Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzątanie Kotłowni (węgiel-ekogroszek-miał)


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Było kilka razy (znalazłem dwa tematy) ale nigdy bez konkretnego pomysłu.

 

Temat jest dość uciążliwy. Wszyscy posiadający kotłownie zasilane paliwem stałym wiedzą jak dokucza syf który podczas sprzątania unosi się w powietrzu i osadza się na wszystkim. Ja zazwyczaj wychodząc z kotłowni po sprzątaniu wyglądam jak górnik po dwóch zmianach fedrowania. Niestety... później zaczynam wykrztuszać z siebie cały ten syf. Do tego dochodzi to co mamy na podłodzę i wszystkich przedmiotach w kotłowni. Oczywiście widziałem takie pomieszczenia w których było niemal sterylnie (płytki, pozmywane itp...) jednak niestety ja nie zdąrzyłem położyć płytek przed wstawieniem pieca do kotłowni (wiadomo - fachowcy). Wszystko to goły beton. Po kilku tygodniach standardowych czynności okołopiecowych, opróżniania popielnika, dosypywania węgla mam na podłodzę grubo czarnego pyłu.

 

Pytanie brzmi, jak radzicie sobie ze sprzątaniem tego wszystkiego (nie chodzi mi o czyszczenie pieca tylko całej kotłowni). Macie jakieś specjalne patenty - głównie chodzi mi o przemysłowe odkurzacze, filtry do nich itp. Może jakieś specjalne-dedykowane rozwiązanie?

 

Pozdrawiam

Kuba - majsterb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia w piwnicy o powierzchni 20m2 ze składem węgla na 5 ton ekogroszku.

 

2 kanały wentylacyjne z wentylatorami 125mm - załączanymi manualnie tylko podczas sprzątania, czyszczenia pieca.

Kratki wentylatorów zabezpieczone wkładami fizelinowymi (ze względu na silniki wentylatorów).

 

Do sprzątania używam odkurzacza przemysłowego Einhell (z filtrem papierowym harmonijkowym) mocy 1600 W - podłączonym do separatora popiołu także Einhell (z papierowym filtrem harmonijkowym).

Wykorzystuje ten zestaw zarówno przy czyszczeniu kotła jak i samej kotłowni.

 

Sprząta się szybko i bezproblemowo.

 

Wszystkie zanieczyszczenia wzburzone do powietrza wyciągają wentylatory - pracujące ok 15 min. jeszcze po skończeniu sprzątania. Filtry w nich niestety po dwóch takich sprzątaniach nadają się do wyrzucenia. Ale fizelina jest tania i łatwo dostępna.

 

Należy pamiętać iż Instalacje wentylacji mechanicznej są zakazane przez prawo do stosowania w kotłowniach z kotłami na paliwo stałe - ze względu na możliwość wywołania podciśnienia i wskutek tego ciągu wstecznego z kotła !

 

Dlatego też u mnie wentylatory mają włączniki manualne - i pracują tylko pod moją obecność, przy oczywiście uchylonym oknie !

Należy pamiętać że warunkiem koniecznym skutecznej i bezpiecznej (w tym przypadku) wentylacji jest dostarczenie do pomieszczenia źródła powietrza z zewnątrz !

 

Tak to wygląda u mnie. :)

 

 

P.S

 

Oczywiście podczas w/w zabiegów zawsze stosuje przeciwpyłową/przeciwgazową półmaskę twarzową z wymiennymi filtrami bocznymi.

Nie mam zamiaru nabawić się pylicy albo innego choróbska dróg oddechowych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a u mnie na co dzień zwykła miotła :)

 

.. a od swięta jak już nasyfione na maksa to wąż pod kran i zmywam cała posadzkę a raczej spłukuję. Na około piwnicy mam coś ala rynienkę, woda z podłogi spływa do niej a następnie kanałem do studzienki

 

pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie kotłownia to jakieś 30 m2 powierzchni.

W kotłowni znajduje się cały opal Wegiel Miał Drewno

Najwięcej Miału ok7-8 ton

Ja uzywam przy pracach w kotłowni odciągu do piły firmy dedra z castoramy.

Ale raz na 2 tygodnie używam kompresora i wydmuchuje wszystko na dwór.

W kotłowni staram się aby było czysto nie było kurzu aby każdy mógł wejśc i się nie pobrudzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robogaz

Ogladasz może czasem "pogromców mitów" ("Mythbusters") na discovery channel?

Widziałes odcinek, w którym robili bombę ze sproszkowanej śmetanki do kawy?

Wystarczyło ją rozpylić w powietrzu i podpalić.

Nie boisz się, że podnosząc tumany pyłu węglowego z podłogi osiągniesz kiedyś "idealne stężenie"?

Ja nie wiem czy to możliwe ale bałbym się sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boisz się, że podnosząc tumany pyłu węglowego z podłogi osiągniesz kiedyś "idealne stężenie"?
:) :) :)

 

 

1. Dla bezpieczeństwa należny sobie kupić i podczas sprzątania zaświecić lampę górniczą.

Jak w tumanach pyłu węglowego nie widzi się światła lampy górniczej umieszczonej w odległości 1 metra to znaczy że została osiągnięta dolna granica wybuchowości pyłu weglowego.

2. Oprócz przekroczenia dolnej granicy wybuchowości to jeszcze jest potrzebne źródło zapłonu.

Wniosek z punktów 1 i 2:

Nie da się w warunkach domowych zainicjować wybuchu pyłu węglowego.

 

:) Trzeba jednak być bardzo ostrożnym, bo jak wiecie Polak potrafi to co dla innych jest niemożliwe :). Pewnie byłby to pierwszy przypadek takiego wybuchu na świecie.

 

W warunkach kopalni wybuchy pyłu węglowego następują w ponad 99,99-u procentach jako wybuchy wtórne spowodowane wybuchem metanu.

 

P.s. Powszechnie wiadomo, że powieszenie krzyża na ścianie kotłowni zapobiega wszelkim nieszczęściom w kotłowni.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robogaz

Ogladasz może czasem "pogromców mitów" ("Mythbusters") na discovery channel?

Widziałes odcinek, w którym robili bombę ze sproszkowanej śmetanki do kawy?

Wystarczyło ją rozpylić w powietrzu i podpalić.

Nie boisz się, że podnosząc tumany pyłu węglowego z podłogi osiągniesz kiedyś "idealne stężenie"?

Ja nie wiem czy to możliwe ale bałbym się sprawdzać.

Podpisze się dwoma rękami pod ty co napisał EMUS.W warunkach domowych jest to nie mozliwe.Byłem ratownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując temat źródłowy to większość użytkowników w ogóle się nie wypowiada na ten temat bo....

 

1. Maja syf w kotłowni i w ogóle nie rozumną problemu (Typ charakterologiczny - gdzie pewnie w domu maja podobnie ale w ogóle tego nie dostrzegają). Po prostu: BRUDASY Z WYCHOWANIA.

 

2. Maja syf w kotłowni i robią swoje w kwestii czyszczenia - ale po prostu nie mają czasu na dywagowanie na forum. Po prosu: ZASKOCZENI PALENIEM WĘGLEM (NOWI POSIADACZE DOMU)

 

3. Maja syf w kotłowni i robią swoje w kwestii czyszczenia - ale mają kotłów węglowych na tyle dosyć, że ostatnią rzeczą która przyszła by Im do głowy to dzielenie się tym na forum... Po prosu: ZASKOCZENI PALENIEM WĘGLEM (NOWI POSIADACZE DOMU) + ZREZYGNOWANIE W "BEZOBJAWOWOŚĆ" SWOICH KOTÓW...

 

4. Nie mają internetu itp .... :) :) :) :)

 

 

HA .... :) prawie każdy przez to przechodzi (poza osobami z punktu 1. - nawet w chlewie było by im dobrze :)

 

Ja przeszedłem punkt 2 i 3 ale odbiłem się od "dna" i tak "podciągnąłem" wszystkie aspekty kotłowni że jest OK.

 

Czego wszystkim życzę... !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robogaz, emus

Uspokoiliście mnie:-)

 

Żeby nie było zupełnie nie na temat:

Ja u siebie staram się po prostu mniej brudzić.

Np. popiół wybieram jak jest zimny - mniej kurzy.

Węgla nie szufluję (więc nie pylę) bo mam za mały otwór do ładowania kotła, a z wiaderek i tak byłoby ciężko wybierać łopatą.

 

Przynajmniej raz albo dwa razy w tygodniu zmywam podłogę mokrym mopem (gumolit).

Raz na pół roku odkurzam różne zakamarki i ściany zwykłym odkurzaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Odgrzewany kotlet, ale co tam. Trudność w zachowaniu czystości to dla mnie jeden z głównych powodów dla porzucenia węgla na rzecz np. gazu. Dlatego rozglądałem się za czymś odkrywczym, na razie nie znalazłem. No może poza tym wpisem, gdzie znajdziecie linka do opracowania AGH n/t systemu dystrybucji opału z opinią z bodajże 2008 r, jak temu całemu syfowi zaradzić.

https://czysteogrzewanie.pl/2014/09/podstawowe-problemy-ogrzewania-weglowego/

Musztarda po obiedzie ? A może ktoś z użytkowników zasypowców kupuje węgiel w BIG-BAG'ach i widzi różnicę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.