Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciąg Zwrotny W Piecu Kaflowym


surgere

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam nadzieję, że uda mi się tutaj rozwiązać swój problem. Otóż wynajmuję mieszkanie z dwoma piecami kaflowymi i notorycznie w jednym piecu przy wietrznej pogodzie jest ciąg zwrotny. Oba piece podłączone są do tego samego komina, każdy ma swój kanał. Gdy wieje jeden pali a w drugim napalić się nie da. Piec sprawny sprawdzany przez zduna. Komin czysty sprawdzany przez kominiarza, ciąg taki, że "łeb urywa". Kominiarz sytuacje skomentował, że ten typ tak ma i poszedł, ale przy 70m palenie tylko w jednym piecu przestaje być zabawne. Liczę na Waszą burzę mózgów, bo ciągle marznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie brak prawidłowej wentylacji. Gdy zapalisz w jednym piecu robi się podciśnienie w domu i dlatego nie ma ciągu w drugim kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy to również nie pomaga. Przy rozszczelnionym oknie jak i otwartym jest to samo. Po prostu przy wietrznej pogodzie cofa do mieszkania, jak wiatr ucichnie wszystko wraca do normy, pali się elegancko. Co dziwne jest to ten sam komin a dla drugiego pieca nie ma różnicy czy wieje czy nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Tzn. trzeba sprawdzić drożność feralnego pieca, może jest mocno przytkany sadzą i popiołem, może urwał się jakiś wewnętrzny jego fragment i zmniejsza przekrój kanałów, a może kanał dymny w kominie jest zanieczyszczony lub nieszczelny. Zkładam, że oba piece mają taką samą konstrukcję i taki sam przekrój kanału w tym samym kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec drożny, sprawdzany przez zduna dwa razy, nic się w nim nie oberwało. Oba piece mają taką samą konstrukcję i identyczny przekrój kanałów. Komin szczelny, czysty, z wyczystek również sadza wybrana. Komin jest wyżej względem kalenicy, ale konkretnie nie wiem ile. Sądzę, że problem nie tkwi w wysokości komina, gdyby był za niski w drugim piecu też powinien hulać wiatr . O strażaku myślałam, ale on dodatkowo jeszcze wzmacnia ciąg, a powtarzam "cug" taki, że łeb urywa więc to chyba nie jest dobry pomysł. Ten piec mnie wykończy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Czy problem występuje, gdy palisz w obu piecach jednocześnie czy też, gdy palisz tylko w jednym, tym felernym ? Czy w czasie palenia w piecach pracuje w mieszkaniu jakiś mechaniczny wentylator, np w okapie kuchennym ? Czy kominiarz sprawdzał szczelność między kanałami w kominie np. żarówką na sznurze wpuszczaną do kanałów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre "kaflaki" powinny mieć wyciąganą jedną kaflę (nie jest to łatwe) tzw. rewizyjną do czyszczenia kanałów z sadzy- radzę tam zajrzeć oraz czopuch i komin..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec drożny, sprawdzany przez zduna dwa razy, nic się w nim nie oberwało. Oba piece mają taką samą konstrukcję i identyczny przekrój kanałów. Komin szczelny, czysty, z wyczystek również sadza wybrana. Komin jest wyżej względem kalenicy, ale konkretnie nie wiem ile. Sądzę, że problem nie tkwi w wysokości komina, gdyby był za niski w drugim piecu też powinien hulać wiatr . O strażaku myślałam, ale on dodatkowo jeszcze wzmacnia ciąg, a powtarzam "cug" taki, że łeb urywa więc to chyba nie jest dobry pomysł. Ten piec mnie wykończy...

Witam

Może taka nasada będzie dobra na wiatr i za duży ciąg. Niestety nie mam doświadczen z tym typem nasady ani jej producentem. 

To tylko przykład rozwiązania.http://www.komin.pl/images/stories/kominy/darco/nasady/pierscieniowa.pdf

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej problem i jego rozwiązanie jest przedstawione w załączniku w ramce , 

Dodatkowo może być przelot pomiędzy dwoma kanałami , co jest dużym problemem i powoduje podobne objawy.

Ale najpierw , przeczytać załącznik i sprawdzić w piwnicy.

 

Pozdr.

post-18578-0-32527100-1395339628_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście mam inną teorie bo po wizycie kominiarza nie podejrzewam że komin czy wyczystki  są  nieszczelne. Nie mam pojęcia jak dom jest usytuowany w kierunku wiatru i z której strony ma okna ale zakładam że dymi się z pieca po zawietrznej stronie a otwieranie okna na wskutek dymu w pomieszczeniu jeszcze pogarsza sprawę . Pomiędzy stronami nawietrzna i zawietrzną budynku występuje spora różnica ciśnień co powoduje  że otwarcie okna po stronie zawietrznej prowadzi do wysysania powietrza z pomieszczenia a co za tym idzie cofanie sie dymu z komina .

Lekarstwo jest bardzo proste , wystarczy rozszczelnić okna po stronie nawietrznej a zrównoważy to ciśnienia . Walczyłem z tym zjawiskiem w rodzinnym domu aż wpadłem na pomysł usunięcia uszczelki w drzwiach od strony wiejących wiatrów ( nie było na tą stronę żadnych okien) i problem się rozwiązał .Podnoszenie komina prawie o 1 m nic nie dało ani inne czary mary .

Przypominam że w przypadku piecy kaflowych pod oknami powinny być nawiewniki świeżego powietrza w pomieszczeniach gdzie jest palenisko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !!! 

Wynajmujesz mieszkanie w budynku - jakim ? -ilu kondygnacyjnym? - na którym pietrze mieszkasz?

 Jeżeli to budynek wielokondygnacyjny - to jak ogrzewane są inne mieszkania?

W budynkach wielokondygnacyjnych do jednego komina podpinało się dwa piece kaflowe (tz. piece szczelne)

Jeżeli jest to budynek wielokondygnacyjny- to czy w piwnicy pod twoim mieszkaniem ktoś nie zrobił sobie kotłowni?

A kominiarz jak nie musi ci dać ekspertyzy na piśmie .to zawsze powie ze tak musi być> Zapewnia cię że on dobrze wie (chyba że zaszczycił cię pomocnik kominiarza).

 pozdr, henryk1953

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do komina 14x14cm można podpiąć  2 piece na co drugiej kondygnacji.- tak mówią przepisy z lat 60-tych - A.Birszenk Roboty Zduńskie - Poradnik

Natomiast w książce z lat 50-tych - Roboty Zduńskie J Paradistala autor podaję że do komina 14x14 można podpiąć  1 palenisko o normalnej wielkości.

Czyli tu trzeba określić jak duży jest ten komin  ( przekrój) i  czy ewentualnie są inne piece do niego podpięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 90% masz nieszczelności pomiędzy kanałami w kominie ,proponuje założyć na kominach nasady kominowe i wtedy będziesz miał spokój ,a po drugie wystap do kominiarza o opinie przynależności kominów ,i jeśli napiszę że te które używasz to sa twoje to wtedy kto kolwiek się włączy w twoje to możesz go odciąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość WkladyKominkowe

Mam podobne zdanie w tej kwestii,z tego co opisujesz i sądząc po objawach jest to nic innego jak tylko nieszczelność,którą należy czym prędzej "załatać". Potrzebna będzie tez pomoc fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.