Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kocioł retortowy+sterownik PiD+palnik + Palnik retortowy II-ej generacji


lucjans1

Rekomendowane odpowiedzi

Włanie mam taki dylemat.

Posadam kocioł miałowy zasyp raz na 2/3 dni. Czy warto zmieniać na kocioł z podajnikem?

Przekonywujące jest tylko to na kożyść kotła z podajnikiem że po dobrym ustawieniu może być oszczenieszy

 

Ja bym nic nie zmienial jesli chodzi o kociol. Sam musze kupic kociol i wlasnie chyba zrezygnuje z podajnikow. Jaki masz kociol? Typowo mialowy? Gorne czy dolne spalanie? Produkuja go jeszcze?

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nic nie zmienial jesli chodzi o kociol. Sam musze kupic kociol i wlasnie chyba zrezygnuje z podajnikow. Jaki masz kociol? Typowo mialowy? Gorne czy dolne spalanie? Produkuja go jeszcze?

dzieki

Jest to piec z górnym spalaniem. Produkcji NO NAME raczej konstrukcji nie polecam. Jak sie załaczy dmuchawa więszość ciepła idzie w komin. Ja bardzo dociążyłłem klapke zamykajacą dopływ powietrza i mniej powietrza dostaje sie do kotła, i jednocześnie mniej idzie w komin. Obserwuje temp na rurze od kotła do komina i po tym regulje sobie dopływ tego powietrza. Teraz zmniejszyłem troche palenisko. Wstawiłem płyty szamotowe na ściankach i bede obserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie śmiga, ale nie ma zmiany warunków - w miarę schnięcia miału nieco się poprawia, ale nie na tyle, żeby to tutaj podawać. A i na dworze ciepło, więc nawet o zużyciu paliwa nie ma co pisać. Faktem jest, że podwyższa je nieco to koksowanie się miału. A może miał jest zły do tego palnika - ale to póki co wykluczam - wszak producent zapewnia, że to palnik także do paliw spiekalnych i koksujących :) Wysuszę - jeżeli dalej będzie to samo nie omieszkam podać informacji o tym, że to nie palnik do każdych "spiekalnych i koksujących" paliw :)

 

Latem przetestuje palnik na gorszym miale (wg dostawcy ten co mam ma 29MJ/kg - miał też miał :D 21MJ/kg).

 

Dodam także, że świetnie sobie radzi z "mieleniem" większych kawałków (które występują w moim miale). Dla testów pewnego razu ich nie wybierałem i do teraz nie wybieram (no chyba, że trafi się kawał 10cm). Zawleczka się nie zrywa.

 

Radko - widziałem na innym forum chyba Twoją wypowiedź - była w bardzo podobnym tonie - coś nie wierzysz w nowinki :) Widziałem, że jeden człowiek pisał, że na groszku mu się słabo pali - bardzo mnie to dziwi - ja 3 dni paliłem ekogroszkiem i efekt był bardzo dobry - z tego samego groszku wychodził nieco nawet "fajniejszy" popiół no i generalnie jakby całość spalania robiła "lepsze" wrażenie - niestety z powodów, które wyżej wymieniłem (brak zimy) trudno stwierdzić poziom spalania.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie śmiga, ale nie ma zmiany warunków - w miarę schnięcia miału nieco się poprawia, ale nie na tyle, żeby to tutaj podawać. A i na dworze ciepło, więc nawet o zużyciu paliwa nie ma co pisać. Faktem jest, że podwyższa je nieco to koksowanie się miału. A może miał jest zły do tego palnika - ale to póki co wykluczam - wszak producent zapewnia, że to palnik także do paliw spiekalnych i koksujących :) Wysuszę - jeżeli dalej będzie to samo nie omieszkam podać informacji o tym, że to nie palnik do każdych "spiekalnych i koksujących" paliw :)

 

Latem przetestuje palnik na gorszym miale (wg dostawcy ten co mam ma 29MJ/kg - miał też miał :D 21MJ/kg).

 

Dodam także, że świetnie sobie radzi z "mieleniem" większych kawałków (które występują w moim miale). Dla testów pewnego razu ich nie wybierałem i do teraz nie wybieram (no chyba, że trafi się kawał 10cm). Zawleczka się nie zrywa.

 

Radko - widziałem na innym forum chyba Twoją wypowiedź - była w bardzo podobnym tonie - coś nie wierzysz w nowinki :) Widziałem, że jeden człowiek pisał, że na groszku mu się słabo pali - bardzo mnie to dziwi - ja 3 dni paliłem ekogroszkiem i efekt był bardzo dobry - z tego samego groszku wychodził nieco nawet "fajniejszy" popiół no i generalnie jakby całość spalania robiła "lepsze" wrażenie - niestety z powodów, które wyżej wymieniłem (brak zimy) trudno stwierdzić poziom spalania.

 

Pozdrawiam

Marcin

Zgadza sie pytałem na innym forum

W sumie wierze w brucera choć nie ma co ukrywać że to nowość i nie wszystko o tym wiadomo. Przypuszczam że u ciebie (jak u kogoś kto napisał że na groszku źle) to może być jak zazwyczaj kwestia opału, i choć producent zapewnia o spalaniu wszystkich gatunków miału to jednak nie ze wszsytkim sobie poradzi. Pisałem już że mój pierwszy wybór to kocioł tłokowy. Ale gdy pojawił sie brucer to się nim zainteresowałem bo chyba warto. Co do mielenia to rozmawiałem już z inną osobą i potwierdziła to że brucer dosłownie mieli większe kawałki miału i zawleczka się nie zrywa.

A dopytuje się o brucera bo do końca kwietnia musze wybrać kocioł . Albo tłok albo brucer.

Czekam również za opinią kolegi Piotrka Automatyka. Pisał że montował te palniki u klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje wciąż CO, więc nie umiem odpowiedzieć. Wiem, że ogrzewanie tylko cwu poprzednim palnikiem wymagało zmian nastaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaru tak - był czujnik temperatury, który go wyłączał w razie wzrostu temperatury na rurze podajnika. Dokładnie taki sam czujnik zamontowano na brucerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam!

 

P.Marcinie problem z palnikiem Brucer może Pan mieć z kilku powodów:

- palnik Brucer wychodzi od około 1/2oku, w sprzedaży jest jednak krócej. Do tej pory pojawiło sie ok.9wersji od momentu debiutu.

 

- czy ma Pan oprócz pionowych szczelin także otwory dookoła żeliwa? Jak nie, to nawiercać, mogę udostępnić zdjęcie z takimi otworami. (postaram się to wkleić w tym poście, ale nie wiem czy będę potrafił to zrobić)

 

- wcześniej był problem z właściwym dozowaniem powietrza, kanał nie był prosty jak obecnie tylko niby jakoś zakręcony.

 

- ważna jest tez dmuchawa, otwory pasują do kilku modeli na rynku, moim zdaniem najlepiej działa na WBS6a z Konwektora

 

- NAJWAŻNIEJSZE - bez deflektora pewne spieki w brucerze. Nie ma go jednak na wyposażeniu palnika Brucer. Musi Pan go dorobić albo z żebrowanego szamotu gatunku minimum BOS 145, najlepiej BOS 165. Grubość dla szamotu min.5cm, chodzi jednak o to, aby wisiał ok.20-25cm nad niecką palnika. Dobrze, aby wielkością pokrywał środek otworu w tej niecce kołnierzowej palnika.

 

- firma Elektro-Miz dopasowała algorytm PiD w sterowniku OGNIK PLUS PiD pod ten palnik, na typowym pod normalną retortę był z nim problem. Jak ma Pan swój, do którego jest Pan przyzwyczajony to trzeba dobrać regulację powietrza, nie może być zbyt mało ani zbyt dużo (ale to Pan pewnie wie z doświadczenia)

 

- na reklamie podaje się,że palnik łyka prawie wszystko, radzę jednak zawęzić stosowane opały do produkowanych z typu węgla 31, 31.2, 32.1, 32 typy średnio szlakujące 33 bardzo kiepsko ze względu na szlakę wypadają w paleniu (częste czyszczenie) typ 34 moim zdaniem kompletnie nie nadaje się do tego palnika.

post-1687-1210141515_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektor mam, otwory "naokoło" paleniska także. Nowych doświadczeń brak - palę już tylko na wodę i bardzo ciężko jakiekolwiek wnioski formułować. Opał nadal mokry bo też nie ma kiedy przeschnąć w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żar się nie cofa - temperatura robi się większa niż nastawiona - ale podobnie było na poprzednim palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie brucera widziałem że Cichewicz wprowadził te palniki do swoich kotłów Futura ECONO

http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grz...utura_econo.php

Sterownik RK2006

Jednak minimalna wielkość kotła z tym ślimakiem to 25kW. Do mniejszego kotła nie wkładaja brucera.

 

I mam pytanie do Marcina. Czy powierchnia retorty brucera jest większa od retorty którą miałeś do tej pory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oko tak - ale niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - nie zamykają się - nadmuch działa tak samo efektywnie przez cały czas palenia. Niestety wciąż mam problem z koksowaniem się opału. Niestety miał wciąż jest mokry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.