Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam mam mały problem gdy nastawie w piecu na temperaturę ok 60`C to zaczyna bulgotać i strzelać w piecu gdy zmniejszę na 50 tego zjawiska nie zaobserwowałem co to może być ?. Te bulgotanie zaczyna się robić po paru godzinach użytkowania pieca. Temp. pokazuje na pewno dobrze, sprawdzone. Majster który robił tą instalacje (drugi sezon ma) mówił że jest gdzieś w piecu powietrze i że tak musi być. Ale jest to dosyć denerwujące i niepokojące. Proszę o pomoc.

Opublikowano

Witam mam mały problem gdy nastawie w piecu na temperaturę ok 55-60`C to zaczyna bulgotać i strzelać w piecu gdy zmniejszę na 45-50 tego zjawiska nie zaobserwowałem co to może być ?. Te bulgotanie zaczyna się robić po paru godzinach użytkowania pieca. A czasem przy rozpalaniu gdy osiąga właściwą temp. i utrzymuje się przez jakąś godzinę, ostatnio dolewałem wody do centralnego może to ma jakiś związek ?.

Temp. pokazuje na pewno dobrze, sprawdzone. Majster który robił tą instalacje (drugi sezon ma) mówił że jest gdzieś w piecu powietrze i że tak musi być.Ewentualnie proponował podnieść piec na lewarek z tyłu i coś podłożyć aby był wyżej wtedy wyjdzie powietrze. Sytuacja jest dosyć denerwująca i niepokojąca. Czasem myślę że kiedyś rozwali ten piec.

Proszę o pomoc.

Opublikowano

Chłopie, jak już szukasz pomocy, to napisz może, jaki to piec ? Bo nic o nim nie wiemy.

Ma ruszt wodny ? Jak ma, to właśnie ruszt strzela, te typy tak mają.

Tak w ogóle to nie jakieś tam zapowietrzenie, tylko po prostu taka wada wynika ze złej budowy kotła, są w nim miejsca, które przy słabszym obiegu wody przegrzewają się nadmiernie i woda sie tam zagotowuje lub jest bliska zagotowaniu, stąd bulgotanie i stuki, tak jak w czajniku bardzo rozgrzanym.

Przeanalizuj jego budowę i sam dojdź, gdzie może najbardziej przegrzewać. Być może trzeba

to miejsce osłonić np. cegłą szamotową. Pozdrawiam.

Opublikowano

Heso ma racje, to miejscowe przegrzewanie kotła. Najprawdopodobniej na skutek złego przepływu wody w kotle.

Jeżeli masz pompę obiegowa to zwiększ jej obroty, albo zmień pompę na większą. Jeżeli jej nie masz to załóż. Zmień sposób rozpalania. Przy rozpalaniu ładuj mniej paliwa do pieca i wolniej rozpalaj (na mniejszej temp. spalin w kominie)

Opublikowano

Ok już wyjaśniam, piec to Dworek Olkusz ZN 1,5m 17kW ogrzewa ok. 80m2 jest w planach poddasze do adaptacji i dlatego jest troszkę większy niż może powinien być, jest to piec dolnego palenia wygląda tak

post-4428-1228335426_thumb.jpg

Dworek ZN

 

Ma ruszta wodne na dole i właśnie tak jak by z stamtąd słychać te strzelanie a bulgotanie z prawej strony pieca jak się stoi na wprost. Heso to czy jeśli jest tak jak mówisz że wada konstrukcyjna czy można zgłosić to jako wada do producenta ? co do cegły szamotowej to ciężko by było zrobić bo bulgotanie test w połowie pieca i nie wcisnę cegły pomiędzy płaszczami a strzały na dole dało by się ułożyć cegłę szamotową ale wtedy zasłonie pierwszy płaszcz wody co jest na przodzie i spaliny będą miały tylko ujście do góry mogło by się dławić jeszcze bardziej.

Czy te bulgotania i strzały mogą uszkodzić piec ?, dziś np. nic nie bulgotało i nie strzelało tyle że nie śpieszyło mi się i powoli się samo rozpalało a ostatnio co były te bulgotania i strzały dałem czadu piecu że w ciągu 10-15 min rozpaliłem z 28 do 56-60. Może dlatego i zaczęło się miejscowo gotować i nie chciała ta para wyjść, tyle że ten stan się utrzymywał przez ok. godziny gdy temp. spadła było ok a jak tylko wentylator dmuchał żeby osiągnąć zadaną temperaturę znów zaczynało.

 

Sorier mam pompę obiegową Grunfos działa na 2 biegu z 3 w domu jest 5 grzejników wszystkie jednakowo grzeją. Na pompie pisze coś 25 ale nie powiem ci dokładnie bo niema mnie w domu żeby doczytać, instalator mówił że taka jak powinna być choć po spapranej instalacji to już nie chce mi się wierzyć w cokolwiek co mówi.

A co masz na myśli "wolniej rozpalaj (na mniejszej temp. spalin w kominie)" sorry za moje śmieszne pytania ale nie znam się za bardzo dopiero cie uczę co i jak powinno być a ja mieszkam w bloku a to domek mój ale mieszka w nim babcia.

Opublikowano

Masz na razie za duży piec na powierzchnię i nie ma co odbierać energii , daj mniej powietrza przy rozpalaniu ( przysłoń czopuch lub zmniejsz obroty wentylatora, sprawdź czy wyjście z pieca ciepłej wody jest w najwyższym punkcie pieca, nie smaż rusztów wodnych w ogromnym żarze no i załóż zawór 4D.

  • 8 lat później...
Opublikowano

Uwierzcie mi ,że zadne kręcenie nastawami sterowników, regulatorem ciagu+ regulacje biegu pompki i inne tego typu rzeczy nie zdadzą egzaminu. W tym wypadku jest zbyt ciasno i malo miejsca przy wyjściu wody z ruszta wodnego. Jedynym i naprawdę skutecznym sposobem jest nachylenie pieca dzwiczkami do przodu. W tym momencie powinno ujsc pozostałe powietrze znajdujące się u dołu pieca. Rozpalcie po tym zabiegu w piecu i po jakimś czasie odpowietrzcie grzejniki na najwyższej kondygnacji w waszym przytulnym mieszkanku. Wszystko wróci do normy a pieca już nigdy nie uslyszycie. Pozdrawiam.

Opublikowano

Według mnie okresowo powstaje  zbyt silny ciąg w kominie. Wielkość ciągu kominowego zależy między innymi od pogody dlatego to zjawisko nie występuje u Ciebie zawsze. Recepta na zbyt silny ciąg to wstawienie do komina w rejonie czopucha regulatora ciągu komina tzw. RCK.

 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.