Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Ogrzewanie Wybrac?


bas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem na etapie stan surowy zamkniety projekt z29.zastanawiam sie jak ogrzać dom:pustak max,ocieplenie 15cm styropian,ocieplony sufit od strychu wylewka plus 5 cm.okna firmy adams ;passiv line" u okna <1.

POsiadam przyłącze gaz,zrobiony jest komin na wszelakie ogrzewanie,oraz zrobilem niestety komin wentylacyjny (a przyszlo mi teraz do głowy żeby rekuperator zamontować z odyzskiem ciepła, a znajomy wspomniał iż nie moge teraz tego zrobić,chodź w sumie jeszcze nie robiłem dziur w pustakach went)

na dole ogrzewanie podłogowe w holu,łazience(na górze również) ,kuchni i korytarzu ,reszta kaloryfery mam zamiar dać.

Jest tam pomieszczenie gospodarcze w garażu i myślałem nad opcją:

1.piec na węgiel z podajnikiem ,w pralni dać pompę powietrze-woda z wbudowanym bojlerem na 300l,

2.kocioł kondesacyjny wydajny (+kolektory lub pompa pow-wod chodx nie wiem czy to ma sens przy piecyku)

3.POmpa ciepła ? lecz nie wiem ile by kompletna instalacja kosztowała,oraz co rekuperatorem

4.wspomne ze zrezygnowalem z budowy kominka!

dziekuje za pomysły pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mozesz sobie pozwolić na pompe ciepła wspomóż ją solarami, inwestycja nie mała ale niska eksploatacja.

Rekuperator na pewno warto też założyć, kominy wentylacyjne nie będą w niczym przeszkadzać, choć muszą być zamknięte.

 

Jeśli chcesz mieć komfort grzania i cwu nie dawaj na pewno kotła na paliwo stałe tym bardziej że zrezygnowałeś z kominka, a w kominku to chociaż przyjemność palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy warto inwestować w pompe ciepła

naliczyłem sie takich projektów bo ktoś chciał... ale ekonomicznie jest nieuzasadniona

Choć z pionowymi sądami jeszcze do przezycia - wiercenie to koszt (2 x ,<m2 Twojego domu> x 90 zł + pompa ciepła z założeniem i podłaczeniem to około 35 do 40 000 zł)

Wydatek na piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem CWU 8000 zł /komin podobno masz/ i do tego dołóż rekuperator z instalacją to koszt 12 do 15 000 zł i za ok 40 000 zł kup samochód żonie

a wydatki noo cóz pompa ciepła bez rekuperatora będzie 30 do 40% tańsza od ogrzewania gazwego

Zwykle na 100m2 to koszt ok 3200 zł przy kotle gaz kondensacyjnym z rekuperatorem to przy pompie wydatki na prąd to koszt 2 000 zł a ciepła wodę trzeba jeszcze nagrzać

Czysta matematyka

 

Pozdrawiam czytaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz

rozumie ze nie poleca pan pomp ciepla...a co pan mysli o polaczeniu solorow plaskich z kotlem kondensacyjnym lub solarow plaskich z piecem na paliwa stale?

mam nowy dom dobrze ocieplony z tego co sprawdzalem to roznica w cenie kupna sprzetu jest podobna, a koszt w eksploatacji na rok jakies 500 /700 zl drozej na gazie ?

czy ma pan jakies moze konkretniejsze dane? i co by pan polecil w takim wypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak że nie polecam;

Tam gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie np. do gazu ziemnego jest daleko

to wówczas tak Pompa Ciepła

Solary ... jeżeli dostanie Pan dotacje to taka zabawa jeszcze ma sens ... po 6 latach się zwracają i przez 6 lat dają zysk rzędu 35 ich pierwotnej wartości

Urzadzenia popracują 12 lat potem trzeba będzie trzeba mysleć o gruntownym czyszczeniu całej instalacji,

Nawet po 4 latach z uwagi na przegrzania należy wymienić medium /wodę z glikolem/ w zładzie bo glikol traci swoje właściwości

więc ten zysk 35% jest palcem na wodzie pisany

Jeszcze jak "Fachowiec" Panu wykona instalację i nikt kto ma pojęcie jej nie sprawdzi to może w dzień grzać w nocy przynosić straty

A jak w pore Pan się nie zorientuje że należy wymienić glikol to zamarzną kolektory i zniszczy Pan wymiennik

Zawsze wychodze z założenia że firma instalacyjna zbuduje To co Pan chce a jeżeli nie będzie jej Pasować zaproponuje swoje rozwiązanie które

jak się okazuje jest dużo prostsze ale niekoniecznie jakościowo lepsze.... A w tym momencie Pan już zaufa wykonawcy a to pierwszy krok do duzych problemów

Jak będzie Pan chciał zmienić coś ponownie każą Panu dopłacić bo powiedzą że Pan się zgodził...

Naprawdę z nimi sie nie rozmawia tylko patrzy się w projekt ....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krisk dzięki za odpowiedź:)

po ogólnym rozeznaniu zrezygnowałem z pompy ciepła,to jest pewne.

z tymi solarami to jest sprawa taka ze nie będe ich brał w opcji kredyt na dofinansowanie.

komin mam przygotowany pod ogrzewanie gazem oraz węglem:)Moja kobieta caly czas mnie zagaduje żeby zrobic piec na miał bądź ekogroszek.

Ja jestem za ogrzewaniem gazowym jakiś dobry kocioł kondesacyjny.Widze że ani razu pan nie wspomniał o ogrzewaniu na paliwa stałe:).

Prawdopodobnie zamiast solarów wezme ta pompe powietrze-woda

mam jeszcze 3 miesiące na wybór :)

tak wiec wciąz bede na etapie szukania optymalnych rozwiązań,a potem konkretnego sprzetu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

zcze 3 miesiące na wybór :)

tak wiec wciąz bede na etapie szukania optymalnych rozwiązań,a potem konkretnego sprzetu:)

 

Jak masz gaz, to się nie babraj w węgle/miały/i co tam jeszcze stałego.

Węgiel aż tak bardzo taniej nie wychodzi, a jest z nim ciut zabawy, no i syf w kotłowni. :-)

 

Ten komin na jakieś alternatywne źródło ciepła powinieneś był zrobić - to się mimo wszystko przydaje.

Zresztą dobrze jest sobie jakoś zdywersyfikować ryzyko związane z awariami - mogą zdarzyć się i zdarzają w najmniej odpowiednim momencie.

 

Niezawodny system ogrzewania w domu to podstawa.

 

Co do solarów... Moim skromnym zdaniem jak cena kompletnej instalacji solarnej zamknie się w max 3 tys złotych, to będzie ekonomiczny sens, ale jak kosztuje więcej, to już jest bez sensu całkowicie... Ot drogi gadżet.

Pamiętaj, że z solarów masz energię w zasadzie wtedy, kiedy jej najmniej potrzebujesz - no może do grzania wody latem..., ale już w okresie największego zapotrzebowania na ciepło listopad - luty, uzyski z solarów są pomijalne, zatem zapomnij o wspomaganiu ogrzewania tym ustrojstwem.

 

Mnie bardziej - jak wspomaganie ogrzewania - kręci turbina wiatrowa - bo działa tak w nocy jak w dzień, tak w zimie, jak w lecie... bez względu na temparaturę na zewnątrz.

Ograniczeniem mogą tu być bzdurne zarządzenia miejscowych MPZP, które często w imię źle pojętej ekologii nie pozwalają na odzyskiwanie czystej energii.

 

Jednak jak ktoś zbuduje sobie prowizoryczny wóz, a na nim umieści maszt i go zakotwi do ziemi, to już nie jest budowla i wtedy można :-))).

Ale i tu bardziej sensowna jest samoróbka od rozwiązań gotowych - systemowych ze względu na koszty. I... nie żadne tam zasilanie instalacji elektrycznej w domu, tylko bezpośrednio na grzałkę, bez żadnych tam falowników i akumulatorów, bo to tylko podraża inwestycję nie dając przy tym praktycznie nic jeżeli bierzemy pod uwagę tylko ciepło...

 

Podsumowując...

Stawiaj kocioł gazowy i rozważ postawienie czegoś, co dogrzeje Ci dom tanio w razie bardziej siarczystych mrozów, czy w okresach przejściowych...

 

Aha... przed decyzją o zastosowaniu rekuperatora dokładnie sobie policz koszty eksploatacji...

Jak myślisz, że na tym coś zaoszczędzisz, to się mylisz :-). Owszem odzyskasz trochę ciepła, ale ta oszczędność pójdzie na opłacenie rachunków za prąd zasilający pracujące non stop wentylatory, czyli w najlepszym razie wyjdziesz na zero, a inwestycja kilkunastu tysięcy pójdzie 'się wietrzyć', bo nie będzie przynosiła zysku...

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zwykle na 100m2 to koszt ok 3200 zł przy kotle gaz kondensacyjnym z rekuperatorem to przy pompie wydatki na prąd to koszt 2 000 zł a ciepła wodę trzeba jeszcze nagrzać

Czysta matematyka

 

Pozdrawiam czytaczy

Coś duzo na to ogrzewanie Z reku .

Zima 2010/2011 do ciepłych bym jej niezaliczył dom z cegły pełnej lata 50te 8 cm styropianu podpiwniczony dach 10 cm wełny fundament nieocieplony 3 mieszkania plus piwnica i klatka schodowa łącznie 370 m2 Bez rekuperacji za całą zime to koszt 8700 zł za gaz i CWU za okres od połowy pażdziernika do końca marca.

Ogrzewana częśc to 260 m2 klatka i piwnica niebyły grzane.

Czyżby rekuperator dał nam tylko 100 zł oszczędności na okres grzewczy.

A Pompe ciepła to opłaca się montowac tylko do budynku z dużym zapotrzebowaniem na ciepło np nieocieplone stare chaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.