Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Praca Pompy Bez Obiegu


Marcus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moje pytanie jest następujące-czy można założyć na powrocie ogrzewania podłogowego pompkę bez zastosowania bajpasu? Zastanawiam się na tym tematem ponieważ wydaje mi się że jeśli będzie za wysoka temp. w układzie to zamknie zawór chroniący ogrzewanie podłogowe i czy pracująca pompka w układzie z zamkniętym zaworem czyli bez przepływu nie zostanie uszkodzona. Zawór chroniący podłogówkę mam założony na powrocie a pompkę chciałem założyć za nim ale nie wiem czy to jest właściwe rozwiązanie?Jeśli trzeba koniecznie zastosować bajpas bardzo bym prosił o jego rozrysowanie i opis elementów składowych. Proszę o pomoc.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka jest to pompa. jeśli zwykła 3 biegowa to wystarczy zawór ciśnieniowy wymuszający obieg pomiędzy zasilaniem a powrotem. Wzrost wysokości podnoszenia powoduje przepływ przez zawór (ustawiane ciśnienie otwarcia. Przy pompie elektronicznej jest to niedopuszczalne, w tym przypadku można zastosować zwykły zawór grzejnikowy z nastawą wstępną (bez głowicy) przez który cały czas będzie przepływała woda, ustawiony np. na 2 lub 3. Rozwiązanie to można wykorzystać także w pierwszym przypadku.

post-4692-0-13908600-1298026087_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do doświadczonego forumowicza.

Kuchnia ma powierzchnię około 25m2.

Jaką moc pompy powinienem według pana zastosować dla samej podłogówki w kuchni.

Na obiegu przy piecu na zasilaniu mam założoną pompę ale ona nie potrafi przepchnąć wody w podłogówce (grzeje tylko połowa podłogi).

Dodatkowo podłogówka jest podłączona bezpośrednio a nie przez listwę w jaki sposób mogę dorobić jej odpowietrzenie, czy jęśli na powrocie założę zawór odpowietrzający nad poziomem podłogówki to czy to wystarczy,

Odnośnie zaworu upustowego który pan proponuje to wydaje mi sie to dobry pomysł mam tylko takie pytanie czy może być taka sytuacja że opór wody w podłogówce ze względu na jej długość nie spowoduje że zawór upustowy będzie cały czas otwarty i woda zamiast płynąć w podłogówce będzie uciekała przez ten zawór?

Proszę o odpowiedź.Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poniżej przedstawiam w sposób graficzny sposób podłączenia układu co. Proszę o ewentualne uwagi. jaka powinna być moc pompy za ogrzewaniem podłogowym i czy zawór termostatyczny powinien być założony na powrocie czy zasilaniu podłogówki przy tym rozwiązaniu i dlaczego.. Dom powierzchnia około 170m2. Jak duży powinien być zawór kulowy aby w przypadku braku prądu część układu mogła pracować bez problemu. Czy naczynie przeponowe jest dobrze podpięte i czy potrzebny jest na nim zawór bezpieczeństwa.

Układ co Marek.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór upustowy służy wg mnie do tego ,że jeśli zawór termostatyczny odetnie mi wodę na podłogówkę w przypadku gdy woda w układzie będzie za gorąca to ten zawór przepuści mi wodę na powrót i w ten sposób pompa nie będzie pracowała bez obiegu. Nie wiem czy dobrze rozumuję i czy stosuje się takie rozwiązanie. Pompa jest wg mnie potrzebna gdyż obecnie grzeje mi tylko połowa podłogi. i mam nadzieję ze po jej założeniu problem zniknie. Czytałęm gdzieś na forum o podobnym problennie ktoś zamontował pompę na powrocie podłogówki ale bez zaworu termostatycznego co wydaje mi się że może spowodowac w przypadku pompy i zbyt gorącej wody uszkodzenie układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od pompy, pompy starego typu bez elektroniki współpracują z zaworem upustowym ,natomiast pompy elektroniczne utrzymują stałe ciśnienie i nie nadają się do takiej pracy. Do podłogówki wskazane jest zamontowanie układu mieszającego z własną pompą. gotowe można otrzymać w hurtowniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej kolega quitar ma w tym przypadku rację (chłodzenie), plus smarowanie łożysk pompy wodą. Nie wiem o co miałyby się zatarć łopatki takiej pompy ? Do kolegi elektryczny1971, może poleciłbyś jakiś sprawdzony i niedrogi miernik do pomiaru zużycia energii elektrycznej przez urządzenia domowe, taki do wpięcia do kontaktu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeszcze raz chciałem ponowić pytanie czy jeśli załoźe zawór upustowy to czy opór jaki będzie stawiała podłogówka (25m2 podłogi) nie sprawi że zawór upustowy będzie cały czas przepuszczał wodę a nie jak to było planowane po zamknięciu zaworu termostatycznego chroniącego ogrzewanie podłogowe. Na zaworach upustowych jest zakres od 0.1 do 0.6 czy to wystarczy aby pokonać opór podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.