Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie Rur C.o. Lub C.w.u


rafwla

Rekomendowane odpowiedzi

Czeka mnie przeróbka w c.w.u i szukam taniego sposobu na ocieplenie. Wpadłem na taki pomysł. Rura pcv taka jak do kanalizacji, przecinam na pół, smaruję naftą albo olejem( tutaj czekam na podpowiedzi co zastosować) zakładam na rurę którą mam ocieplić, zasuwam kilka opasek metalowych i delikatnie wstrzykuję piankę poliuretanową. Trzebaby było zastosować dłuższy wężyk aby ocieplać tak przynalmniej po 50 cm. Czas schnięcia podają od 10 do 20 min, obróbki około 50 min. Zostawiam ne ten czas, potem rozmontowuję i póżniej albo maluję farbą albo okręcam taśmą. Panowie cowy na to? Mam nadzieję, że nie rozmontujecie mi pomysłu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z puszki 750 ml otrzymujemy 45 l pianki już utwardzonej. Takie dane znalazłem na necie. Przy ociepleniu 50 mm mamy na metr rury V= 3,14 x 2,5 x 2,5 x 100= 1962,5 cm/3. Odejmujemy objętość rury w przypadku średnicy zewnętrznej 25 mm to jest 490 cm/3 i mamy 1472 cm/3 to jest 1,5 L. 45 dzielimy na 1,5 = 30 m izolacji na rure 25mm za 18 zł nie licząc pcv którą musimy kupić. Wychodzi 60 gr za metr. Opłaca się? Na alegro jest ocieplenie 10 mb na rurę 22 mm grubość otuliny 6mm za 9,5 zł= 0,95 gr/mb My za 60 gr mamy otuline 12 mm. Nie wiem czy coś nie pomyliłem, niech to kolega sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic przeciwko nowym "ideom", ale...

Zakładamy maksymalną wydajność pianki, którą producent wylicza w ściśle określonych warunkach temperaturowych. Im niższa temp otoczenia tym mniejsza wydajność. Czyli ocieplanie zostawiamy na... lato?

Stosunek cen 60gr do 95gr na metrze, przy pominięciu czasochłonności wykonania i kosztu PCV.

Mając do ocieplenia 100m rur zaoszczędzimy 35 zł...

Znam dużo przyjemniejsze sposoby spędzenia czasu wolnego, a za 35 zł nie znajdzie się nikt do tej roboty.

Na rynku jest gotowa pianka do ocieplania rur w odcinkach ok. 1zł za mb grubości 12mm.

Pozostaje jeszcze problem równego nałożenia pianki, czyli centrowania prowadzącej rury PCV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że tym sposobem od dawna ociepla się niektóre bojlery :P

Jeśli rury będą nieruchome, to może się udać (inaczej może to pękać)

Pianka PIR/PUR to bardzo dobry izolator (nie to co większość tych zwijanych shitów) i w dodatku 50mm to nie to samo co 12mm. A więc cenowo to bym raczej nie porównywał.

Póki co jestem na tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Trzebaby było zastosować dłuższy wężyk aby ocieplać tak przynalmniej po 50 cm. Czas schnięcia podają od 10 do 20 min, obróbki około 50 min. Zostawiam ne ten czas, potem rozmontowuję i póżniej albo maluję farbą albo okręcam taśmą. Panowie cowy na to? Mam nadzieję, że nie rozmontujecie mi pomysłu!

Nie rozmontuję, bo robię takie izolacje od dawna (vide mój post https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9455-skraplanie-sie-wody-na-piecu-i-z-rury-zasysajacej/page__view__findpost__p__80148 ) choć jak widziałeś trochę prościej, bo folii na rękawie nie usuwam-szkoda fatygismile.gif! Zaś na rurkach PP i Pex w bruzdach ściennych kutych wystarczy przyłożyć/przybić deskę owiniętą folią polietyl, bo inaczej pianka trzyma jak dobry klej - a w murze trzyma się doskonale. Dylatacje i ochronę przeciwdyfuzyjną PP/PVC uzyskujemy poprzez wstępne owinięcie folią Al na klej /żywicę chemoutw(nawet fenolowe typu lakier Drewnolux). Mamy poprzez opiankowanie znaczne usztywnienie wiązki PP porównywalne z perforowaną wkładką Al (PP STABI) .

Czyli można znacznie prościej, ale ogólnie pianka jest b.przydatnym także w hydraulice narzędziem mocująco-izolacyjno-usztywniającymrolleyes.gif.

PozdrA.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się zdawało że Ameryki nie odkryłem. ;) Rozumiem że aby zachować nie sklejoną rurkę z PP rurkę owijasz folią Al lub smarujesz żywią chemioutwardzalną. Wystaczy pomalować Drewnoluxem?A tego PP się nie czepia? A jak z tą folią, nie rozsadzi jej PP jak do środka niej wstrzykujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta żywica epoxy (ew Drewnolux) to na rurki PP, żeby ich się Alufolia owinięta trzymała, a one same-mniej się rozszerzały/obwieszały! To takie samorobne PPStabi, ale bez 'temperowania' końcówek, no i zawinięte od końca do końca razem ze złączkami, kolanami, trójnikami itpsmile.gif.

Folii grubej nie rozsadzi jak nie naszprycujesz do pełna, pianka się stopniowo rozpręża parę minut. Ale dajesz taką 'kiełbasę' tylko na wiązki podwieszone luzem, w murze wystarczy docisnąć deseczką zafoliowaną np.folią kurczliwą z rolki, a potem przed gipsowaniem trochę to przelecieć np kątówką, żeby gips miał się czego trzymać no i miał odp. grubość warstwy (ok.1cm).

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.