Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Do Ogrzania ~200M2,dom Jednorodzinny.


arek0070

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowy i mam nadzieję że pomożecie mi w doborze kotła do mojego domu

Mianowicie dom wybudwany w 1995r z tz żużlaków,mur z dwóch pustaków(szczelina między nimi ok5cm),styropian 5cm,klej+struktura.Metraż domu to ok 200m2,parter oraz piętro(bez piwnic itp),grzejniki wymieniane jakieś 7lat temu(w całym domu jest 140żeberek,jeśli to w czymś pomoże) Obecny piec uległ awarii jego moc z tabliczki to 33kw. Z wyliczeń kalkulatorów podaje mi że odpowiedni będzie 25kw ?Czy to nie za dużo ?Tylko jakiej firmy itp ?

Piec bez podajnika,paliwo to węgiel,miał oraz drewno.

Cena do 5000zł.

Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie itp.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

czytam to forum ale znów jestem zaskoczony stwierdzeniem -śmieciuch - ja myślałem że wszystkie zasypowce to śmieciuchy , chyba że coś mi umkło ? nakreślcie to trochę aby gdzieś nie błysłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze pewnie chodziło o kotły górnego spalania które podczas palenia "tradycyjnego" czyli od dołu dymią jak Batory na pełnym morzu :). Kocioł dolnego spalania zapewnia bardziej ekonomiczne spalanie, również w trybie ciągłym ( dokładanie opału jest możliwe bez wygaszania kotła) W kotle GS również można spalać opał ekonomicznie i "ekologicznie" czyli z minimalną ilością dymu jednakże tylko przy paleniu od góry. Jest to o tyle uciążliwe, że po wypaleniu się wsadu kocioł należy wygasić wybrać popiół i rozpalić od nowa. Inną sprawą jest to, iż paląc w ten sposób można uzyskać całkiem niezłą stałopalność.

W kotle DS ciężej spalić śmieci ;)

Jeśli spytasz użytkownika kotła z podajnikiem co to jest "śmieciuch" pewnie uzyskasz odpowiedź, że to każdy kocioł zasypowy  :)

 

@arek0070 jeżeli chodzi o wybór kotła do Twojego domu to również polecam dolnego spalania z ruchomym rusztem, ja właśnie taki zakupiłem lecz jest jeszcze niepodłączony. Skąd wiesz że potrzeba Ci kotła o mocy 25 Kw ? Gdzie robiłeś te wyliczenia ? Zastosuj się do rady kolegi @Visitor1230 i wylicz zapotrzebowanie na tej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

ja też robiłem obliczenia na tej stronie i wyszło mi że mam mieć kocioł 23 kw , ja kupiłem 20 kw i okazuje się że ten kocioł jest totalnie za duży moim zdaniem wystarczyłby mi pewnie ze 12-15 kw , obecnie w defro optima komfort mam już włożonych 5 dużych o raz 6 cienkich szamotówek i jeszcze minimalnie jak by za duży ale pożytek z tego taki że długo trzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

ja też robiłem obliczenia na tej stronie i wyszło mi że mam mieć kocioł 23 kw

Niezlego byka musiales strzelic kolego. Dla 100m to bez liczenia na stronie, nawet w domu po ktorym wiatr hula potrzeba 12 kW plus cos tam na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wyliczenia robione były na stronie podanej w 2 poście. A daczego akurat kocioł DS ? Będzie lepszy niż ten obecny(z tego co wiem jest to kocioł GS).

Bo kociol DS nie kopci. Czarny dym do wegiel za ktory zaplaciles a go nie spaliles. Mialem dawniej DS prostej konstrukcji. Jak przyszly pierwsze mrozy to sasiedzi dziwili sie:

-Taki mroz a ty nie palisz?

-Pale.

-gdzie? z komina nic ci nie wylatuje.

 

Nie chcieli po prostu wierzyc, ze sa kotly ktore nie dymia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Niezlego byka musiales strzelic kolego. Dla 100m to bez liczenia na stronie, nawet w domu po ktorym wiatr hula potrzeba 12 kW plus cos tam na CWU.

 

 

no strzeliłem strzeliłem nie ukrywam , znajomy hydraulik co mi robił całe ogrzewanie w tym podłogówkę twierdził wręcz że powinienem kupić 25 kw , trochę się dąsał jak zamówiłem  TYLKO  20 kw , ja mam parter lekko ponad 100m2 ale do adaptacji bedzie jeszcze strych , czyli drugie tyle , ale w obliczeniach podałem tylko część ogrzewaną czyli parter , mur 42 cm z pustką powietrzną 4-5cm ale strop wylewany z szynami czy dwuteownikami i ten strop daje straszne zimno , miałem położoną folie budowlaną i na tym 15 cm to poprawa była radykalna , obecnie ocieplam poddasze 30cm wełny ale bez docieplenia tego betonu na stropie się nie obejdzie i nic mi nie da tak ocieplony dach tak myślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli masz w planie 200 m do ogrzania to dziwie ci sie nie pakujesz jakiegos podajnikowca. Tu wymagane jest stale grzanie Zwlaszcza ze masz podlogowke jak mowisz. W takim kotle latwiej jest modulowac moc. Jest wtedy szansa na ekonomiczne dzialanie. Po drugie jak juz wpakowales sie w grzanie podlogi warto byloby ocieplic chalupke. Bez konkretnej modernizacji ocieplenia podlogowka to karkolomne wyzwanie. Od tego nalezalo zaczac. Inaczej jak przysypie snieg bedziesz mial zielona strefe pod murami domu a na opal wydasz majatek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zdecydować co jest prawdą  jeśli spalanie 2,3 t węgla to kociołek 8-12 kW  jeśli zapotrzebowanie domu na poziomie 40 MWh to kociołek 25 -30 kW .poz Hermogenes

A co ma niby być nie prawdą ? Chyba wiem ile węgla zakupiłem...w poprzednim piecu nie było palone 24/h na dobę. Rozpalane było raz na dzień,przeważnie koło południa i do rana następnego dnia jeszcze się paliło.Prócz tych 2.5t węga było jeszcze ok.8m3 drzewa(olcha,buk,grab).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Gdzie napisane jest że mam ogrzewanie podłogowe ? Nie mam ...dom jest ocieplony.

To bylo do Bretholda. I troche pomieszalem wypowiedzi. Sorry. Moglem tez zacytowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz nie ma co się denerwować te 8 m3 drewna daje następne 10kW mocy kotła przy tej (temperaturze komfortu 24 C ) więc powinieneś celować w kocioł 20-24 kW .Dodaję że liczę w pamięci i każdy dom jest inny a zimy ostatnio nie było  .poz Hermogenes

 

 

ps .Policz dokładnie dom ja nie wierzę żeby przy takim murze nie było pustki powietrznej w ścianie na dachu pewnie jest jakaś deska, membrana, karton gips

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie zauważyłem że jest opcja pustki między pustakami,oczywiście takowa się znajduje. Tu wyliczenia takie prawie 100% pewne,dach posiada tylko membranę paraprzepuszczalą,a takiej opcji nie ma do zaznaczenia.Oczywiście blachodachówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ani membrana, ani blachodachówka nie izolują termicznie tylko wilgociowo. Wystarczy na chłopski rozum popatrzeć na grubość poszycia dachu, a ściany i wiadomo gdzie ciepło ucieka najwięcej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jezeli masz w planie 200 m do ogrzania to dziwie ci sie nie pakujesz jakiegos podajnikowca. Tu wymagane jest stale grzanie Zwlaszcza ze masz podlogowke jak mowisz. W takim kotle latwiej jest modulowac moc. Jest wtedy szansa na ekonomiczne dzialanie. Po drugie jak juz wpakowales sie w grzanie podlogi warto byloby ocieplic chalupke. Bez konkretnej modernizacji ocieplenia podlogowka to karkolomne wyzwanie. Od tego nalezalo zaczac. Inaczej jak przysypie snieg bedziesz mial zielona strefe pod murami domu a na opal wydasz majatek :)

 

 

powiem ci że nie jest zle a wręcz bardzo dobrze być może to zasługa tej pustki w ścianach ale wilgotność mam na poziomie 50-55 % nigdy nie przekroczyło 60 sam jestem zdziwiony i przy mrozach 17 st w chałupie cały czas 22-23 a po zgaśnięciu kotła wieczorem rano 20 st więc nie jest żle tylko wnerwia rozgrzewanie tej podłogówki , radzą mi zamiast podajnikowca  pompę ciepła tym bardziej że obecnie systematycznie docieplam , ściany 12 cm grafitowego 0,032 a na poddasze 30 cm wełny - jedna warstwa 15 cm właśnie dziś zakończyłem kłaść

chociaż patrząc na ceny węgla nie widzę sensu iść w pompę ciepła skoro za grosze można grzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.