Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Katalizator Do Kotłów I Kominków


arthi

Rekomendowane odpowiedzi

Tak to się robi w Niemczech, katalizator spalin! Cena nie jest niska, ale ekologia nigdy nie była tania. Dostępne sa wkłady dla producentów, jak i z przeznaczeniem do zmodernizowania istniejącego paleniska.

 

Technologia: http://www.chimcat.com/en/system/

Kotły z filtrem: http://www.nmt-systeme.com/index.php?id=148

Na dole pytania i odpowiedzi: http://www.rainbow-tech.de/chimcat.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest coś na ten temat, po niemiecku. Zdaje się w zależności od typu kotła, budynku, mocy wymagany jest bufor w instalacji.

 

www.hdg-bavaria.com/inc/file.inc.php?id=273‎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten delikatny ażurowy katalizator jest przeznaczony tylko do kotłów w których spalamy drewno.

W kotle węglowym zapchał by się bardzo szybko. Temperatura spalin przepływająca przez ten katalizator powinna wynosić od 280*C do 500*C.

 

 

Ja w moim kotle z palnikiem retortowym takich temperatur nie osiągam, może błędnie dokonuje pomiaru. Zaraz po wyjściu z komory spalania (niestety poprzez ruszt wodny żeliwny) temperatura spalin w moim kotle osiąga maksimum 350*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie który z waszych kotłów do drewna ma spaliny na poziomie 300-500C - jaki to wymiennik musi być, aby tak nieoszczędnie palić.

Przy dobrym wymienniku  więcej niż 150-200C na czopuchu nie powinno być a temp 300C to tylko na krótkim obiegu - czyli wprost do komina.

Jeżeli ktoś spala drewno z lambdą ( wsp nadmiaru powietrza) na poziomie 1,6-2,0 to jemu filtry i katalizatory są zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Logano S111 32D ze zmniejszonym paleniskiem potrafi wypluwać z siebie spaliny 200-250 stopni, maksimum 300 gdy nawkładam drobnicy i nie żałuję powietrza.  No , ale ja nigdy nie żałuję mu powietrza.   Z fabrycznym paleniskiem przekroczenie 350 stopni nie stanowiło żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Dakona 32D to temat znam z praktyki , miałem taką bestię jako drugi kocioł  i przez 5 lat odpaliłem go ze 20x nie więcej i fakt tam czopuch był naprawdę gorący lecz temp spalin nie mierzyłem.

Lecz wymiennik w Dakonie jest taki sobie.- moim zdaniem za krótki.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest coś na ten temat, po niemiecku. Zdaje się w zależności od typu kotła, budynku, mocy wymagany jest bufor w instalacji.

 

www.hdg-bavaria.com/inc/file.inc.php?id=273‎

Z grubsza tłumacząc , zmieniona zostały normy emisji pyłów i gazów z domowych kotłów CO -

 

obniżona została moc kotłów ,które podlegają nowym normom z 15 do 4 kW , wprowadzony został obowiązek pomiaru emisji zanieczyszczeń w/g ,nowych, ostrzejszych norm.

A co do bufora w kotłach opalanych drewnem ,wprowadzony został obowiązek wyposażenia instalacji w bufor o pojemności 12 litrów na każdy litr "pojemności załadowczej kotła" ( nie wiem czy tak się to zwie,ale wiecie o co biega ) ale nie mniej niż 55 litrów na każdy kW kotła.

 

 

Teraz doczytałem,jeszcze jedna sprawa z tego artykułu,dosyć istotna dla posiadaczy kominków i piecy kominkowych, w sumie dotyczy to około 14 milinów użytkowników , wszystkie takie urządzenia będą musiały też spełniać nowe normy emisji pyłów i gazów, urządzenia,które na sprostają tym wymaganiom muszą zostać zlikwidowane lub wyposażone w system filtrujący ( spodziewam się dużego wysypu używanych piecy kominkowych z Niemiec :) )

To pokazuje jaki jest kierunek zmian w Europie , trzeba się liczyć z tym ,że i u nas będzie to szło w tym kierunku ! Zresztą już są pierwsze jaskółki - np. Kraków !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Wg. mnie ten katalizator to lipa, może coś tam pomoże ale niewiele. Aż nie chce mi się wierzyć, że niemcy jeszcze palą w takich gniotach jak ten z filmu. Kiedyś sam na forum wspomniałem o katlizatorze do kotła, u siebie zamontowałem nawet w kanale dopalającym chyba z 8 wiszących szamotowych listew, które po nagrzaniu się do wysokiej temperatury miały dodatkowo dopalać spaliny. Stalowy pręt na który były nanizane jak plasterki wyginał się od temperatury jakby był z plasteliny...  W przyzwoitym kotle DS takie dodatki nie są potrzebne a temp. spalin zależy od konstrukcji kotła. Im mniejsze opory przepływu tym temp. spalin może być mniejsza a spalanie i tak będzie czyste. Im większe opory tym większa potrzebna jest temp. spalin puszczanych do komina, żeby ciąg zapewnił właściwie szybki przepływ gazów przez złoże i palnik. No nie można oczywiście zapomnieć o tym ,żeby nie zamienic kociołka i komina w skraplacz spalin ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to robili inżynierowie, ale nie Juzek za pomocą młotka. Sprawność tych kotłów sięga 80-85%, więc ta temperatura nie może być, aż taka istotna. Aktywacja filtra następuje powyżej 200 stopni, zakres pracy od 260-320 stopni, poniżej specyfikacja techniczna: http://www.nmt-systeme.com/fileadmin/templates/nmts1/img/produkte/kessel/SPK/NMT-Scheitholzkessel_SPK-SPK_PLUS_-_Stand_11-2013_-_Webversion.pdf

 

Osobiście wolałbym iść w tym kierunku tj. bufory, filtry niż zakaz opalania węglem, drewnem i inne. Czy filtra nie można używać przy węglu, nie wiem, pewnie by napisali. Niemcy to nie Polska ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym iść w tym kierunku tj. bufory, filtry niż zakaz opalania węglem, drewnem i inne. Czy filtra nie można używać przy węglu, nie wiem, pewnie by napisali. Niemcy to nie Polska ;)

Co prawda nie pisze na żadnej z podanych przez Ciebie stron ,że nie można używać tych filtrów do kotłów węglowych,ale na dwóch piszą że filtry te przeznaczone są do kotłów opalanych drewnem, a na trzeciej ,że do kotłów opalanych w zasadzie wszystkim oprócz węgla ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to robili inżynierowie, ale nie Juzek za pomocą młotka. Sprawność tych kotłów sięga 80-85%, więc ta temperatura nie może być, aż taka istotna. ,,,,

 

,,,, Czy filtra nie można używać przy węglu, nie wiem, pewnie by napisali. Niemcy to nie Polska ;)

Takie badania dla spalania węgla w kotłach małej mocy z automatycznym podawaniem opału, przeprowadzał w ICHPW Pan Piotr Hrycko.

 

Tematem badania było katalityczna redukcja NOx. Taki katalizator traci swoje własności po trzech godzinach pracy, przy spalinach wstępnie odpylonych.

Cały artykuł tutaj: http://www.ichpw.zabrze.pl/cms.php?getfile=3441

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.