Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze,

 

proszę  Was o pomoc. Ilu flachowców było u mnie tylu dawało mi taka sumę do zapłaty, że głowa odpada.

 

Chodzi o modernizacje układu grzewczego.
Posiadam piec kondensacyjny DeDietrych MCR/II 24 T. Pompa tego pieca jak na
zdjęciu, kolor szary
Piec wg mej oceny jest podłączony do regulatora 4-o drożnego WITT
zdjęcie zał. która uwzględnia kaloryfery i ogrz. podłogowe.
W moim przypadku miejsce ma tylko ogrzewanie podłogowe no i oczywiście
podgrzewanie wody użytkowej do zbiornika o poj. 300 l.
Prawdopodobnie w miejsce regulatora należy zamontować sprzęgło. Co za
sprzęgło i jakim celu?
Słyszałem również ze pompy Grundfoos do zasilania góry i dołu są zbędne. Jak to sie ma do pomp mieszających? Czy naprawdę? Czy
pompa pieca jest w stanie obsłużyć i dół i górę? Na górze znajdują
się 3 pokoje sypialnia z łazienką, w której w układ jest wpięty
grzejnik rurkowy łazienkowy oraz łazienki głównej, w której jest
również grzejnik rurkowy łazienkowy. Na dole jest salon, gabinet
wiatrołap, kuchnia i garaż z kotłownią. Na górze jaki na dole jest
szafka sterownicza, zdjęcia w załączeniu z ich opisem. Magistrale w
szafkach sterowniczych są typowe dla ogrzewania kaloryferowego. Czy w moim
przypadku jest wymagany zawór RTL? Chyba nie? Czy jakiś baypass też, czy
nie? Gdzie i jakie zamotowac mierniki temperatury (czy ciśnienie też?)?
Proszę o fachową poradę jak mogę zmodyfikować ten układ niewielkim
nakładem kosztów?
Czy istnieje jakaś listwa modyfikująca możliwość aby każdy pokój
zarządzał grzaniem?
Aktualnie jest regulator tzw, Master w jednym pomieszczeniu na górze i
jeden na dole w salonie. W pozostałych pomieszczeniach są tzw. regulatory
slave (zdjęcia w załączeniu).

Proszę o pilną poradę. Tym bardziej, że nadchodzi zima a chciałbym
dokonać modyfikacji.

Czy posiadacie w ofercie również produkty do czyszczenia układu np firmy
Fernox Restorer i Protector? Chciałbym układ wyczyścić i zabezpieczyć
przed ponownym jego uruchomieniem. 

 

Pozdrawiam wszystkich, którzy potrafią dobrze podpowiedzieć.

post-59528-0-17669900-1411467218_thumb.jpg

post-59528-0-81267600-1411467219_thumb.jpg

post-59528-0-38317300-1411467222_thumb.jpg

post-59528-0-56553200-1411467223_thumb.jpg

post-59528-0-65268000-1411467224_thumb.jpg

post-59528-0-60902100-1411467225_thumb.jpg

post-59528-0-61583500-1411467226_thumb.jpg

post-59528-0-50401300-1411467236_thumb.jpg

post-59528-0-47423100-1411467237_thumb.jpg

post-59528-0-58459300-1411467411_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta instalacja to....... zwyczajny wynalazek. Niestety jesteś kolejny który dał się nabrać na jakieś dziwne rozwiązania(???!!!) , zamiast zastosować konfigurację instalacji zalecaną przez producenta kotła (jak powinno wyglądać znajdziesz na stronach internetowych producenta) Ten zawór 4D potrzebny jest jak dziura w moście, czemu ma służyć wie tylko instalator który to montował! To samo można powiedzieć o podłogówce( brak zaworu 3D a właściwie całego diviconu) Co do zastosowanych pomp to nawet trudno powiedzieć do czego służą i czy są potrzebne (przydał by się schemat instalacji) zresztą pytania można mnożyć. Pytanie najważniejsze co chcesz zmodyfikować albo co nie działa jak potrzeba? Powinieneś również napisać jaką wersję kotła posiadasz ( właściwie sterowanie) pogodową czy stałotemperaturową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dzięki za ostre słowa. Wiem ze ten zawór potrzebny jest dziura w moście. Hmm... jaki typ pieca to podałem na ostatniej fotce. Posiada sterowanie pogodowe. Czujnik wystawiony na zewnątrz. Co chce zmodyfikować?

1. Chce wyczyścić instalację i po wprowadzić destylat wody z dodatkiem środka zabezpieczającego przed korozją i innymi takimi tam.

2. Pytanie czy pompa z pieca wydoli na dwa piętra? Czy te dwie zielone pompy zostawić?

3. Jeden magik, który był sugerował aby pompy zostawić a w miejsce regulatora wprowadzić sprzęgło by odciążyć pompę pieca. Na ile to wszystko prawda tego nikt nie wie.

4. Wiem, że średnica rury połączeniowej piec z zbiornikiem jest zbyt małej średnicy. Również do wymiany.

5. Szyny w szafach na piętrze i na parterze do wymiany. Pytanie na jakie? Co tam zastosować? Czy siłowniki, które teraz używam mogą pozostać?

6. Chciałbym przenieść czujnik pokojowy "Master" w pokoju nad garażem na czujnikiem w łazience, gdyż pokój ten dociepliłem i będzie tej zimy bardzo dobrze. Niezależnie od tego chciałbym założyć szynę, która będzie regulowała piecem z każdego pokoju. Pytanie czy są szyny o większej liczbie podłączeń niż 8? Na dole mam siłownik do garażu, gabinetu a reszta jak na zał focie na praktycznie niczym. Ręce opadają. Ale dam radę z Twoja pomocą lub może jeszcze ktoś coś podpowie...

7. Co to ten 3D divicon? To musi być?

 

Jak mam przesyłać wyraźniejsze dokładniejsze zdjęcia to proszę o info.

 

Pozdrawiam

 

auraton_8d_pl.pdf

listwa-elektryczna-do-ogrzewania-chlodzenia-z-modulem-pompowym-basic.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma potrzeby stosowania środka zabezpieczającego przed korozją, a tym bardziej nie stosuje się wody destylowanej (mniemam że destylat wody = woda destylowana). Jak woda ma dużo kamienia(własna studnia) to powinno się zastosować wodę uzdatnioną.

2. Na tak postawione pytanie nikt nie odpowie

3. Zawór 4D jest w instalacji z wiszącym kotłem kondensacyjnym zbędny, Jego funkcją jest ochrona kotła przed niską temperaturą powrotu, a przy kotle kondensacyjnym właśnie zależy nam na niskiej temperaturze powrotu. Producent przy mieszanych instalacjach grzejnikowo-podłogowych zaleca stosowanie sprzęgła.

4.Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie brak informacji o średnicy rur zasilających podgrzewacz, inna sprawa to moc kotła do pojemności podgrzewacza i temperatury w podgrzewaczu. Kocioł o mocy 24kW może zasilać podgrzewacz 300l ale niestety tylko do temperatury 50 C. Przy wyższych temperaturach niestety moc kotła jest za niska ( przy 60C moc kotła powinna wynosić30kW a dla 70C powinna wynosić 52kW)

5.To wszystko zależy od rodzaju sterowania. Z tego co widzę to układ działa stałoteperaturowo.

6. Sterownik MASTER akurat nie współpracuje  z kotłem gazowym. Możesz tym sterownikiem sterować pompami (co zresztą robisz)  Do kotła na stronie producenta znajdziesz sterowniki dedykowane do kotła i wtedy układ można sterować pogodowo, ale wymaga to znacznych przeróbek instalacji.

7 Divicon to zintegrowany układ mieszający z pompą (patrz dokumentacja na stronie producenta)

Co tu mądrego napisać? Trochę niefortunny jest wybór sposobu sterowania do zastosowanego kotła. Jestem zwolennikiem sterowania pogodowego co akurat przy tak zbudowanej instalacji będzie trudne do osiągnięcia bez poważnej przeróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad2. jak pompa wydoli na dwa piętra to nie potrzeba sprzęgła - właśnie po to jest sprzęgło aby odciążać pompę kotłową.

Powinieneś mieć dwa obwody grzewcze :

Jeden na podłogówkę z temp 30-40C a drugi na grzejniki z temp 50-60C

Aby określić czy jest potrzebne sprzęgło to należałoby wykonać obliczenia przepływu ciepła( projekt instalacji)

 

Najprościej rozebrać tą plątaninę i wykonać coś podobnego do układu referencyjnego.

 

A swoją drogą jesteś kolejnym przypadkiem nieudanej próby obejścia schematu referencyjnego producenta.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wita. Właśnie sugestia flachowca była aby pompy na pietra zostawić i wstawić sprzęgło pomiędzy piec i te pompy lub wywalić pompy lub zostawić jedną...z tcyh na piętra a drugą zostawić w rezerwie... Już ma mętlik w głowie , że uff. a skąd ten ukł referencyjny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układy referencyjne są na stronach producenta kotła lub w instrukcji kotła.

Ale kolego nie rozumiesz sedna - ty musisz mieć dwie pompy nie dlatego że masz dwa piętra lecz dlatego że masz dwa obwody grzejne - grzejniki i podłogówkę

Oraz dodatkowo sterownik do czujnika pogodowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejniki są wpięte w układ podłogówki... To też jest błąd ale nie mam ochoty zrywać podłóg... powinien być osobny układ na kaloryfery rurkowe z obu łazienkach na piętrze. na parterze nie posiadam kaloryferów. Zresztą cały dom jest na podłogówce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie trzeba zrywać podłóg, wystarczy oddzielne zasilanie z kotłowni do tego rozdzielacza gdzie są wpięte grzejniki.

Jak możesz tak zrobić to to od tego trzeba zacząć.

Jak nie możesz tego zrobić to wywal te pompy i podłącz zgrzanie bezpośrednio pod kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale wówczas muszę podać od 55 ÷ 65°C na grzejnik wpięty w podłogówkę a wówczas istnieje ryzyko odparzenia podłogówki.

Coś muszę wymyślić.

Proszę podpowiedzcie mi co to i jak to wygląda tzw sprzęgło. Aby odciążyć pompę DeDietrycha i te pompy tłaczące na poziomy? Podacie jak może link lub przykład dobrego i taniego sprzęgła.

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale wówczas muszę podać od 55 ÷ 65°C na grzejnik wpięty w podłogówkę a wówczas istnieje ryzyko odparzenia podłogówki.

Coś muszę wymyślić.

Proszę podpowiedzcie mi co to i jak to wygląda tzw sprzęgło. Aby odciążyć pompę DeDietrycha i te pompy tłaczące na poziomy? Podacie jak może link lub przykład dobrego i taniego sprzęgła.

 

.

Tak się nie kupuje takiego osprzętu!!! Musisz wiedzieć co potrzebujesz, producent nie posiada jednego sprzęgła które nadaje się do wszystkiego. W ofercie jest ich kilka i aby dobrać musisz wiedzieć jaki będzie  max przepływ przez to sprzęgło. Tu potrzeba kilka obliczeń. Trzeba obliczyć przepływy w poszczególnych obiegach grzewczych i wtedy dobrać sprzęgło. Do podłączenia sprzęgła z pompami potrzebny będzie kolektor. Nikt rozsądny nie powie Ci że masz kupić "to" albo "tamto" sprzęgło! Najpierw trochę matematyki, a potem do sklepu, nigdy odwrotnie. Ciężko jest Ci cokolwiek doradzić bo "budowniczy" instalacji miał jakąś własna koncepcję i zbudował wszystko nie zważając na zalecenia producenta kotła. Po prostu ręce opadają jak się patrzy na plątanicę rur którą masz przy kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.