Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Równoważący


ladkar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Proszę o poradę, czy waszym zdaniem warto stosować zawory równoważące w instalacji C.O. , dom 150 m powierzchni użytkowej, 13 grzejników, 7 na parterze, 6 na piętrze+ dodatkowo ogrzewanie podłogowe na parterze( kuchnia, łazienka, przedpokój, wiatrołap = 4 pętlę) najdłuższa nitka 62 metry. Zastanawia mnie fakt czy być może za równowagę hydrauliczną odpowie w tym wypadku nastawy wstepne na termostatyce grzejnikowej+ Alpha 2+ same zawory termostatyczne przymykające grzejnik po nagrzaniu, sam już nie wiem co o tym myśleć , a decyzje trzeba podjąć. Ważne są stałe przepływy, a obawiam się iż nie wszędzie będą jednakowe, NIe sztuka założyć, ale obawiam się więcej szkody niż pożytku niepotrzebnego(czyt.zbyt dużego) dławienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moim zdaniem im prostrza instalacja (czy cokolwiek) tym mniej awaryjna i mniej zależności jednego urządzenia od drugiego itd. Ja bym pozdejmował głowice termostatyczne i zobaczył jak będzie to działało. Najprawdopodobniej najbliższe będą najgorętrze. Wtedy zaworami ze zwykłymi pokrętłami poprzykręcał grzejniki, które są najgorętrze, tak aby były wszystkie grzejniki były jednakowo gorące. Nie wiem, czy Ty masz u siebie, ale coraz częściej można spotkać zawory grzejnikowe na powrocie - odcinające (na imbus). Najlepiej wtedy dokonać tej regulacji na nich - będzie to gwarantowało, że żaden z domowników nie rozrególuje układu poprzez zakręcenie, bądź odkręcenie kurka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głowice mam z nastawą wstępną i tutaj myślę poddać się regulacji, tylko czy to wystarczy? Gdzie dół ma 6 grzejników góra 5 na dole dochodzi podłogówka z grupą pompowo-mieszającą( 48 m podłogi, 4 pęlte, najdłuższa ma 68 metrów)obawiam się żę dół możę "wyciągnąć" ciepło które nie dojdzie do piętra, całość przepływów zostanie skierowana ku dołowi, wspomożę to wysysanie wody przed podłogówke, co prawda zawory termostatyczne przymkną dolne grzejniki, wtedy powinien zacząć nagrzewać się góra, ale zaczalem sie zastanawiać czy regulacja przepływu poprzez wcześniej wspomniane z. równoważące przeciwdziała problemowi?... biorę też pod uwagę żę nie potrzebnie sobie życie komplikuje:)

 

Dziękuje za każdą wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moim zdaniem im prostrza instalacja (czy cokolwiek) tym mniej awaryjna i mniej zależności jednego urządzenia od drugiego itd. Ja bym pozdejmował głowice termostatyczne i zobaczył jak będzie to działało. Najprawdopodobniej najbliższe będą najgorętrze. Wtedy zaworami ze zwykłymi pokrętłami poprzykręcał grzejniki, które są najgorętrze, tak aby były wszystkie grzejniki były jednakowo gorące. Nie wiem, czy Ty masz u siebie, ale coraz częściej można spotkać zawory grzejnikowe na powrocie - odcinające (na imbus). Najlepiej wtedy dokonać tej regulacji na nich - będzie to gwarantowało, że żaden z domowników nie rozreguluje układu poprzez zakręcenie, bądź odkręcenie kurka.

A po roku już ich nie ruszysz :lol: bo kule utkną w naroście...

Zawory z nastawą wstępną są własnie po to, aby podregulować (dawniej było to kryzowanie) przepływy na każdym grzejniku. Te bliższe i gorętsze przydławiasz pierścieniem regulacyjnym, no i szafa gra - te odleglejsze zaraz zaczną działać :lol:

Odwagi więc, a wszelkie kulowce w instalce zostaw otwarte albo zamknięte to nie są regulatory żadne (no i też co roku nimi pokręć, z w/w powodu narostu) !

 

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.