Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła


tasiorro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Po długich analizach i przeglądnięciu setek stron różnego rodzaju for zdecydowałem się na powyższe dwa kotły.

Powierzchnia do ogrzania 160m kw., budynek 50-cio letni ocieplony styropian 10cm. Poddasze na chwilę obecną słabo ocieplone, w przyszłości to się poprawi.

Kocioł będzie działał wraz z nową instalacją z zaworem 4d, ogrzewanie c.o i c.w.u.

Moje pytanie jest banalnie proste - który z tych kotłów radzicie wybrać?

SASa UWT wyceniono na 3200 natomiast DEFRO OPTIMĘ KOMFORT PLUS na 3800. Warto dopłacić tych 800 zł do Defro czy lepiej zostawić w kieszeni i brać SASa?

Za wszelkie rady i opinie związane z w/w kotłami z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepska ta Twoja analiza i bezsensowne przeglądanie setek stron jak wybrałeś te dwa kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś forum i wybrałeś te kotły? Napisz konkretnie czym się kierowałeś przy wyborze, bo być może masz jakieś oczekiwania i stąd taki wybór, choć to dwa zupełnie różnie kotły.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wady SAS UWT:

 

-błędnie sugerowane spalanie dolne, w tym kotle można palić co najwyżej od góry

-ruszt wodny

-płomieniówki, w każdym razie te rurki bezpośrednio nad paleniskiem

-poziomy wymiennik

-przepustnica czopucha

 

Sprzedawca prawdy nie powie, o instalatorach tzw. fachowcach też mam już wyrobione zdanie, w Polsce trudno trafić na dobrego, a przerabiałem kilku.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem mojego kotła nie miał mi kto doradzić i popełniłem wielki błąd, tak trafiłem na te forum i poznałem dokładniej temat. Poczekaj na inne wypowiedzi, bo warto poznać różne opinie.Tak czy inaczej w każdej chwili mogę wyjaśnić czemu wyżej wymienione przekreślają dla mnie całkowicie kocioł. Dodałbym sterownik z dmuchawą, ale dla wielu jest to nieodzowny element "nowoczesnego" kotła, więc nie wymieniłem jako wadę, choć zwłaszcza przy nieumiejętnej obsłudze jest przyczyną wielu strat i problemów. Gdybym teraz kupował piec to byłby to jeden z tych i rozważałbym zakup w takiej kolejności. Każdy z nich ma jakieś wady, moim zdaniem pierwszy z nich najmniej, ostatni najwięcej. Pamiętaj dobra praca kotła to nie tylko instalacja, ale i komin. Warto przed zakupem zdecydować czym będziemy palić. Jeśli kocioł jest na węgiel orzech to nie spali dobrze miału, jeśli miał to nie nadaje się do orzechu. Drewno to też wymaga innych rozwiązań.

 

-HEF

-Junkers Supeclass S/ Dakon DOR/ Buderus Logano S111

-Viadrus u24

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może są jeszcze jakieś inne dobre kotły, nie znam wszystkich np. KSGW-ZGODA ma ciekawą konstrukcję, możesz dodać do listy przed viadrus, a nawet Junkers. Jak dmuchawa to lepiej unikać poziomego wymiennika. Przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz palić od dołu czy od góry, heiztechnik przeglądałem kiedyś i w ofercie mają chyba wyłącznie kotły spalania górnego.

post-22041-0-71668300-1296494600_thumb.gif

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę godny uwagi jest HEF,zresztą wszystkie które podałeś są bardzo ciekawe.Dopiero tu zobaczyłem jak dużo tego jest.Mam 14 rok taki własnej produkcji,i muszę ci powiedzieć,że całkiem jestem zadowolony,ale niestety kres się zbliża.Palę w nim flotem,ale już mnie to wkurza(kupa kurzu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś wybrany naprawdę dobry kocioł, teraz jesteś na drodze do problemu. Lepsze jest wrogiem dobrego ...

SAS UWT dobry, pod jakim względem? Napisz konkretniej. W moim przekonaniu w tym kotle nie ma nic dobrego. Jeśli będzie próbował palić od dołu to tylko kolejny kopciuch.

 

Producent kotła twierdzi, że można spalać dolnie, co jest niemożliwe przy takiej konstrukcji, zobacz schemat. Poziomy wymiennik plus dmuchawa to praktycznie codzienne czyszczenie z popiołu, wiem to z doświadczenia. Ruszt wodny przy górnym spalaniu praktycznie nie ma sensu, nawet jeśli, to na moim przykładzie, często dochodzi do miejscowego przegrzewania, a po przepaleniu jest nienaprawialny. Im mniej spawów w kotle tym lepiej. Ruszt żeliwny można wymienić. Te rurki nad paleniskiem, według mnie zaraz po ruszcie, pierwsze miejsce gdzie może dojść do przepalenia, rozszczelnienia. Przepustnica czopucha to już czepialstwo z mojej strony, można nie korzystać. Gdzie jest doprowadzone powietrze wtórne, gdy sterownik wyłączy dmuchawę?

 

Polecam lekturę pionowy vs poziomy http://za wijan.word press.com/5-budowa-kotla/pionowe-czy-poziome/ (skasować spacje)

 

Jeszcze jedna uwaga. Pomijając minimalnie przekroczone stężenie CO i niedostateczna sprawność. 76,6-79,1 zamiast >80 to HEF otrzymałby certyfikat ekologiczny w klasie A, chyba niewiele kotłów zasypowych o ile w ogóle jakieś może się pochwalić takim wynikami. Aktualne standardy: http://www.ichpw.zabrze.pl/cms.php?getfile=166

post-22041-0-14367400-1296503359_thumb.jpg

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o zgode wieprz ksgw nie polecam w miejscu z tyłu ruszt sie po czasie robi ciasno - nie spalony wegiel i popiół i wali dym na kotłownie miałem ten piec 3 lata.

ale jakosc wykonania znow jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba wada wszystkich dolniaków, które nie mają obejścia na górne, stąd pierwszy mój typ to HEF. Teoretycznie przy dobrym ciągu, zamkniętej klapie powietrza głównego, po otwarciu drzwi zasypowych powinien zaciągać dym do środka, ale chyba to tylko teoria. Warto w tym miejscu dodać, że producent KSGW wymaga ciągu 15-25Pa i minimalną wysokość komina 6m.

 

Jeśli znajdziesz chwilę napisz coś więcej, bo jak rozumiem to ten kocioł spalał czysto, a to jednak spory argument za. Po jednym zasypie blokował się palnik czy po kilku, ruchomy ruszt nie był skuteczny, tylko z tego powodu wymieniłeś na logica? Napisz też, czy korzystałeś z dmuchawy i sterownika czy miałeś miarkownik ciągu? Niewiele opinii o tym kotle, więc każda będzie cenna, zwłaszcza, że musi być solidny, waga przy mocy 20kw to 275, a przy 25kW już 310kg!

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

-Junkers Supeclass S/ Dakon DOR/ Buderus Logano S111

-Viadrus u24

Witam.

Posiadam od października ubiegłego roku Logano S 111 i po 6 tygodniach opanowałem go. Jestem z niego bardzo zadowolony.

Na tym forum jest dyskusja, gdzie opisane są różne ulepszenia bardzo poprawiające komfort pracy z tym kotłem:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12/page__st__40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.