Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.O male mieszkanie - Duzo pytan


fantasta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam zamiar w lato zainstalowac wkoncu w mieszkaniu C.O. To stara kamienica, dwa pokoje plus poddasze. Mam zamiar kupic:

1. piec gazowy, dwufunkcyjny Vaillant turboTEC VUW plus.

2. Grzejniki chcialbym aluminiowe (nigdzie nie moge sie doczytac o roznicach w ich pracy miedzy plytowymi)

3. Rury, i tu jest problem. Sasiad hydraulik, ktoremu zamierzam zlecic wykonanie instalacji namawia mnie na rury PP-R w systemie klejonym. Twierdzi ze material najtanszy, u siebie ma taka instalacje wykonana ponad 10-lat temu i dziala bez problemu. Robil nie raz u innych i takze nikt mu nie zglaszal problemow. Rury maja byc schowane pod tynkiem w scianie. Co wy na to. Instalacja ma byc bezrozdzielaczowa czyli glowna rura zasilajaca i poprzez trojniki szeregowo do grzejnikow, tak samo powrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widziałem osobiście instalacje na rurkach PEX/AL bez rozdzielacza. Zasilanie i powrót rurka śr.20 mm i od trójnika do grzejnika 16 mm. Na jednym obiegu z rurki alupex było podłączonych 8 grzejników wys. 60 cm i długość 120 cm i jeszcze 2 grzejniki wys. 60 dł. 100 cm. Był to jednak układ na wymienniku ciepła (na piecu układ otwarty a na grzejnikach zamknięty). Wszystkie grzejniki grzały bardzo dobrze. Pod tynk i w posadzki osobiście wybrałbym kształtki zaciskane. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam zamiar w lato zainstalowac wkoncu w mieszkaniu C.O. To stara kamienica, dwa pokoje plus poddasze. Mam zamiar kupic:

1. piec gazowy, dwufunkcyjny Vaillant turboTEC VUW plus.

2. Grzejniki chcialbym aluminiowe (nigdzie nie moge sie doczytac o roznicach w ich pracy miedzy plytowymi)

3. Rury, i tu jest problem. Sasiad hydraulik, ktoremu zamierzam zlecic wykonanie instalacji namawia mnie na rury PP-R w systemie klejonym. Twierdzi ze material najtanszy, u siebie ma taka instalacje wykonana ponad 10-lat temu i dziala bez problemu. Robil nie raz u innych i takze nikt mu nie zglaszal problemow. Rury maja byc schowane pod tynkiem w scianie. Co wy na to. Instalacja ma byc bezrozdzielaczowa czyli glowna rura zasilajaca i poprzez trojniki szeregowo do grzejnikow, tak samo powrot.

 

PP-R się zgrzewa a nie klei ktoś pomylił technologie.

Jeśli chodzi o system zgrzewany możesz spokojnie to zrobić, zadbaj tylko aby rury były tzw stabi czyli z wkładką aluminiową albo nowszej generacji z wkładką z włókna szklanego.

Tylko i wyłącznie takie rury można stosować do instalacji co i należy zwrócić szczególną uwagę na kompensację wydłużeń liniowych, rury z tworzyw dosyć mocno pracują przy zmianach temperatury i trzeba im to umożliwić inaczej masz pewny potop w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100% zgadzam się z tymi co odradzają ci złączki skręcane pod tynk czy do wylewki.To nic pewnego! Sam jadąc po pewnym czasie do klienta gdzie były jakieś kształtki skrecane nie raz spotkałem się z tym ze były poluzowane. Ciepło zimno, ciepło zimno i sie może poluzować. Inwestując 5 tyś w piec nie oszczędzaj 200 na porządne złączki. Co do rury pex to spokojnie w układzie otwartym i przy grzejnikach z termostatem spokojnie możesz pojechać do 6 średnich grzejników rurką 20. Piszesz że masz małe mieszkanie wiec bez obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podłączając się do tematu pozwolę sobie zauważyć że niejednokrotnie system rozprowadzenia rur z pionów jest nieekonomiczny. Wpływa na to najczęściej budowa mieszkania. Po przekalkulowaniu u siebie w mieszkaniu i jeszcze w dwóch innych okazało się że taniej położyć kilka metrów rury Pex ( bo o takim systemie teraz myślę ) niż stosować rozgałęzienia gdzieś w połowie instalacji ( koszt trójników okazał się 25 % droższy niż położenie kilku metróe rury). Jeśli chodzi o złączki pod tynkiem jestem również przeciwny co nie stanowi o tym że wykonawcy tak nie robią i nie ma to racji bytu. Trzeba mieć na uwadze wahania temperatury które powodują naprężenia niejednokrotnie wpływające na trwałość CO.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.