Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym Grozi ! Utrzymywanie Niskiej Temperatury Kotła 40 -50Stopni


Mirek39

Rekomendowane odpowiedzi

wilgoci w kotle z podajnikiem nie zobaczysz bo lali się od dołu ale na wymienniku będzie wilgoć i powoli będzie robić swoje

to ja nie rozumie a potem (że się lało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak

odpal i trzymaj 40st włącz pompę i patrz co się dzieje na wymienniku ,i tyle a jak za 10 lat będzie ciekł to będziesz wiedział od czego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wymieniku czy w wymieniku wymiennik ma płaszcz wew i zew i gdzie tej wilgoci szukać w sodku czy pod ociepleniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kocioł? Przeróbka- ze złomowiska przywiozłem stary kocioł gazowy, polski zresztą, z póżnych lat 80.

Wyrzuciłem z niego to i owo, trochę dospawałem, dorobiłem palenisko i używałem z powodzeniem jakieś 8 lat.

Ostatniej zmy zmuszony byłem po wycięciu kawałka zewnętrzego płaszcza załatać płaszcz wewnętrzny i jakoś

dalej ciągnę, ale nie ma się co oszukiwać- czas pomysleć o wymianie kotła na nowy. Zdecyduję się na nową

część wymiennikową, mam taką możliwość, bo kocioł nie stanowi całości, to raczej konstrukcja modułowa.

 

W każdym razie dostałem nauczkę, by być przygotowanym na taką niezbyt przyjemną przygodę w środku mrożnej zimy.

czyli kocioł miał około 25-30 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde powiedziawszy nikt tego nie sprawdził oprócz Andrzeja M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podaleś kolego najważniejszych rzeczy, czyli czym będzie palone i ile będzie wynosić, a raczej do ilu spadać temperatura powrotu.

Jak już to będziesz wiedział, po sprawdź sobie na wykresie punk rosy dla danego paliwa i wszystko będziesz wiedział. Od siebie dodam, że nie musi to być w sezonie, wystarczy, że ci latem brudny kocioł spłynie wodą i już ci będzie żarło.

Jak by co, uprzedzam pytanie odpowiedzią. Nie sprawdziłem, ale wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kocioł? Przeróbka- ze złomowiska przywiozłem stary kocioł gazowy, polski zresztą, z póżnych lat 80.

Wyrzuciłem z niego to i owo, trochę dospawałem, dorobiłem palenisko i używałem z powodzeniem jakieś 8 lat.

Ostatniej zmy zmuszony byłem po wycięciu kawałka zewnętrzego płaszcza załatać płaszcz wewnętrzny i jakoś

dalej ciągnę, ale nie ma się co oszukiwać- czas pomysleć o wymianie kotła na nowy. Zdecyduję się na nową

część wymiennikową, mam taką możliwość, bo kocioł nie stanowi całości, to raczej konstrukcja modułowa.

 

W każdym razie dostałem nauczkę, by być przygotowanym na taką niezbyt przyjemną przygodę w środku mrożnej zimy.

czy awaria tego kotła to korozja niskotemperaturowa czy (wiek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podaleś kolego najważniejszych rzeczy, czyli czym będzie palone i ile będzie wynosić, a raczej do ilu spadać temperatura powrotu.

Jak już to będziesz wiedział, po sprawdź sobie na wykresie punk rosy dla danego paliwa i wszystko będziesz wiedział. Od siebie dodam, że nie musi to być w sezonie, wystarczy, że ci latem brudny kocioł spłynie wodą i już ci będzie żarło.

Jak by co, uprzedzam pytanie odpowiedzią. Nie sprawdziłem, ale wiem.

Kocioł 25 kw podajnik tłokowy palnik i podajnik po mojej modernizacji Flot od 0-7cm wegiel orzech temp zadana 40 -50 w zal od temp zew zawór 4d

skala 9ustawiony na 7 te ustawiena miałem w ubiegłym sezonie i suchutko, Ciekawi mnie czy ktoś jeszcze utrzymuje tem kotła 40-50 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważna jest temp na kotle, ważna jest temp na powrocie, przepływ im większy tym gorzej, nadmiar tlenu im mniejszy tym gorzej, zawartość siarki i wilgoci w paliwie, im więcej tym gorzej.

Nie wiem jak konkretnie flot, ale dla węgla kamięnego z tego co pamętam, to przy lambdzie 2 i siarce do 1% punk rosy był ok 28-30C. Dla czecha ok 36C, dla drewna w zal od wilgotności już sporo więcej. Wykrapla się pod warstwą pyłu, tegomożesz nawet nie widzieć, zobaczysz dopiero jak odpadnie płat rdzy z osadem od palenia. Jak takie coś zaonserwujesz lub wrzery w dolnych cześciach i okolicy powrotu tzn, że już chrupie. By zatrzymać zaaplikuj mleko wapienne, lub roztwór z sody kaustycznej, potem przemyć i pomalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens marnowania opału i grzać na 60-70 czy lepiej na 40-50

 

Ja jestem praktykiem i nigdy wyliczenia nie dają tyle co przetestowanie choć nie zawsze się da. W tym przypadku się da .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważna jest temp na kotle, ważna jest temp na powrocie, przepływ im większy tym gorzej, nadmiar tlenu im mniejszy tym gorzej, zawartość siarki i wilgoci w paliwie, im więcej tym gorzej.

Nie wiem jak konkretnie flot, ale dla węgla kamięnego z tego co pamętam, to przy lambdzie 2 i siarce do 1% punk rosy był ok 28-30C. Dla czecha ok 36C, dla drewna w zal od wilgotności już sporo więcej. Wykrapla się pod warstwą pyłu, tegomożesz nawet nie widzieć, zobaczysz dopiero jak odpadnie płat rdzy z osadem od palenia. Jak takie coś zaonserwujesz lub wrzery w dolnych cześciach i okolicy powrotu tzn, że już chrupie. By zatrzymać zaaplikuj mleko wapienne, lub roztwór z sody kaustycznej, potem przemyć i pomalować.

Piszesz tu o punkcie rosy wody czy kwasów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego wynika?

Chcesz wyznaczyć precyzyjnie swój punkt rosy? Chcesz zmierzyć zawartość wody i kawasów w spalinach i naszkicować swoją krzywą punktu rosy? Cóż ja mogę, każdy ma swoje skrzywione hobby, więc Powodzenia.

 

Poczytaj na "poradniku" Zawijana o temperaturach krytycznych, w sumie nic konkretnego tam nie ma, ale może coś się dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podane 30-32 stopnie tyczy się mojego kotła ( wyliczone ) nie przetestowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyczy się spotkanego kiedyś w sieci wykresu, którego nie chce mi się teraz szukać. Pisane z pamięci i węgiel kamięnny mial am jeden z najniższych punktów rosy. Nie wiem jak będzie z twoim flotem. Jak chcesz, to poroś kogoś z forum, podeślij mu kilka worków i niech ci przetestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest prosty czym grozi palenie w kotle co z podajnikiem z temp 40-50

Tylko potrzeba praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Vlad to YETI istnieje - sam na nie polowałeś np w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2682-punkt-rosy-praktyka-a-teoria/

 

Można też zobaczyć tu - http://ogrzewnictwo.pl/artykuly/regulacja-kotlow-na-paliwa-stale-zapotrzebowanie-powietrza

 

Pozdr

 

PS A swoją drogą ciekawe czy kupiła ten kocioł? :D i jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na czym staneło, ale była mowa o oglądaniu skampa gdzieś na pomorzu.

Wykres z drugiego linku fajny, ale widzę tam wyższe wartości. Faktem jest, że nie da się tego prezycyjnie wyliczyć i lepiej trzymać się z dala od niego.

 

Rozwiązaniem może być pompa kotłowa, która będzie nonstop mieszać wodę i przy 45 zadanej i histerezie 5C powinna utrzymać 40C na powrocie. Tyle, że za prąd zapłacisz. Można też dać poprzez trójnik i zawór grzybkowy do regulacji przepływu część strumienia wody z pompy CO od razu na powrót. Warunkiem takiego dzialania jest nadmiar wydajności pompy CO w stosunku do oporów instalacj. :D by nie było tak, że jedynym burżujem któremu nie będzie w domu zimno będzie właśnie kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.