Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki bojler


Piotr1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pytanie jaki bojler będzie lepszy tzn szybciej ogrzewał wodę i wolniej tracił temperaturę:dwupłaszczowy czy z wężownicą.Pojemność około 120l.Piec na eko groszek.Polecano mi bojler firmy Galmet więc jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z tą firmą to niech coś napiszę.Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem z doświadczenia zasłyszanego. Moich dwoje sąsiadów w domach obok modernizowali kotłownie w tym roku. Oboje kupili miedzy innymi bojler dwupłaszczowy. Oboje są bardzo zadowoleni. Bardzo zachwalają i polecają, sam będę zmieniał na dwupłaszczowy po wysłuchaniu zachwytu użytkowników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie jaki bojler będzie lepszy tzn szybciej ogrzewał wodę i wolniej tracił temperaturę:dwupłaszczowy czy z wężownicą.Pojemność około 120l.Piec na eko groszek.Polecano mi bojler firmy Galmet więc jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z tą firmą to niech coś napiszę.Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam!!!!

 

 

Z uwagi na fakt większej powierzchni grzewczej w bojlerze dwu płaszczowym ,następuje szybsze zagrzanie wody.Ale i tu jest też ważne ,że jednocześnie następuje też i szybsze wychłodzenie wody ,poprzez jego powierzchnie grzewcze.Kto zna ten problem ,wie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wiem o jaki wymiennik z wężownicą chodzi poziomy czy pionowy, jeżeli poziomy to oczywiście lepszy jest dwupłaszczowy jego wydajność jest znacznie większa. Ja ostatnio zamontowałem trzy zasobniki z wężownicą i grzałką elektryczną pionowe których moc grzewcza jest dużo wyższa niż dwupłaszczowych. Mają one tę zalete w porównaniu z dwupłaszowymi że w czasie schładzania wody przez wężownicę np. przez grawitacje, nie wychłodzi wszystkiej wody ponieważ wężownica jest w dolnej części zasobnika. Wadą natomiast jest słaby przepływ przez wężownicę więc praca w grawitacji jest prawie niemożliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj wpierw w sieci opini na temat Galmeta. Jest wielu niezadowolonych użytkowników z powodu wad w nałożeniu emalii. Dodatkowo serwisanci mają chyba za zadanie udowodnić winę użytkownika. Ja mam zasobnik wężownicowy i nagrzewanie odbywa się bardzo szybko. Grawitacja na wężownicy działa nieznacznie przy temperaturach na piecu pow. 70st. Zawór zwrotny na wężownicy musi być jednak klapowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja jestem użytkownikiem pionowego podgrzewacza CWU z firmy ELEKTROMETR, NORDIS COMBO ELEKTRONIK ma on wężownicę spiralną i dodatkowo grzałkę 2x1200W, pojemność 140L. Jest to ich dość nowa konstrukcja, ja czekałem 3 miesiące od zamówienia zanim zaczęli produkcję ale jestem zadowolony ok 2 godzin i całe 140 litrów gorące. A co do jakości emalii to nie wiem ale wiem że to nie zależy od firmy bo posiadam 5 letniego ARISTONA 80 litrowego i niby znana forma z renomą a już emalia szczeliła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wszystkie zasobniki cw są urządzeniami ciśnieniowymi ,w chwili obecnej większość ich jest emaliowana i nie ma jakiegokolwiek znaczenia tu firma.Przy napuszczaniu i spuszczaniu wody następują rozprężenia.To jest powodem pękania emalii.Czasami jest tak, że zasobnik wygląda jak gdyby klepany był na kolanie i tu można mieć obiekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepnę się do tematu, otóż mam problem z bojlerem dwupłaszczowym. Nie palę stale w piecu no i w momencie wygaszania pieca stygnie mi woda w bojlerze. Częściowo problem rozwiązuje ustawienie wysokiej temperatury załączania pomp (40-45) ale wtedy marnowane jest dużo ciepła do całkowitego ostygnięcia pieca, które mogło by ogrzać grzejniki. Czy jest na to jakaś rada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że woda w bojlerze stygnie to normalne. Wątpliwości może budzić tylko tempo tego stygnięcia, lub co bardziej prawdopodobne, pompa co wyciąga ciepło z bojlera. Nie napisałeś czy posiadasz zawór zwrotny (najlepiej klapowy) na zasilaniu wymiennika bojlera, napisz w jakim układze masz zrealizowane to zasilanie (grawitacja czy pompa ładująca) i czy posiadasz na stałe załączoną pompę cyrkulacyją cwu. Mając komplet tych informacji moża dopiero coś pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż mam 2 pompy (CO i CWU), oczywiście przy każdej zawory zwrotne, problem jest taki że nie mam możliwości ustawić temperatury załączania pomp niezależnie :(, jak ustawię na 35 to w momencie stygnięcia pieca woda o temp. 35 stopni przepływa przez bojler i go chłodzi, jak ustawię 45 to woda ciepła zostaje ale marnuje się dużo ciepła gdyż pompa CO już nie działa poniżej 45 stopni. Pompa CWU działa w trybie priorytetu bojlera, ewentualnie jest możliwość całkowitego wyłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa rozwiązania: sterownik różnicowy - ok 200 pln, jeden czujnik na piecy drugi na zbiorniku i załącza pompę tylko poniżej określonej różnicy temperatur pomiędzy zbiornikiem a kotłem

 

lub

 

drugi termostat na piecu ok 70 pln, który blokuje działanie pompy cwu ponizej ustawionej na nim temperatury - termostaty łączy się szeregowo.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj sobie regulator różnicowy wtedy obojętnie jaka będzie temperatura na piecu ale jeśli będzie zachowana określona różnica pomiędzy temperaturą na zbiorniku CWU to albo pompę włączy albo też wyłączy. Ja miałem taki regulator różnicowy założony przy starym piecu który podawał sygnał na elektrozawór zbudowany z zwykłego zaworu kulowego i starej przekładni od wycieraczek samochodowych i albo zawór się otwierał jak na piecu było większa temperatura niż na zbiorniku CWU o 5 stopni albo też się zamykał jak temperatura na zbiorniku CWU była równa temperaturze na piecu. Działało to 5 lat bez zarzutów i byłem bardzo zadowolony. A nie kosztowało mnie to prawie nic tylko trochę czasu i kilka szpargałów z odzysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, nie rozumiem po co wogóle pompa w układzie CWU, mam poziomy płaszczowy w grawitacji bez żadnych zaworów zwrotnych i innych wynalazków,bezpośrednio podłączony pod kocioł, poza obiegiem 4D, w bojlerze temp. taka jak na kotle czyli około 75 st, pali sie na okrągło przecież ,to nic nie stygnie,latem grzeje się elektrycznie to po prostu obieg płaszcza zamknięty jest zaworem kulowym,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można by zastosować coś takiego http://allegro.pl/item454514081_regulator_..._termostat.html do podłączenia pompy CWU ? Ustawiając go w tryb chłodzenia chyba by się nadawał

 

Towar do kosza.Możesz zastosować zawory termostatyczne,które będą równoważyć temp.wody w cyrkulacji 35-65s.

Są także pompy sterowane termostatem.Pytaj w sklepach udzielą Ci informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

chciałem zapytać jak to sie dzieje w zasobniku cwu z wężownicą spiralną po pogrzaniu zimnej wody w zasobniku do temp np 60 C i wyłączeniu pieca. Czy w miarę ubytku ciepłej wody z zasobnika jest ona uzupełniana zimną wodą? Interesuje mnie to gdyż muszę taki przepływ ciepła zamodelowac w femapie.

pozdrawiam serdecznie

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest. Bojler jest generalnie "zgrubieniem" na rurze doprowadzającej wodę do domu. I nie ma tutaj znaczenia czy piec pracuje czy nie - zawsze do bojlera wpływa zimna woda (temperatura średnia zdajesię około 8 stopni). Oczywiście dodatkowo w sytuacji wyłączenia pieca woda zaczyna się wychładzać sama z siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Chcesz szybko wodę grząć to dwupłaszcz. Przeciw szybkiemu ochłodzeniu ma działać zawór odcinający przepływ wody z centralnego w momencie gdy nie jest grzane w piecu. Poza tym robiłem pomiary strat Galmeta 140L i wynoszą 3stC na dobę, przy założeniu że nie używasz wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mi chodzi o straty ciepła przez to że w miarę używania cwu z zasobnika jest ona uzupełniana zimną wodą. Zakładając ze w piecu nie jest palone to woda bedzie szybciej tracic ciepło. i właśnie tu bedzie problem w zamodelowaniu, prościej by było gdyby zbiornik nie był zasilany zimną wodą aż do wykorzystania tej ciepłej, ale chyba czegos takiego nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma. A przynajmniej w praktyce się nie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.