Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Zaworu 4d


sobon2000

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zawór 4 D można zamontować w dowolnej pozycji? tzn. oczywiście w płaszczyźnie pionowej ale czy np. wejście z pieca może być od dołu, z prawej lub lewej strony? Czy to ma wpływ na jakość grawitacji w małym obiegu kotłowym? A może jest jakieś optymalne położenie tego zaworu w instalacji? Bardzo proszę o radę.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Może wypowie się w tej kwestii ktoś kto montuje takie zawory i z doświadczenia wie jak to z tym zaworem jest. Teoretycznie nie powinno to mieć znaczenia ale często życie mówi inaczej

Czekam na pomoc z Waszej strony - chcę przerobić instalację i chcę to zrobić dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w instrukcji zaworu coś takiego "Wszystkie przykłady instalacji mogą zostać odwrócone.

Podziałka pozycji zaworu może być odwracana i obracana,

dzięki czemu można zastosować zawór w różnych pozycjach.

W chwili instalacji należy ją umieścić we właściwym położeniu,

zgodnie z zaleceniami z instrukcji montażu. Oznaczenie

przyłączy zaworu symbolami (■●▲

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór z racji konstrukcji ma jedno stałe wyjście na co (zwężki wewnatrz), co za tym idzie zasilanie z kotła może być albo po prawej albo po lewej od wyjścia na co, powrót do kotła zawsze pod wyjściem na co. Wniosek z tego taki, że możesz zamienić ze sobą tylko zasilanie z kotła i powrót z co i przełożyć skale na zaworze. U mnie wyjście jest zaznaczone "UP"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Bardziej mi chodzi o to czy zawór do którego są prawidłowo podpięte nitki instalacji można zainstalować w ten sposób, że od dołu jest np. zasilanie z kotła - chodzi mi o to czy może on być w pozcyji przekręconej np. o 90 stopni. Czyli krociec przyłączeniowy oznaczony np. kółeczkiem jest przeznaczony do zasilenia z pieca i tak jest podłączony tylko czy położenie zaworu może być takie, że te połączenie jest od dołu albo z boku. Trochę zamieszałem :) ale może ktoś będzie wiedział o co mi chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam , tak jest jak piszesz jeśli zawór ma regulowaną podziałkę np honeywell ,należy pamiętać żeby rozprowadzić z zaworu przeciwlegle zasilanie z powrotem tzn jak zamontujesz wyjściem z kotła w górę to z góry powrót w lewo na instalację (zasilanie) w prawo powrót do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc!

W moim przypadku potrzebowałbym zamontować zawór 4D w takiej konfiguracji:

- zasilnie z pieca od dołu

- zasilanie CO z prawej strony a powrót CO od góry

- powrót do pieca z lewej strony

czyli tak jak kolega WIERCH tylka odwrotnie zasilanie i powrót CO

Nie wiem czy można poprzekręcać tak podziałkę i gałkę zaworu żeby było prawidłowo? Najprawdopodobniej kupię zawór 4D Danfosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na zdjęciu kolegi WIERCH widać tylko zawór 4d i kawałek różnicowego a co z zasadą- najprostrzą drogą do naczynia wzbiorczego? na tamtym zdjęciu wygląda to tak jakby w razie ''gotowania'' cała para szła na zawór z niego na pompę i z powrotem do kotła ... myśle że to nie jest do końca ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pytania , da się zrobić tak jak chcesz , zamontuj zawór nad wyjściem z pieca , jak najkrótszym obiegiem kotłowym tj kocioł zawór powrót na możliwie najkrótszym obiegu no i pamiętaj że im większy zawór 4d tym lepszy przepływ w obiegu kotłowym , ja posiadam 3/2'' i jestem zadowolony

 

 

post-3430-1287951753_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey Mancio!

I właśnie o taka odpowiedź mi chodziło! :) Właśnie w ten sposób chcę podłączyć ten zawór, jeszcze tylko trójnik przed zaworem na grzanie CWU - tylko mam wszystko na 1 cal - rurki i zawór - ale chyba też powinno to chodzić. Mam trochę obawy czy obieg kotłowy pójdzie na grawitacji jak nie będzie działać pompa CO - regulator pokojowy ją wyłącza w chwili nagrzania pomieszczeń - zauważyłem że jak pompa nie chodzi to powrót staje się chłodny (zasymulowałem taki układ mając zawór 3D).

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey Mancio!

I właśnie o taka odpowiedź mi chodziło! :P Właśnie w ten sposób chcę podłączyć ten zawór, jeszcze tylko trójnik przed zaworem na grzanie CWU - tylko mam wszystko na 1 cal - rurki i zawór - ale chyba też powinno to chodzić. Mam trochę obawy czy obieg kotłowy pójdzie na grawitacji jak nie będzie działać pompa CO - regulator pokojowy ją wyłącza w chwili nagrzania pomieszczeń - zauważyłem że jak pompa nie chodzi to powrót staje się chłodny (zasymulowałem taki układ mając zawór 3D).

Pozdrawiam!

no i właśnie tu jest pies pogrzebany -przeglądałem starsze posty na forum z których wynika że zawór 4d spełnia 2 funkcje zabezpiecza kocioł i instalację przed zbyt niską lub zbyt wysoką temp. jest to możliwe z automatyką zaworu. zainstalowanie zaworu bezpośrednio na wyjściu z kotła bez automatyki jest bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Z tego co wiem większość ludzi ma zawór 4D z nastawą ręczną bez żadnej automatyki i wszystko śmiga. Wiadomo że są większe odchylenia od tego co się chce uzyskać i konieczność kręcenia zaworem w zależności od pogody - puszczanie w CO wody o większej lub mniejszej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem o tym co napisałeś na temat wyłączania pompy po nagrzaniu pomieszczeń tzn. że sterownik wyłącza samą pompę a kocioł wchodzi w stan podtrzymania ale już bez cyrkulacji? po spadku temp. w pomieszczeniach włącza się pompa schłodzona woda wpada do kotła (powodując wytrącanie powietrza itd..) -jaki sens zaworu dla ochrony kotła? druga sprawa jeżeli temper. w pomieszczeniach regulowana jest sterownikiem to po co obniżać temp. wody co na wyjściu z kotła skoro i tak stała cyrkulacja wody w obiegu kotła zostaje przerwana? moim zdaniem sterownik pogodowy i zawór 4d wykluczają się nawzajem tym przypadku.

.po za tym zainstalowanie zaworu bezpośrednio na kotle bez możliwości ominięcia go przez wrzącą wodę(w przypadku awarii , zagotowania) też jest błędem bo nie chroni instalacji przed przegrzaniem post-19885-1288283135_thumb.pngzałączam projekt z rozsądnym (nie tylko moim zdaniem)rozwiązaniem-pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.