Skocz do zawartości

goozyo

Nowy Forumowicz
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia goozyo

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. goozyo

    Ogniwo DS

    Mam pytanie, z uwagi na niedostępność i ceny węgla, chcę/będę zmuszony do palenia w tym piecu w tym sezonie drewnem bukowym. Czy ktoś wypraktykował jak palić drewnem i czy w ogóle się da? Zastanawia mnie jeszcze dodatkowo następujące kwestie: - ruszt skośny - czy da się przy nim palić drewnem, ewentualnie czy da się go jakoś wymontować? - czy drewno się nie będzie smolić w zimnej komorze zasypowej u góry?
  2. goozyo

    Ogniwo DS

    Mam pytanie - gdzie kupuje się te cegły szamotowe pasujące wymiarem do ogniwa? I jak to się montuje?
  3. goozyo

    Ogniwo DS

    Czy w Ogniwie z Biecza ds da się w ogóle palić drewnem? Przeszedłem wczoraj z węgla na drewno i to jest jakaś masakra - w komorze spalania wszystko się kisi, leje się czarna lepka smołowata maź, mimo, iż nie dusiłem, normalny przestój przy 70 stopniach... Czy przy drewnie trzeba otworzyć skrót spalin i palić jak w tradycyjnym kopciuchu? Wtedy smoła/sadza w komorze chyba by się dopalała, ale też pewnie duże straty energii - ciepło w komin... Czy ten tylni szyb konwekcyjny to dodatkowe ogrzewanie płaszcza wodnego czy jedyna droga? Będę wdzięczny za wskazówki i podzielenie się swoim doświadczeniem..
  4. goozyo

    Ogniwo DS

    No nie wiem właśnie, wydaje mi się, że temperatura spalin byłaby wyższa..?
  5. goozyo

    Ogniwo DS

    Dzięki za zdjęcia, być może też tak będę musiał zrobić. Te szamoty masz położone czy przymurowane? Nie jest tak, że mam kaloryfery zimne, wręcz przeciwnie, chodziło mi o to, że mimo gorących kaloryferów, sauny nie mam 20-21 stopni, przez co chciałem podkreślić to, iż myślałem wcześniej że piec 18 kw na nieocieplany dom, gdzie nie jest go tak łatwo zagrzać będzie w sam raz. To prawda, że mógłbym palić na pół gwizdka przez co pewnie zwiększył bym samopalność, ale z kolei mam jakieś opory przed duszeniem tego węgla i zakopcaniem pieca wewnątrz - w tym ogniwie i tak jest już komora spalania nieźle się smoli.. Dzisiaj przyszedł sąsiad i jak dotknął czopucha i chromoniklowanego odprowadzenia do komina parząc się co zrobił: ustawił miarkownik na 50, ustawił przepustnicę spalin na "Z" kwitując "tak się pali";) Jak zauważył, tak gorącym kominem ucieka mi spora ilość ciepła do komina, a przecież niby komin miał się pocić przy 5 klasie z powodu zbyt niskiej temperatury spalin. Co raz bardziej widać, że ten piec faktycznie dedykowany jest stricte pod bufor. No ale na razie muszę znaleźć jakąś metodę - chyba faktycznie muszę bardziej palić na pół gwizdka, nie ustawiać miarkownika na 70 (gdzie piec zatrzymuje się przy tym ustawieniu na 90), tylko może na 55?
  6. goozyo

    Ogniwo DS

    ok dzięki, zdjęcie bardzo się przyda
  7. goozyo

    Ogniwo DS

    a jak obniżyć moc kotła? Nie chciałem bufora bo zależało mi na utrzymaniu naturalnego obiegu grawitacyjnego, bez wspomagania elektrycznych pomp co przy buforze jest konieczne, a w okolicy gdzie mieszkam mamy niestety częste braki prądu. Piec już kupiony i zainstalowany, więc albo będę musiał obniżyć moc kotła (jak?) albo pozostaje jakaś odpowiednika technika palenia (krocząco?) aby uniknąć duszenia i strat energii w komin..
  8. goozyo

    Ogniwo DS

    Czyli wygląda na to, że mimo nieocieplonych ścian piec mam przewymiarowany..Załadowanie jednej węglarki czyli ok. 14 kg jednorazowo podnosi temp. na piecu do 85-90 stopni a na instalacji do 75-80, mimo pokrętła ustawionego na zaworze 3d na 5...Pozostaje mi chyba tylko metoda palenia kroczącego, czyli dokładanie co 3 godziny po kilka szufel...??? trochę to żmudne. Z drugiej strony producent w instrukcji do Ogniwa DS 18 informuje o t stałopalności maksymalnie 4,5 godziny.. Czy tymi piecami w ogóle da się palić w takim razie bez bufora? Dodam jeszcze, że mimo, iż przy pełnym załadowaniu temperatura na piecu i instalacji rośnie do wskazanych wyżej wysokich poziomów, w domu bez szału, tzn. sauny nie ma - w porywach 20-21 stopni czyli zdrowa norma. Czyli patrząc na to, niby piec nie jest za mocny...gubię się już w tym..o co może chodzić?
  9. goozyo

    Ogniwo DS

    Mam pytanie, czy przy powierzchni użytkowej nieocieplonego domu 160 m2 moc tego pieca 18 kw nie jest zbyt wysoka? Taki piec już zakupiłem. Drugie pytanie, jaki wpływ na temperaturę w piecu przy zamontowanym zaworze trójdrogowym mieszającym ma puszczanie wody z powrotu na instalacje, np. przy ustawieniu na 5, czy temperatura w piecu będzie się zwiększać proporcjonalnie do spadku temperatury na instalacji, czy na odwrót (chłodniejszy powrót)? I czy teoretycznie zamknięcie zaworu na 0 powoduje, że ciepła woda z pieca nie ma ujścia i piec się matychmiastowo przegrzezje? Jaka jest funkcja i cel opcji ustawienia na "0"?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.