Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Instalacji


Robert0101

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Po przeczytaniu setek tematów, obejrzeniu setek schematów instalacji pomyślałem, że korzystna może być przeróbka podłączenia naczynia wzbiorczego w mojej instalacji.

W załączeniu stan istniejący i proponowana przeze mnie poprawka. Moja propozycja wynika z tego, że na chłopski rozum w tej chwili mam małe ciśnienie w kaloryferach, bo woda płynie przez najmniejszy opór, czyli wpada do naczynia od góry i wraca powrotem do pieca, (co zresztą słychać i widać). Czy po przeróbce jest szansa uzyskać "mocniejszy" przepływ w rozdzielaczach i kaloryferach? W tej chwili większość nie grzeje całą powierzchnią pomimo włączenia pompki na III bieg. Wiem, że to nie do końca zgodne z normą, bo powinna być jeszcze jedna rura z pieca bezpośrednio do naczynia, ale jest jak jest.

Jeszcze jedno. Kominek jak grzeję piecem odcinam zaworami, także nie ma przez niego przepływu.

 

post-5010-0-25685600-1297840466_thumb.jpg post-5010-0-58342400-1297840480_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

A może lepiej by było tylko odciąć dopływ ciepłej wody do naczynia wzbiorczego? Resztę pozostawić. Jeśli dasz zasilanie od dołu, to i tak w naczyniu będzie ciepła woda.

Wady Twojego rozwiązania:

- Dodatkowe straty ciepła w naczyniu

- Ciepła woda szybciej paruje z naczynia, niż zimna

 

Poczekaj, niech się jeszcze wypowiedzą inni forumowicze, co kilka głów, to nie dwie...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

A może lepiej by było tylko odciąć dopływ ciepłej wody do naczynia wzbiorczego? Resztę pozostawić.

Dodam, że po odcięciu od naczynia dałbym zawór i odpowietrznik.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK:

1. naczynie jest zamykane deklem od góry (prostokątne), a w deklu jest spory otwór więc z odpowietrzeniem nie ma problemu

2. rura przelewowa wychodząca z naczynia wchodzi luźno do rury fi50 kanalizacyjnej więc też jest możliwość wylotu powietrza

3. czy jeśli zatkam tę rurę, która wchodzi do naczynia luźno od góry to w sytuacji awaryjne woda wyrzucona zostanie z pieca powrotem, czyli dołem ? nigdy jeszcze mi się woda nie zagotowała, a poza tym mam podtrzymanie akumulatorowe w razie braku zasilania - przetestowałem, trzyma 8h może więcej.

4. czy rurę przelewową od kominka zostawić ? przy kominku jest ok bo pompa jest za odejściem na przelew więc ciśnienie jest ok

 

Jeszcze jedno przyszło mi do głowy - jeśli powrót bym wypiął i zatkał, a zasilanie podpiął do dołu to trudno byłoby mi chyba napełnić piec bo zwrotny przy pompie i różnicowy by trzymał, chyba, że przelotowo przez kominek?

 

Czyli coś takiego ? :

post-5010-0-70717200-1297966336_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Dla tych, którzy obserwują temat, informacja. Właśnie jestem po przeróbce. Na rurze założyłem w pionie odpowietrznik oraz na wszeli wypadek zawór bezpieczeństwa z wylotem do kanalizacji. Instalacja pracuje bez porównania lepiej. Wszystkie grzejniki grzeją po odkręceniu całe. W pokoju nad garażem jest ponad 21 stoni bez problemu. Mam wrażenie, że mniej węgla idzie.

Dziękuję za opinie, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, ale ja nie mam tej rury fizycznie w ścianie i aby ją zrobić musiałbym pruć cały dom od piwnicy dostrychu, a tego chciałbym uniknąć.

Szukam rozwiązania, które będzie w miarę bezpieczne (co nie znaczy, że zgodne z normą - zdaję sobie z tego sprawę) i jednocześnie zapewni dobry obieg wody w grzejnikach.

Mimo wszystko dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda płynie przez naczynie z powodu wytwarzanego ciśnienia przez pompę a ograniczonego przepływu przez grzejniki (kryzowanie) To jest właśnie wada tego systemu,. Tylko przy podłączeniu przez osobna rurę od wylotu z kotła unika się tego, dlatego rysowałem tamten schemat , jest on właściwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale ja nie mam dodatkowej rurki. Myślełem o innym rozwiązaniu przy naczyniu. W tej chili mam zatkaną rurę dolotową z pieca i tylko pozostał powrót podpięty od spodu naczynia tj.

post-5010-0-94722300-1298638372_thumb.jpg

Grzejniki grzeją bardzo dobrze, ale te na poddaszu się zapowietrzają i nie wiem dlaczego. Praktycznie codziennie muszę delikatnie odpowietrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.