Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, stoję przed wyborem kotła centralnego ogrzewania i nie chciałbym popełnić błędu, gdyż może się to okazać kosztowną pomyłką. Ale do rzeczy:

- Dom ok 220 m2 (bud. ok 1980)

- budynek docieplony styropianem

- dach, poddasze, ocieplone zostanie na wiosnę

 

Do tej pory dom ogrzewany jest przez kominek Spartherm varia 1v z systemem DGP (2 kondygnacje) oraz kominkiem typu "koza" (osobne mieszkanie na parterze) całość w okresie mrozów wspomagana kotłem gazowym Buderus (1998r), który niestety zaczyna się sypać, a poza tym wiadomo ile gaz kosztuje. Dlatego mam dylemat - Czy wymienić piec gazowy na nowszy, kondensat 1 funkcyjny (wodę grzeje elektroniczna przepływówka stiebla) i pozostać przy gazie? Czy rzeczywiście nowe piece są bardziej oszczędne (według producentów ok 40%) od starszych modeli? Czy wymienić kocioł na jakiś stałopalny (drewno, groszek) ograniczając wówczas palenie w kominkach, skupiając się na 1 piecu obsługującym cały dom. Instalator polecał mi piec firmy SAS eco-gro lecz powiem szczerze nie chciałbym ograniczać się do jednego rodzaju paliwa w piecu ze względu na ciągle rosnącą cenę groszku. Bedę niesamowicie wdzięczny za wszelkie porady czy wskazówki. Z góry przepraszam za zbyt lakoniczne informacje na temat budynku czy pieca ale to zupełnie nie moja branża :) . Pozdrawiam.

Opublikowano

skoro i tak palisz drenem to nic innego nie pozostaje jak zamontową zkocioł buderus s 121 na drewno i napewno bedziesz zadowolony a tak z ciekawości jaki masz model buderusa i z jakim sterownikiem ?

Opublikowano

Szczerze to wątpię czy będziesz miał jakiekolwiek oszczędności przy kotle na groszek a jak będą to niewielkie, a wiadomo koszt dobrego kotła z podajnikiem nie jest tani inwestycja może Ci się nie opłacać. Groszek z roku na rok drożeje coraz bardziej. Wielu już pisze że koszt groszku jest taki jak przy paleniu gazem. Ja bym jednak zastał w twoim wypadku przy gazie. Lub kupił jakiegoś śmieciucha co spalisz w nim każdy rodzaj paliwa.

Opublikowano

Witam, dziękuje za szybkie odpowiedzi. Co do sterownika to niestety nie powiem ci to za model bo dokumentacja popłynęła z powodzią już dobrych kilka lat temu. Może poniższe zdjęcia pozwolą ci zidentyfikować sterownik jak i sam piec.

 

zdjcie0314g.th.jpg

zdjcie0315.th.jpg

zdjcie0316m.th.jpg

 

A po całodniowej lekturze coraz bliżej jestem wyboru pieca wszystkopalnego + bufor 800-1000 L, który pozwoli cieszyć się ciepłymi grzejnikami dłużej. Ale to tylko dzisiejsze przemyślenia. Mam niemały mętlik w głowie, choć pewne rzeczy się wyklarowały, sprawdzając cenę ekogroszku w okolicy (ponad 700zl) dam z tym spokój, lecz na uwadze mam również rosnące ceny drewna.

Opublikowano

No ten kocioł to juz tylko do wymieny nawet czesci wsztkich juz do niego nie ma w razie jakiejs usterki

a co do kotła to musisz pomysleć na spokojnie

Opublikowano
Witam, stoję przed wyborem kotła centralnego ogrzewania i nie chciałbym popełnić błędu, gdyż może się to okazać kosztowną pomyłką. Ale do rzeczy:

- Dom ok 220 m2 (bud. ok 1980)

- budynek docieplony styropianem

- dach, poddasze, ocieplone zostanie na wiosnę

 

Witam

Jeżeli masz gaz to pozostań przy gazie.

Możesz dobrać kocioł kondensacyjny ale wymaga on przewymiarowanych grzejników- temp. pracy do 50C. Dodatkowym argumentem jest niezbędna przeróbka instalacji CO na układ otwarty lub montaż wymiennika pomiędzy kotłem na paliwa stałe a inst.CO.

Można dobrać kocioł na paliwo stałe do pracy w układzie zamkniętym ale to wyższa szkoła jazdy.

 

Poczytaj Forum - ok.90% to posty użytkowników kotłów na paliwo stałe - główne problemy to: jakość paliwa, ustawienia sterownika i innych problemy np czyszczenie komina i wnętrza kotła

 

Jeżeli masz zacięcie, wolny czas i lubisz odkrywać "nowe" w swojej kotłowni bierz kocioł na paliwo stałe, jeżeli cenisz wygodę, bezobsługowość bierz kocioł gazowy.

Dodatkowo możesz zrezygnować z pieca elektrycznego na CWU.

 

 

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.