Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zastosowanie Mieszacza A Oszczędność


Hebbe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie dotyczące zastosowania mieszacza.

Zgodnie z wszystkimi informacja jakie czytałem mieszacz to oszczędność.

Mam piecyk na eko - Defro - w instalacji zamontowany mieszacz trójdrożny. Ustawione miałem zawsze na 3.

Temperatura która szła na CO wynosiła ok 40 st (przy 60 na piecu). Spalanie wtedy kształtowało się na poziomie 25 kg eko = 15-18 godzin.

Któregoś dnia pdkręciłem mieszacz na 7 i skręciłem termostaty na grzejnikach. Efekt zaskakujący: spalanie spadło znacznie (25 kg - 24-27 godz.). Dodatkowo dużo mniej sadzy powstaje w piecu. Przy mieszaczu na 3 sadzę musiałem wyciągać co kilka dni.

Analizując to doszedłem do następującego wniosku :: Jeśli mieszacz był na 3, temp. wychodząca ok 40 st, powrót pewnie koło 30 st wiec dłużej zajmowało dociągnięcie do zadanej 60-tki. Teraz mieszacz na 7, temp. wychodząca ok 50 st, powrót pewnie koło 40 st = krótszy czas dociągniecia zatem mniejsze zużycie eko.

I w tym momencie zastanawiam się nad sensownością montażu mieszacza.

Jedyna rzecz to temperatura w domu, wiadomo że przy cieplejszych dniach np. powyżej 0 st, ustawienie mieszacza na 7 daje wysoką temperaturę w domu. Trzeba wtedy latać i zakręcać wszystkie termostaty.

 

Jak to wygląda w waszej opinii z mieszaczem ? w jaki sposób powinien przynosić oszczędności ? Jakie macie ustawienia ?

 

Pozdrawiam

Hebbe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zgodnie z wszystkimi informacja jakie czytałem mieszacz to oszczędność."

Montaż mieszacza nie powinien mieć bezpośredniego wpływu na zużycie paliwa, i nie wiem na podstawie jakich przesłanek tak twierdzisz. Pośrednio jakiś wpływ można będzie wykazać, ale nawet producenci zaworów nie piszą że ich zastosowanie wpłynie na obniżenie zużycia paliwa. Jedynie co w instrukcjach można wyczytać to: " Trzydrogowy zawór mieszający służy głównie do obniżenia temperatury zasilania obiegu grzewczego np. w instalacjach ogrzewania podłogowego". ... Czterodrogowy zawór mieszający oprócz regulacji temperatury obiegu grzewczego chroni kocioł przed niską temperaturą powrotu...". W folderach i instrukcjach można znaleźć informacje o korzyściach stosowania zaworów ale o oszczędnościach nie piszą nic. Funkcjonuje kolejny mit który nie ma pokrycia w faktach. Zawory mieszające stosuje się w instalacjach grzewczych ale nie dla oszczędności, no może chodzi o oszczędne zużycie kotła to wtedy trzeba się zgodzić. Nie wiemy co sterowałeś swoim zaworem czy funkcjonował jako ochrona kotła czy jako regulacja temperatury ( z opisu wynika że to drugi przypadek), jednak " ameryki nie odkryłeś" bo koledzy na forum wielokrotnie pisali że "kiszenie opału w kotle" nie jest ekonomiczne i twój przypadek potwierdza te opinie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze zastosowanie 4d wplywa na zuzycie opalu w jakims tam niewielkim stopniu, gdyz jak wiemy opal najlepiej spala sie w temp ~~70 stopni. Dzieki zaworowi mozemy zapewnic ta temp w płaszczu nie przegrzewajac pomieszczen.

 

czyli:

1. z wegla wycisniemy wiecej bo zapewnimy mu lepsze do spalania warunki,

2. pomieszczenia grzejemy nizsza temp i jest nam bardziej komfortowo. Zmniejszymy prawdopodobienstwo wystapienia choroby, przez co mniej pojdzie na leki :)

3. kocioł sie wolnie zuzyje

Edytowane przez tqlis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

I w tym momencie zastanawiam się nad sensownością montażu mieszacza.

Jedyna rzecz to temperatura w domu, wiadomo że przy cieplejszych dniach np. powyżej 0 st, ustawienie mieszacza na 7 daje wysoką temperaturę w domu. Trzeba wtedy latać i zakręcać wszystkie termostaty.

...

Hebbe

Piszesz, że musisz zakręcać - czyli TO NIE SĄ termostaty, bo one zamykają się sametongue.gifjak się za gorąco robi - ALBO ktoś nas tutaj robi w ko...byłę! Prawdziwe zawory+głowice termostat działają jak zawór 3D+sterownik pokojowy, czyli zamykają przepływ na kolejnych (regulacja ilościowa) grzejnikach w miarę osiągania w pomieszczeniach ustawionych temp. - nawet jak słońce zaświeci i podgrzeje nam pokój! Ten zawór 3D powinien zamiast tego o czym piszesz - podgrzewać zimny powrót (ale wstawiony na tymże powrocie), dla dobra Twojego kotła/Twojej kieszeni.

Polukaj troszkę po tematach i nie stawiaj chybionych problemówsmile.gif!

PozdrA.

PS Ale z tym spalaniem masz RACJĘ - wiele było uwag tego typu, że silne obniżenie temp zasilania na zaworze 3/4D powoduje większe spalanie/zużycie paliwa-bo nagrzewanie domu potrzebuje sporo czasu, w którym następuje ów przepał. I ja wywaliłem ten zawór 3D całkiem, a zamiast coś na powrocie - mam pompkę z dławikiem i termostatem na małym obwodzie kotłowym! Mniej regulacji, a jak termostaty grzejnikowe wszystko zamkną, to woda sobie tym małym obiegiem płynie...

 

 

Edytowane przez adamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jak masz zrobiony ten mały obieg, ja planuję coś takiego, ale myślałem tylko o boczniku z zaworem termicznym z kapilarą, nie wiem czy tak może być, tak doradził mi fachowiec który rzekomo tak robi.

No to fachowiec ów wiedział co mówismile.gif- ta kapilara to jest regulator przepływu, bo gdyby dać mu 1" z pompą, to do grzejników nic nie dojdzie i będzie się tylko tłukło po tym 'boczniku' czyli małym obiegu kotłowym. Nazewnictwo różni się wyraźnie - analogia bardziej elektryczna albo hydrauliczna...

A wracając do owej kapilary, to rozumiem, że ma ona termostat wbudowany (fachowo: termostatyczny zawór 2-drogowy z regulacją wielkości strumienia) - jak już ustalicie sobie szczegóły, to podaj proszę typ takiego zaworu, bo ja na razie improwizuję na regulowanym zaworze grzejnikowym i termostacie od pralki autlaugh.gif...

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.