Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pragnę zwrócić się do kolegów którzy dysponuję kotłami typu Stalmark, a mianowicie chodzi mi o regulację przysłony wentylatora, często przewijał się temat i sam postanowiłem zajrzeć do swojej dmuchawy, odkręciłem ją z dwóch motylków gdyż chciałem ją trochę przysłonić a tu ZONGG nie ma żadnej przysłony do regulacji, jest otwór w kształcie kwadratu bok ok 8 cm z którego wydobywa się powietrze. Pytanko Czy to normalny stan rzeczy w przypadku tego kociołka. Na sterowniku Tech - 37 mam możliwość regulacji jej w przedziale 1-10, lecz uznałem że nawet pozycja 1 przedmuchuje mi nie potrzebnie ogień bezpośrednio do komina. Stąd to moje działanie. Może podpowiecie co należy zrobić ??
pozdro detox

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

W tych sterownikach jest w opcjach serwisowych możliwość wyboru dwóch rodzajów wentylatorów. Większość osób o tym nie wie i jeśli ma (ustawiony fabrycznie) źle ustawiony rodzaj wentylatora to nawet na 1 biegu dmucha jak szalony. Spróbuj to zmienić. A co do klapki to nie mam niestety takiego pieca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, dziękuję za odp, proszę podpowiedz jak wejść w ustawienia serwisowe i czy trudno dokonać tych zmian i jeszcze jedno to zatem o czym piszą ludzie na forum pisząc o przysłonie wentylatora w załóżmy 30% jak tego dokonują, montują własnej konstrukcji przysłony na wentylator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wejść w seris należy wyłączyć sterownik, nacisnąć i trzymać wyjście, włączyć sterownik i trzymająć wyjście tak długo aż pojawi się komunikat : ustwienia serwisowe i poruszamy się tam jak w normalnym menu. Następnie w opcji wentylatora zmienić z 0 na 1 lub odwrotnie - już nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma rację baca350, a u siebie też zauważyłem, że nastawa na 1 powoduje trudności z rozpędzaniem się wentylatora. Ja mam ustawioną jedynkę i to wystarcza. Może warto zastanowić się nad częściowym przysłonięciem wlotu powietrza do wentylatora. Takie rozwiązania są podobno stosowane w innych kotłach. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może przypomnę dlaczego zadałem to pytanie, a mianowicie:

nie podoba mi się to jak spala mi ekogroszek, zamiast popiołu otrzymuję po 12 godz pracy kotła cały popielnik bryłkowatych grudek groszku, dlatego postanowiłem podnieść temp w palenisku aby nie wywiewało mi ognia do komina gdyż i tak dość mocno dmucha w nastawie 1 wentylatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze 1 dylemat odnoście działania tego mojego kotła, a mianowicie chodzi mi o kwestię przyoszczędzenia opału ( ekogroszek). W instalacji grzewczej nie posiadam termostatu pokojowego, mam tylko zawór 3 i ewentualne termostaty regulowane na grzejnikach. Podobno jest to najlepsze rozwiązanie. Panowie co w takim razie informuje piec o tym aby zapodawał mniejszą dawką opału ( w moim przypadku ekogroszek) w sytuacji gdy w domu jest już za ciepło i nie ma potrzeby aby spalał większe ilości groszku. Przecież k ten piec zasuwa do temp zadanej na okrągło w moim przypadku najniższa to 53 stopnie i on tylko do tych chyba wartości się tylko odwołuje. Zatem fakt, że że posiadam nowo wybudowany dom, który nie widział jeszcze zimy lub to że dociepliłem go styropianem 15 cm dla mojego pieca nie ma znaczenia. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój układ c.o też nie posiada termostatu pokojowego, ale mam zawór 4 drożny, zamiast 3 dr. jak u Ciebie.

Zawory termostatyczne w grzejnikach pozwalają na uzyskanie odpowiedniej temp. w pomieszczeniu, gdy zostanie osiągnięta zawór przymknie się i gorąca woda napotka na opór, więc przez zawór 3 dr. wróci do kotła podnosząc jego temp. Kocioł dłużej będzie utrzymywał zadaną temp. więc rzadziej będzie podawał podajnik (mimo, że z nastawy przerw czasu podawania będzie wynikało, że ma już podawać). Czyli mniej zużyjesz ekogroszku. Gdy otworzysz okno, temperatura w pomieszczeniu spadnie, zawory termostatyczne w grzejnikach się otworzą gorąca woda odda ciepło w grzejnikach, wróci do kotła chłodniejsza przez co podajnik będzie kilka razy podawał, aż osiągnięta będzie temp. zadana na kotle. Czyli przy większych stratach, większe jest zużycie opału.

Nowo wybudowany dom potrzebuje więcej ciepła do jego odpowiedniego wysuszenia, jednak po pewnym czasie ilość zużywanego opału spadnie, szczególnie, że dałeś 15 cm styropianu, pewnie okna masz również "ciepłe", a na ocieplenie podłogi i stropu też chyba nie oszczędzałeś?

Nie wiem czy wszystko Ci wyjaśniłem?

Stalmark nie zapodaje mniejszej, czy większej dawki ekogroszku, ale podaje zawsze jednakową porcję. Nastawą sterownika ustalasz jak często ma tą dawkę dozować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o to mi chodziło, dziękuję koledze GROSZEK , upewniłeś mnie w moich własnych spostrzeżeniach co do zasady działania tego kociołka i całego układu c.o.DZIĘKI WIELKIE. Co do ocieplenia podlogi + styropian 10, a strop tu strzelilem budla poszedl styropian 5, wedug mnie moglby byc tez 10. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zaworów termostatycznych, tylko zwykłe zaworki, ale zawsze odkręcone na max.

temperaturę w mieszkaniu reguluję sterując zaworem 4 dr. Gdy to okaże się nie wystarczające (bo woda powrotna do kotła powinna mieć ok. 50 st. C) podnoszę nastawę temp. na kotle.

Grzejniki mam przewymiarowane tak, że wystarcza gdy są letnie, a w czasie wysokich mrozów ciepłe, by w pokojach było ok. 20 st. C.

Ręczna regulacja w moim przypadku nie jest uciążliwa, bo zmiany pogody nie są w mojej okolicy (zachodniopomorskie) zbyt gwałtowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam Stalmarka 17kW od grudnia 2009. Jeżeli chodzi o dmuchawę to oryginalnie była bez klapki, ale dorobiłem ją w zamyśle, bo gdy kocioł osiągnął temp. zadaną do wnętrza dostawało się za dużo powietrza, w wyniku czego żar na palenisku szybciej się wypalał oraz samoistny ciąg kominowy i "otwarty" kanał w dmuchawie powodował wychładzanie pieca od środka - taka moja teoria.

Zresztą są montowane wersje z klapką i bez, czyli podejście firmy Stalmark typowo polskie czyli co leży na magazynie to się montuję nie ważna czy ma to sens czy nie, ważne aby się sprzedało a klient niech się później martwi.

Co do sterownika st-37 to jest on źle zaprogramowany, ale o tym napiszę innym razem.

 

p.s. ale to i tak nie wszystkie wady Stalmarka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.