Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !!!!!!

 

Ja dziś mam inaugurację sezonu kończe palić drzewem i czas na groszek !!!!!!

 

Standardowe pytanie bo oczywiście zapomniełem ani nigdzie sobie nie zapisałem ostatnich ustawień pieca

 

DEFRO AKM UNI 22

 

póki co zadaną robie 50 powinno wystarczyć

 

podawanie  - 16

 

przerwa - 52

 

wicher - 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !!!!!!

 

Ja dziś mam inaugurację sezonu kończe palić drzewem i czas na groszek !!!!!!

 

Standardowe pytanie bo oczywiście zapomniełem ani nigdzie sobie nie zapisałem ostatnich ustawień pieca

 

DEFRO AKM UNI 22

 

póki co zadaną robie 50 powinno wystarczyć

 

podawanie  - 16

 

przerwa - 52

 

wicher - 20

Przy tych ustawieniach mam duże spieki

 

co zmieinć dmuchanie ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spieki koksowe czy żużlowe? zakładam te pierwsze raczej ale poczekam na odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze to nie wiem bo chyba nie odróżniam jednych od drugich ale jutro wstawie fotkę i ocenisz :)

 

Mam jeszcze pytanie

 

przy takiej pogodzie jaką mamy tj. w nocy spada temp do -5 w dzień +15

 

zadana temp. 51

 

czy lepiej zadać temp. np. 55 lub 60 żeby piec wpadał w długie podtrzymanie czy lepieje (efektywniej=oszczędniej) zostawić 51 i wtedy też wpada w podtrzymanie ale krótsze...???? w domu mamy ok 21 st. i jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sezon DDU otwarty i tu trochę mam problem z ustawieniem sterownika,w sumie popiół wygląda ok tylko strasznie gorący mam czopuch,kilka sekund i parzy rękę.czy jest to normalne?? pale w tym roku eco groszek 27mj,czy tak wysoko kaloryczny opał wytwarza aż tak gorące spaliny

Obecnie mam takie ustawienia:

temperatura zadana 58 stopni

podawanie 8sek

przerwa 45 sek

wentylator 20%

podtrzymanie praca 15sek co 15 min

wentylator w podtrzymaniu 10sek co 10 min

 

macie jakieś sugestie co zmienić w ustawieniach??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sezon DDU otwarty i tu trochę mam problem z ustawieniem sterownika,w sumie popiół wygląda ok tylko strasznie gorący mam czopuch,kilka sekund i parzy rękę.czy jest to normalne?? pale w tym roku eco groszek 27mj,czy tak wysoko kaloryczny opał wytwarza aż tak gorące spaliny

Obecnie mam takie ustawienia:

temperatura zadana 58 stopni

podawanie 8sek

przerwa 45 sek

wentylator 20%

podtrzymanie praca 15sek co 15 min

wentylator w podtrzymaniu 10sek co 10 min

 

macie jakieś sugestie co zmienić w ustawieniach??

 

 

Najlepiej zamontuj sobie termometr w czopuchu, wtedy bedziesz znał konkretną wartość, 

 

A może masz wymiennik zasyfiony i słabo odbiera??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze to nie wiem bo chyba nie odróżniam jednych od drugich ale jutro wstawie fotkę i ocenisz :)

 

Mam jeszcze pytanie

 

przy takiej pogodzie jaką mamy tj. w nocy spada temp do -5 w dzień +15

 

zadana temp. 51

 

czy lepiej zadać temp. np. 55 lub 60 żeby piec wpadał w długie podtrzymanie czy lepieje (efektywniej=oszczędniej) zostawić 51 i wtedy też wpada w podtrzymanie ale krótsze...???? w domu mamy ok 21 st. i jest OK

 

Masz zawór mieszający???  3d lub 4d. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy to około 15 kg na dobę spala,kocioł 25kw do ogrzewania 220m nie ocieplony dom,sadza jak każdy raz na tydzień wybieram,smoły w piecu brak

 

Sadza jak sadza ale na sciankach może robić sie kilku milimetrowa skorupa i ona jest największym izolatorem. i ciepło bucha w komin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin 150-200 stopni to norma więc czopuch musi parzyć.

 

Jeśli skropisz czopuch kroplami wody(wystarczy splunąć :-) ) a zacznie syczeć i kipieć to napewno jest tam grubo ponad 300 st.

 

Ja w tamtym roku kupiłem ekogroszek z kopalni WESOŁA był tak kaloryczny że ciężko było patrzyć przez otwarte dolne dzwiczki na ogień z palnika.

 

Tak parzyło w twarz.

 

Każda zmiana rodzaju ekogroszku wymaga nowych ustawień podawania i nadmuchu.

 

Napiszcie ile macie klapkę na wentylatorze otwartą ?

 

U mnie ok. 3 cm uchylona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrabąszcz

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/3841-jak-pali%C4%87-w-kotle-retortowym/page-17?do=findComment&comment=193626

w tym watku masz opis spieków będziesz wiedział jakie masz

są 2 szkoły palenia

1- duża moc, szybkie grzanie i długie podtrzymanie

2- niska moc długie grzanie i brak praktycznie lub bardzo krótkie podtrzymanie.

moim zdaniem lepiej na niskiej mocy w pracy ciągłej ale to moje zdanie. możesz test zrobić tylko zadbaj o równe warunki dla obu trybów.

wtedy wybierzesz co uznasz za lepsze.

temperatura na kotle nie ma znaczenia przy tym jak będziesz grzał. możesz grzać z niewielką moca do 51 jak i do 65st na kotle

temperatura na kotle to jeden z czyników mający wpływ na jego żywot ale nie jedyny.

 

co do temperatury spalin.

moim zdaniem 200stC to już przesada i wysoka strata kominowa

ja staram się prowadzić kocioł w zakresie do około 130stC

tyle że u mnie chodzi w trybie ciągłym i rzadko się odstawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co na sezon masz do palenia??? 

 

Ja narazie pale retopala. na mrozy cos mocniejszego zakupie. 

 

Ale wiesz juz kiedyś pisałem, o tym kolega ma to samo co ja tylko retortę i kurde u niego ten ruszt wodny nie przeszkadza, nie kopci niewiele sadzy, bajka poprostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lece na pieklorzu z bobrka .

 

Kupiłem tego 4 tony.

 

Próbowałem kilka ekogroszków i ten mi najbardziej podpasował :

 

-popiołu nie dużo i w miare dobry i nie zasyfia tak wymiennika w środku jak inne próbowane ekogroszki

 

Najmocnieszy jaki testowałem to z kopalni Wesoła .

Dawał czadu ale też dosłownie tego czadu i sadzy w kotle od groma.

Najszybciej bujał kociołek do zadanej i produkował bardzo mało popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. potrzebuje informacji jak ustawić regulator pokojowy i pogodówke aby to wszystko ładnie ze sobą współpracowało. Kiedyś gzdzieś na forum czytałem zamieszczone przez marcina info ale nie mogę teraz tego znaleść. Jeśli ktoś by służył pomoca to byłbym wdzięczny. Kocioł DDU 20 kw , regulator pokojowy bezprzewodowy SPK LUX, czujnik pogodowy. Tem. pom. 23s lubimy ciepło, Krzywe dla pogodówki 

10--35

0--42

-10--49

-20--56.

Prosił bym o ustawienia, ewentualnie korekty moich ustawień. Nie wiem czy poprawnie mam to ustawione.

Pozdrawiam.

 

PS. na grzejnikach głowice termostatyczne ustawine na 3 i 2 kropki co odpowiada temp ok 23 s, wszystkie grzejniki skryzowane na 7 czyli pełne otwarcie ale bez płukania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

W tym sezonie po raz pierwszy palę kotłem z podajnikiem, jest to Defro Duo Uni KW25 ze sterownikiem K1 . W październiku paliłam ekogroszkiem czeskim jak pewnie wielu się przekonało nie warto na to wydawac kaski , dobrze ze było ciepło wiec nadal sie tylko do ogrzania wody w bojlerze . Teraz zaczełam palić ekogroszkiem z Wesołej  polecano mi że bardzo dobry. Proszę o podpowiedź w ustawieniu bo wydaje mi się że mam za duże spieki , MOje obecne ustawienia to

Temeratura zadana dla kotła to 55stopni

czas podawania :11s,

przerwa w podawaniu 24 s,

nadmuch 45

praca w podtrzymaniu 23s,

przerwa 15 min

wentylator 24s

przerwa 10 min

Jeszcze jedna ważna rzecz po wejsciu dzisiaj do kotłowni czuło się zapach jakby siarki kiedy otworzyłam zasobnik unosil sie żóltawy dymek  , zdarzyło to sie pierwszy raz od ponad miesiaca palenia , nigdy tego nie było przy czeskim ekogroszku ,węglem z wesołej palę od tygodnia przez ten czas też tego nie było, czy to możliwe że dym unosił sie dlatego że w zasobniku  było juz malutko opału  dosłownie na dnie ??  jak zasypałam pol zasobnika obserwowałam po 2 h dym sie już nie pojawił.

Mie wiem co jeszcze mogę dodac co jest ważne , jest uklad zamkniety , do obiegu jest podłączony zawór 4D ,

W załaczeniu dodaje dwa zdjecia gdzie widac spieki .

Bardzo proszę o jakieś rady wynikące z Waszych doświadczen :)

Podajnik jest rynnowy nie wiem czy to ważne .

post-60122-0-29170500-1414702206_thumb.jpg

post-60122-0-39699200-1414702221_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesoła jest weglem twardym wysoko kalorycznym, widać ze nie dopala ci bardzo zarazem koksuje, ale to specyfka weglą, jest to bardzo dobry wegiel ale trzeba go umiejętnie spalić, na pierwszy rzut nastawy masz za bogate, kociół idzie z duzo mocą ma długo podtrzymania a za tym idzie marnowanie opału. 

 

Osobiscie bym polecił na tę porę wegiel mniej kaloryczny który łatwiej sie na rynnie spali, a wesołą zostawił na niższe temp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tigrusia:

 

Paliłem ekogroszkiem WESOŁA w tamtym sezonie.

 

Defro Duo Uni 25 kW

 

Ustawienia jakie miałem na tym węglu:

 

Podawanie 15 s.

Przerwa : 90 s.

 

Wentylator 35 %

 

Praca podtrzymania: 15 s.

Przerwa podtrzymania 20 min.

 

Wentylator dmuchał 20 s. co 10 min.

Przysłona na wentylatorze uchylona na 3 cm.

 

Musisz sobie wydłużyć mocno przerwę podawania.

Ten węgiel potrzebuje czasu żeby się dopalił anaczej będzie dużo niedopałków i spieki.

 

A jeśli chodzi o dym to u mnie na rezerwie (samo dno) też taki dym sie pojawia.

Gdziesz czytałem że zaleca się aby nie dopuszczać aby w zasobniku było mniej niż 1/4 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tigrusia

Jade aktualnie na wesolej w drugim domu.Masz duzo za duze parametry poustawiane.Niedopalony wegiel spada ci do popielnika.Ja mam tak

podawanie 5s

przerwa 85 s

wentylator 22%

podtrzymania nie pamietam.Troche sie spieka w tym roku  wtamtym bylo duzo lepiej. Kombinowalem z roznym wiatrem nawet 15% ale wtedy niedopal sie robil wiec zostawie na takich nastawach.U siebie aktualnie jade na retopalu.Bardzo prosty wegiel.Latwo dobrac nastawy .

A jesli chodzi o nasz ukochana sadze to jest ona glownie wytwarzana przez rynne.W drugim piecu nie mam rusztow wodnych a sadza i tak jest .Moze jest jej o jakies 50% mniej ale i tak kociolek trzeba czesto czyscic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.