Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jest to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich i od razu mam pytanie.

Zauważyłem ciekawe zjawisko (jak dla mnie laika). Posiadam dwa kotły podłączone do instalacji c.o. , jeden na trociny drugi to tak zwany kopciuch w którym pale sporadycznie. Raz zapomniałem odciąć (zamknąć zawór ) po wygaszeniu kopciucha i zauważyłem mniejsze zużycie trocin przez noc niż zwykle. Sprawdziłem to zjawisko kilka krotnie. Czym to jest spowodowane (zawrze myślałem że drugi piec raczej będzie studził wodę w układzie co będzie wiązało się z większym zużyciem trocin)?

W załączniku schemat połączenia kotłów.

 

Przepraszam przez przypadek wysłałem post dokończenia tematu. " Dziwne Zachowanie Kotłów. Proszę o wytłumaczenie zjawiska."

post-20826-0-80526700-1296326861_thumb.jpg

Opublikowano

Raz zapomniałem odciąć (zamknąć zawór ) po wygaszeniu kopciucha i zauważyłem mniejsze zużycie trocin przez noc niż zwykle. Sprawdziłem to zjawisko kilka krotnie. Czym to jest spowodowane (zawrze myślałem że drugi piec raczej będzie studził wodę w układzie co będzie wiązało się z większym zużyciem trocin)?

 

"Kopciuch" robi za zbiornik akumulacyjny.

Jeśli nie ma zakłóceń po stronie instalacji to tylko się cieszyć :D

Opublikowano

"Kopciuch" robi za zbiornik akumulacyjny w późniejszej fazie palenia akumulując wodę o temperaturze powrotu do kotła na trociny. Jednak akumulacja sama w sobie nie powoduje zmniejszenia ilości spalanego opału.

 

Kocioł na trociny podaje opał do wytworzenia określonej, zadanej temperatury. Po jej przekroczeniu wyłącza się podajnik. Dodając do tego kotła bocznik w postaci nazywanego przez Ciebie "kopciucha" następuje podmieszanie wody płynącej do instalacji - odpowiednio nagrzanej z trociniaka z wodą o temperaturze powrotu płynącej przez "kopciuch". Tworzy się wtedy taki (pseudo)zawór 3-drożny o trudnej do określenia nastawie wynikającej z oporów hydraulicznych. Efekt jest taki, że do instalacji płynie woda o zmniejszonej temperaturze - niższej niż ustawiona na sterowniku kotła na trociny. Ta temperatura widocznie wystarcza Tobie do ogrzania pomieszczeń, jednak przez to trociniak szybciej dochodzi do zadanej temperatury i wcześniej wyłącza podajnik przez co spala się mniej opału.

 

Wniosek: masz ustawioną za wysoką temperaturę w trociniaku - wyższą, niż wynika to z Twojego zapotrzebowania na ciepło. Możesz spróbować ją zmniejszyć do doświadczalnie ustawionej wartości i będziesz miał wtedy ten sam efekt zmniejszenia ilości spalonego opału. Jednak jeśli sterownik trociniaka nie pozwala zejść niżej z temperaturą to zamontuj zawór mieszający, w zależności od kotła 3- lub 4-drożny. Ostatecznie - zostaw układ dwóch kotłów z otwartymi zaworami.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.