumują się w stwierdzeniu całość do przeróbki.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem kto taka przerobke wykonal ale napewno to nie byl instalator hydaulik bo to co widze na zdjeciach zaprzecza wszelkim zasadom hydrauliki

Przepraszam, ze sie wcinam w temat ale mam chyba podobny dylemat co kolega a widze ze osoby zbaierajace tu głos znaja sie na rzeczy.

Mam problem, otóz hydraulik dał mi do wyboru dwie opcje w kwesti podlączenia kotłowni pierwsza w układzie otwartym z naczyniem zbiorczym umieszczonym na strychu a druga w ukladzie zamknietym z zastosowaniem wymiennika i bardziej przy tej opcji hydraulik obstaje. Nie wiem co wybrac gdyz jestem laikiem ,w starym domu mialem nacyznie zbiorcze i ale to był mały domek poniemiecki 60 m/2 a tu juz dom jest wiekszy lacznie 180m/2 .arter domu bedę mial w podlogowce natomiast góre za wyjatkiem łazienki (podlogowka) grzejniki w ilosci 7 sztuk. Na dole w kotłowni mam zamontowaną skrzynke z rozdzielaczami w ktorej reguluje całą podlogowke-8 obwodów oraz druga skrzynke na górze skad ciągne do kazdego z grzejnikow osobno zasilanie. Do tego bedzie piec z nadmuchem i sterownikami firmy Heitztechnik o mocy prawdopodobnie 25kW.

post-33229-0-94586600-1316973530_thumb.jpg

post-33229-0-70733100-1316973554_thumb.jpg

post-33229-0-18431100-1316973573_thumb.jpg

Edytowane przez amatus1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@amatus1 twoja instalacja wygląda bardzo dobrze i widać że instalator wie co robi ale wymiennika płytowego nie polecam. Wiem że zabezpiecza to instalacje przed korozją i innym syfem ale ma też wiele wad. Poczytaj trochę na forum i sam wyciągnij wnioski. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wymiennik to dopilnuj aby nie był to gotowy zestaw do kominków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem o jaki chodzi wymiennik jesli mowa jaki wybrac uklad to wszystko zalezy od kotla poniewaz do ukladu zamknietego powinno sie montowac kotly z pelna automatyka typu gazowe lub olejowe przy weglowym mimo sterownika nie ma nigdy pewnosci utrzymania stalej trmperatury dlatego przy kotlach weglowych wskazany jest uklad otwarty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do pieca na paliwo stale musze mieć naczynie zbiorcze?Kurcze to teraz sie juz zakreciłem...hydraulik mowił ze mozna by wlasnie go zastapić wymiennikiem i zrobic po prostu uklad zamkniety, ze niby tak sie robi. Moze jestescie podpowiedziec najrozsadniejsze, najlepsze rowziwanie w stosunku do mojej instalacji?

Edytowane przez amatus1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam amatus1 ja bym się nie zastanawiał jak węglowe 9 paliwo stałe ) , to tylko układ otwarty , choć zaraz mi się oberwie od kolegów ale bezpieczeństwo, bezpieczeństwo,i jeszcze raz bezpieczeństwo,. BO ZBIORNIK PRZEPONOWY RAZ NIE ZADZIAŁA a TY zapomnisz o sprawdzaniu ZAWORU BEZPIECZEŃSTWA i co....... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciśnieniowym grzeje niby lepiej ;), Co do twoich (układów zamkniętych) to proponowałbym piec w układzie otwartym, pozostałe rzeczy w układzie zamkniętym, układy połączone wymiennikiem. Tak się robi i to jest bezpieczne. Myślę że to miał twój hydraulik na myśli. W przypadku połączenia tak jak pisałem naczynie wzbiorcze możesz mieć nad piecem w kotłowni.

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzieki. czyli juz mniej wiecej wiem ajk to powinno wygladać. Dzis porozmawiam z hydraulikiem. A czy to prawda ze w układzie zamkniętym CO jest bardziej wydajne, lepiej po prostu grzeje?

 

 

 

naczynie wzbiorcze w układzie otwartym zabezpiecza piec a po drugiej stronie wymiennika musi być naczynie przeponowe do zabezpieczenia drugiego układu czyli zamkniętego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec w układzie otwartym, z naczyniem nad piecem w kotłowni( to jest jeden układ ), czyli jak z jakiś powodów zagotuje się woda w piecu, to wywali wszystko naczyniem i nic nie wybuchnie, nie rozwali chaty, ani nikogo nie uszkodzi. Natomiast "podłogówki" i inne ustrojstwa powinny być podłączone poprzez wymiennik i właśnie to wszystko co będzie za wymiennikiem jest układem zamkniętym i tam daje się naczynie przeponowe wraz z grupą bezpieczeństwa, czyli zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik, manometr i termometr. Te układy są połączone wymiennikiem który przekazuje ciepło z układu otwartego do układu zamkniętego. Woda z układu otwartego nie przepływa do układu zamkniętego, amen.

 

Dopiero doczytałem że masz też grzejniki na górze. Zależy jak masz poprowadzone obwody, bo można zrobić tak że piec i grzejniki to obwód otwarty, i wtedy naczynko na poddaszu nad grzejnikami a reszta obwód zamknięty lub wszystko jako obwód otwarty i naczynko na poddaszu lub jak napisałem wcześniej.

I pogadaj najlepiej z hydraulikiem nich ci dokładnie wytłumaczy , narysuje w końcu ty za to płacisz. Bo wg mnie hydraulik chce to zrobić tak jak napisałem na poczatku.

 

pozdrawiam

Jameess

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce się wtrącać ale od niedawna polskie przepisy pozwalają montować piec ma paliwo stałe w układzie zamkniętym gdy zostanie zamontowany zawór schładzający to taki który schładza kocioł po przekroczeniu temperatury 90 95 stopni moim zdaniem dobre rozwiązanie do twojej instalacji grzejniki nie rdzewieją nie masz strat na wymienniku koszt dobrego wymiennika plus 2 pompa też nie jest mały dobry zawór schładzający koszt ok 300 zl jeszcze jedna uwaga wszystko musi być dobrze zamątowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.