Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakończenie Komina Daszkiem Ze Zwężeniem?


Rangifer

Rekomendowane odpowiedzi

Mam piecokominek podłączony do komina Schiedel Rondo Plus, zakończony u góry otwartym stożkiem. Ponieważ do komina wpada trochę deszczu (z góry widać, że na dnie jest woda), pomyślałem, że warto go osłonić jakimś daszkiem. Czy to właściwe rozumowanie?

 

Blaszana konstrukcja daszka, którą mam do dyspozycji zawiera rurę wsuwaną do zakończenia komina. Rura ta jest o ok. połowę węższa niż średnica komina. Czy takie zwężenie komina u góry może wpłynąć negatywnie na działanie komina?

 

ToMasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ta widoczna woda niekoniecznie pochodzi z deszczu, to może być kondensat ze spalin. Dla takich niewielkich ilosci wody z deszczu nie warto sobie psuć ciągu, bo każdy daszek może go osłabiać. Zwężenie na zakończeniu komina wpływa korzystnie na ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Rozumiem jednak, że korzyść z daszka (sucho na dnie komina) jest niewielka z racji zepsutego ciągu, czy tak?

Jasne. Jak już zaczniesz palić, możesz się liczyć z pojawieniem się pewnych ilości kondensatu ale to normalne. Jak bardzo chcesz, możesz daszek zamontować, ale tak naprawdę niczego to specjalnie nie poprawia- taki przerost formy nad treścią, za to może zmniejszać ciąg, co skutkuje pogorszeniem jakości spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda ewidentnie pochodzi z deszczu, ponieważ w tym sezonie jeszcze nie paliłem.

Rozumiem jednak, że korzyść z daszka (sucho na dnie komina) jest niewielka z racji zepsutego ciągu, czy tak?

Witam,

Po pierwsze: wodę z komina powinieneś usnąć przez wyczystkę, bo tylko czekać jak pojawią się plamy na ścianie na dole komina.

Po drugie: daszek założyć na koniec sezonu grzewczego, na początku następnego sezonu zdjąć. Daszek założyć tak aby woda nie dostała się do komina czyli kilka centymetrów nad kominem, uwaga: zostawić zostawić szczelinę do wentylacji komina. W czasie gdy będziesz palił w piecokominku woda czy też kondensat wyparują podgrzewane przez dym (ale na pewno nie woda, która znajduje się na samym dole komina).

Po trzecie: najlepszym rozwiązaniem jest skraplacz na dole komina do odprowadzania wody czy też kondensatu, który montuje się w czasie budowy komina, później jest to czasami niemożliwe lub bardzo trudne do wykonania.

Ps. Te lato było bardzo mokre, kilka nawałnic spowodowało, że ze skraplacza wyciekło mi kilka litrów wody.

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższego dodam jeszcze na podstawie obserwacji, że możliwe jest skraplanie się pary wodnej w kominie w czasie wilgotnych, upalnych dni. Na chłodnych ściankach komina osiada para wodna i kroplami ścieka w dól. Komin działa jak rura chłodnicy w aparacie do destylacji (tak, takim np. do bimbru...) Podejrzewam, że akurat deszcz wprowadza do wnętrza komina

zupełnie małe ilości wody. W każdym przypadku warto mieć w kominie miejsce na skropliny/wodę z deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jasne, skraplacz fajna sprawa, pod warunkiem że masz gdzie odprowadzać to co spłynie.

mam biologiczną oczyszczalnie i najpierw zrobiłem skraplacz, a później grzecznie go zatkałem ;) paskudne ciecze z komina wypływają, do wodociągów miejskich też nie wolno tego odprowadzać.

 

Jak sobie z tym poradziliście??? mam na myśli legalne sposoby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie z tym poradziliście??? mam na myśli legalne sposoby ;)

- ocieplenie komina na strychu i nad dachem

- zmiana sposobu palenia (odpowiednia temp.spalin) - klucz do sukcesu

- palenie całoroczne

 

Kiedyś dziennie " łapałem" do 2 litrów tego "trunku", a obecnie 0,0000.

dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Rangifer zainspirował mnie do włożenia ręki w sadze :)

Mam takie same kominy jak Ty - tyle, że dwa identyczne.

 

Kazik ma rację:

- ocieplenie ponad strychem - jest :)

- zmiana sposobu - nie potrafię ocenić :)

- palenie całoroczne w jednym - jest do CWU ;)

- wody, wilgoci brak :)

 

w drugim kominie tam gdzie nie palę spód jest wilgotny - ale kałuży brak :)

też nie mam tego trunku, rękę umyłem.

 

dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam w tym watku, żeby nie tworzyć nowego.

Może wiecie, albo możecie wskazać źródło wiedzy na temat stożków kominowych.

Chodzi o dwa tematy:

1. Stożek zewnętrzny, który w założeniu ma powodować łagodny przepływ powietrza wokół komina (bez turbulencji zaburzających ciąg).

2. Stożek wewnętrzny (zwężkę) przyspieszający wypływ spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.