Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Sprawdzenie Montażu Rozdzielacza


franek77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od razu zaznaczam że jesetm kompletnym laikiem w zakresie wszlkich instalacji w domu , dlatego też wykonanie zleciłem wydawało się porządnej, drogiej firmie. Jeśli to możliwe to proszę o rzucenie okiem na zamontowany rozdzielacz podłogówki i ocenę. Instalacja jest jak w wielu domach - na dole podłogówka i grzejniki, na górze podłogówka w łazience i reszta grzejników, wszystko jest zasilane piecem kondensacyjnym vitodens 200

post-19741-1285754139_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanwiam się tylko jeszcze jak w takim układzie sterować temperatura wody jaka idzie na grzejniki, rozumiem że temperaturą wody jak idzie na podłogówkę steruje głowica termostatyczna zamonowana na powrocie rozdzielacza. Czy to rzeczywiście tak powinno być - głowica na powrocie a nie na zasilaniu?

Proszę o odpowiedź jakiegoś fachowca z forum lub osoby która może mi tak podstawowe informacje wyjaśnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dokładnie czy zasilanie z pieca idzie rzeczywiście na górną belkę , jak wcześniej napisałeś. Bo powinno być tak: jeśli jest jak na zdjęciu. zasilanie z pieca idzie do dolnej belki , przechodzi tam gdzie głowica term. Jak jest za goraca woda (sprawdza to ta kapilara co masz wyzej podwiązaną) to zamyka dopływ goracej wody z pieca. zeby nie uszkodzić instalacji . Później miesza się woda z rurkami z powrotu podłogówki i pompka pcha do górnej belki , dalej do zasilania podłogówki i reszte do powrotu (do pieca) to wszystko i tak w kólko .Woda wychodzi z pieca w tej samej temp. na grzejniki i do rozdzielacza podłogówki. a temp. ustawiasz na głowicy grzejnika a tam gdzie w pokoju jest regulator pogodowy lub pokojowy to otwierasz na max. głowicę przy grzejnikach i ustawiasz temp. tylko na regulatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, dzisaj rano wszystko sprawdzałem i jest tak jak mówisz, zasilanie z pieca idzie na dolną belkę, pompka podaje to na górną belkę czyli wszystko wydaje się ok. Dalej jednak mnie zastanawia temperatura wody jaka idzie na grzejniki, bo jeśli idzie woda o tmperaturze takiej jak wychodzi z pieca to czy ma to wpływ na sprawność całej instalacji. Wykonawca przewymiarował moje grzejniki, bo jak twierdził wtedy wszystko może pracować na niższych parametrach i piec będzie osiągał większą sprawność (mam piec kondensacyjny) tylko jak to kontrolowac żeby rzeczywiście wszytko pracowało na niższych parametrach?

Drugie moje pytanie dotyczy obwodów grzewczych, bo mi się wydaje, że wszystko mam spięte w jeden obieg grzewczy, zawóno dół domu gdzie mam wi większości podłogówkę oraz górę domu gdzie mam głównie grzejniki i tylko w łazience podłogówkę która jest zamontowana chyba na tym tzw RTL. Czy to jest poprawnie żeby wszystko robić na jednym obiegu?

W takiej kombinacji rozumiem, że cała instalacja jest sterowana za pomocą regulatora pogodowego, bo pokojowych nie planuję, jedynie głowice na grzejnikach, cały czas nie wiem czy mam jakiś wpływ na to jaka temp. wody idzie na grzejniki.

Zdaję sobie sprawę, że dla niktórych te pytania sa zbyt proste żeby na nie odpowiadać, no ale może ktoś mi to ostatecznie wyjaśni.

Wielkie dzięki za dotychczasowe odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje wyjaśnić twoje wątpliwości. Kocioł vitodens 200 wystepuje w dwóch wersjach ze sterownikiem vitotronic 100 (stałotemperaturowy) i vitotronic 200 (pogodowy). Z zamieszczonego zdjęcia tudno określić jaki to sterownik (wydaje się że jest to 100 ale czy tak możesz sprawdzić ty).

Nie potrzeba "przewymiarowywać grzejników" tylko trzeba dobrać je na odpowiednią temperaturę czynnika grzewczego. Sterowanie 2 obwodami grzewczymi jest możliwe do wykonania ale tylko przy sterowniku typu 200. W przypadku twojej instalacji może być jeden obwód grzania bo zastosowano zintegrowany rozdzielacz z pompą i zaworem termostatycznym bez mieszacza, a temperaturę czynnika ustawiasz na głowicy zaworu termostatycznego. Co do sposobu sterowania to zależy od typu sterownika i jest możliwość włączenia dodatkowych elementów np termostatu pokojowego vitotrol 100 przy sterowniku typu 100 lub zdalnego sterowania vitotrol 200 z czujnikiem temperatury pomieszczenia (pogodowy).

Temperatura czynnika zależy od sposobu sterowania. W stałotemperaturowym ustawiasz żadaną temperaturę, a w pogodowym temperatura czynnika jest ustawiana przez sterownik na podstawie wpisanej krzywej grzewczej (co nie oznacza że nie można stosować regulacji w pomieszczeniu o czym pisałem wyżej). Czytając twój post mam wrażenie że nie dogadałeś się z ...(projektantem czy instalatorem) i nie przedstawiłeś swoich oczekiwań jak ma działać i jak ma być sterowane to CO, bo jesteś wyraźnie niezadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam vitodensa 200-w + vitotronic 200 (pogodówka).To, że temperaturę wody która idzie na podłogówkę ustawiam za pomocą znajdującej się przy rozdzielaczu głowicy termostatycznej to rozumiem, cały czas nie wiem co z wodą idąca na grzejniki.

Z powyższego postu rozumuję że mając sterownik vitotronic 200 nie powinienem w żaden sposób się martwić o temperaturę wody idącej na grzejniki, gdyż piec sam dobierze sobie odpowiednią temperaturę, a temperaturę w pomieszczeniach z grzejnikami mam sobie regulowac głowicą termostatyczną, czy tak?

Co do mojego zadowolenia, no cóż - wszystko miało być pięknie, a jest tak sobie, nie mówię że jestem niezadowolony, ale wiem że nie było warto płacić tak dużych pieniędzy instalatorowi, ot tyle.

Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest podłączony czujnik temperatury zewnetrznej i ustawiona jest krzywa grzania to wszystko się zgadza. Tak naprawdę to w znikomy sposób zostają wykorzystane możliwości sterownika. Lepszym rozwiązaniem był by sterownik stałotemperaturowy. Dlatego pisałem "o oczekiwaniach użytkownika" i to do tych oczekiwań z jednej strony a możliwości finansowych z drugiej powinno dobierać się urządzenia. Wyrzuceniem pieniędzy (moim skromnym zdaniem) jest kupowanie kotła ze sterownikiem z wyższej półki a potem nie wykorzystać możliwości jakie ten sterownik daje. Dlatego zawsze doradzam wykonanie projektu instalacji i dobranie urządzeń pod potrzeby klienta i jego możliwości finansowe. Niestety w czasie budowy domu liczymy każdą złotówkę i wydaje się nam że "projekt CO" to zbytek a potem jesteśmy średnio zadowoleni z efektu końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh

Ja miałem projekt instalacji co (taki dołączony do do gotowego projektu) mając świadomość, iz taki projekt jest niewiele wart, poszedłem do profesjonalnej firmy, sprawiającej wrażenie że mają spore doświadczenie i potrafią wykonać dobrą instalację co, być może moja instalacja jest dobra tego nie neguję, zaczynając ten wątek chciałem tak kontrolnie sprawdzić czy montaz rozdzielacza jest poprawny i tyle.

Co do moich możliwości finansowych, ,to zgadza się nie jestem jakimś tam krezusem, ale akurat na instalacje nie żałowałem pieniędzy, szef firmy wykonującej instalację powiedział żejeśli chce dobrą i gwarantującą komfortowe użytkowanie instalację to musi to troche kosztowac i ja sie zgodziłem, teraz jedynie czakem na efekty i licze że wszytsko bedzie ok.

Nie o tym jednak jest ten wątek, pisałeś że sterownik do pieca jest minimalnie wykorzystany, to w jaki sposób można go wykorzystać bardziej, co należało dołożyć lub jak wykonac instalację aby móc w pełni wykorzystywac ten sterownik, bo ja szczerze mówiąc myslałem że taki sterownik to jest standard w tego typu piecach, dla mnie to po prostu zwykły panel sterujący do pieca i tyle.? Czy uważasz że jest coś nie tak z ta instalacją?

Bedę wdzięczny za dalsze wyjaśnienia

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jest to pompa mieszająca a nie wymuszająca obieg. Czyli górna belka zasilanie, pompa pompuje w górę (co widać na zdjęciu). mieszając wodę z instalacji c.o. (gorąca z chłodną z powrotu ). Obieg ciepłej wody z kotła jest wymuszany przez pompę c.o. przy kotle. Zawór termostatyczny na powrocie (z kapilarą na zasilaniu) ogranicza maksymalna temperaturę na podłogówkę i jednocześnie zabezpiecza przed przepływem zbyt gorącej wody w razie awarii.

Zamieszczę tu inne rozwiązanie z innymi rozdzielaczami.

post-4692-1285930434_thumb.jpg

jest to dwufunkcyjny rozdzielacz do ogrzewania podłogowego i CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh

Ja miałem projekt instalacji co (taki dołączony do do gotowego projektu) mając świadomość, iz taki projekt jest niewiele wart, poszedłem do profesjonalnej firmy, sprawiającej wrażenie że mają spore doświadczenie i potrafią wykonać dobrą instalację co, być może moja instalacja jest dobra tego nie neguję, zaczynając ten wątek chciałem tak kontrolnie sprawdzić czy montaz rozdzielacza jest poprawny i tyle.

Co do moich możliwości finansowych, ,to zgadza się nie jestem jakimś tam krezusem, ale akurat na instalacje nie żałowałem pieniędzy, szef firmy wykonującej instalację powiedział żejeśli chce dobrą i gwarantującą komfortowe użytkowanie instalację to musi to troche kosztowac i ja sie zgodziłem, teraz jedynie czakem na efekty i licze że wszytsko bedzie ok.

Nie o tym jednak jest ten wątek, pisałeś że sterownik do pieca jest minimalnie wykorzystany, to w jaki sposób można go wykorzystać bardziej, co należało dołożyć lub jak wykonac instalację aby móc w pełni wykorzystywac ten sterownik, bo ja szczerze mówiąc myslałem że taki sterownik to jest standard w tego typu piecach, dla mnie to po prostu zwykły panel sterujący do pieca i tyle.? Czy uważasz że jest coś nie tak z ta instalacją?

Bedę wdzięczny za dalsze wyjaśnienia

dzięki

Nie zrozum mnie źle. Nie napisałem że jest coś nie tak z instalacją, i jestem ostatni aby oceniać twoje możliwości finansowe. Chciałem tylko zwrócić uwagę na rozpiętość cenową urządzeń, kocioł może kosztować 3-4 tys zł a może kosztować prawie 20 tys. zł a moc mają podobną, podobnie z podłogówką można zastosować uklad mieszający z zaworem 3D z siłownikiem i sterownikiem lub jak u Ciebie zintegrowny rozdzielacz z zaworem termostatycznym. Funkcja jest ta sama ale cenowo układy różnią się znacznie. Kupiłeś też dobry kocioł o możliwościach wyższych niż wykorzystujesz (obsługa 2 obiegów grzewczych, obsługa mieszacza, zdalne sterowania obiegów z czujnikiem temperatury pomieszczeń ... a jak jest to najnowszy model to i współpraca z solarami) . Układ grzewczy który masz obsłużył by sterownik 100. Nie chodzi o to aby coś zmieniać. Uruchamiaj i grzej, a po sezonie gdy będziesz miał jakieś doświadczenia stwierdzisz czy warto coś poprawić. Może zdalne sterowanie, może układ mieszający na podłogówkę ale nic Ci nie sugeruję bo być może to co instalatorzy wykonali sprawdzi się i spełni twoje wymagania.

Moim zdaniem inwestor powinien wiedziec za co płaci i nie powinno wciskać się na siłe drogiego kotła gdy ten sam efekt można osiągnąć za mniejsze pieniądze, co nie jest uwagą do Ciebie ale sprzedawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jest to pompa mieszająca a nie wymuszająca obieg. Czyli górna belka zasilanie, pompa pompuje w górę (co widać na zdjęciu). mieszając wodę z instalacji c.o. (gorąca z chłodną z powrotu ). Obieg ciepłej wody z kotła jest wymuszany przez pompę c.o. przy kotle. Zawór termostatyczny na powrocie (z kapilarą na zasilaniu) ogranicza maksymalna temperaturę na podłogówkę i jednocześnie zabezpiecza przed przepływem zbyt gorącej wody w razie awarii.

Zamieszczę tu inne rozwiązanie z innymi rozdzielaczami.

post-4692-1285930434_thumb.jpg

jest to dwufunkcyjny rozdzielacz do ogrzewania podłogowego i CO

 

A więc po kolei, jak już na samym wstepie pisałem jestem zielony w temacie instalacji. ale jednego jestem pewien - na dolna belkę idzie zasilanie z kotła, do dolnej belki są też podłączone rurki powrotu z podłogówki, pompa pomuje w kierunku górnej belki gdzie są przewody, które stanowią zasilanie podłogówki - tak to dokładnie wygląda. Mam nadzieję że tak właśnie powinno być to połączone. Czym różni się pompa mieszająca od pompy wymuszającej obieg. Mój instalator w kosztorysie nazwał to zestaw pompowy do podłogówki i skasował mnie za to jakieś 1500 zł, ,podobno zestaw Purmo. A tak fachowym zdaniem, lepiej było by rozdzielić górę i dół domu na dwa obiegi czy lepiej jak wszystko jest na jednym, mi tak na chłopski rozum wychodzi że lepiej było by podzielić na 2 osobne obiegi, ale jak pisałem - nie znam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle. Nie napisałem że jest coś nie tak z instalacją, i jestem ostatni aby oceniać twoje możliwości finansowe. Chciałem tylko zwrócić uwagę na rozpiętość cenową urządzeń, kocioł może kosztować 3-4 tys zł a może kosztować prawie 20 tys. zł a moc mają podobną, podobnie z podłogówką można zastosować uklad mieszający z zaworem 3D z siłownikiem i sterownikiem lub jak u Ciebie zintegrowny rozdzielacz z zaworem termostatycznym. Funkcja jest ta sama ale cenowo układy różnią się znacznie. Kupiłeś też dobry kocioł o możliwościach wyższych niż wykorzystujesz (obsługa 2 obiegów grzewczych, obsługa mieszacza, zdalne sterowania obiegów z czujnikiem temperatury pomieszczeń ... a jak jest to najnowszy model to i współpraca z solarami) . Układ grzewczy który masz obsłużył by sterownik 100. Nie chodzi o to aby coś zmieniać. Uruchamiaj i grzej, a po sezonie gdy będziesz miał jakieś doświadczenia stwierdzisz czy warto coś poprawić. Może zdalne sterowanie, może układ mieszający na podłogówkę ale nic Ci nie sugeruję bo być może to co instalatorzy wykonali sprawdzi się i spełni twoje wymagania.

Moim zdaniem inwestor powinien wiedziec za co płaci i nie powinno wciskać się na siłe drogiego kotła gdy ten sam efekt można osiągnąć za mniejsze pieniądze, co nie jest uwagą do Ciebie ale sprzedawców.

Mak

wielkie dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, sam widzisz tak to jest jak laik zabiera sie za instalacje - kupuje co mu chcą sprzedać, cały czas wierzę że instalacja będzie git, pewnie można było to taniej wykonać no ale jest jak jest.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie podłogówki - czy jest sens próbować instalowac jakieś tam siłowniki na rozdzielaczu połączone z czeujnikiem temp. wewnętrznej, po to aby w czasie gdy jest rozpalony kominek (zwykły, bez płaszcza wodnego bez DGP) w salonie kocioł nie grzał podłogówki, bo jak rozumiem kocioł korzysta z temp. zewnątrznej i na tej podstawie decyduje kiedy ma grzać. Jeden instalator mówi że warto bo to przyniesie oszczędności a inny, że nie warto bo podłogówka będzie siewychładzać wtedy kiedy nie będzie grzana i potem na rozgrzanie jej zużyję więcej energii i nic na tym nie zaoszczędzę.

Jakaś dobra rada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle. Nie napisałem że jest coś nie tak z instalacją, i jestem ostatni aby oceniać twoje możliwości finansowe. Chciałem tylko zwrócić uwagę na rozpiętość cenową urządzeń, kocioł może kosztować 3-4 tys zł a może kosztować prawie 20 tys. zł a moc mają podobną, podobnie z podłogówką można zastosować uklad mieszający z zaworem 3D z siłownikiem i sterownikiem lub jak u Ciebie zintegrowny rozdzielacz z zaworem termostatycznym. Funkcja jest ta sama ale cenowo układy różnią się znacznie. Kupiłeś też dobry kocioł o możliwościach wyższych niż wykorzystujesz (obsługa 2 obiegów grzewczych, obsługa mieszacza, zdalne sterowania obiegów z czujnikiem temperatury pomieszczeń ... a jak jest to najnowszy model to i współpraca z solarami) . Układ grzewczy który masz obsłużył by sterownik 100. Nie chodzi o to aby coś zmieniać. Uruchamiaj i grzej, a po sezonie gdy będziesz miał jakieś doświadczenia stwierdzisz czy warto coś poprawić. Może zdalne sterowanie, może układ mieszający na podłogówkę ale nic Ci nie sugeruję bo być może to co instalatorzy wykonali sprawdzi się i spełni twoje wymagania.

Moim zdaniem inwestor powinien wiedziec za co płaci i nie powinno wciskać się na siłe drogiego kotła gdy ten sam efekt można osiągnąć za mniejsze pieniądze, co nie jest uwagą do Ciebie ale sprzedawców.

 

Całkowicie sie tu zgadzam z kolega, masz piec (jesli masz V200), który moze pracowac w dwoch obiegach grzewczych tzn jeden na podlogowke drugie na grzejniki, daje to spore oszczednosci poniewaz krzywa grzewcza na podlogowke ustwaia sie duze nizej niz na grzejnik, to powoduje oszcednosci na ogrzewaniu. To dlatego mowi sie ze kotly kondensacyjne dobrze wspograja z podlogowka. Ty zaplaciles kupe kasy za sytem z ktorego nie kozystasz bo nie masz mieszacza iobiegow tylko glowice termostatyczną. Ja mam dokladnie taki sam piec i takie same rozwiazanie z glowica na podlogowce, ale to tylko dlatego ze ma jeszce kociol weglowy i obasystemy sa zintegrowane ze soba. Ale teraz dochodze do wniosko ze moglem wziaźć V100 bylo by taniej a efekt prawie taki sam, ale co zrobic jak czlowiek sie na tym nie zna i moze liczyc tylko na uczciwosc firmy:-) dopiero po czasie widzi i rozumie caly sytem i wie ze drugi raz nie da sie zrobiac, ale czy drugi raz bedzie to juz inna sprawa:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

fajne schematy pokazujecie, tyle tylko że mi one niewiele mówią, cały czas nikt mi nie powiedział wprost czy powinienem mieć dwa obiegi grzewcze czy ten jeden tez jest ok, zakładając, że grzejniki mają chodzić na tych samych parametrach co podłgówka i ma to podobno przenieść oszczędności w postaci wyższej wsprawności pieca - to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wcześnie pokazałem inny rozdzielacz gdzie są dwa obiegi 1. c.o. drugi podłogówka

dlatego załączam go jeszcze raz. jest on inaczej zbudowany

post-4692-1286260893_thumb.jpg

 

Witam

fajne schematy pokazujecie, tyle tylko że mi one niewiele mówią, cały czas nikt mi nie powiedział wprost czy powinienem mieć dwa obiegi grzewcze czy ten jeden tez jest ok, zakładając, że grzejniki mają chodzić na tych samych parametrach co podłgówka i ma to podobno przenieść oszczędności w postaci wyższej wsprawności pieca - to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.