Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydzielone Z Tematu "kocioł Ds Mpm" Instalacja Grawitacyjna Co Z Miedzi


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Grawitacja chyba, że ma średnice rur jak ręka. Na miedzi nie zrobi się grawitacji imho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam instalacje na grawitacji w miedzi i to na parterze wszystko z zasilaniem górnym w podwieszanych sufitach i powrotami w podłodze do tego dwie drabinki stal, grzejniki żeliwne. Żałuję tylko bo mogłem jeszcze pójść o rozmiar wyżej ze średnicami ale cena... Bez prądu rozgrzany kocioł z pełnym zasypem na drewnie przymykał miarkownik i max do 85st dochodziło. Dodam jeszcze że na połowie powierzchni mam podłogówkę na pompce, bez prądu nie działała. Tylko trzeba mieć dobrego fachowca co to wykona jak należy. U mnie też potrafi nie być prądu po 24h.

 

 

Nie sugeruj się tym jakie piece kupują wkoło bo u mnie wszyscy kupują pleszewskie. Ja kupiłem MPM i teraz z przyzwyczajenia łażę co jakiś czas do kotłowni i się wkurzam bo niema tam co robić :)

 

Też tak mam przy węglu, ale przeżuć się na drewno to trochę pobiegasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest jeszcze opcja że z pieca gruba rura do rozdzielacza o dużej średnicy o dopiero od niego na poszczególne obwody. Powrót tak samo. Tak podobnie ma brat zrobione. Co prawda na stali ale jemu nie udało się zagotować wody w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj emigrant.

Czy widziałeś kiedyś instalację grawitacyjną z miedzi? :huh:

Na pewno żadnej nie zbudowałeś,a piszesz ładne bajki. :D

Pozdrawiam.

 

Nie widziałem bo to jakaś głupota żeby nowoczesne instalacje pracowały na grawitacji o ile się da. Wszystko zależy od średnicy rur. Będziesz ogrzewał grawitacyjne na rurkach o średnicy 1,5cm? Może i można tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak prądu to słaby argument. Przetwornica o przebiegu sinusoidalnym plus akumulator i taka pompka może pracować bardzo długo i nie tylko ona.  Teraz mało jaki domek nowoczesny ma piwnicę. Kotły stoją na poziomie grzejników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz tu dochodza kolejne niepotrzebne urzadzenia co koplikuje uklad , jezeli zasilanie jest gorne zastosowane sa odpowiednie przekroje oraz spadki to nie trzeba piwnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpowszechnianie proszę mitów i niesprawdzonych informacji. Ja mam grzejniki na pex al pex 16 i znakomicie działa na grawitacji, wystarczy że rozdzielacze są niżej niż grzejniki. W razie braku prądu mam obejście pompek z zaworem zwrotnym, żadna filozofia.

Masterofpuppets, MPM jest bardzo stabilny, nawet przy zerowym odbiorze prędzej się udusi niż zagotuje. Jak weźmiesz najmniejszy to powinno być OK. Jak chcesz grzać wodę to podepnij bojler na małym obiegu z piecem a dom przez zawór mieszający może nawet z słownikiem jak nie masz termostatów na grzejnikach. W lecie wodę lepiej grzać prądem bo z pieca to więcej zachodu niż oszczędności. Do dolniaka w mojej opinii nie ma sensu pakować bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego emigrant na "rurkach 1,5 cm."byś grawitacyjnie zamarzł w zimie. :o

Nie pisz bajek jak nie masz o czymś zielonego pojęcia=wprowadzasz zdezorientowanych kolegów szukających tu pomocy, w błąd.

Ciekawe co byś robił w czasach komuny mieszkając na wsi?

Pewnie po pierwszym sezonie przerabiał na grawitację. ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem 15mm bo takie są u mnie przy grzejnikach. Nie mamy komuny, mamy 2016 rok i nie interesuje mnie co było 30 lat temu. To jak, działa ta grawitacja przy 15mm miedzi czy nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co ma niby materiał rury do obiegu grawitacyjnego?? Co do zasady działania to najważniejszy jest ich przekrój, odpowiednie spadki, opory przepływu w grzejnikach. Jak kogoś stać i ma taką fanaberię to może sobie wykonać instalację z karbonu i będzie to działać jeśli zostanie poprawnie zaprojektowane i wykonane..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wykonany grzejnik z rurek fi 15  ponad 20 mb taka  a,la podłogówka na ścianie  przed tym grzejnikiem mam podłączone dwa grzejniki jeden regulusa drugi stalowy Purmo wszystko chodzi na grawitacji,choć hydrałlicy zażekali się że ten obwód grawitacyjnie nie pujdzie i trzeba pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 2016 rok, konflikt za wschodnią granicą i na bliskim wschodzie, czy w razie "W" wiesz jakie są podstawowe cele? Powodzenia w działaniu tej przetwornicy i baterii lub szukaniu benzyny do agregatu, a przy grawitacji nie ma tego problemu.

Ludzie kotły dobierają na zimy stulecia, a nie biorą pod uwagę wojny stulecia.

 

Ja też się pytałem czy w pexie pójdzie grawitacja, mówił że da radę, ale nie preferował plastiku na układzie grzejnikowym, przy stali chciał więcej za robociznę, więc padło na miedź... jak robić to i dla swoich dzieci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupfer, pisz o faktach a nie o PRLowskiej wsi. Masz taką instalację i nie chodzi na grawitacji czy tylko tak słyszałeś? U mnie też działa. Oczywiście miejsce kotła jest w piwnicy a nie jak w obecnych projektach w komórkach jak piecyk gazowy. Naturalnie teraz tak się nie robi bo są dostępne pompki zawory 4D i sterowniki co poprawia komfort cieplny. Co nie znaczy że grawitacja przestała obowiązywać, nadal g=9,81m/s2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, na bardzo cienkich rurkach działa grawitacyjne. Pytanie jak z wydajnością, efektywnością w duże mrozy? Mój Ceramik w ciągu 8 lat już zaliczył mrozy po -25 stopni bo były takie. Rozpalanie też od zera w taki mróz(dom średnio wychłodzony, ~18 stopni). Po 20-25min miałem na grzejnikach 65 stopni. Wody w instalacji mam mało, jakieś 80 litrów. Jaki czas nagrzania instalacji byłby grawitacyjnie przy -25 stopni i rurkach 0.5 cala przy grzejnikach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego emigrant to nie jest forum na pisanie byle pierdół.Jak coś wiesz to się podziel,jak nie to czytaj dalej,a nie wprowadzaj ludzi w błąd. :angry:

Twoja grawitacja na rurce 15 mm. zawsze będzie grzać jeśli poprawnie zrobiona,nawet jeśli tam wstawisz na twój panelowy grzejnik i zwykły zawór termostatyczny,tylko jak??? :huh:

Dałbyś rurkę 22 mm. i byłoby już prawie dobrze,perfekcyjnie do tej rurki grzejnik członowy wyjście min. 3/4,wtedy nawet zawór termostatyczny o zwiększonym przepływie zadziała,a cała instalacja będzie bezszelestna,bezawaryjna,pewna i 0 kosztów. ;)

Ale ty jesteś chytry i dałeś cienką rurkę i chcesz żeby grzało przy -25 st.  :D

Nie martw się mam takiego mądralę w rodzinie,ten nawet pompkę sprzedał,a jak się dzieci z wnukami na święta zjadą to marzną na górze,on ma zawsze ciepło nawet za gorąco,bo śpi na dole  :lol:

Samata, jak zrobisz tyle instalacja na grawitację co ja to podyskutujemy. ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twoja grawitacja na rurce 15 mm. zawsze będzie grzać jeśli poprawnie zrobiona

Dałbyś rurkę 22 mm. i byłoby już prawie dobrze,

Ale ty jesteś chytry i dałeś cienką rurkę i chcesz żeby grzało przy -25 st.  :D

 

To w końcu jak ekspercie od instalacji grawitacyjnych przy 0.5 cala rurce będzie grzać czy nie? Bo po chwili piszesz, że przy rurce 22mm będzie "prawie dobrze". Na samym końcu przy -25 jest to nie możliwe. 

To nie ja robiłem instalację tylko hydraulik, który wystawił stosowny dokument i pod nim się podpisał, że instalacja jest bezpieczna i poprawnie zrobiona. Dodam, że u mnie kocioł stoi na poziomie grzejników, więc nie ma mowy o grawitacji, ale tutaj moja instalacja nic nie ma do rzeczy.

 

ps. tu nie ma żadnej złośliwości, tylko pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Ale pytanie jest źle postawione. W grawitacyjnych instalacjach jest miejsce  i na rurki półcalowe. U mnie prawie do wszystkich grzejników takimi są poprowadzone ostatnie pionowe podejścia. Ale na tym kończy się ich zastosowanie. Poziome doprowadzenia muszą być już grubsze i stopniowane. Zrobienie prawidłowej instalacji grawitacyjnej to prawdziwa sztuka i niewielu dzisiejszych instalatorów wychowanych na pompkach wiedziałaby jak to zrobić. Ale jak się już taką ma, to nie wiemy że w ogóle mamy jakąś instalację. Działa i już. I nawet palacz debil jej nie zaszkodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też te poziome, ja je nazywam magistralne są grubsze i są stopniowane, czyli im dalej od kotła tym są mniejsze przekroje. Mnie interesuje czy przy -25 stopniach mrozu, te 0.5 cala wygrzeją mi grzejniki(dom) na grawitacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje czy przy -25 stopniach mrozu, te 0.5 cala wygrzeją mi grzejniki(dom) na grawitacji.

 

U mnie wygrzewa, mam kaloryfery żeliwne.

W domu rodzinnym też grzało, a instalacja była łączona - parter grzejniki płytowe, piętro żeliwne.

W obu przypadkach kocioł w piwnicy.

U mojego brata też grawitacja działała, ale on kocioł miał na poziomie grzejników, tyle że rury do grzejników dużych ma 3/4 cala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też te poziome, ja je nazywam magistralne są grubsze i są stopniowane, czyli im dalej od kotła tym są mniejsze przekroje. Mnie interesuje czy przy -25 stopniach mrozu, te 0.5 cala wygrzeją mi grzejniki(dom) na grawitacji. 

      A to już kwestia jak dobrane są grzejniki. Przy pracy na pompce temperatura wody  dla tej samej mocy kotła jest niższa (góra i dół kaloryfera mają praktycznie taką samą temperaturę), przy samej grawitacji ta różnica jest większa i temperatura na kotle zazwyczaj musi być większa, bo przepływ cieczy wolniejszy. Jeżeli przy pracy na pompce do ogrzania domu grzejniki muszą mieć np. 70-80 st. C to na grawitacji raczej już nie wydolą z dogrzewaniem obiektu. Jeżeli jednak wystarcza im 40-50 stopni to na grawitacji też sobie spokojnie poradzą. Oczywiście przy założeniu , że magistrala jest do owej grawitacji przystosowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.