Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naprawa Instalacji - Gaz+Paliwa Stałe, 4D Z Wymiennikiem


sebbe88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po raz pierwszy!

 

Posiadam w domu instalację, gdzie połączone są piece na gaz i na paliwo stałe. Problemem z używaniem pieca węglowego, właściwie od początku jego pojawienia się, była niewystarczająca temperatura na grzejnikach (max 60 stopni, kiedy woda w kotle już się gotowała, a przy temperaturze 60 st. na kotle grzejniki mają max 40 st.). Prosząc najpierw o opinię autora naszej instalacji, a potem jeszcze innego fachowca nie dowiedzieliśmy się zbyt dużo, dlatego postanowiłem sam spróbować dojść do sedna problemu zanim dam się oszukać kolejnemu hydraulikowi i naciągnąć na niepotrzebne wydatki.

 

Schemat obecnej instalacji prezentuje się następująco:

post-54496-0-05121300-1380847199_thumb.jpg

 

Część "gazowa" instalacji sprawuje się bardzo dobrze, problem dotyczy tylko cześć z kotłem węglowym. Po kilku lekturach na różnych forach zauważyłem, że kompletnie bez sensu jest rozwiązana instalacja zaworu czterodrogowego, który nie spełnia w tej chwili żadnej funkcji poza byciem ciekawą ozdobą. Co więcej, woda na wymienniku z obu stron płynie w tym samym kierunku, a chyba powinno być odwrotnie. Zastanawiające jest też to, że woda z kotła płynie najpierw do wymiennika i potem dalej do ogrzewacza CWU, ale z temperaturą wody w kranie nie ma problemu.

 

Nie wiem czy samo poprawienie tej instalacji rozwiąże problem z grzejnikami, bo też jest możliwe złe dobranie wymiennika albo jego zakamienienie (nie jeden raz z pieca zrobił się czajnik). Jednak mam kilka propozycji i bardzo byłbym wdzięczny za opinię i z góry serdecznie dziękuję!

 

Opcja 1 - wywalić zawór 4D - skoro już kilka lat piec chodzi na "zimnym" powrocie, to może ten zawór nie jest tu konieczny :P

Schemat: post-54496-0-59373100-1380847198_thumb.jpg

 

Opcja 2 - przełożyć zawór we właściwe miejsce. I tu jest mój problem, bo na 100% nie wiem gdzie w moim przypadku by to miejsce było oraz czy nie potrzebowałbym dodatkowych pomp i gdzie je umiejscowić. Oczywistą sprawą jest, że chciałbym ponieść jak najmniejsze koszty. Mam takie dwie propozycje:

post-54496-0-69198700-1380847197_thumb.jpg

post-54496-0-14616600-1380847198_thumb.jpg

 

Na pierwszym schemacie chyba niezbyt korzystne jest ustawienie zaworu 4D pomiędzy wyjściem z kotła a wymiennikiem, natomiast na drugim prawdopodobnie przelew trzeba by podłączyć bliżej pieca.

Pytania: Gdzie i ile pomp? Czy coś jeszcze tam powinno się znaleźć? Któremu ze schematów najbliżej do bycia prawidłowym i co jest do zmiany?

 

Na końcu nadmienię, że jestem kompletnym laikiem i wiedzę zdobywałem tylko pod kątem mojej instalacji i to w dość krótkim czasie, dlatego proszę o otwartą krytykę moich powyższych teorii. Rysunki starałem się robić możliwie dokładnie (może nawet zbyt dokładnie, ale w momencie ich sporządzania jeszcze nie wiedziałem co jest tak na prawdę istotne ;) )

Jeszcze raz z góry dziękuję za poświęcony czas.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak słów ,nad kotrłem gazowym zawór mieszający ,skoro masz jeden obiek to pytanie po co ,wymiennik połączony szeregowo z zasobnikiem i jeszcze stojącym ,w dodatku pompa na zasilaniu do tego niski słup wody i się woda gotuje ,zawór 4 d na wyjściu za mymiennikiem nie ma prawa działąc ,naprawdę ten co to robił to miał fantazję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu ma działać przy takim ustawieniu pompy. Pomysł aby jedna obsłużyła i CO i podgrzewacz cwu zasilany do tego z powrotu wymiennika jest idiotyczny chociaż twój przypadek nie jest pierwszy był już ze 3 lata temu podobny. Zawór 4D w ogóle do wyrzucenia bo żadnej funkcji nie spełnia co już sam zauważyłeś (wymiennik ma chronić po co? ) . Ze schematu wynika że gazowy jest dwufunkcyjny czyli cwu ogrzewa przepływowo to tajemnicą instalatora jest naczynie przeponowe na zasilaniu zimnej wody, też nie wiadomo do czego? Kolejna sprawa to 3D za kotłem gazowym o którym wspominał automatyk. Proponował bym również sprawdzić kierunki przepływu przez wymiennik, to co jest pokazane na schemacie jest błędne. Naczynie wzbiorcze przy kotle na paliwo stałe przy rozwiązaniu pierwotnym może i spełnia swoją funkcję ale przy proponowanych przeróbkach już nie. Właściwie wszystko by należało poprawić a kosztami obciążyć tego co to zbudował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec gazowy to ACV ALFA G-GP i wg instrukcji zalecane jest takie zastosowanie zaworu 3D, a naczynia wzbiorcze są proponowane nawet dla obu obiegów - CO i CWU. Piec gazowy był podłączony dużo wcześniej i przez wiele lat sprawował się doskonale, nawet po dołączeniu kotła na PS. Tutaj nic bym nie zmieniał, tym bardziej, że w tej chwili jest on używany tylko awaryjnie.

 

O kierunkach na wymienniku już wspomniałem i uwzględniłem to na proponowanych przeróbkach. Naniosłem poprawki na schemacie:

post-54496-0-29484400-1380883154_thumb.jpg

 

Bardzo proszę o odpowiedź czy pompa przed wymiennikiem (ze znakiem zapytania) jest konieczna i czy jest w dobrym miejscu. W całym tym temacie najbardziej mi zależy na tym, żebym wiedział jak nie dać się naciągnąć na kolejne zbędne i bardzo drogie sprzęty oraz żebym mógł skonfrontować pomysły nowego artysty, którego zaproszę do domu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak dokładna odpowiedź na moje wszystkie pytania :) Dzięki! Myślę, ze będę miał o czym dyskutować z hydraulikiem.

 

Mam jeszcze tylko pytanie do do kierunków przepływów na wymienniku. Dowiedziałem się, ze mają być w przeciwnych kierunkach, ale czy istotne jest która ze stron jest w dół, a która w górę? Czy też istotne jest po której stronie wymiennika są pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższy schemat także jest zwalony. Albo wymiennik albo zawór 4D.

W Twoim przypadku wystarczy sam wymiennik.

Pompy instaluj tak aby "wpychały" wodę do wymiennika, unikniesz zjawiska kawitacji.

Np lewa strona wymiennika wejście górne z kotła tutaj pompa > wymiennik > wyjście dolne do kotła.

Strona prawa, na dole powrót z instalacji CO > pompa > wymiennik > wyjście górne prawe > do instalacji CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na pewno nie tak, taka porządna firma a schemat do bani!

Temp powrotu reguluje sie przepływem przez wymiennik a nie zaw 4-D.

Jak usuniesz zaw 4-D to będzie prawie dobrze. z uwagami kol Digitraxa.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec gazowy to ACV ALFA G-GP i wg instrukcji zalecane jest takie zastosowanie zaworu 3D, a naczynia wzbiorcze są proponowane nawet dla obu obiegów - CO i CWU. Piec gazowy był podłączony dużo wcześniej i przez wiele lat sprawował się doskonale, nawet po dołączeniu kotła na PS. Tutaj nic bym nie zmieniał, tym bardziej, że w tej chwili jest on używany tylko awaryjnie.

 

O kierunkach na wymienniku już wspomniałem i uwzględniłem to na proponowanych przeróbkach. Naniosłem poprawki na schemacie:

post-54496-0-29484400-1380883154_thumb.jpg

 

Bardzo proszę o odpowiedź czy pompa przed wymiennikiem (ze znakiem zapytania) jest konieczna i czy jest w dobrym miejscu. W całym tym temacie najbardziej mi zależy na tym, żebym wiedział jak nie dać się naciągnąć na kolejne zbędne i bardzo drogie sprzęty oraz żebym mógł skonfrontować pomysły nowego artysty, którego zaproszę do domu :P

słuchaj a nie masz możliwości żeby otwozyć cały układ i będzie po problemach wyleci wymiennik wstawisz jedynie zawór 4d i będzie super
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby wiedzieć czy możesz mieć to trzeba zrzucić ciśnienie na instalacji z kotłem gazowym do np. 0,5 bar i zobaczyć czy kocioł ruszy jak ruszy i będzie grzał to znaczy ze może i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.