Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrożny Do Rozdzielenia Wody Na Bojler I C.o.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

posiadam instalację c.o. z piecem na węgiel, pompa zamontowana jest na zasilaniu, bojler z wężownicą wpięty jest jak grzejniki blisko pieca, czy mogę zastosować zawór trójdrożny za pompą by rozdzielać wodę na bojler i c.o. bądź tylko na bojler lub tylko na c.o.

dziękuję za radę

Opublikowano

Zawór 3D jak i zawór 4D ma za zadanie tak sterować przepływami, by na wyjściu uzyskać zadaną temperaturę. Nie rozumiem trochę stosowania takiego zaworu w Twoim przypadku. Jeżeli chcesz odciąć konkretną nitkę instalacji to zastosuj zawór kulowy. Jeżeli natomiast chcesz sterować temperaturą czynnika grzewczego, który wpływa do zasobnika lub w instalację C.O., to na Twoim miejscu, poświęciłbym więcej uwagi na zapewnienie odpowiedniej temperatury powrotu do kotła, niż na taką zabawę.

Opublikowano

Witam,

posiadam instalację c.o. z piecem na węgiel, pompa zamontowana jest na zasilaniu, bojler z wężownicą wpięty jest jak grzejniki blisko pieca, czy mogę zastosować zawór trójdrożny za pompą by rozdzielać wodę na bojler i c.o. bądź tylko na bojler lub tylko na c.o.

dziękuję za radę

W sumie by się dało.

Jeśli jednak chcesz sterować tym automatycznie, to jest to zbyt trudne i zbyt nieopłacalne w porównaniu z zainstalowaniem drugiej pompy w układzie bojlera (oczywiście połączenie przed pompą c.o.).

Opublikowano

Są zawory przełączające firmy Honeywell jeśli dobrze pamiętam VK 5115 zintegrowane z napędem elektrycznym 230V działające na zasadzie ,że jak podamy napięcie na silnik przełączają zawór na króciec B ,po zaniku napięcia sprężyna powraca i zawór ma przelot na króciec A można go zastosować w twoim przypadku .Kwestia sterowania można kupić sterowanie do kotłów węglowych z priorytetem cwu które mogą sterować dwoma pompami co i cwu i w miejsce pompy do cwu podłączyć ten zawór .Następna kwestia temperatura kotła , jeśli na piecu będziesz miał np 40*C a ustawisz temperaturę cwu np 45* to przy rozładowanym zasobniku zawór przestawi się na ładowanie zasobnika i???? masz zimo w chałupie . Może w tym przypadku warto by zainwestować w nadmuch do kotła ?, który podniesie temperaturę w piecu na czas ładowania zasobnika, w tym miejscu zaczynamy mnożyć koszty i zadawać jeszcze więcej pytań , należy zastanowić się czy warto ???????

Opublikowano

Są zawory przełączające firmy Honeywell jeśli dobrze pamiętam VK 5115 zintegrowane z napędem elektrycznym 230V działające na zasadzie ,że jak podamy napięcie na silnik przełączają zawór na króciec B ,po zaniku napięcia sprężyna powraca i zawór ma przelot na króciec A można go zastosować w twoim przypadku .Kwestia sterowania można kupić sterowanie do kotłów węglowych z priorytetem cwu które mogą sterować dwoma pompami co i cwu i w miejsce pompy do cwu podłączyć ten zawór

Można, pewnie że można, ale pytanie po co ?

 

.Następna kwestia temperatura kotła , jeśli na piecu będziesz miał np 40*C a ustawisz temperaturę cwu np 45* to przy rozładowanym zasobniku zawór przestawi się na ładowanie zasobnika i???? masz zimo w chałupie .

 

Przy dobrze wykonanej instalacji, to żaden kocioł nie dopuści by mieć temperaturę 40 stopni w czasie pracy, a już tym bardziej nie puści wody w instalację, by się wychładzała jeszcze bardziej.

Opublikowano

Jeśli dobrze zrozumiałem temat ,to "kafar8" nie pytał po co tylko czy może , po za tym przy kotłach grzejących co i cwu istnieje priorytet cwu i nie tylko w kotłach gazowych ale również w nowoczesnych sterowaniach w kotłach węglowych .Po co? Chociaż by po to by w zasobniku cwu była temperatura jaką sobie zażyczy użytkownik np, 40* lub 50* a może 60* a bez zaworu przełączającego lub drugiej pompy temperatura będzie taka jak w kotle w przypadku jaki opisał "kafar8" cytuję "bojler z wężownicą wpięty jest jak grzejniki blisko pieca" . A może o to chodziło w pytaniu ?

 

Zawsze wydawało mi się że źródło ciepła decyduje jaka jest temperatura zasilania co a nie instalacja , a obsługujący pełni w tym wiodącą role ,w dodatku przy kotłach węglowych zainstalowanych parę ,paręnaście lat temu gdzie jedynym automatem sterującym jest śruba regulująca dopływ powietrza do kotła , przysłona w czopuchu no i oczywiście palacz bardzo często spotykam się z tą sytuacją u moich klientów . Ale nie jestem wszechwiedzącym i mogę się mylić .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.