Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka temperatura załączania pompy?


MLas

Rekomendowane odpowiedzi

Z innej beczki. Czy ktoś z szanownych forumowiczów jaka jest optymalna temperatura załączania pompy obiegowej CO?. Ma to znaczenie głównie przy pracy ze sterownikiem pokojowym. W moim przypadku piec dla utrzymania stałej temp. w domu załącza się co około 2 godziny. W tym czasie temp. wody spada do średnio do 35 st. (ale czasem niżej). Dzisiaj w nocy wiaterek odciął mi prąd i kocioł wygasł. Po 4 godzinach (a może i dłużej) jak włączyli prąd temp. na kotle była 45 st. Wyłączyłem pompę CO i kocioł dość szybko się rozgrzał. Może dla zabezpieczenia kotła przed wychładzaniem w czasie przestojów ustawić temp. załączania pompy 40-45 st :?: .

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam ustawioną tep. zał. pompy co. na 45 st.Piecem steruje regulator pokojowy ,który wyłancza histerezę (co.) tak więc po nocy temp. na piecu wynosi ok 39-42st Gdy piec zaczyna pracować to bardzo szybko osiąga tep. zadaną tj. 55 st.Przedział temp., który podałeś uważam za optymalny. Puki co, tej temp. ja narazie w tym sezonie grzewczym nie będę zmieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 11 miesięcy temu...
Z innej beczki. Czy ktoś z szanownych forumowiczów jaka jest optymalna temperatura załączania pompy obiegowej CO?. Ma to znaczenie głównie przy pracy ze sterownikiem pokojowym. W moim przypadku piec dla utrzymania stałej temp. w domu załącza się co około 2 godziny. W tym czasie temp. wody spada do średnio do 35 st. (ale czasem niżej). Dzisiaj w nocy wiaterek odciął mi prąd i kocioł wygasł. Po 4 godzinach (a może i dłużej) jak włączyli prąd temp. na kotle była 45 st. Wyłączyłem pompę CO i kocioł dość szybko się rozgrzał. Może dla zabezpieczenia kotła przed wychładzaniem w czasie przestojów ustawić temp. załączania pompy 40-45 st :?: .

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów,

 

U mnie jedna pompa CO tłoczy wodę o temp ok 58st C na bojler i grzejniki. Na bojler idzie rura Cu 22 a na grzejniki Cu 28. Na grzejnikach głowice termostatyczne. Temp na termostacie pokojowym Dzień 21st C w nocy 19st C. Nie ma zaworu 3D/4D drożnego a temp na powrocie 45st C i wyżej. Powracajaca woda z bojlera miesza się z powracającą wodą z grzejników. Gdy głowice termostatyczne przymkną przepływ przez grzejniki woda krąży w obiegu bojlera. Temp załączania pompy CO mam 61st C a na piecu mam 59st C. Efekt jest taki że pompa i podajnik paliwa z wentylatorem pracują naprzemiennie. Termostat pokojowy steruje pompą CO. Auraton załącza pompe CO. I co się dzieje.

Gdy temp. na kotle zaczyna spadać do 57st C pompa CO się wyłącza i załącza się podajnik paliwa i wentylator. Sterownik Geco sam wyłączy pompe CO gdy temp na kotle spadnie o 4 st C. W tym czasie pompa nie pracuje i kocioł szybko osiąga 59 st C i wyłącza podawanie węgla. Dzięki bezwładności termodynamicznej spowodzeniem wchodzi na poziom 61 st C. I w tym momencie włącza się pompa CO która rozgania ciepło na grzejniki i bojler. Oczywiście kocioł sprawdza swoją temp. która zaczyna powoli spadać. Gdy osiągnie temp 57st C (histereza ustawiona na 2st C) włącza się podajnik paliwa i wentylator, a pompa CO się wyłącza. I tak na zmiane. Raz pracuje pompa raz wentylator z podajnikiem. Bezwładność termodynamiczna całego układy zawiera się w przedziale 55 - 65 st Clesjusza.

Proszę o opinię fachowców, a szczególnie Piotrka_automatyka. Czytałem na forum, że sterowanie nie jest w stanie zastąpić zaworów mieszających 3D/4D. Uważam, że mój przypadek obala ten mit.

 

Kocioł Hef 20kW

Parametry dla Geco

u0-59(temp na kotle),u1-12,u2-53,u3-20,u4-10,c2-20,d2-61(temp załączania pompy CO)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym zadaniem zaworu czterodrożnego nie jest utrzymywanie stałej temperatury na piecu a możliwość utrzymywania wysokie temperatury na piecu i niższej na kaloryferach. Dodatkowo zawór 4d ze sterownikiem umożliwia utrzymanie na piecu STAŁEJ bezpiecznie wysokiej temperatury a regulację temperatury w domu osiąga się zmieniając temperatury za zaworem 4d.

 

Sterowanie mojego pieca do niedawna działało podobnie jak Twoje z tą różnicą, że pompa pracowała stale powyżej 40 st C. Zakres temperatur o których mówisz: 55-65 również był w tym momencie do osiągnięcia (aczkolwiek oczywiście wyłączenie pompy przyspieszyłoby zwiększenie temperatury po ochłodzeniu pieca o 3 st. od zadanej).

 

Podsumowując uważam, że rozwiązanie o którym mówisz powoduje co prawda szybsze nagrzanie wody w piecu (co uważam za zjawisko korzystne), jednak w żadnym razie nie zastąpi sterowania zaworem 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jest to ciekawe rozwiązanie, jednak w żadnym wypadku nie zastąpi pracy i działania zaworu czterodrożnego. Temperatura 45 st C, ktorą uzyskujesz na powrocie z instalacji, jest wynikiem zmieszania się obiegów grzejnikowego i zasilania zasobnika c.w.u. i to ten ostatni wpływa Tobie na podwyższenie temperatury powrotu ze względu na krótki obieg; co z kolei jest bardzo korzystnym zjawiskiem. Z zakręconym obiegiem zasobnika lub w przypadku jego braku myślę, że temp powrotu spadłaby o ponad 10-12 st C, co już niekorzystnie wpływałoby na kocioł i jego pracę.

 

Kolejnym niekorzystnym efektem takiego rozwiązania są stuki zaworu różnicowego w momencie załączania pompy a także samo załączenie pompy powoduje chwilowe zwiększenie dzwięków instalacji. Kilka lub kilkanaście razy na godzinę - oczywiście można się do tego przyzwyczaić, ale ja jestem zwolennikiem cichych i bezszumnych instalacji maksymalnie pozbawionych efektów akustycznych.

 

Nie mam zamiaru w żadnym wypadku potępiać Twoich ustawień kotła, bo na pewno włożyłeś w takie ustawienia mnóstwo czasu i przemyśleń mających na celu poprawę pracy Twojego układu grzewczego i jest to godne szczerej pochwały, jednak nie zastąpi to pracy i działania zaworu czterodrożnego.

 

Jest to jednak interesujące, bardzo rzadko spotykane ustawienie sterownika z wykorzystaniem zjawiska bezwładności temperatury.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja patrzę na swój układ jako całość. Jeżeli zakręcam/lub przykręcam(zawór kryzujący) obieg, to tylko grzejnikowy i to latem. Nie mam efektu ciepłych grzejników, ale też nie ponoszę dodatkowego kosztu z tego tytułu. Myślę, że oszczędniej się nie da, a komfort temp. 21 st. w dzień, wysoką temp. na powrocie oraz stabilną temp na kotle osiągnąłem.

Rzeczywiście spędziłem sporo czasu w kotłowni eksperymentując. Potwierdzam tylko, że sterownik Geco nie jest dopracowany jeżeli chodzi o sterowanie w trybie BLO.

 

Pozdrawiam :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
  • 6 lat później...

Witam. Chcial bym odgrzać temat. U mnie wyglada sprawa następująco. Piec grzeje bufor a z bufora idzie na instalacje. Bufor grzeje do 70c i tak mam ustawioną pompę żeby sie włączała jak tyle jest na piecu i wyłączała sie przy 65c. Czy takie ustawienie jest optymalne? Zeby piec rozbujać do 70c to troche trzeba drzewa do niego włożyć i palic dlugo. Myslalem zeby ustawic pompę na 50c i wyłączenie na 45c ale jak do grzeje bufor do 70c to przy wychładzaniu pieca bedzie bufor chłodził bo wyłączy sie dopiero przy 45c. Jak to u Was wyglada? Moze jakies sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam załączenie pompy piec bufor na 80 stopni histereza na 3 i wyłącza się jak spadnie na piecu poniżej 77 i tak w kółko. Tym sposobem ciepła woda jest u góry bufora zimna na dole. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.