Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłodówka Rozdzielacz Pompowo Mieszający


AndrzejZet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

 

Mam taki problem nie wiem jak wyregulować zawór termostatyczny i jak powinien być ustawiony zawór na powrocie.

Bardzo mnie też dziwi pompa bo gdy załącza się od razu to nie bardzo nagrzewa podłogę a temp na rozdzielaczu jest trochę chyba za wysoka, a gdy podłącze pompę przez termostat odwrotnie to bardziej kontroluje mi to temp. na rozdzielaczu ale nie wiem czy to dobrze bo co chwile się włącza i wyłącza

Kiedy powinna się włączać ta p.... pąpa ? :angry:

Dołączam foto rozdzielacza i proszę o pomoc jak to powinno działać żeby było GIT i ciepła podłoga ;)

pozdrawiam Andrzej Z

post-27764-0-86374800-1301337941_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze może dodam kocioł gazowy, grzejniki śmigają jak trza ale te podłogówka długo się nagrzewa - raczej za długo :(

taki system oferuje Purmo i Kissan dokładnie tak jak u mnie jest wszystko podłączone tylko że w praktyce to cosik nie działa za fajnie.

Lepiej działa jak pompa włączy się dopiero od 45 stopni wtedy schładza obieg ale jak się wyłączy to wtedy już nie pcha , czy dobrze kumam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten termostat na belce podłogówki to zabezpieczenie przed jej przegrzaniem. Powinien być ustawiony na 45-50st i powyżej tej temp. powinien wyłączyć pompę podłogówki. Załączanie pompy powinno odbywać się zewnętrznie ( osobny wyłącznik, piec ). Jeśli chodzi o wygrzewanie podłogi to może trwać nawet do 3-4 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Yozik ;)

Jutro przetestuje , a co z tą temperaturą jak pompa się wyłączy to na rozdzielaczach robi się jakieś 60 stopni albo i więcej tyle co na kotle mam ustawione czy to normalne ? Kocioł dopiero mi się wyłączy gdy osiągnę w domu 21 st. jak to powinno być ?

dzięki za porady , przynajmniej wiem że pompa ma chodzić do np.50 st. :)

pozdrawiam i czekam na NEWSY...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków temat załatwia zawór zwrotny na zasilaniu przed zaworem z kapilarą ale w niektórych kotłach montują tak zwierzęce pompy że i tak pchają w rozdzielacz. Można by zastosować zawór różnicy ciśnień i ustawić go tak żeby pompa pieca sama nie dawała mu rady tylko w połączeniu z pompą podł. Ale u Ciebie widzę też inny problem. Podłoga nagrzewa się dość długo, stygnie jednak trochę szybciej i piec sterowany termostatem pokojowym w swoich cyklach pracy może nie dogrzewać podłogi. Może się zdarzyć że trzeba będzie w tym pomieszczeniu gdzie jest termostat pok. przykręcić grzejnik dając podłodze nieco więcej czasu na nagrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Yozik ;)

Jutro przetestuje , a co z tą temperaturą jak pompa się wyłączy to na rozdzielaczach robi się jakieś 60 stopni albo i więcej tyle co na kotle mam ustawione czy to normalne ? Kocioł dopiero mi się wyłączy gdy osiągnę w domu 21 st. jak to powinno być ?

dzięki za porady , przynajmniej wiem że pompa ma chodzić do np.50 st. :)

pozdrawiam i czekam na NEWSY...

Witam ,ponownie ,po pierwsze musisz się określić co nazywasz termostatem , bo to co ci wyłacza pompę to jest tylko zabezpieczenie przed przegrzaniem (zabezpieczenie termiczne ) i jak już ktoś napisał powinno być ustawione na ok 55 st . na stałe .Temperaturę podłogówki powinieneś regulować głowicą termostatyczną z kapilarą którą masz na zasilaniu mieszacza gdy kapilara jest zamontowana w odpowiednim miejscu a głowica ustawiona jest na 45 st to nie powinno tak być że na mieszaczu pojawi się 60 st i więcej bo wtedy zabezpieczenie pompy zadziała i ja wyłacza i na podłogę nic nie leci tylko przechodzi przez rozdzielacz i wraca do pieca , Więc proponuję przykręcić trochę tem , na głowicy o ile to możliwe tak na 45 st i tak niech sobie chodzi , potem można przystąpić do regulacji zaworu powrotnego .pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek wydaje mi się że było coś kombinowane przy STB jako włącznik pompy . Ale może się też tak zdarzyć że przy wyłączonej pompie podł. pompa kotła ładuje wodę w belkę powrotną i temperatury mogą być dziwne i dopiero jak woda przez pompę dojdzie do belki tłocznej i zagrzeje kapilarę to obieg przydusi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich !

 

Dzięki za pomocne informacje, na początek spróbuje lepiej przymocować kapilare , potem spróbuje nastawić zawór termostatyczny te 45 stopni to gdzie mam zmierzyć bo tam mam tylko cyferki od 1 do 7. wygląda to tak jak pompa chodzi to idzie mi za słaba temperatura na obiegi , no dobra to będę jak na razie od tego próbował.

Jakby co to będę alarmował... ;) sorki za moją gorączkę ale coś mnie to wkurza , co prawda już po zimie ale i następna nadejdzie :D

pozdrawiam

A.Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,dla mnie miejsce zainstalowania pompy jest błedne,na moje oko wydaje mi sie ze woda zbyt swobodnie poprostu przepływa przez rozdzielacz a nie zasila podłogowki ale moze oswiecicie mnie jak funkcjonuje ten układ??widze tam rotometry,jakie wskazania maja podczas pracy??powinna byc na nich podziałka powiedz ile wskazuja podczas pracy.pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chyba Kolega ma rację!!! Pompa powinna być zainstalowana od strony zasilania i powrotu (za zaworem term), a nie z drugiej strony! Ten układ goni w piętkę! Faktycznie, może jakiś opis tego pomysłu, bo to nijak sięto ma do systemów sterowania układami podłogowymi......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Rotometry na 1 -wszym biegu pompy mają na najkrótszej pętli 3 litry na min. a na najdłuższej ciężko dochodzi do 2 litrów. Na 2-gim biegu troszeczkę wzrasta przepływ tak o 1-litr.

Ta pompa też tak myślę że logiczniej by pasowała z prawej strony - czyli dolny rozdzielacz byłby zasilaniem obiegów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie ma znaczenia z której strony jest pompa ważne aby na belce zasilającej robiła ciśnienie a na powrotnej "podciśnienie". Może tak być że jak są porozkręcane na maksa pętle to układ nie ma siły zassać wody z kotła. Można wtedy pozmniejszać przepływy na pętlach robiąc większą różnicę ciśnień na belkach co ułatwi pobór ciepła. Andrzej daj pompę na drugi big a przepływy ustaw wszędzie na 2L i zobacz co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgadzam sie zbytnio z poprzednikiem,woda pocisnie tam gdzie jej prosciej i dalej twierdze ze pompa powinna byc po drugiej stronie,wystarczy na allegro popatrzec ze nie ma tam nawet takich ich rozdzielaczy poza parae sztuk ktore maja zupełnie inna zasade działania.Uwazam ze gdyby pompa była po drugiej stronie to układ działał by znacznie lepiej a przedewszystkim efektywniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chodzi o to, aby się spierać, czyje jest na wierzchu, ale czy to podłączenie działa prawidłowo?!

Mam teorię, że woda biega w piętkę, a fakt, woda, tak jak i prąd, wybiera drogę o mniejszym oporze, więc pędzi moim zdaniem częściowo tak, jak zaznaczyłem linią w białym kolorze.

Sprawdzicie Panowie mój tok myślenia, bo się kolega kopie z koniem.....

I jeszcze pytanie do Kol. Andrzeja, czy kierunek przepływu pompy jest dobrze zaznaczony??? Czyli od dołu do góry? Bo pompa chyba pompuje dokładnie odwrotnie. Sprawdź to proszę!

post-9321-0-16659800-1301695556_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ten mieszacz jest jak najbardziej poprawny i przy odpowiednim nastawieniu bedzie działał. Jednak ma jedną wadę a mianowicie nie da się w poszczególne pętle wepchnąć nie zmieszanej wody. Konsekwencją tego jest to że podłogi się długo a nawet bardzo długo rozgrzewają. Żeby to działało trzeba maksymalnie, jak to możliwe, pootwierać poszczególne pętle i unikać sytuacji w której termostat wyłączy pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !

Wreszcie się coś dzieje, jakieś zainteresowanie tematem jest :)

Pompa bierze z dołu i pcha w górę tak niby miałoby być :blink: tak jak ostatni kolega pisał że bardzo długo się podłoga nagrzewa na zasianiu u góry w rozdzielaczu idzie za zimna woda na obiegi. W grzejnikowych rozdzielaczach jest wszystko jak trza wchodzi gorąca a i powrót z 20 min i też już jest gorący- czyli w grzejnikach wszystko ładnie przepływa i jest GIT ;)

a czemu to tak jakoś nie pcha od razu ze 45 st na pętle tego nie kumam, od razu ta woda jest jakoś schładzana :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chodzi o to, aby się spierać, czyje jest na wierzchu, ale czy to podłączenie działa prawidłowo?!

Mam teorię, że woda biega w piętkę, a fakt, woda, tak jak i prąd, wybiera drogę o mniejszym oporze, więc pędzi moim zdaniem częściowo tak, jak zaznaczyłem linią w białym kolorze.

Sprawdzicie Panowie mój tok myślenia, bo się kolega kopie z koniem.....

I jeszcze pytanie do Kol. Andrzeja, czy kierunek przepływu pompy jest dobrze zaznaczony??? Czyli od dołu do góry? Bo pompa chyba pompuje dokładnie odwrotnie. Sprawdź to proszę!

 

Witam , tak jak już ktoś powiedział mieszacz ten jest jak najbardziej poprawny choć wymaga rzeczywiście więcej cierpliwości przy rozruchu podłogówki , i tu są dwie szkoły jedni hydraulicy wolą zastosować takie właśnie rozwiązanie które wymaga trochę więcej regulacji i ma ono wielu zwolenników jak i przeciwników którzy wybierają zawór 3drogowy termo statyczny za pomocą którego obniżana jest temp .np do 45 st i potem dopiero następuje mieszanie , ale wracając do twojego mieszacza jak już wspomniałem wszystko jest ok pompa i kapilara , tylko nie masz na powrocie zaworu regulacyjnego którym mógłbyś kryzować trochę powrót do pieca a więcej by szło do podłogówki .pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania tego układu mieszjącego jest taka: pompa pompuje wode z powrtów pętli i zasilania z pieca. przepływy na zaworach powodują że proporcje są takie w przybliżeniu 75% z powrotów i 25% z zasilania z kotła. Po zmieszaniu trafia to analogicznie 75% w podłogi a 25% do kotła. Teraz jeśli temp zasilania jest 60 stopni a temp wody powracającej z podłogówek 20 s to po zmieszaniu na belce zasilającej mamy około 30 stopni. w miarę ogrzewania sie podłogi i pomieszczeń temp powrotów będzie wzrastać. Generalnie sa dwa wyjścia z tej sytuacji 1. zwiększyć temp na kotle przez co temp po zmieszaniu będzie wyższa 2. przerobić tak układ aby była możliwość regulacji stopnia mieszania się wody. w tym przypadku to nie dużo pracy 3. czekać aż się podłogi nagrzeją. Ustawienia powinny być takie żeby pompa pracowała cały czas czyli na termostacie od pompy wieksze niż na głowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania, jak widać, jest prosta, bo inna być nie może, fizyki nie przeskoczymy :) , a tak by się czasem chciało, ale....

Właśnie w temacie usytuowania pompy i ew. regulacji przez zawór termostatyczny upatrywałem dokładniejszego sterowania tą podłogówką, a dokładniej regulacja temperatury zasilania podłogówki, bo teraz takowej po prostu prawie nie ma, jest stała (permanentne stałe podmieszanie). Przy zainstalowaniu pompy od strony zasilania można to zrobić zdecydowanie dokładniej, choć i w tym przypadku, mała zmiana z podłączeniem zasilania (od strony pompy, zamiast termostatu, a termostat nad pompę) i problem z głowy! To jest moje zdanie, ale na tym forum są naprawdę Specjaliści, którzy wiedzą, na pierwszy rzut oka, co zamotać, aby efekt był zadowalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Dzięki za rozwijanie tematu i za wyjaśnianie zasady działania tego mieszacza, na to wychodzi że będę musiał dać pompę z prawej strony czyli nie będzie obiegu między jednym rozdzielaczem a drugim tylko dolny będzie zasilaniem i przez pętle wróci do górnego i z powrotem to kotła ????

Podwyższać temp na kotle nie bardzo bym chciał ponieważ jest kondesacyjny i nie za bardzo byłoby to ekonomiczne- woli drań niższe temperatury :D

Plan mam taki : wykręcę pompę z rozdzielaczy , przesunę rozdzielacze na lewo i pompa cały ten moduł wkręcę z prawej strony tylko najlepiej jakby pompa pchała w duł , ale to chyba nie bardzo Co ? i czy to nie podobna zasada by była ?

post-27764-0-35644900-1301822313_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.