Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Sprawdzenie Schematu.


MBquart

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przydałaby się cyrkulacja na obwodzi CWU - no chyba , że są małe odległości pomiędzy odbiorami CWU i zbiornikiem

Jeżeli obieg CO musi być wymuszony to po co zawór różnicowy na tym obiegu?

Pozdrawiam

To samo pomyślałem o cwu, ale jednak tutaj może to i dobre rozwiązanie - w razie braku zasilania coś tam zawsze pociągnie.

 

Odnośnie schematu:

1. Jak już nie ma tego zaworu różnicowego, to nie trzeba tak okrążać z tą pompą, można jechać prosto do góry.

2. Z tym zaworem 4D to kolego zrób uważnie ten obwód 5/4 - nie tak jak na rysunku. Ma być najkrótszy możliwy.

3. Tak mi się widzi, że przy takim małym domku to i 3/4 za 4D by wystarczyło.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Przed pompą ma być wpierw zawór następnie filtr a nie jak na rysunku gdzie masz odwrotnie.

I jeżeli z kotła masz wyjście 6/4" to obieg kotłowy wraz zaworem 4D o takim samym przekroju wykonaj.

Edytowane przez Digitrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Z tym zaworem 4D to kolego zrób uważnie ten obwód 5/4 - nie tak jak na rysunku. Ma być najkrótszy możliwy. - jasne rozwlekłem to trochę na schemacie .

Schemat poprawiony.

 

Zamieszczam dwa schematy które mnie nurtują.Temat niby banalny -Ale?

Naczynie wzbiorcze.

Dla mnie w każdym z nich jest coś nie jasnego - może się czepiam bo ''jestem fachowcem jakich wielu''

Rys. 1

Czy rura Rw łączy się z Rb - jeśli tak to gdzie ?

 

Rys 2

Którędy jest napełniany układ C.O ,bo w schemacie 1 jest to jasne w 2 już nie bardzo.

 

Jeśli bym się skłonił do podłączenia naczynka w sposób przedstawiony na Rys.1 - i tu ciekawostka, byłem w sklepie a tam naczynka mają tylko 3 ptzyłącza.

 

Dziękujęz góry.

post-31347-0-90794800-1310884715_thumb.jpg

post-31347-0-20300300-1310884738_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie mogę doszukać się zalet łączenia (?) rury wyrównawczej z rurą bezpieczeństwa w sposób wyrysowany na schemacie. To wg mnie ta sama sytuacja jak powszechnie spotykane stosowanie jednej rury wzbiorczej, która pełni obie funkcje (rury wyrównawczej i bezpieczeństwa).

Prawidłowe przyłączenie naczynia masz na rys.1

 

Rura wyrównawcza wpięta: powrót kotła-spód naczynia

Rura bezpieczeństwa wpięta: góra kotła-góra naczynia

Rura przelewowa.... tutaj wszystko jasne

Rura sygnalizacyjna spokojnie do pominięcia. Jest ona wpinana tuż nad spodem naczynia lub tuż poniżej rury przelewu i jak widzisz posiada zawór odcinający na dole. Jej jedynym zadaniem jest sygnalizacja obecności wody w naczyniu, tzn. jeśli naczynie będzie puste i otworzysz umieszczony na niej zawór, to po krótkiej chwili przestanie lecieć woda (spłynie tylko ta która w niej zawsze zalega). Przy małych naczyniach to rozwiązanie mało praktyczne i zbędne.

Dlatego właśnie trudno spotkać "czwarty otwór" w naczyniach dostępnych na rynku.

 

Na schemacie masz zawór odpowietrzający na rurze przelewowej. Jeśli nie nadąży on wpuszczać powietrze do rury przelewowej w trakcie przelewania się wody, to rura ta może wyssać cała wodę z naczynia. Prawidłowym rozwiązaniem jest wykonane tzw. "fajki" lub zwykłej niezaślepionej rurki wyniesionej kilkanaście cm ponad naczynie.

 

Nie wiem o co ci chodzi z tym napełnianiem układu. Na żadnym schemacie nie jest to wrysowane.

 

Mały szczegół jeszcze. Poprawiłeś schemat pompy CO, jednak filtr powinien znajdować się pomiędzy zaworami pompy, inaczej do czyszczenia filtra spuszczasz wodę do poziomu filtra. To samo jeśli chodzi o zawory zwrotne. Jeśli któryś nawali, to łatwiej taki wymienić jeśli znajduje się on między zaworami odcinającymi.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Do ostatniego schematu proponuję dodać na zasilaniu inst co wodą zimną jeszcze zawór kulowy,zawór antyskażeniowy,wężyk giętki rozłączny.

Kolejność od strony kotła:zawór kulowy,wężyk giętki,zawór kulowy,zawór antyskażeniowy.

Instalacji c.o. nie można spinać na sztywno z instal.wody pitnej.Zawór antyskaż.w przypadku niskiego ciśnienia w instal. zimnej wody nie pozwoli się cofnąć wodzie z co do instal.wody zimnej.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij o zabezpieczeniu podgrzewacza cwu (zawór bezpieczeństwa, naczynko przeponowe, zawór zwrotny na wodzie zimnej) a jeżeli podgrzewacz wyposażony jest w grzałkę wymaga zabezpieczenia płaszcza ( patrz instrukcja podgrzewacza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe jest potrzebne w obwodzie CUW, za zaworem zwrotnym, wstawiasz zawór bezpieczeństwa i za nim - na zimnej lub już na ciepłej wodzie naczynie wzbiorcze przeponowe.

Zabezpiecza ono zbiornik przed nadmiernym wzrostem ciśnienia podczas podgrzewania wody.

Wielkość naczynia i sposób montażu powinny być w instrukcji - jest to niezbędny element gwarancji zbiornika.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Lecz czemu, naczynie przeponowe?

 

Można założyć tylko zawór bezpieczeństwa (6 bar), tyle że jest duże prawdopodobieństwo, że będzie sobie kapał w trakcie rozgrzewania zładu zasobnika. Zimna woda jak pewnie wiesz zwiększa swoją objętość po podgrzaniu. Ponieważ zawór zwrotny (sprawny) nie pozwoli cofnąć się wodzie do sieci, więc albo rozszerzająca się objętościowo woda "rozedmie" zasobnik, albo zawór bezpieczeństwa trochę jej upuści (stąd kapanie).

 

Rozwiązaniem najbezpieczniejszym jest montaż małego naczynia przeponowego do CWU między zasobnikiem a zaworem zwrotnym. Do 120 l wystarczy poj. 8l, do dostania za ok. 80-90 zł.

UWAGA! Nie zastępuje ono zaworu bezpieczeństwa! Ten musi być montowany zawsze! Również między zasobnikiem a zaworem zwrotnym.

 

Trochę chyba rozjaśniłem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli boiler jest atestowany na 6 bar, to załóż zawór o takiej właśnie wartości. Wystarczy jeden. Zasada jest taka, że zawór bezp montuje się możliwie najbliżej zasobnika. Pytanie czy założysz zawór zwrotny/bezpieczeństwa w monobloku, czy oba elementy oddzielnie. Na schem masz przykład montażu dwóch niezależnych elem. Proponuje też zainstalować zawór spustowy pod boilerem, taki jak do CO ze złączką na wąż. W razie potrzeby bez problemu opróżnisz boiler.

 

post-18583-0-39142200-1311092697_thumb.jpg

 

Reduktor zależy od wartości ciśnienia w sieci. Jak założysz o wartości 3,5 bara, to może się okazać, że zbijesz 0,5 bara względem sieci. Nie wiem jak u ciebie ale u mnie wodociągi podają średnio 3-3,5 na sieć.

 

Jakie wartości ciśnienia chcesz mierzyć tymi manometrami? Na CO nie widzę potrzeby, bo układ otwarty, chyba poglądówka na kotle. Na wodzie użytkowej też nie widzę sensu.

Jeśli chcesz nadzorować ciśnienie w konkretnym miejscu instalacji to tam też manometr zamontuj. Reduktory ciśnienia są standardowo wyposarzane w manometr jeżeli o to ci chodzi.

 

Naczynie wzbiorcze ma pomieścić 4-7% całkowitej pojemności instalacji. Potrzebne ci jest aż 40l?

 

W razie pytań pisz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem to tak.

Znalazłem info że naczynie to 4%-8% pojemności układu.

Więc pojemność pieca to 32L

kaloryfery to 27,8L

rury powiedzmy 15L

---------------------

Daje to mi 74,8L

x 0,4 = 29,92 L

x 0,6 = 44,88 L

x 0,8 = 59,84 L

 

Więc uśredniłem i założyłem 40L

Lecz może się mylę.....

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol: :lol:

Alę wpada...

Liczyłem na kalkulatorze w kompie.

Tam nie ma %

Więc twardo liczę 75 x 0,6 =.....

Najlepsze jest to,że przez chwilę nawet się zastanawiałem jak Ci wyszło 3-6L.

Aż się popłakałem ze śmiechu.

Przepraszam i dziękuje za uwagę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od tego, że działających sposobów wpięcia naczynia wyrównawczego jest wiele.

 

Masz tu sytuację, w której w razie zagotawania wody w kotle rozprężająca się ciecz rurą bezpieczeństwa przepieszcza się do naczynia wlewając się do niego od góry. Jednocześnie część tej wody zamiast przelewem ewakułować się na zewnątrz, wraca rurą wyrównawczą na powrót kotła. Dzięki temu minimalizuje się ubytek wody w układzie na skutek jej zagotowania.

 

Warunek, aby rurę bezpieczeństwa wpinać w kocioł przed pompą (po stronie ssawnej), bo inaczej zrobi się z naczynia grzejnik.

 

Nie wiem czy to ci wystarczy. Jeśli widzisz wady tego rozwiązania to chętnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od tego, że działających sposobów wpięcia naczynia wyrównawczego jest wiele.

Nie, nie ma wielu sposobów podłączenia naczynia wzbiorczego. Są różne przypadki w zależności od wielkości instalacji, ilości żródeł ciepła itp, a sposób podłączenia ściśle reguluje je: PN-91 B-02413.

Nie wiem czy to ci wystarczy. Jeśli widzisz wady tego rozwiązania to chętnie poczytam.

Twoja propozycja nie jest wadliwa. Tylko zdziwiłem się, kiedy zanegowałeś PRAWIDŁOWE podłączenie naczynia wzbiorczego. W przypadku instalacji z jednym kotłem RB na odcinku kocioł-dolna część naczynia, może być jednocześnie RW. W przypadku dwóch lub więcej kotłów/wymienników, każdy musi być zabezpieczony osobną RB. Wtedy to rzeczywiście RW łączy rurę powrotną (bezpośrednio przy kotle), z dolną częścią naczynia, ale my nie rozpatrujemy takiego przypadku.

Edytowane przez reaper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.