Skocz do zawartości
IGNOROWANY

A moze taki kociolek - FKU / FKX WINDHAGER


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Moze nasi producenci tez rozwaza budowe takiego kociolka gdzie nie potrzeba zbiornika wyrownawczego.

Austriackie kotły na paliwa stałe, przystosowane do montażu w nowoczesnych instalacjach c.o., są kotłami z dolnym spalaniem, jednak łatwo i szybko dającymi się przestawić na spalanie górne, jeśli zachodzi taka potrzeba. Kocioł ma nietypową i oryginalną budowę wewnętrzną, inaczej rozwiązaną konstrukcyjnie, niż np. w typowych polskich kotłach z dolnym spalaniem, przez co procesy spalania paliw i dopalania ich gazów przebiegają odmiennie niż w polskich kotłach. Paliwem zastosowawczym jest węgiel kamienny z domieszką trocin i miału, drewno opałowe liściaste o zalecanej wilgotności 15-35 %, koks. Produkowane są w zakresach mocy

 

 

14,8 - 30 kW. Średni czas pracy kotła na jednym załadunku paliwa ( koksu ) wynosi od 10 do 14 godzin. Kotły wykonane są zgodnie z normą EN-303-5 oraz zgodnie z austriackimi normami, które mają najostrzejsze kryteria dotyczące sprawności kotłów na paliwa stałe i emisji spalin. Spełniają również szwajcarskie normy ekologiczne. Posiadają ruszt wodny. Wykonane są ze specjalnej stali uszlachetnionej z domieszką tytanu – dzięki czemu są praktycznie niezniszczalne: odporne na korozję i wysokie ciśnienie. Ekologicznie i ekonomicznie spalają każdy rodzaj paliwa: węgiel, koks, drewno. Dopływem powietrza do paleniska steruje mechaniczny miarkownik ciągu Samson. Kotły FKU Windhager jako nieliczne kotły na paliwa stałe posiadają wężownicę bezpieczeństwa, jako ochronę przed przegrzaniem kotła i instalacji c.o.. Bezprądowy zawór termiczny, który automatycznie upuszcza do kanalizacji za gorącą wodę z wężownicy, obniżając temperaturę wody w kotle poniżej wartości krańcowej przegrzania zadziała nawet wtedy, gdy zabraknie prądu. Układ kotła FKU jest więc zabezpieczony przed niekontrolowanym wzrostem temperatury w stu procentach i to w każdych warunkach. Posiadanie przez kocioł dodatkowej wężownicy wpływa zasadniczo na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania kotła na paliwa stałe. Bezprądowy zawór termiczny spuszczając za gorącą wodę z wężownicy a nie bezpośrednio z układu kotła, chroni również ten układ przed napływem nowej wody uzupełniającej z wodociągu, będącej potencjalnym wytwórcą nie tylko szkodliwego kamienia kotłowego. Takie rozwiązanie schładzania chroni również kocioł przed pęknięciem pod wpływem szoku termicznego. Z tych też względów wężownica bezpieczeństwa powinna być używana tylko do awaryjnego schładzania kotła, a nie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

 

Gdy chcemy dodatkowo przedłużyć autonomię spalania kotła przy zredukowanej mocy, gdy w kotle znajduje się jeszcze żar bez płomienia ( w celu podtrzymania jak najdłużej wytworzonego żaru ), wywieszamy ( luzujemy ) napięty łańcuszek miarkownika ciągu zamykając całkowicie klapę dopływu powietrza. W ten sposób nie dopuszczamy do dalszej wentylacji paleniskowej i wychłodzenia wnętrza kotła, do końca wykorzystujemy energię żaru i wydłużamy okres bezobsługowej pracy kotła.

 

Podczas spalania węgla lub drewna, aby zostały spalone aromatyczne części lotne zawarte w tych paliwach i dopalił się tlenek węgla, potrzebne jest dodatkowe powietrze do spalania – powietrze wtórne. Jest ono prowadzone odpowiednio długim kanałem wykonanym ze stali szlachetnej i taką drogą, aby mogło się dostatecznie wstępnie ogrzać. Wpływa to na lepsze wymieszanie się powietrza ze spalinami i efektywniejsze dopalenie ich, przez co więcej ciepła, można odzyskać z ulatujących spalin do komina. Regulacji dopływu powietrza wtórnego dokonuje się za pomocą poręcznego i wygodnego uchwytu. Precyzyjne i bezproblemowe dozowanie powietrza wtórnego jest w tym kotle bardzo ważne. Koks, węgiel i drewno spalają się optymalnie w różnych warunkach. Aby osiągnąć najlepszy współczynnik sprawności, należy odpowiednio ustawić dopływ powietrza wtórnego dla każdego z tych paliw, by osiągnąć jak najczystsze każdego z nich spalanie. Sterowanie ilością dopływu powietrza wtórnego połączone z możliwością odpowiedniego prowadzenia płomienia w „gorącej strefie”, wszystko to wpływa na czystsze i bardziej ekologiczne wypalenie się każdego rodzaju paliwa.

 

Jest to kocioł najbardziej przystosowany do spalania trzech diametralnie różniących się paliw przy zachowaniu wysokiej sprawności cieplnej, a co za tym idzie czystości spalania każdego z nich i uzyskania przez użytkownika maksimum ciepła. Jest to możliwe nie tylko dzięki odmiennej, nietypowej budowie kotła, lecz także dzięki dziecinnie łatwej i bardzo szybkiej zmianie typu kotła ze spalania dolnego na kocioł ze spalaniem górnym. Spalanie górne przeznaczone jest do spalania mokrego drewna lub koksu, dolne - do węgla kamiennego i suchego drewna opałowego. W najtańszych polskich kotłach ze spalaniem górnym, niby wszystkopalnych, dopływ powietrza jest doprowadzony tylko pod ruszt, więc większość niedopalonych spalin ucieka bezpowrotnie przez komin, gdyż nie może się dopalić przez brak dodatkowego wtórnego dopływu powietrza. Samo zwiększenie dopływu powietrza pierwotnego pod ruszt wpłynie tylko na to, że niedopalone spaliny z większą tylko prędkością przelecą przez urządzenie grzewcze do komina, mając za krótki czas, by oddać w nim ciepło. Zastosowanie typowego kotła z dolnym spalaniem sprawdzi się przy paleniu węglem i suchym drewnem, lecz nie uzyskamy odpowiedniej sprawności przy paleniu koksem, a będziemy mieli duże kłopoty z osadzającą się smołą drzewną w palenisku, na ścianach wymiennika cieplnego, czopuchu i w przewodzie kominowym przy w paleniu krócej sezonowanym drewnem.

 

Odpowiednia szczelność kotła FKU ( brak dopływu fałszywego powietrza ), łatwe przestawienie jego na spalanie górne lub dolne ( najwłaściwsze do spalania określonego paliwa ) i precyzyjne dozowanie powietrza wtórnego ( wstępnie podgrzanego ) w odpowiednią strefę kotła, tak by nastąpiło jak najlepsze jego wymieszanie z gorącymi spalinami i potem optymalne oddawanie swego ciepła przez spaliny wymiennikowi cieplnemu, to główne cechy tego kotła. Precyzyjny dopływ powietrza wtórnego jest możliwy i wręcz konieczny, zarówno przy pracy kotła ze spalaniem dolnym, jak i górnym ( przy spalaniu koksu ).

 

Regulowana klapa tzw. łatwego rozruchu kotła umieszczona na froncie urządzenia czyni kocioł łatwym w obsłudze i bezproblemowym podczas jego rozpalania. Klapa ta zapobiega dymieniu się podczas osiągania temperatury przez kocioł i podczas wygrzewania komina. Jest niezastąpiona również podczas każdorazowego załadunku nowej porcji opału.

 

W wyposażeniu seryjnym w tylnej ścianie kotła zamontowany jest termostat minimum, który włącza pompę grzewczą c.o. i ewentualnie pompę c.w.u., gdy temperatura wody w kotle przekroczy 60°C. Jeżeli temperatura kotła spadnie poniżej 60°C , pompy zostają wyłączone. W ten sposób skutecznie zapobiega się tworzeniu kondensatu i korozji kotła, gdyż punkt rosy nie zostanie przekroczony. W momencie osiągnięcia temperatury minimalnej 60°C , pompy zostają ponownie automatycznie uruchomione.

 

Zalecane jest zamontowanie zaworu mieszającego 3 lub 4 – drogowego. Ułatwi to przy wysokiej temperaturze kotła regulację temperatury grzania odpowiednio do temperatury zewnętrznej.

 

Kocioł nie tylko spełnia surowe normy ekologiczne, jest ekonomiczny w użytkowaniu, posiada bardzo dobre zabezpieczenia lecz jest również bardzo trwały. Gwarancja kotła – 24 miesiące.

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Kocioł na paliwo stałe z wężownicą bezpieczeństwa

Tańszym rozwiązaniem jest kocioł z wymiennikiem, który zapewnia odprowadzenie nadmiaru ciepła i zarazem ogranicza temperaturę. Przykładem może być tu austriacki kocioł na paliwa stałe FKX/FKU, który jako pierwszy w Polsce jest wyposażony w wymiennik schładzający płaszcz wodny w postaci wężownicy bezpieczeństwa. Rozwiązanie to jest w pełni zgodne z normą EN 303-5 według której, wymiennikiem oddającym nadmiar ciepła może być przepływowy podgrzewacz wody zbudowany tak, aby ciepło przekazywane było bez obcej energii. Może też nim być pojemnościowy podgrzewacz wody (akumulator ciepła – bufor). W kotle FKX/FKU przepływowym podgrzewaczem wody zabezpieczającym urządzenie jest specjalna wężownica miedziana o odpowiedniej mocy. Na zasileniu jest połączona z dopływem zimnej wody, na powrocie zaś – z odpływem do kanalizacji. Na zasilaniu także znajduje się termiczne zabezpieczenie wypływu, które – gdy zostanie przekroczona temperatura krytyczna wewnątrz kotła – dopuszcza wodę do wężownicy, błyskawicznie schładzając wymiennik kotła. Ważne jest, aby wężownica nie wykorzystywana była jako użytkowy podgrzewacz wody, ale jedynie jako urządzenie zabezpieczające pracę kotła. Z takim zabezpieczeniem kocioł FKX/FKU, nawet z całkowicie zamkniętym zaworem na zasileniu i powrocie nie osiągnie temperatury wyższej niż 98°C. Oczywiście wężownica bezpieczeństwa może być stosowana w kotłach, które mają sprawne regulatory temperatury pracy kotła.

  • 7 lat później...
Opublikowano

Można coś więcej na temat tego kociołka?Interesuje mnie 14,9kw, napaliłem się na niego,jaka grubość blach i czy na pewno on wytrzyma 12 godzin na jednym załadunku ,w co wątpię przy 57l komory zasypowej,chciał bym go opalać drzewem,może ktoś z forumowiczów taki posiada i podzieli się swoimi wrażeniami z góry dziękuję za odpowiedz

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.