Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Pierwszy moj post także witam wszystkich serdecznie,

 

Posiadam piec na paliwo stałe Remoterm Skid 23KW, pale w nim drzewem. Na rozpalenie w piecu uzywam starych mebli :lol: (mam do nich nieograniczony dostęp). Problem w tym, że piec strasznie dymi na początku, pozniej jak jzu sie rozpali jest lepiej ale nadal przy dokladaniu troche dymu idzie na kotlownie. Szukałem przyczyny i tak:

 

- nawiew powietrze jest bardzo dobry wrecz, kratka wentylacyjna, otwrate okno w innym pomieszczeniu nie oddzielonym drzwiami i wykuta na wylot przy suficie dziura o fi 100mm

 

- z wyczystki wygarnąlem caly syf po zeszlym roku

 

- wyczyscilem piec z popiolu i sadze usunąłem wedle mozliwosci z pieca i czopucha

 

- wszedlem na komin i tyle na ile dalo sie zajrzec nie jest on niczym zapchany

 

- czopuch podlaczony jest do komina za pomoca prostokątnej rury zaroodpornej i szczeliny uszczelnione welna mineralna (rura nie jest wepchnieta zbyt gleboko komina jest jeszce jakies 10-12 cm luzu od konca rury do sciany komina)

 

Komin jest murowany 10 letni o wymiarach 24x20. Nie wychodzi on jedneak ponad najwyzszy punkt dachu wiec mysle nad zamontowaniem rury aby go podwyzszyc. I tu nie wiem jaka rure mam kupic owalna czy prostokątną i jak sie ja klinuje w komine??

 

Prosze o rady, jestem zupelnym laikiem jesli chodzi o palenie w piecu itp (24 lata mieszkalem w bloku)

 

Ze swojej strony sprobuje zwiekszyc temp spalin tak jak radzil kolega Heso, zobacze co to da.

Opublikowano

Witaj.

Masz kociol dolno-górny (tak zauważyłem w DTR). Używasz dmuchawy? Jeśli tak to przy paleniu drewnem zrezygnuj z niej.

Spróbowałbym też palenia górnego i dolnego (ale nie jednocześnie jak teraz). Wymagałoby to zaślepienia dolnego przelotu spalin pod przegrodą (dla spalana górnego; zasyp podpalałbyś od góry), lub górnego (dla spalania dolnego).

 

Rura łącząca czopuch z kominem nie powinna wystawać do jego wnętrza.

Podwyższenie komina ponad dach to dobry pomysł - ale nie zwykłą rurą. Ten odcinek musi być docieplony żeby uniknąć skraplania kondensatu ze spalin i zamakaniu komina . Można pomyśleć o "rurze w rurze" (pomiędzy nimi izolacja) i zakończeniu stożkowym. Popatrz na kominy systemowe (te błyszczące, z nierdzewki).

 

Jeśli komin przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia to należy go docieplić.

Trzeba zabać też aby komin nie zamakał od deszczu. Mokry będzie zimny i będzie zmniejszał ciąg.

 

Dobrze jest też palić w sposób ciągły - zapobiega to wychłodzeniu komina.

Opublikowano

Nie wiem dlaczego tak się cieszysz że spalasz stare meble do których masz nieograniczony dostęp. Trujesz siebie, sąsiadów i okolicę! Jak palisz tym syfem to przynajmniej spalaj go nie przymykając czopucha i z otwartym dolotem powietrza. Żeby spalać w miarę czysto płyty wiórowe potrzebna jest wysoka temperatura spalania i duża ilość powietrza. Spalać to trzeba pełnym płomieniem Palenisko w kotle powinno być wyłożone szamotem. Na powrocie założyć by należało zawór esbe tv 60 który będzie powodował ze nie wychłodzisz zbytnio kotła wodą powrotna, zabezpieczy to piec przez korozja niskotemperaturową i spowoduje że temperatura spalania również będzie wyższa . Ogólnie to życzę dużo świeżego powietrza twoim sąsiadom.

Opublikowano

bladyy78 bez przesady, plyt wiorowych uzywam tylko do rozpalania w piecu, do palenia docelowego podkladam drewno do ktorego tez mam dostep ale ograniczony pozwoleniami z gminy. Zaden sasiad jeszcze sie nie skarzyl. Mowisz tak jakbym byl jakims eko przestepca palacym opony w piecu.

 

Co do palenia bez dmuchawy do nie wiem czy zda to egzamin, bo zeszlej zimy robil tak moj pracownik co mi wykanczal dom i czesto temp na piecu byla rzedu 80-90 stopni.

 

Z tym kominem zrobie tak jak polecacie, dam rure ocieplona, czesc komina prechodzi przez strych nie ocieplony, jakies niecaly metr. ocieplac ten kawalek??

 

moze mozecie polecic w okolicach warszawy jakis zaklad gdzie moge kipic taka koncowke do komina??

Opublikowano

Do pilnowania temp. w kotle - miarkownik.

Fragment przechodzący przez strych można np. owinąć wełną mineralną i folią aluminiową (jak rurociąg). Zabezpieczyć przed zamakaniem wełny.

Opublikowano

rozpalilem teraz w piecu bez uzywania dmuchawy, drzwiczki od popielnika caly czas otwarte na 30% i dym sie nie wydostaje, ale jak otworze drzwiczki zasypowe to dym potrafi buchnac na kotlownie, tragedii nie ma ale jest to uciazliwe.

 

co do tego miernika to pomysle o nim dopiero jak przedluzenie komina nie rozwiaze sprawy.

 

jesli komin jest prostokatny o wymiarach 24x20 to jakiej srednicy rure kupic?? mysle o dwusciennej izolowanej owalnej ale nie wiem jaka srdnice wybrac??

 

czesto mam tak ze dym po wyjsciu z komina gwaltownie opada w dol, czy to n ie jest jakies negatywne zjawisko??

 

HP79 dzieki ze starasz mi sie pomoc

Opublikowano

Nim otwiorzysz drzwiczki zaladowcze, to zamknij wszystkie inne najpierw, pozniej lekko uchyl zaladowcze, aby wessalo dym.

 

Jak dym opada z komina, to moze byc przyczyna takiego umiejscowienia budynku, moze jakas dolina, duzo drzew na okolo.

Jezeli tak, to powinienes pomyslec najpierw o przedluzeniu komina, a jak nie pomoze to np hełm rycerza.

 

Tak jak radzi HP79, skroc rure wchdzaca do komina, moze tworzy sie jakis korek, czy cos podobnego, a moze dodatkowo jest zapchana sadza.

 

Dodatkowo sprawdz, czy wszystkie wyczystki sa szczelnie pozamykane, to samo w kominie - rowniez powinno byc szczelnie wszedzie. Jak nie, to powietrze zawsze wychłodzi komin.

 

Mowisz,ze komin jest 10 letni. A czy wczesniej byly tego typu problemy? Podejrzewam, ze zmieniles kocioł i jest on przewymiarowany, dlatego rozkreca sie latwo do 90 stopni (ja mialem to samo, jakos z tym poradzilem). Moze pomsl o zaworze 4d, albo 3d z pomieszaniem powrotu? Dziei temu na kotle bedziesz mogl miec 90, ale na grzejniki puscisz np 50. Ogolnie to kocioł lubi jak jest w nim goraco.

 

Ps, polecam pomyslec o rezygnacji z dmuchawy.

Opublikowano

ok zamkne drzwiczki od popielnika i zobacze czy zaśsie dym.

 

Łomianki pod Warszawa i zadnych wysokich drzew w odleglosci 25 metrow od komina nie ma. Mysle ze konstrukcja dachu sprawia ze dym opada po wyjsciu do komina, bo po tym jak opadnie z 3-4 metry to odrazu sie rozwiewa.

 

Rura laczaca czopuch z kominem jzu byla skracana przez "fachowca" ale byc moze jeszcze sam ja przytne, zobacze na ile ona wchodzi w komin. czopuch i rura dokladnie wyczyszczone.

 

Komin 10 letni uzywany dopiero od zeszlej zimy, murowany na 95% zadnych uszkodzen nie ma. jak wszedlem na komin i zajrzalem do srodka to tyle ile dalem rade zobaczyc nie jest zapchany, jak sie pogoda poprawi to bede go czyscil, bo osmolony jest w srodku ale to chyba norma. z wyczystek wygarnalem wszystko i szczelnie zamknalem.

 

Moje pytania:

1. czy rura od czopucha do komina moze byc uszczelniona tylko welna mineralna w miejscu gdzie wchodzi w komin?? sa tam 2-3 cm szpary uszczelnione wlasnie welna.

 

2. czy jak podkaldam do pieca to okno powinno byc otwrte czy zamkniete, bo mam wrazenie ze czasami ono wyciaga powietrze z kotlowni (widze po pajeczynach i wychodzacym dymie)

 

3. jaka srednice komina wybrac?? obecnie jest 24x20 i mysle zeby go przedluzyc rura owalna izolowana fi 200. zastanawia mnie jak sie ta rure mocuje na kominie aby nie zleciala na dol. jakas obejma czy przejscie dachowe sam nie wiem.

Opublikowano

Dym Ci opada w dół bo komin nie wystaje ponad kalenicę dachu i tworzą się zawirowania powietrza zaburzające prawidłowy ciąg komina.

 

Jeżeli komin nie wychodzi przez środek dachu i ma być nieco niższy (dla estetyki) od kalenicy to powinien być od niej oddalony co najmniej o 3 metry. Jeżeli wychodzi bliżej powinien wystawać ponad, lub być przynajmniej równy z kalenicą.

 

Albo ładnie wyglądający dach z kominami , albo prawidłowy ciąg bez zawirowań.

 

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Z tym zamocowaniem, to bedziesz musiał dorobic jakas nasadke najpierw. Poszukaj w miescie, bankowo sa takie firmy robiace kominyz nierdzewki, moze jakies produkujace wyposarzenie do gastronomi itp.

 

Jezeli nadal bedziesz palil na dmuchawie, to nigdy nie wygrzejesz komina. - to jest podstawa ciagu

Opublikowano

Rura okrągła 200 mm powinna być dobra.

Tak jak pisze tqlis trzeba dorobić przejściówkę/nasadkę. Najlepiej łagodne przejście z prostokąta 24x20 cm na rurę 20 cm. Konieczne będzie zabezpieczenie wierzchu komina ceglanego przed zmakaniem (obróbka blacharska, woda deszczowa z blaszanej rury będzie spływała na czapę komina).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.