Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt Co + Cwu Do Oceny


azx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nadeszła chwila gdzie muszę zacząć " robienie" kotłowni i instalacji Co+Cwu

w załącznku projekt - proszę o ocenę ...czy coś dodać ująć zmienić zęby było lepiej

Kotłownia będzie w piwnicy, dom nowo pobudowany piwnica parter + poddasze

Idea instalacji :

- układ zamknięty

- kocioł z podajnikiem 20kw

- kotłownia " w miedzi"

- rozprowadzanie rozdzielaczami + rury alupex 16mm w wylewkach do grzejników

Moje pytanie : Czy układ ma jakieś szanse na grawitacje ? .... pytam teoretycznie bo mam agregat i instalacje elektryczną w domu zrobioną z automatyką pod agregat ... wiec dostawy prądu mi nie grożą :)

 

post-11277-1287776879_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro specjaliści nie chcą to amator sie wypowie

różnicowy bym wyrzucił bo grawitacja przez rozdzielacze i pex i tak nie pójdzie

i dołożył bym koniecznie zawory zwrotne za pompami co - cwu by nie podkradały sobie nawzajem wody.

no i w zbiorniku cwu koniecznie zawór bezpieczeństwa 6 bar 80C by nie martwić sie nadmiarem ciepła z solarów

a jak już robić tzw "pentagon":) to i zawór termostatyczny mieszający na wyjściu z cwu tez możesz sobie zapodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten nadmiar bedzie tak mały ze podłogówka nawet nie drgnie, ja bym dał w miare duży zasobnik i grzał go nawet do 80C, wtedy masz szanse skorzystać z tego ciepła nawet przez kilka pochmurnych dni tak samo mozna robić z kotłem przepalać raz na 3-4 dni do 80C w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten nadmiar bedzie tak mały ze podłogówka nawet nie drgnie, ja bym dał w miare duży zasobnik i grzał go nawet do 80C, wtedy masz szanse skorzystać z tego ciepła nawet przez kilka pochmurnych dni tak samo mozna robić z kotłem przepalać raz na 3-4 dni do 80C w zasobniku.

i tutaj bym sie nie zgodził , robie podobny układ i długo myslałem nad wykorzystaniem solarów do podgrzewania podłogówki

w koncu zdecydowałem ze bedzie taki układ który pozwoli na gromadzenie ciepła w betonie podłgi rownie dobrze jak w zasobniku cwu. z tego powodu ze kilku tonowa masa betonu ma wieksza pojemnosc niz kilkaset litrów wody i gdy zasobnik nawet 400 l sie zagrzeje a kolektorów bedzie mozna jeszcze cos pociagnac i puscic w podłoge nawet 30 st a takie własnie sytucje czesto wystepuja

ze zasobnik cw juz nie przyjmie bo róznica temp jest za mała

a czy bedzie nadwyzka ciepła ?

zakładam ze bedzie kilka paneli a zczasem moze cały dach i w porze jesienno wiosennej powinna byc bo cwu az tyle nie potrzebuje aby gromadzic i podgrzewac piwnice w dodatku z czasem ta energi bedzie relatywnie taniec w porównaiu z innymi konwencjonalnymi zródłami

kolejna sprawa to zasobnik cwu , niemal wszysce mysla podobnie , musi byc 2 wezownice

zgoda ale i 2 zasobniki wtedy wykorzystanie solarów znacznie sie poprawia , kto to zroumie i stac go to tak robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

układ planuje rozdzielaczowy ( nie chce łączeń - trójników w posadzkach ) wiec do każdego grzejnika pójdzie oddzielna nitka ( zasilanie i powrót) . Wiec co 16 mm ? ...grzejniki( prawe wszystkie) będą miały moc coś ok 1.5kw

 

spokojnie wystarczy mnożenie złączek i przejściówek tylko zwiększa ryzyko przecieku. Pex obowiązkowo w otulinie, dodatkowo powrotną nitkę możesz wykorzystać do dogrzania takich miejsc jak drzwi tarasowe narożniki ścian i tam gdzie są balkony. Tam oczywiście bez otuliny, w duże mrozy pomoże to uniknąć roszenia szyb i przemarzania(zawilgocenia) narożników.

 

co do solarów: ja miałem na myśli 300-400l zbiornik i np 30 - 60 rur próżniowych na dachu, a nie cały dach. Mając cały dach to i owszem można by latem zagrzać podłogówkę, ale po co? Natomiast w okresach przejściowych sadzę, że ilość pozyskanego w ten sposób ciepła będzie za mała a nakłady finansowe zbyt duże. Jak by jeszcze był basen który byłby latem podgrzewany, a po sezonie istniejącą instalacje wykorzystać do podłogówki to może i miało by to sens. To są zabawki dla wybranych, bo ilu ma basen i cały dach w solarach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o solary to planuje ok 40 rur, lub 3-4 korektorów płaskich

z tym podgrzewaniem " balkonów" to nie wiem czy to bedzie wykonalne - na podłode będą panele ...one + "podłogówka" nie zabardzo sie dogadują :) . Mam mały jeszcze problem z alupex - czy nitki od grzejnika do rozdzielacza po ok 11 m w jedną stronę ( ca daje w sumie ok 22 m) to nie za długi obieg ?

Jeśli chodzi o otulinę to wystarczy peszel czy musi być piankowa ?

A co sądzicie ze by całą instalacje do rozdzielaczy pociągnąć w rurach stalowych " czarnych hutniczych" - łączenia "skręcane" .

Jak tak to jakie średnice zastosować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nadeszła chwila gdzie muszę zacząć " robienie" kotłowni i instalacji Co+Cwu

w załącznku projekt - proszę o ocenę ...czy coś dodać ująć zmienić zęby było lepiej

Kotłownia będzie w piwnicy, dom nowo pobudowany piwnica parter + poddasze

Idea instalacji :

- układ zamknięty

- kocioł z podajnikiem 20kw

- kotłownia " w miedzi"

- rozprowadzanie rozdzielaczami + rury alupex 16mm w wylewkach do grzejników

Moje pytanie : Czy układ ma jakieś szanse na grawitacje ? .... pytam teoretycznie bo mam agregat i instalacje elektryczną w domu zrobioną z automatyką pod agregat ... wiec dostawy prądu mi nie grożą :)

 

post-11277-1287776879_thumb.jpg

"...Kocioł stalowy z podajnikiem ślimakowym, półkowy, dwupaleniskowy. Przystosowany do spalania miału lub eko-groszku. Przeznaczony do wodnych instalacji centralnego ogrzewania systemu otwartego z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem wody..." (cytat z DTR). Montując ten kocioł w układzie zamkniętym pozbawiasz się gwarancji. Kocioł do pracy w układzie zamkniętym dopuszcza producent a nie użytkownik czy instalator a urzytkowanie niezgodne z DTR może być niebezpieczne. Kotły do systemu otwartego produkowane są na ciśnienie robocze 1,5- 2 bar a ty chcesz stosować zawór bezpieczeństwa na 3,5 bara (!!!) co jest jakimś totalnym nieporozumieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwestii dzwoniłem do producenta ...cytuje " nie będziemy robili problemu jeśli będzie on zamontowany w układzie zamkniętym - zgodnie z sztuką " - stąd zewnętrzna wężownica bezpieczęstwa + komplet zaworów, naczynie przeponowe

Taka sama sytuacja jest z kotłami Taurus Gaur, Cichewicz Logica - zadzwoń to się przekonasz

A tak z drugiej strony : montując kocioł w układzie otwartym gdzieś na strychu - jak w moim przypadku muszę ciągnąc rurę 1" przez 3 kondygnacje - a potem kombinować - ocieplać, robić podgrzewanie naczynia - aż w końcu kiedyś i tak zamarznie woda robiąc układ zamknięty bez żadnego zaworu bezpieczęstwa - dziękuję wole zamknięty . Każdy układ na swoje wady i zalety jak wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na piśmie deklarację producenta? To nie opowiadaj bajek o telefonicznej rozmowie i dopuszczeniu, bo ważne jest to co napisano w DTR i instrukcjach, a ty kupując zgadzasz się na te warunki. Nie życzę ci rozszczelnienia kotła ale zapewniam że gdy zgłosisz reklamację producent ją odrzuci. Chcesz kocioł w układzie zamkniętym kup przystosowany przez producenta do takiej pracy (posiada cetyfikaty i dopuszczenia) są przecież dostępne. Są droższe i to znacznie ale są bezpieczne. Nie wiesz jak ocieplić naczynie to zleć to fachowcowi a nie wypisuj bzbur że to jakiś problem bo to tylko probem dla tych co im się wydaje że wszystkie rozumy w instalatorstwie zjedli. Zresztą wszystko o CO wiesz najlepiej to po co zawracasz głowę taką bzdurą jak schemat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cwaniakuj gościu nie cwaniakuj ...bo mam wrażenie ze to TY zjadłeś wszystkie rozumy... zapewniam Cię ze nie . Żeby to forum składało się z takich jak Ty to nikt by niczego się nie dowiedział ...bo każdy by WSZYSTKO wiedział ... Forum-a by nie było ! Jak znasz odpowiedz na pytanie to odpowiedz ...a nie prawisz morały !

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku mak ma rację - żądaj na piśmie od producenta tego co dowiedziałeś się telefonicznie w innym przypadku będzie lipa. Serwis pierwsze co jak przyjedzie na miejsce to szuka powodów aby naprawa była poza gwarancją - czyli z winy użytkownika (niewłaściwy opał, montaż nie zgodny z instrukcją/DTRką itp..)

 

Druga sprawa to ton Twojej wypowiedzi pozostawia wiele do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy wszyscy montują kotły w układach zamkniętych już ładnych kilkanaście lat i żaden kocioł jak do tej pory ( ja bynajmniej nic o tym nie wiem ) się nie rozszczelnił nie...wybuchł - a pracują różne "parchy" - nawet garażowce.

A z gwarancją na kotły tak samo pewnie jest z gwarancją na okna i samochody ( nawet jak wyszedł rudy na dachu - sam miałem taki przypadek ) ...zawsze jest wina użytkownika - to to prawda :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy wszyscy montują kotły w układach zamkniętych już ładnych kilkanaście lat i żaden kocioł jak do tej pory ( ja bynajmniej nic o tym nie wiem ) się nie rozszczelnił nie...wybuchł - a pracują różne "parchy" - nawet garażowce.

A z gwarancją na kotły tak samo pewnie jest z gwarancją na okna i samochody ( nawet jak wyszedł rudy na dachu - sam miałem taki przypadek ) ...zawsze jest wina użytkownika - to to prawda :P

Nie prawie nikomu morałów i nie cwaniakuję! Za to mam dużo szacunku do obowiazujących przepisów i dystans do własnych umiejętności ( nie biorę się za robotę której nie mogę wykonać dobrze i zgodnie z obowiązującymi przepisami) A to że nie widziałeś jak kocioł wybucha to tylko twoje szczęście, ale nie znaczy że nie poznasz jakie są tego skutki. Jak postarasz się troszkę to na forum koledzy zamieszczali zdjęcia i możesz zobaczyć efekty. Zresztą to wolny kraj i każdy robi to co uważa za słuszne, a że nie zgodnie z przepisami to problem całkiem innej natury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem skutki wybuchy butli z acetylenem ... nieciekawe było

Sorry Mak za ton ...ale wczorajszy dzień był nieciekawy w pracy i mój humor padł na kolana po same kostki :P

To co proponujecie wymiennik płytowy, sprzęgło, bufor ? bo kotłownie mam w takim zakamarku piwnicy ze szok

potrzeba mnóstwo "kolanek" żeby wyprowadzić zbiornik na strych ... a to nie wskazane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.