Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,wszystkich bardzo serdecznie.

Niestety należę do osób posiadających źle zaprojektowaną starą instalację CO (taką gdzie jest jeden pion do naczynia wyrównawczego i wszystko od tego pionu odchodzi). Zamówiłem już nowy kocioł retortowy, zawór trójdrogowy (jak poleca producent) i siłownik. Producent ze względu na masę czujników - pogodówka itp. zaleca montaż zaworu na zasilaniu co ma zagwarantować duży komfort użytkowania. Przy poprawnej instalacji nie byłoby problemu, teoretycznie sterownik przy wyższej temperaturze też powinien otworzyć zawór i udrożnić rury do naczynia wyrównawczego, ale niestety nie chciałbym być zdany na elektronikę. Boję się, że zawór trójdrogowy zamknie mi dopływ do naczynia wyrównawczego w nieodpowiednim momencie. Czy można założyć coś na ten jeden główny pion, co w razie zagrożenia pozwoli ominąć zawór trójdrogowy. Niestety u mnie piony idą przez dwie niedawno wyremontowane łazienki (całe w płytkach) dlatego nie chciałbym kłaść dodatkowej rury. Nie chodzi mi o spełnienie warunków PN tylko o spokojny sen Smile.

Za każdą podpowiedź, z góry Dziękuję.

Opublikowano

... Boję się, że zawór trójdrogowy zamknie mi dopływ do naczynia wyrównawczego w nieodpowiednim momencie. Czy można założyć coś na ten jeden główny pion, co w razie zagrożenia pozwoli ominąć zawór trójdrogowy. ...

Konsultowałem taki niereformowalny pion, no i dołożyliśmy mu dodatkowy pion bezpieczeństwa z Al-PEX fi26 puszczony przez KANAŁ WENT 14X14cm. Kanał ma być otwarty od góry, aby zapewnić chłodzenie PEXa i ew. wypływ pary (zamarzanie uniemożliwia przepływ ciepłego powietrza z kotłowni). Naczynie na strychu, izolowane cieplnie, z przelewem i fajką wyrzutową 1"wyprowadzone 1m ponad przelew. Jest to proste do sam.wykonania rozwiązanie, ale jednak nie zapewnia wytrzymałości długotrwałej na gotowanie. Należy wszakże przypomnieć, że kotły podajnikowe mają kilkustopniowe zabezpieczenia termiczne, które przed zagotowaniem (90stC) już uniemożliwiają dalsze podawanie paliwa. Tym niemniej zawór bezp 1,5Bar 3/4" na stal. rurce do PEXa - będzie bardzo wskazany !

PozdrA.

 

 

 

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam. Z poprzednim problemem już sobie poradziłem - poprowadziłem rurkę PEX fi 25 bezpośrednio od kotła do zbiornika wyrównawczego. Teraz martwi mnie redukcja rur stalowych przy piecu - mam zawór z siłownikiem DN25 i z 1 1/2 cala (przyłącze pieca 16kW) muszę redukować do 1 cala. Czy instalacja jaką poglądowo narysowałem będzie działać poprawnie? (chodzi głównie o średnicę rur). Z góry dziękuję za odpowiedź.

94217366.jpg

Opublikowano (edytowane)

"... Czy instalacja jaką poglądowo narysowałem będzie działać poprawnie? (chodzi głównie o średnicę rur). Z góry dziękuję za odpowiedź."

Rysunek b.uproszczony, ale i z niego wnioskuję problemy. A więc po kolei: pompa na zasilaniu ma TŁOCZYĆ (jest narysowane odwrotnie), zawór 3d na 1" musi mieć własną pompę bo grawitacja kotłowa wówczas za słaba, działa dopiero na 6/4 (5/4" przy korzystnych warunkach - mało załamań i wydajny zawór 3d)"!

W naczyniu wzbiorczym niejasność - tak jak narysowałeś, to brak fajki wydmuchowej i połączenia z atm. - poczytaj ponownie normę na naczynia wzb. Brak filtrów, zaw. odcinających przy pompach itp detali...

No i w ogóle nie ma danych o całej instalce - ile grzejników, jaki kocioł itp - to jednak są ważne dane dla zadziałania całości!

 

Rysuj dokładniej, ew fotki dobrze oświetlone, a z pewnością także inni Koledzy pomogąrolleyes.gif!

PozdrA.

Edytowane przez adamasz
Opublikowano

Wiem, że brakuje szczegółów i źle jest pompa wrysowana (po prostu skopiowałem tą od CWU). Jestem pewny, że te drobne rzeczy mam odpowiednio dobrane i instalowane. Zależało mi tylko na przekroju rur bo czytałem na innym forum, że do grawitacji wystarczy 1 cal i wolałem się upewnić na forum bardziej tematycznym (tamto raczej elektryczne). Nie pozostanie mi nic innego jak zakupić agregat prądotwórczy i zapasową najtańszą pompkę :). Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Opublikowano

...do grawitacji wystarczy 1 cal i wolałem się upewnić na forum bardziej tematycznym (tamto raczej elektryczne). Nie pozostanie mi nic innego jak zakupić agregat prądotwórczy i zapasową najtańszą pompkę :). ..

Zrób po prostu w obiegu kotłowym obejście (bypass) jak w obiegu grzejnikowym - ale zawór różnicowy zastąp 6/4" (1,5cala) poredukowanym do cala ZZ z wyjętą sprężynką (było na forum), ale z mosiężnym grzybkiem (trochę droższy, ale trwalszy na gorąco). Stawiasz go pionowo (na Twoim obrazku to będzie pion.powrót na prawo od kotła), strzałką do dołu-wtedy on będzie zawsze otwarty gdy pompa kotłowa stoi. Wtedy nawet bez zasilania pompy kotłowej będzie jakiś-tam grawitacyjny obieg po kotłowej stronie!

A zasilanie awaryjne b.potrzebne przy tegorocznych wichurach+opadach szczególnie...

 

PozdrA.

 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.