Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie drewna sosnowego


kazik

Rekomendowane odpowiedzi

Spalanie drewna z żywicą to podobna sprawa, jak spalanie węgla ( nie chodzi oczywiście o wartość

opałową, tylko problem z sadzą). Z tego, co pamiętam, masz górniaka, więc czarno to widzę.

Potrzebna wysoka temperatura w palenisku i dobre mieszanie z powietrzem. Najlepiej udaje się

to w paleniskach dolnego spalania, z szamotową wykładziną .

Jeżeli juz koniecznie chcesz palić bez przeróbek, to tylko częste podkladanie małych porcji opału

bez grubszych polan.

 

Na marginesie: ostatnio tnę swoje drewno na kawałki długości ok. 15 cm. Schną szybko

w specjalnych boksach (wrzucane bez ukladania) i akurat w moim piecu lepiej się spalają,

daje to komfort obsługi i oszczędność. Taki drobiazg. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Spaliłem bardzo dużo sosny i jabłoni przez ostatnie lata. Dużą część w kotle górnego spalania i nie było tak źle. Z pewnością straty z takiego tytułu palenia były znaczne ( gorący czopuch i filar ) ale wbrew pozorom dało się przeżyć. Stosowałem metodę 24 na dobę i dawało radę. U mnie najważniejsza jest i była stałopalność ponieważ mało siedzę w domu a ciepło być musi ( starsza osoba). Tylko odnalezienie kompromisu pomiędzy stałopalnością a efektywnością spalania widzę tylko w retorcie lub w buforze. Nie wiem takie rozwiązanie pomoże odnaleźć złoty środek. Pozostaje jeszcze palnik na eko ligit. Myślę również o pelecie bo ostatnimi czasy tanieje już od 360 tona. Wracając do spalania drewna iglastego myślę że wspomagaczem takiego procesu są trociny lub zrębka. U mnie się sprawdzało jako rodzaj zapory przed nadmiernym roznieceniem całego wsadu kotła. Spróbuj i Ty to nic nie kosztuje a może przynieść naprawdę wymierne korzyści. W dolniakach sprawdza się idealnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na skutek wielu prób i demontażu wentylatora drewno spalam następująco: ładuję do kotła polana maksymalnie duże i rozpalam od góry. Taki sposób rozruchu zapewnia mi wolniejsze spalanie drewna i szybszy rozruch, gdyż główny wymiennik w kotle KWK znajduje się w górnej części kotła. Jednocześnie powietrze podawane jest naturalnym ciągiem w sposób stały, tak by temp. spalin wynosiła 150-200 stopni. Przy spalani drewna nie używam miarkownika ciągu. Przy spalaniu drewna sosnowego konieczne jest podawanie większej ilości powietrza, a tym samym trochę wyższej temp. spalin. Powietrze podawane jest w sposób ciągły. Powoduje to, że temperatura na kotle rośnie do 75 stopni, po czym spada wraz z wypalaniem się paliwa. Drewno spalam przeważnie na zasadzie przepalania, a buforem są w tym przypadku ściany mojego budynku. Przy zastosowaniu sterownika i wentylatora uzyskiwałem wyższą stałopalność, ale w kotle była smolarnia. Obecnie w lato na podobnej zasadzie podgrzewam ciepłą wodę. Dla podgrzania 100l wymiennika zużywam wiadro patyków sosnowych. Kocioł "łapie"75 stopniu i sam po wypaleniu paliwa gaśnie. Niezbędne jest oczywiście podanie odpowiedniej ilości paliwa, by nie było bum(układ zamknięty). Instalacja pracuje przeważnie w grawitacji, tak więc nie dokładam prądu. Ostatnio bardzo wielu moich znajomych rezygnuje z gazu i oleju i przechodzi na paliwa stałe, szczególnie drewno. Jednocześnie część inwestorów powraca do grawitacji. Ciekawe co o tym myślicie?. Ja jestem za. Co do dolnego spalania - trochę mnie kusi, ale mój kocioł jest tak skuteczny i mało kłopotliwy, że puki co pozostanę przy KWK- 10do 15 minut i mam 60 stopni. Ponadto dopracowałem się prawidłowego dozowania powietrza i drewno w tym sosnowe spala się dobrze nie wytwarzając wiele sadzy, która osadza się trochę na zawirowaczach.

Dziękuję za cenne uwagi.

Pozdrawiam Kazimierz Zaborski

 

PS Jak najlepiej suszyć drewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.