Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kwkd 22Kw


wojmariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam się do kupna ww. kotła i mam kilka pytań na które nie do końca znalazłem odpowiedzi na forum.

Dom 170 m2 stare budownictwo 1 piętrowy ocieplony styropianem 8 cm. Instalacja miedziana z grzejnikami płytowymi Purmo. Piec ma pracować z wymiennikiem ciepła ponieważ w domu są 2 piece gazowe.

Czy 22 kW nie będzie zbyt dużo do takiego metrażu ?Opał to w 80 % drewno 2 sezonowe bukowe.

Czy metrówkę trzeba ciąć na 4 kawałki czy 3 wejdzie bez problemu ( może ktoś ma wymiary paleniska lub zrobi zdjęcie drzwiczek załadunkowych i komory.) Widziałem 15 kW i tam wypada to dość wąsko.

W sklepach polecają mi DEFRO Optima Komfort 20 kW (fakt że do czyszczenia jest OK ale to górniak )

Pozdrawiam

Edytowane przez wojmariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

KWKD22 to troche za dużo jak na Twoje potrzeby lepsza była by 15 -ka ale faktycznie komora niezbyt wygodna do załadunku drewna ,ale możesz wybrać KDU tej samej firmy na drewnie 20 Kw i polana do 41 cm myśle że ten byłby w sam raz. No i jeszcze wkład ceramiczny w strefie paleniska przy drewnie pomaga .

Defro - odradzam do takiego palenia .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mac65 wprowadzisz kolegę wojmariusz w BŁĄD :angry: !!!!!!!!!!

Piec KWKD 22kW ma nominału na węglu! , a na drewnie będzie miał około 17 kW !!!!!!!!!!!!!

Natomiast KDU na węglu ma 26 kW , a na drewnie 20 kW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Więc kolego mac65 zanim komuś doradzisz doczytaj chociaż specyfikację kotła do końca i dokładnie, bo TY dopiero byś przewymiarował koledze wojmariusz kocioł <_<.

Kolego wojmariusz piece z nominałem 20-22kW na węglu, na drewnie tak jak już wspomniałem będą miały około 17-18 kW i to na dobrym właśnie, więc idealnie jak dla Ciebie ;) Dobre i nie drogie są także piece Żywiec KDO-U , Ja posiadam z kolei Zębiec KWP 21.:D Pozdrawiam i zawsze sprawdzaj info bo sam widzisz jak bywa !!!

  • Nie zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolego specyfikacja kotła to nie wszystko liczy się także wygoda uzytkowania a jesli uwazasz ze kwkd 22jest wygodny do załadunku polan drewna o podanych przez kolege wyżej wymiarach to zycze powodzenia w eksploatacji ale Tobie bo pisząc o jakimś produkcie wypadało by go chociaż obejżeć .Piece seri kwkd to bardzo dobre piece do wegla ale z załadunkiem drewna już gożej. A tak ogólnie to proponuje przeczytać cały post kolegi wojmariusz a nie tylko 3 pierwsze linijki .

Pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec już zamówiony , dzięki za rady ale zdecydowałem się na 22 kW.

Teraz stoję przed wyborem wymiennika płytowego i mam dylemat który kupić do tego pieca .

30 kW firmy Secespol :

Secespol

czy 35 kW Danfoss :

Danfoss

 

Pytanie skąd takie różnice w ciężarze obu wymienników ? Secespol 5,7 kg Danfoss 2,9 kg ?

Także powierzchnia wymiany w Danfoss : 2860 cm2 jakim cudem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mac65 ja poruszałem kwestię mocy i tego, iż kociołek KDU jest mało sterowalny i byłby przewymiarowany na 99%. Podchodząc z taką filozofią to lepiej kupić 100kW Bo Będą Większe Drzwiczki i Komora ;) i Ja do tego aspektu się przyczepiłem. Natomiast co do załadunku KWKD w pełni się zgodzę, ma trochę przymałe drzwiczki i szkoda, że nasz kolega wojmariusz kupił piec bo ja poleciłbym mu do drewna też niedrogą i świetną konstrukcję piec Żywiec KDO-U ma także klapkę krótkiego obiegu oraz większe drzwi zasypowe i jest to nowsza konstrukcja od KWKD, tym samym ma wydajniejszy zauważalnie wymiennik. Sam użytkuję KWP i zazwyczaj polecam Zębca, ale ten Żywczyk podoba Mi się i chyba jeśli kupowałbym dolniaka to zdradziłbym moją ulubioną markę na rzecz tej konstrukcji. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre i nie drogie są także piece Żywiec KDO-UWitam ,Robocik czy ten kocioł polecany przez Ciebie Zywiec KDO-U posiada wtórne powietrze NIEZBEDNE do prawidłowego spalania w dolniaku, bo na schemacie i w opisie nie zauważyłem aby było?

Edytowane przez Mikesz62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mac65 ja poruszałem kwestię mocy i tego, iż kociołek KDU jest mało sterowalny i byłby przewymiarowany na 99%. Podchodząc z taką filozofią to lepiej kupić 100kW Bo Będą Większe Drzwiczki i Komora ;) i Ja do tego aspektu się przyczepiłem. Natomiast co do załadunku KWKD w pełni się zgodzę, ma trochę przymałe drzwiczki i szkoda, że nasz kolega wojmariusz kupił piec bo ja poleciłbym mu do drewna też niedrogą i świetną konstrukcję piec Żywiec KDO-U ma także klapkę krótkiego obiegu oraz większe drzwi zasypowe i jest to nowsza konstrukcja od KWKD, tym samym ma wydajniejszy zauważalnie wymiennik. Sam użytkuję KWP i zazwyczaj polecam Zębca, ale ten Żywczyk podoba Mi się i chyba jeśli kupowałbym dolniaka to zdradziłbym moją ulubioną markę na rzecz tej konstrukcji. :P

Witaj

KWKD jak i KDU są to bardzo bliżniacze konstrukcje i faktycznie różnią się kształtem i wymiarami komory załadowczej i rusztem . jeśli chodzi o sterowanie jest identycznie . Uważam iż w tym temacie należało sie skupić raczej na mocy minimalnej kotła a nie na mocy max . Sam ogrzewam dom 180 m2 kotłem o mocy ok 14 kw na węglu i uważam iż przy ciągłym paleniu jest to jeszcze za dużo ponieważ okazuje się ze po osiągnieciu parametrów pracy 55 -60 C /22-23 C w mieszkaniu / piec zaczyna zdymiać opał a nie spala go bo poprostu dostaje zbyt mało powietrza i chyba jedynym lekarstwem w tym przypadku jest mniejszy kocioł ale to z kolei przekłada sie na pojemność zasypu i tak w koło macieju . Okacuje się że piec po nagrzaniu budynku pracuje na ok 20% swojej mocy znamionowej i jeśli w tych warunkach zachowuje sterowalność to jest OK jeśli nie to dzieje się to co opisałem wyżej .

Wracając do tematu kwkd na drzewie stałopalność raczej symboliczna .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębiec już dostarczony i czeka na montaż.

Martwi mnie tylko klapka krótkiego obiegu , widzę że są dosyć duże szpary i obawiam się że będzie tamtędy przeciskał się dym powodując spalanie w komorze załadowczej.

Swoją drogą mógłby się producent postarać o lepsze spasowanie klapki i powierzchni do której przylega.

Macie może jakiś patent na uszczelnienie tego obiegu ? Koc azbestowy ciężki do dostania , może jakiś silikon wysokotemperaturowy ?

Są takie które wytrzymują 300 stopni więc może taki ?

Edytowane przez wojmariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wojmariusz, kolega kazik ma rację zaczekaj chwilkę, aż kociołek się troszkę pobrudzi pewne luzy muszą być bo mogło by dojść do zakleszczenia po nie trafionym np: paliwku. Dopiero jak w kociołku chwilę popalisz to doszukuj się wad, bo nigdy nie wiesz jak on będzie się zachowywał akurat w twojej instalacji, każda się różni i w każdej prawie są jakieś niespodzianki :) Także gdy zaczniesz, popalisz i wyłapiesz wszystkie cukiereczki jak ja , to nazywam wtedy dopiero dowiesz się czy będziesz potrzebował specyficznych przeróbek do swojego układu. Ja na przykład miałem za silny ciąg i dopiero jak go osłabiłem, to uzyskałem spokojniejsze, stabilne spalanie i przede wszystkim w pełni regulowalną moc kotła szczególnie w dolnym zakresie, gdzie za silny ciąg powodował wariacje kotła i fukanie bo sterowanie go dusiło na siłę, gdy zapotrzebowanie spadało do 4,5-6 kW. Przepustnicę czopucha lepiej wykorzystywać w jak najmniejszym stopniu choć w specyficznych przypadkach na przykład u mnie jest przymknięta do połowy, a i tak dym na kotłownie nie idzie przy otwartym zasypie:P. Wiem, wiem rozpisałem się, ale wspominam Ci o najważniejszej chyba kwestii ciągu kominowym i jego regulacji w razie potrzeby, gdyż w razie problemów najczęściej, to jest ich przyczyną na drugim miejscu dopiero postawiłbym nieszczelności w kotłach i wymiana sznurków uszczelniających po fakcie, a nie przed szczegulnie w Zębcu gdzie buble są rzadkością. Drzwiczki zasypowe co sezon, a od popielnika co drugi u mnie z tego co zauważyłem, wyczystkę rzadko otwieram :), odkąd wszystko dopracowałem i zgrałem ze sobą, a potrzebowałem na , to całego sezonu grzewczego.;) Ps kolego mac65 w KDU też ich nie widzę pomimo ceramiki chyba, że sam je tam wprowadzisz po tyle ;), a w KWKD lewe idące po ściance często się przytyka, a i tak jest za nisko podane, no i poza tym ideału dopatruj się za co najmniej dwa razy taką cenę:P. Pozdrawiam.

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps kolego mac65 w KDU też ich nie widzę pomimo ceramiki chyba, że sam je tam wprowadzisz po tyle ;), a w KWKD lewe idące po ściance często się przytyka, a i tak jest za nisko podane, no i poza tym ideału dopatruj się za co najmniej dwa razy taką cenę:P. Pozdrawiam.

Witaj

Sory ale nie wiem do czego to przypiać domyślam sie że chodzi Ci o PW jeśli tak to odsyłam do przekroju http://www.zebiec.com.pl/pl/kotly-co/linia-tradycyjna/kdu

Zakładka galeria

pozdrawiam

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą kolego Robocik .

W obecnej chwili palę piecem który jest wykonany byle jak , blacha zwykła niewiadomego pochodzenia , brak uszczelnień i piec daje radę .

Wytrzymuje już 8 sezon ale podłączony jest w układzie zamkniętym i boję się wielkiego BUM !

Palę nim ok. 8 godzin dziennie temperatura na piecu skokowa ;) i zużywam ok 13 m2 drzewa na sezon ( buk sezonowany 2 lata )

Minusem i to bardzo dużym jest wizyta w kotłowni max. co godzinę :(

 

Co do KWKD dziwi mnie czy producent celowo zostawił te powierzchnie niezaspawane i także powierzchnia do której przylega klapka krótkiego obiegu

jest ucięta byle jak.

fe3f668c3c60a81cm.jpg

Edytowane przez wojmariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kocioł zamontowany , pierwsza próba wygląda obiecująco .

Ale zauważyłem że dym przedostaje się przez klapkę krótkiego obiegu.

Więc dziś wziąłem się za uszczelnienie tych szpar.

Potrzebne materiały :

8908434e00c46723m.jpg

 

Nakładam dość grubo silikonu na miejsce styku z klapką tak by był nadmiar :

e3e0ad91401c999dm.jpg

 

Następnie nakładam na ten silikon pasek foli spożywczej :

32343b37e3765531m.jpg

 

I na koniec dociskam lekko klapkę do foli (nie za mocno) tak by silikon dopasował się do klapki.

0ea449898e88f803m.jpg

 

Na koniec po wyschnięciu ( ok. 1 dnia) zrywamy folię (która służyła temu by nie przykleił się silikon do klapki) i mamy szczelnie wykonane połączenie.

 

Ciekawe czy zda to egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie jak tam Twój Zębiec po modyfikacji (słyszałem ,że ta klapka to standard i zawsze konieczne jest jej doszczelnienie).???

Przymierzam się również do jego zakupu i moje pytanie brzmi czy trzyma temperaturą nastawiona na miarkowniku po doszczelnieniu przesłony krótkiego obiegu.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę to trzyma nawet bez doszczelnienia tej klapki. Samo doszczelnienie ma na celu wyeliminowanie spalania się drewna w komorze załadowczej i wydłużenie czasu spalania wsadu.

Jeżeli zamierzasz kupić taki kocioł to rozglądnij się za odpowiednim miarkownikiem ciągu ponieważ ten piec posiada dość ciężką klapkę żeliwną ( ja mam kupiony miarkownik Regulus i daje radę )

Co do palenia to jestem w trakcie eksperymentów a że nie ma warunków do palenia w kotle przez min. 8 h ( plusowe temperatury ) to nie mogę nic więcej powiedzieć.

 

Piec mam podłączony poprzez wymiennik płytowy Secespol 30 płytowy i temperatura na piecu jest większa od układu po stronie grzejników i zbiornika na wodę użytkową. Różnica ta to od 2do 9 stopni co mnie akurat pasuje bo piec lubi pracować w wyższej temperaturze a w domu nie chcę mieć sauny.Jestem w trakcie ustawiania biegów pomp by pracowały one na jak najmniejszych poborach energii a spełniały swoje zadanie.

 

Wczoraj paliłem przez 3 godziny suchymi trocinami i powiem że dość ładnie się paliły ( temperatura na piecu 70 stopni) .Należy uważać z otwieraniem drzwiczek i nie rozgrzebywać ręcznie trocin , najlepiej co jakiś czas użyć rączki ruchomego rusztu.

Powietrze podawane przez drzwiczki załadunkowe ( otwarta przesłona na max. ) a na miarkowniku 70 stopni. Doszczelnienie spowodowało że w komorze załadunkowej zero dymu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jakikolwiek dymek gdy góra szczelna powinien być zabrany przez wtórne do paleniska, to rozwiązanie w KWKD i KDU sprawdza się dopiero przy dobrej szczelności. Ja także miałbym problem w swoim KWP z miarkownikiem ale dostałem go gratis z piecem więc nie muszę szukać, co do stałopalności u mnie wzrosła jeszcze po zabudowaniu szamotem, będziesz próbował? Zazdroszczę wtórnego fabrycznego bo w KWP musiałem działać sam :P zauważyłem iż w Wenusie też brak ale klapkę przynajmniej lżejszą dali. A, ha Fabrycznie w kartoniku Zębca dają miarkowniki regulus więc wybór trafiony :) . Ps Nie ma to jak miarkownik, wtórne i ceramika do drewienka, trzyma Mi wyższą temperaturę i jest dużo mniej czyszczenia polecam, a cegły wystarczy podciąć i nie kolidują z ruchomym rusztem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze pytanie bo cały czas mam dylemat odnośnie wyboru mocy kotła 15 czy 22. Mam zimny stary dom bez izolacji (na pietrze sąsiadów ,którzy słabo grzeją zimą ) o powierzchni łącznej 160m2.Aktualnie jednak ogrzewam tylko 115m2 plus zbiornik płaszczowy 140L ale na pewno będzie całość. Wiadomo ,że różnicy w cenie nie ma prawie żadnej tylko czy jeśli wstawię 22kW nie będzie lipy ze spalinami i gotowaniem się wody przy ogrzewaniu 115m2 na ta chwilę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powierzchnię o której piszesz czyli 115 m2 kocioł 22kW będzie stanowczo za duży.

Nic nie piszesz czym zamierzasz opalać ( węgiel , drewno ) , do drewna 15 kW posiada małe drzwiczki przez co trzeba ciąć drewno na małe kawałki.

 

Ja palę przez około 8 h dziennie ponieważ nie mam potrzeby by grzać całą dobę więc wziąłem trochę większy piec ( w planach 2 podłogówki) na moje potrzeby.

Zauważyłem że dłużej zbiera się i nagrzewa przy rozpalaniu jak poprzedni stary śmieciuch ale to zapewne spowodowane płytowym wymiennikiem ciepła i dużą ( 76 dm3 ) pojemnością wodną kotła (co uważam za plus ). Ale gdy osiągnie 60 stopni to śmiga aż miło popatrzeć.

 

co do stałopalności u mnie wzrosła jeszcze po zabudowaniu szamotem, będziesz próbował?

Zapewne tak tylko bliżej sezonu grzewczego :)

Zabudowanie szamotką może być także potrzebne by zmniejszyć moc kotła ???

Edytowane przez wojmariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Pytanko do Robocik. troche z innej beczki.Co sądzisz o Hef14? Jestem juz na 90%przekonany do niego tylko mam wątpliwości co do jakości bo usłyszałem gdzieś że jakość blach nie za bardzo.Poprzedni kociołek to TEZAM z Tczewa 13lat i dalej hula a con juz nie przezyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.