Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kocioł retortowy+sterownik PiD+palnik + Palnik retortowy II-ej generacji


lucjans1

Rekomendowane odpowiedzi

:D może jednak założymy ten dział "Dowcipy". A tak poważnie - wątpliwość raczej nie powinna brzmieć czy to będzie działało, ale jak to będzie działało. Generalnie wielką odwagą producenta byłoby wypuszczenie produktu, który nie działa. A jak działa tylko gorzej niż w folderze reklamowym zawsze można znaleźć powód - gorszy opał, mały ciąg, itp...

 

A jeszcze na chwilę wracając do samochodów - Twoja wątpliwość może być równie zasadna :) Kiedyś znajomy założył sobie instalację gazową do samochodu - okazało się, że ona owszem działa, ale nie na gazie ze stacji "no name", która była blisko jego domu - został skazany na tankowanie na "lepszych" stacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pochwalę się nowym zakupem, kocioł firmy simar i retorta obrotowa ardeo, steronik PID, mam nadzieję ze to będzie działać.

 

Co do palenia miałem to niby ta retorta jest stworzona do tego, spieki ma rozbijać ten ruch obrotowy, ale jak to wszystko będzie działać to napiszę za mies. bo wtedy dopiero skończę modernizację kotłowni.

 

Też oglądałem te kotły tylko śa bardzo drogie. Słyszalem plotke że ma powstać kocioł na wzor KMG tylko z podajnikiem BRUCERA. Ciekaw jestem co to za twór może ktoś coś słyszał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie raz na 2 dni trzeba tam zajść (a generalnie im częściej tym lepiej) i niestety je ręcznie rozbić i zrzucić. Czekam aż miał przeschnie - liczę, że wtedy będzie dużo lepiej. Z powodu tego spiekania jest też więcej popiołu (generalnie dlatego, że jest grubszy i dużo więcej w nim wolnego miejsca).

 

Przyznam, że nic nie zmieniałem (mam 15 sek. podawanie, 45 sek. przerwy). Jeżeli chodzi o charakterystykę palenia jest trochę inaczej bo te spieki bardzo trzymają ciepło i piec w podtrzymaniu wytrzymuje nieco dłużej.

 

Miał mam z tych lepszych gatunków. Z jakiej kopalni nie powiem, bo zapomniałem zapytać - wg sprzedawcy ma 29MJ. Nie wiem czy to dobrze czy źle - instalator powiedział, że im bardziej kaloryczny tym lepszy. Miał ma w sobie dość sporo kawałków węgla (wielkości mniej więcej eko-groszku). W każdym razie wygląda dobrze i daje na oko większe ciepło niż groszek (mówiąc humorystycznie, aby uniknąć depilacji brwi muszę patrzeć na palenisko z większej odległości :D.

 

Podsumowując - obecnie jest dużo lepiej ekonomicznie - nieco gorzej jeżeli chodzi o komfort obsługi (aczkolwiek tutaj czekam aż miał wyschnie zupełnie).

 

A czy prawdą jest że podajnik ślimakowy trzeba raz na miesic rozbierać i czyścić? Może to śmieszne ale jeden ze sprzedawców kotła tłokowego "sprzedał" mi taką informacje. I jak to jest Brucerem ? pewnie po tym czasie użytkowania jeszcze nic nie bedziesz wiedział ale kto pyta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BEZDURA :D Nic takiego mi instalator nie powiedział - natomiast czyszczenie poprzedniego podajnika polegało na odkręceniu dwóch motylków, zdjęciu klapki i wygarnięciu cząstek popiołu, który przeleciał otworami na powietrze - max raz na 3 miesiące - czas - max 2 minuty (chyba, że trzeba użyć siły/narzędzi/wd40 do odkręcenia motylków).

 

W każdym razie to "rozbieranie podajnika" brzmi bardzo poważnie :) Moim zdaniem jest to podobny chwyt "marketingowy" jak to, że ciągle zrywa się zawleczka (w pewnych miejscach czytałem, że jest to generalnie podstawowy problem chyba zdecydowanej większości użytkowników takich pieców). Stary podajnik użytkowałem 2,5 roku i zawleczka zerwała się raz - fakt - usuwanie tej awarii trwa chwilkę - ale na pewno nie jest wielką sztuką. Jestem w stanie zrozumieć, że czasami może to być problem, ale na pewno nie tak poważny jak jest gdzieniegdzie przedstawiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

założyłem ten temat by w miare dobrać kocioł na moje warunki :

z podajnikiem slimakowym,, tolerancja na opał do 4 mm, nie koniecznie miał

i wmiare ekonomiczny, czy to tak wiele?

A teraz to mam mentlik w g----e,albo dalej

Tak jak mawiał mój wuj/ wsztstko wiem ale nic nie rozumiem

albo /wszystko rozumiem ale nic nie wiem.

 

 

a tak na marginesie to forum to dla zawodowców, czy jeszcze

jest dla zwyklych palaczy w domach, i nie koniecznie.

 

 

lucjans1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się zgodzić z Twoimi zarzutami. Przypomnę pierwszy post.

kocioł retortowy+sterownik PiD+palnik + Palnik retortowy II-ej generacji, Kiedy to będziei w miare stabilne

 

Marzy mi sie taki układ ale kiedy to będzie w miare stabilne i z dobrymi

kotłami

 

lucjans1

Cóż. Przyznam, że nie widzę w pytaniu żadnych konkretów. Nie tylko ja odebrałem je jako zachętę do ogólnej dyskusji na temat wymienionej w temacie kombinacji. Fakt - przez moment było o trocinie - ale generalnie była to dyskusja o sterownikach PiD i podajniku retortowym II generacji.

 

Oczekujesz konkretnej odpowiedzi - czekamy na konkretne pytanie.

 

Forum jest generalnie dla amatorów.

 

Dodano później: Co do dobrych kotłów. Generalnie palnik ten można próbować zamontować do dowolnego kotła ze "zwykłym" podajnikiem - najczęściej się to uda bez większych przeróbek - sądzę więc, że niedługo większość producentów będzie miała w ofercie coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam przeczytalem to forum i kilka innych

mam faworytow w kotłach ile jest ich każdy ma minusy i plusy

ale to nie jest ok. dostałem to jak zarejestrowałem na tym forum:

 

Witaj lucjans1,

 

[nazwa_uzytkownika] wysłał do Ciebie prywatną wiadomość zatytułowaną [tytul].

 

Możesz przeczytać tą wiadomość kilkając w link poniżej:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...;MSID=946Zespół forum Forum o ogrzewaniu.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php

 

Co to jest? nadmieniam że jeszcze nic nie napisałem na tym forum w tym czasie.

 

lucjans1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznacza to ni mniej ni więcej, tylko, że dany użytkownik wysłał do Ciebie prywatną wiadomość na forum. Możesz ją odczytać klikając ten link: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...Msg&CODE=01 .

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie raz na 2 dni trzeba tam zajść (a generalnie im częściej tym lepiej) i niestety je ręcznie rozbić i zrzucić. Czekam aż miał przeschnie - liczę, że wtedy będzie dużo lepiej. Z powodu tego spiekania jest też więcej popiołu (generalnie dlatego, że jest grubszy i dużo więcej w nim wolnego miejsca).

 

Przyznam, że nic nie zmieniałem (mam 15 sek. podawanie, 45 sek. przerwy). Jeżeli chodzi o charakterystykę palenia jest trochę inaczej bo te spieki bardzo trzymają ciepło i piec w podtrzymaniu wytrzymuje nieco dłużej.

 

Miał mam z tych lepszych gatunków. Z jakiej kopalni nie powiem, bo zapomniałem zapytać - wg sprzedawcy ma 29MJ. Nie wiem czy to dobrze czy źle - instalator powiedział, że im bardziej kaloryczny tym lepszy. Miał ma w sobie dość sporo kawałków węgla (wielkości mniej więcej eko-groszku). W każdym razie wygląda dobrze i daje na oko większe ciepło niż groszek (mówiąc humorystycznie, aby uniknąć depilacji brwi muszę patrzeć na palenisko z większej odległości :D.

 

Podsumowując - obecnie jest dużo lepiej ekonomicznie - nieco gorzej jeżeli chodzi o komfort obsługi (aczkolwiek tutaj czekam aż miał wyschnie zupełnie).

I jak tesy już coś nowego wiadomo?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suszę miał jak mogę - ale na razie jest tak wilgotny, że nawet się czasami nie zsypuje z zasobnika do ślimaka. Jak się poprawi pogoda trochę posuszę na zewnątrz. A następny kupuję latem :D

 

Generalnie bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad podobnym rozwiązaniem, ale generalnie uznałem, że niekoniecznie takie mechaniczne metody mogą skutkować. co więcej może to chyba spowodować dodatkowe problemy z blokowaniem całego paleniska.

 

Jutro znajdę chwilę na dokładne podsuszenie paru wiaderek i sprawdzenie czy to faktycznie pomoże. Zresztą wydaje się, że im miał suchszy tym jest lepiej - więcej "normalnego" popiołu a mniej spieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naważniejsze że się pali, że podajnik daje rade na miale i groszku. Ciekawe jak z wtrzymałością slimaka. Żeliwo jest jednak twarde ale kruche.

I Jeszcze jedno pytanie w tej retorcie nie ma nic ruchomego? Są te retorty firmy Ardeo i tam jest talerz obrotowy do rozbijania spieków. A tutaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic ruchomego. Na końcu ślimaka jest jakiś element, którego wprowadzenie ma związek z dostosowaniem do spalania miału (https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?s=&showtopic=662&view=findpost&p=4299 - ostatnie zdjęcie).

 

Natomiast ogólnie nie wydaje mi się, żeby dało się mechanicznie rozbijać spieki. Na początku stałem nad paleniskiem z pogrzebaczem i grzebałem w nim - paliło się oczywiście lepiej, ale spiekało się i tak. Liczę, że faktycznie to wina mokrego miału. Momentami zaczynam się też zastanawiać czy nie mam zbyt kalorycznego miału - słyszałem, że w tego typu piecach powinno się palić miałem około 21MJ/kg - ale z drugiej strony instalator powiedział mi, że im lepszy miał tym lepiej.

 

No cóż - dowiem się dopiero jak to maksymalnie przesuszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem. Mój pierwszy wybór to kocioł właśnie tłokowy. Retorta ma na razie jedną przewage jak nie ma prądu badź wyłączymy kocioł wytrzyma troche dłużej bez ponownego rozpalania jak tłokowy. Tak mi sie wydaje moge się mylić.

I w retorcie jest troszeczke czystsze spalanie ze względu na sposób podawania opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie do Marcina

Jak z zuzyciem miału? podobne jak groszku czy o wiele większe?

oczywiście w porównaniu Brucera i poprzedniego podajnika

Na razie bardzo trudno mi odpowiedzieć ze względu na nieporównywalne warunki ogrzewania. Być może jest większe ze względu na to, że robią się spieki. A te spieki to jednak spory problem - nie tylko "zamykają" w sobie niespalony miał, ale i utrudniają nieco spalanie (zastawiają trochę palenisko). Mam nadzieję, że uda mi się rozwiązać ten problem.

 

Mój pierwszy wybór to kocioł właśnie tłokowy. Retorta ma na razie jedną przewage jak nie ma prądu badź wyłączymy kocioł wytrzyma troche dłużej bez ponownego rozpalania jak tłokowy. Tak mi sie wydaje moge się mylić.

I w retorcie jest troszeczke czystsze spalanie ze względu na sposób podawania opału.

Nie wiem czy w razie braku prądu trzyma dłużej czy krócej niż tłokowy - wiem że trzyma dość długo - sam żar pewnie porównywalnie, ale ciepły jest na pewno długo (bo żeliwny). Mój piec potrafił sam się rozpalić nawet po 4 godzinnej przerwie w dostawie prądu. Na Brucerze jeszcze nie miałem takiej sytuacji.

 

Samo spalanie jest dość czyste (praktycznie - podobnie jak w przypadku ekogroszku - nie widać z komina dymu).

 

A co do "obsługowości" - wszystko zależy od dobrego zestrojenia całego "ustrojstwa". Ja na starym podajniku i ekogroszku autentycznie odwiedzałem kotłownie raz na 5-8 dni. Pół godziny roboty max (razem z kąpielą - niestety obowiązkową). Raz na miesiąc (dwa jak był lepszy groszek) gruntowniejsze czyszczenie.

 

Teraz jest gorzej - ale na razie jestem w fazie uczenia się nowego paliwa i podajnika, więc liczę, że będzie podobnie jak już miał wyschnie. Jedynym problemem są generalnie właśnie te spieki.

 

Radko: jeżeli masz kocioł miałowy i zasypujesz go tak rzadko - zastanowiłbym się nad sensownością zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.