Skocz do zawartości

cezario1

Stały forumowicz
  • Postów

    759
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    8

Treść opublikowana przez cezario1

  1. Nie znam Twojej rekuperacji ale mam doświadczenie na przemysłowej gdzie jest tylko grzanie zakładu tą rekuperacją i kilkoma nagrzewnicami. Jest w niej też zamontowany wymiennik klimatyzacji. Ogrzewanie działa tak że jeżeli obroty wentylatora ustawisz na 3 bieg czyli największe obroty to zaciągane jest dużo zimnego powietrza z zewnątrz i ciężko pomieszczenie dogrzać W drugą stronę wyciągane jest ciepłe powietrze na zewnątrz budynku. Żeby to jakoś działało to musi być ustawiona centrala na najniższy bieg do tego dodatkowa konfiguracja zmniejszenie obrotów wentylatora wyciągającego powietrze ile się da. Nawiew musi być zostawiony większy żeby ciepło było odbierane z wymiennika. Na wymiennik idzie temperatura wody 50 - 60 st z elektrociepłowni. Klimatyzacja też działa mało wydajnie bo jest wymiennik ogrzewany powietrzem z zewnątrz budynku. Przy temp 28st na dworze centrala nawiewa od 16 do 18 st i jest zamontowany bardzo mocny kompresor przemysłowy Daikina. Dużo lepiej działają klimy zamontowane taka jak w domu też Daikina tylko że jest tego zamontowane około 20 sztuk na całej hali produkcyjnej. One nie ciągną ciepłego powietrza z zewnątrz tylko chłodzą to co jest w budynku. Podsumowując da się rekuperacją ogrzewać i chłodzić pomieszczenie niestety jest to sposób mało ekonomiczny Jest marnowane dużo energii W dużych zakładach przemysłowych musi być wymiana powietrza dużo większa niż w domu dlatego założenie klimy do rekuperacji ma sens natomiast w domu raczej to kiepski pomysł czy chodzenie PC. Można w Twoim przypadku najprawdopodobniej zamontować to wykorzystując pompę obiegową tylko tą w PC (zależy jaka jest mocna pompa obiegowa w Twoim PC) i może nawet bufor byłby zbędny bo masz duży zład wody w podłogówce. Rozwiązanie najbardziej ekonomiczne bo PC tak zużyje najmniej prądu (nie występuje mieszanie wody w buforze) i pompą obiegową steruje PC. Brak dodatkowych kosztów na zakup bufora i dodatkowych pomp które pobierają dodatkowy prąd, zaworów mieszających itd. Lepiej jest PC dobrać do istniejącej instalacji niż na odwrót bo to więcej kosztuje. Może lepiej odpuścić sobie instalację wymiennika w rekuperacji? Może ktoś ma inne doświadczenia z rekuperacją to zapraszam do dyskusji.
  2. Wszystko da się zrobić Tylko jeżeli będziesz grzał bufor do takiej temp jak podłówka to można zrobić to jak proponuje @sambor ale jak na nagrzewnice ma iść wyższa temp np 45 st to taka temp musi byś w buforze a za buforem daje się zawór mieszający którym może sterować PC jeżeli ma możliwość sterowania więcej niż jedną krzywą grzewczą Na podłogówce musisz mieć temp około 30st dlatego potrzebny ten zawór żeby pomięszał wodę do odpowiedniej temp. Grzanie wody w buforze o 10 st więcej niż potrzebuje podłogówka wiąże się z większym zużyciem prądu o 20% Też tak sądzę.
  3. Pytanie czy wystarczy do tej nagrzewnicy temp wody taka jaka będzie na podłogówce czyli niska?
  4. Ja tam się na Rotenso nie znam ale wydaje mi się że ona jest za bardzo oszroniona Na dworze deszcz nie pada, śniegu nie ma. Mnie się zdarza w Panasonicu czasami takie oszronienie ale w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
  5. Te 400W to pobór prądu przez sprężarkę a nie moc minimalna PC. Przy cop 2.5 będzie to moc 1kw a przy cop 5 w ciepłe dni to 2kw Tak dla wyjaśnienia koledze @ttombi To i tak bardzo dobra modulacja Panasonica 5kw
  6. Fakt ale kupić małe PC jest ciężko bo brakuje tego na rynku.
  7. Lub pozostaje zmniejszyć jej moc trybem cichym.
  8. Inna sprawa że PC nie zawsze chcą zejść do minimalnej mocy bo z algorytmu im wychodzi że na średniej mocy będzie lepszy cop.
  9. To PC będzie lepsze https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-kaisai-monoblok-khc-06ry1-b-6-kw-sterownik-darmowe-uruchomieni-17239124933 Przy 0 st podają minimalną moc 3kw przy +10st będzie 3,3 kw miała.
  10. Pewno od konkurencji. Z serwisem jest tak że ma go ta firma co zakłada PC więc jak będziesz chciał zaoszczędzić i kupić PC od firmy która jest daleko od ciebie to na szybkie załatwienie reklamacji nie licz bo inna firma znajdująca się blisko ciebie tego nie załatwi w ramach gwarancji. Ludzie kupują na znanych portalach przez internet bo taniej często od osób nie mających autoryzacji Panasonica to później mają problemy. Z drugiej strony jak założy ci to firma profesjonalnie to nawet nie zmienisz ustawień krzywej grzewczej bo zakładają hasło. Za większość czynności które możesz zrobić samemu musisz zapłacić firmie. Czasami warto zapłacić taniej i mieć gorszy serwis PC która rzadko się psuje niż często gościć serwisanta awaryjnej PC z dobrym serwisem. Serwis zależy u wszystkich producentów PC najwięcej od człowieka który to serwisuje ewentualnie czy mają części w Polsce czy muszą ściągać z Chin.
  11. Ale pewno temperatura gazu duża z 2 razy większa niż wody ? Jeżeli woda ogrzewana jest do 40 st to jaką temp gazu?
  12. Wszystkie Rotenso z tej tabelki są na liście ZUM Taką tabelkę dostałem od importera tych PC na Polskę miesiąc temu. Szkoda że nie aktualizują na bieżąco zmian wprowadzanych do swoich PC. Według przedstawiciela Rotenso na Polskę tylko ten model jest robiony na Mitsubishi ale wcale bym się nie zdziwił jak by Pan był niedoinformowany.
  13. Czyli według Ciebie sprężarka GMCC nie odbiega jakością od Mitsubishi?
  14. Zauważyłem że porównanie Rotenso Windami do Kaisai Arctic wypada lepiej dla Kaisai a ceny porównywalne Natomiast Aquami jest droższa od Kaisai więć lepiej kupić tańszą.
  15. Jednak te PC czym się różnią nawet poszczególne serie Rotenso
  16. Około 10 % większe zużycie prądu.
  17. Tylko to jest zwykłemu użytkownikowi ogrzewania do niczego nie potrzebne. Instalatorowi chyba też. Jak zimno to grzejesz a jak cieplej to mniej energii zużywasz. Raczej nikt nie grzeje jak nie potrzeba. Jak dobrze ustawisz krzywą to o PC sobie przypomnisz dopiero jak przyjdzie rachunek za prąd.
  18. Ale jeśli bufor podłączony jest równolegle to PC powinna go nagrzać do większej temp a podłogówka nie ma nić do tego. Zawsze tak było od nowości?
  19. @Azuks dla PC lepiej jak woda wraca do niej zimna czyli z dołu. Przy defroscie przy podłączeniu jakie masz nie idzie do PC cała woda z bufora tylko może jej część a reszta z grzejników. Na pewno bufor więcej zmagazynuje ciepła jak będzie obieg wody góra dół. Przy twoim podłączeniu masz w górnej części bufora temp wody taką jak na powrocie jaka wraca z grzejników do PC a w dolnej jego części będzie zimniejsza bo ciepło idzie do góry a nie w dół. Czyli bufor jest w całości nie wykorzystany.
  20. Powrót z bufora do PC powinien być umieszczony jak najniżej w buforze a powrót z grzejników do bufora jak najwyżej.
  21. Każde PC to troche inna konstrukcja. Jak kiedyś czujnik nie dolegał na całej swojej powierzchni do rurki powrotu bo się wysunął przy montażu to zaczęły się dziać właśnie takie rzeczy jak u Ciebie czyli nie trzymał delty. Ale to było w Panasonicu. Bo nie mają Panasonica lub są ich PC ustawione na krzywej grzewczej i nie wiedzą jaka powinna być temp w danym momencie. PC zawsze dąży do jak najmniejszej liczby wł/wył więc wyłącza przy kilku stopniach więcej jak nie może się zmodulować do zadanej temp. Tak samo zmniejsza deltę żeby się za szybko nie wyłączyć Reguluje przepływy swoją pompą obiegową. Jak kiedyś próbowałem po zakręcać część grzejników żeby nie grzać całego domu to też dziwnie zaczeła działać podobnie jak u Ciebie. 0,3 delta to ewidentnie wskazuje na błąd czujnik jak by było 3 to jeszcze można by to zaakceptować. Możesz mieć za mocne PC lub np głowiczki przykręcają kaloryfery lub źle to wszystko wpięte w instalację CO lub te pompy obiegowe które masz na zdjęciu mają źle wyregulowane przepływy i nie odbierają ciepła z PC. A może twoje PC ma wadę konstrukcyjną. Raczej masz mało popularne PC więc chyba tylko możesz liczyć na serwis producenta. Spojrzałem że ty masz chyba sterowanie Carela Tam się też ustawia deltę stop grzania trzeba przestawić z 2*C na 0*C żeby nie wyłączała się o 2 st ponad zadaną temp. O ile dobrze pamiętam to niektóre miały ustawienie delty i dodatkowo ustawienie histerezy włączenia i wyłączenia PC
  22. Nie zauważyłem załącznika z modelem PC
  23. Moja też i to bez żadnego dodatkowego sterownika. Powinieneś zacząć od podania co to za PC. U mnie też Powinna być zbliżona do ustalonej delty 5-7 st. Sprawdzi czujnik temperatury albo popsuty albo wypadł ze swojego miejsca lud wpięty nie tam gdzie trzeba. Załóż z powrotem na swoje miejsce tam gdzie powinien być
  24. Ja rozmawiałem z tym https://www.olx.pl/d/oferta/brutto-pompa-ciepla-sprsun-r290-propan-9-kw-1-faz-CID628-IDXKZsJ.html?reason=seller_listing|olx_shop_basic powiedział że tylko na r32 mają EVI W opisie napisane Bardzo markowe komponenty: • sprężarka twin rotary Panasonic BLDC (bezszczotkowa inwerterowa) • wentylatory Nidec lub Wolong DC (bezszczotkowe inwerterowe) • elektroniczny zawór rozprężny EEV włoskiej firmy Carel • czujniki ciśnienia i temperatur włoskiej firmy Carel • sterownik oraz inwerter włoskiej fimy Carel • zawór czterodrożny firmy Sanhua • wbudowana pompa obiegowa Grundfos o dużej mocy ze sterowaną regulacją obrotów Daj znać co producent odpisał. Co ciekawe to model CGK030V4P Sprsun podaje jako 9kw a nie 11kw jak na twojej stronie. https://sprsunheatpump.com/9kw-sprsun-r290-dc-inverter-air-source-heat-pumps.html Chyba że Sprsun zrobił dla firmy Beeii PC o innej specyfikacji i te PC się różnią.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.